اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوار کردن دیتا روی موج

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوار کردن دیتا روی موج

سلام خدمت دوستای عزیز
    من می خواستم توسط میکرو یه دیتایی رو روی یک موج با فرکانس حدود 150 کیلو هرتز سوار کنم.من اصلا دید درستی از ارسال دیتا از طریق میکرو ندارم.میدونم از آی سی های واسط باید استفاده کنم.ولی اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.
    من در حالت عادی از tx برای ارسال استفاده می کنم و از rx برای دریافت.فرض کنیم من یک رشته به صورت "123" رو با دستور print می فرستم.اصلا این دیتا چه طور از tx خارج میشه و rx از کجا میفهمه که "123" ارسال شده.حالا اصل مطلب ، وقتی بخوام این دیتا مثلا "123" رو روی یک موج سوار کنم اصلا مفهومش چه طورییه.بعد آیا میشه از همین دستور print استفاده کرد.بعد از ارسال چه طور باید سوار موج کنم؟چه طور باید دریافت کنم.؟
    میشه لطفا توضیح بدید و دستورات بیسیک باشه و مثال بزنید ؟فقط اشاره به نکته ها نباشه.می خوام یه نتیجه ی جالب بگیرم که انشاالله همه استفاده کنن
    به اميد ظهور مولامون که صد البته نزديک است

پاسخ : سوار کردن دیتا روی موج

شما یه کم راجع به پورت سریال یا همون UART از کتابهایی که تو بازار هست مطالعه کنین دقیقا به جواب سوال اول میرسین
    برای سوار کردن روی صد و چند کیلو هرتز شما باید از مدولاتور و دمدولاتور استفاده کنین
    یا از fsk یا از ask استفاده کنین
    چون یه دونه فرکانس کریر دارین پس از ask استفاده کنین ... میتونین از سوییچ آنالوگ هم به جای ask مدولاتور استفاده کنین ...
    یه سرچ توی نت بزن راجع به ask ...

دیدگاه

خیلی حواست و جم کن که اگه میخوای خروجی رو به هر جایی وصل کنی حتما توی اون فرکانس تطبیق امپدانس رو انجام بدی
      ورودی و خروجی سوییچ آنالوگ رو حتما یه فیلتر بند پس بزار که گیر و گور ناخواسته نیوفته تو مدارت... احتمالا نیاز داشته باشی با یه چوک فریت یک به یک لاین رو از سیستم جدا کنی ... از این توروئید ها استفاده کن ، اندوکتانس ها رو هم حتما بخون قبل از تطبیق امپدانس!

دیدگاه

خروجی رو هم تقویت توان کن توی اون فرکانس ، اگه مثلا به خط تلفن وصل کنی باید جریانشو تامین کنی حتما

دیدگاه

عزیز امکانش هست که شما توضیح بدین؟ آخه خوب توضیح نمی دن.سرچ کردم چیزی که توضیح کامل داده باشه پیدا نشد.
          حالا ask فرمودید.میشه یه آی سی مدولاتور و یک دمولاتور برای ask مثال بزنید و نحوه ی اتصال پایه هاش به avr توضیح بدید و یک مثال ساده ی بسکام بزنید چون دور از جوونتون بنده خیلی کند ذهنم تا بشه باهاش یک دیتارو به مدولاتور ارسال کنه و مدولاتور اونو روی موج سوار کنه تو فرکانس بالاتر از 150 کیلو هرتز؟
          بعد چه قطعاتی بکار ببرم تا اینکه بتونم آی سی مدولاتور را درایو کنم؟

دیدگاه

یک مثال ساده میزنم :
            ببین مثلا وقتی میخواهی 1 را ارسال کنی میکرو میاد یک پالس میفرسته مثلا به طول 1 ms
            وقتی 2 میفرستی میاد دو تا پالس میفرسته هر کدوم به طول 1 ms
            به همین ترتیب برای همه اعداد و حروف یک پالسی میفرسته
            این یک قرارداده که همه دستگاهها یک را مثلا 1 پالس بفرستند ، شما میتونی خودت یک دستگاهی بسازی برای ارسال 1 مثلا 2 تا پالس بفرسته مهم نیست توی گیرنده تعریف میکنی اگر 2 تا پالس بود یعنی 1 فرستاده
            پس ماهیت اینکه 123 را چی میفرسته مهم نیست یک قرارداده برای خودش تعدادی پالس میفرسته
            که حالا اگر خواستی ریز بشی توش ببینی دقیقا پالسهاش چی هستند به قول دوستان در مورد دیتا و نحوه ارسال و یوزارت و rs232 و ... مطالعه کن

اما برای اینکه دیتای میکرو شما که پالس هست مدولاتور کنید ساده ترین کار اینه از آی سی انکشن ژنراتور استفاده کنید (xr2206)که خروجی Fsk میده و به راحتی روی کابل عبور میکنه ، در گیرنده هو دیکدر fsk بزارید و تشخیص بدین چیه

