نقل قول نوشته اصلی توسط شاهرخ
ميبينم که خودم نيستم؛ اما پشت سرم خبرهايي هست!! :mrgreen:
:redface: :nerd:

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهرخ
اين عکسها رو ببينين متوجه ميشين.اين فايلها رو هم گذاشتم که برين و پشت سرم ناله و نفرين کنين که چرا شما رو به اين سادگي انداختم تو خط مبدل DC به DC!!
نمونه ي ساده از رگولاتور Boost.توجه داشته باشيم که هرچقدر توانايي جريان دهي منبع ورودي بيشتر باشه؛ تو خروجي هم با وصل شدن بار، جريان بيشتري رو خواهيم داشت وگرنه ولتاژ خروجي افت پيدا ميکنه.

اين هم نمونه ي رگولاتور buck که خروجيش کاملا تثبيت شده هست.

و اما !
اين فايل شامل دوتا شماتيک و PCB از رگولاتورهاي سوئيچينگي هست که خودم درستش کردم(با همين MC34063 ) اوني که Boost هست؛ روش يه ترانزيستور SMD داره جهت ورودي گرفتن از ميکرو و افزايش سطح ولتاژ خروجي از 15 ولت به 19 ولت. هردوتا برد ترانزيستور دارن(TIP41C ) جهت افزايش قدرت جريان دهي تا از ترانزيستور داخلي IC زيادي جريان عبور نديم.اون عکسي هم که گذاشتم کنار فايلها مربوط به رگولاتور buck هست که بيشتر متوجه بشين برد چه شکليه و قطعات چيدمانشون به چه نحوي هست؟ فکر کنم تو فايل شماتيک مقادير دقيق مقاومتها رو نوشته باشم؛ اگه نبود تو پروتئوس تست کنين به نتيجه ميرسين.ضمنا از لحيم کاري قطعات SMD نترسين! :mrgreen: سلف توي مدار هم از توي برد پاور کامپيوتر که سوخته بود درآوردم. اگه جريان دهي مناسبي ميخواين داشته باشين؛ اون سلفي که هسته ش همين شکلي هست؛ چندتا سيم داره وقتي از برد بازش ميکنين.دوتا سيم که رنگ لاکش قرمزه روش هست که يکيش نازکتره و يکيش کلفت تر.بقيه سيم پيچها رنگ لاکشون هم رنگ سيم هست.اونها رو باز کنين و بزارين يکي از سيمهاي با لاک قرمز رنگ بمونه و به جاي سلف اون رو لحيم بزنين که توي عکس هم رنگ سيم مشخصه.
فعلا همينها!! تشکر هم لازم نيست!!

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

ok، بسیار عالی :applause:
یک دنیا متشکرم ازتون.
یقینا این لطف شما به درد خیلی از دوستان خواهد خورد جناب شاهرخ.

منتها بحث بنده با سایر دوستان متخصص یک مقدار متفاوت تر هستش! که اگه اجازه بدید فایل شماتیکتون رو ببینم (امان از دایال پ و قدرت دانلودش ) یکی دو تا سوال آماتورانه بپرسم که رگولاتور سوئیچینگ رو برای بار اول هست که باهاش مواجه میشم!
تا انشا الله بتونم با کمک این لطف بزرگ شما یه رگولاتور سوئیچینگ واسه مدارم داشته باشم.

باز هم از این بزرگواریتون یک دنیا متشکرم.