اگر میخواهی خیلی حرفه ای تر بشه از میکروهای dspic استفاده کن خودشون مدولاتور و دی مدولاتور fsk دارند
            در مورد آی سی دیگه اطلاعات ندارم دوستان راهنمائی میکنند
            همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
            کانت

دیدگاه

این اصطلاحاتی که بکار می برید خیلی برای من سخت هست.اگر این پروِه رو به چند بخش تقسیم کنیم شما راهنمایی می فرمایید ؟ چون نمی خوام که یه کاری رو شروع کنم بعد به نتیجه نرسه.
              من امکانات ابزاری رو فراهم می کنم و 2 نفر از اعضا ی شرکت خودم رو مامور پیگیری و ساخت مداراتی می کنم که شما راهنمایی می فرمایید.نتیجه رو هم به صورت عکس و نقشه گزارش می کنم.در نهایت پروژه رو به سمتی می بریم که بشه روی خط برق دیتا رو در فاصله ی 10 متری ارسال کرد.من خودم یک مدار ساختم که یک فرکانس توسط 555 تولید می کرد و روی خط برق توسط ترانزیستور و خازن کوپوله می کرد و در قسمت گیرنده یه دیکودر گذاشتم که اگر فرکانس درست دریافت می شد ال ای دی روشن می شد و خیلی خوب جواب داد و انجام شد.حالا می خوام که یخورده تغییر بدم.یعنی یک دیتا رو سوار یک موج کنم و بعد از طریق خط برق بدم به یک گیرنده که اگر دیتا درست دریافت شد ال ای دی روشن شه.می دونم که خیلی مسائل تاثیر گذار هست ولی اگر به چند بخش تقسیم بشه می شه جواب گرقت.من تا ب حال توی هیچ جایی ندیدم که چنین مداری به صورت عملی و ساده در اختیار دیگران قرار بگیره و اولین بار هست که تصمیم به اجرای ساخت چنین پروِه ای شده تا این تکنولوِی در اختیار همه قرار بگیره.
              از اساتید سایت هم دعوت و البته خواهش می شه عنایت بفرمایند.
              با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eshgh_namordeh
                یک مثال ساده میزنم :
                ببین مثلا وقتی میخواهی 1 را ارسال کنی میکرو میاد یک پالس میفرسته مثلا به طول 1 ms
                وقتی 2 میفرستی میاد دو تا پالس میفرسته هر کدوم به طول 1 ms
                به همین ترتیب برای همه اعداد و حروف یک پالسی میفرسته
                این یک قرارداده که همه دستگاهها یک را مثلا 1 پالس بفرستند ، شما میتونی خودت یک دستگاهی بسازی برای ارسال 1 مثلا 2 تا پالس بفرسته مهم نیست توی گیرنده تعریف میکنی اگر 2 تا پالس بود یعنی 1 فرستاده
                پس ماهیت اینکه 123 را چی میفرسته مهم نیست یک قرارداده برای خودش تعدادی پالس میفرسته
                که حالا اگر خواستی ریز بشی توش ببینی دقیقا پالسهاش چی هستند به قول دوستان در مورد دیتا و نحوه ارسال و یوزارت و rs232 و ... مطالعه کن

اما برای اینکه دیتای میکرو شما که پالس هست مدولاتور کنید ساده ترین کار اینه از آی سی انکشن ژنراتور استفاده کنید (xr2206)که خروجی Fsk میده و به راحتی روی کابل عبور میکنه ، در گیرنده هو دیکدر fsk بزارید و تشخیص بدین چیه

اگر میخواهی خیلی حرفه ای تر بشه از میکروهای dspic استفاده کن خودشون مدولاتور و دی مدولاتور fsk دارند
                در مورد آی سی دیگه اطلاعات ندارم دوستان راهنمائی میکنند
                اجازه بدید ابتدا با avr و xr2206 که فرمودید نتیجه بگیریم و بعد از اینکه جواب گرفتیم پروژه رو به سمت dspic می بریم .
                خوب برای ابتدای کار یک mega8 می گیرم و یک xr2206. یک سوال xr2206 تو بازار به راحتی پیدا میشه؟

دیدگاه

بله توی بازار پره
                  ضمنا هیچ وقت نگران قطعات نباشید کمتر از یک هفته وارد میکنند
                  ماژول ارسال دیتا روی خط برق هم توی بازار هست میفروشند فکر کنم 50 تومن بود ، فروشگاه کنار جهان کیت پاساژ فرشته داره

ببینید الان با 555 موفق شدید ارسال کنید فرض کن 555 شما فرکانس 10k تولید کرده
                  حالا شما بیا یک 555 دیگه بردار و فرکانس 20k درست کن
                  فرض کن میخواهی عدد 6 را بفرستی که اگر تبدیل به باینری کنیم میشه : 110
                  بیا برای یکها فرکانس 10 k بفرست و برای صفرها فرکانس 20k بفرست ، یعنی برای 110 میشه :
                  دو تا فرکانس 10k و یک فرکانس 20k
                  حالا فقط بین این دو تا مرتب سوئیچ کنی تا دیتا ارسال بشه پس تا حالا شما خیلی از پروژه ات را انجام دادی
                  به این روش که یکها را با یک فرکانس بفرستی و صفرها را با فرکانس دیگه میگند fsk
                  این کار را xr2206 انجام میده یک پایش را صفر کنی یک فرکانس میفرسته و اگر همون پایه را یک کنی یک فرکانس دیگه میفرسته ، که چون خروجی میکرو شما پالس هست مستقیم به همین پایه وصل میکنی و تبدیل به fsk میشه
                  دیتا شیت xr2206 را نگاه کن متوجه میشی ، باید روش کار کنی

کانت

دیدگاه

من دیتا شیت خوندنم خیلی ضعیفه.چون من الکترونیکو میکرو رو از روش سعی و خطا یاد گرفتم به اصطلاحات آشنانیستم.امکانش هست که شما یک نقشه ساده با پروتئوس بکشید و عکس رو اینجا بزاری تا ما مدارشو بسازیم؟
                    پس تا اینجا برنامه رو طوری باید بنویسم که عدد تبدیل به باینری بشه.بعد از اینکه تبدیل به باینری شد باید صفر و یک هارو توسط یکی از پایه های میکرو بدم به xr2206 .حالا فرقی نداره کدوم پایه ی میکرو باشه؟یعنی باید I/O باشه؟
                    بعد این پایه باید به کدوم پایه ی xr2206 متصل بشه؟
                    در رابطه با ماژول انتقال روی خط برق عرض کنم که هدف بعدی این هست که ما خودمون بسازیمش و تکنولوژیشو در اختیار همه قرار بدیم.
                    قطعاتی که برای xr2206 نیاز هست رو میشه توی نقشه ای به صورت شماتیک به همراه میکرو به ما نشون بدید؟

دیدگاه

نه شما نیازی نیست دیتای ارسالی از میکرو را به صفر و یک تبدیل کنید . شما توسط میکرو مثلا عدد 1 را به صورت سریال ارسال کنید خودش تبدیل به صفر و یک میشه و پایه را مستقیم به xr2206 میدین اون هم Fsk میکنه میفرسته
                      دوست عزیز ما همگی تجربی یاد گرفتیم و اساس برق همینه که صبر داشته باشید و اینقدر وقت بزارید آزمون خطا کنید تا درست بشه
                      شکل شماره 13 دیتای شیت را نگاه کنید نوشته : Figure 13. Sinusoidal FSK Generator
                      پایه 9 اگر صفر بدین خروجی که به پایه 2 متصل هست موج سینوسی با فرکانس r1c /1 میده و اگرپایه 9 را یک کنید موج سینوسی با فرکانس r2c/1 میده .
                      که شما همین پایه 9 را به خروجی سریال میکرو وصل میکنید و هر دیتائی که ارسال کنید چون صفر و یک هست تبدیل به Fsk میشه و ارسال میشه ، میتونی برای شروع همان کاری که خودتون گفتید انجام بدین یعنی یکی از پایه های i/o میکرو را به پایه 9 متصل کنید و نیم ثانیه یک کن مجددا نیم ثانیه صفر کن اینطوری در خروجی یعنی پایه 2 شما دو تا موج سینوسی داری یک موج سینوسی با فرکانس 1/r1c به مدت نیم ثانیه و یک موج سینوسی دیگه با فرکانس 1/r2c به مدت نیم ثانیه که مرتب دارا تکرار میشن و پشت سر هم میاند .
                      با انتخاب r1-r2 -c میتونی فرکانسهای مختلفی درست کنی و ارسال کنی
                      فقط دقت کن دما مقدار خازن را تغییر میده و فرکانست کمی کم و زیاد میشه به همین خاطر حتما خازن c را mkt بزار .

برای گیرنده هم دیکدر داره xr2211 اما به نظر من به درد نمیخوره چون تغییر دما مقدار خازن را عوض میکنه اذیت میشی باهاش کار کنی و ممکنه گاه گاه جواب نده ، باید مداری بسازی که دو تا موج سینوسی را تشخیص بده و تبدیل به دیجیتالش کنه

امیدوارم موفق باشید

کانت

دیدگاه

سلام بر شما دوست عزیز.متشکر که راهنمایی می کنید.من امروز از پایا 20 تا xr2206 و 20 تا xr2211 سفارش دادم(چون احتمال می دادم که ای سی بسوزونم ) و فردا صبح به دستم میرسه.به امید خدا کارو شروع می کنم.من خواهش کردم که یه مدار ساده با mega8 و xr2206 برای فرستنده واسم بزارید ولی فکر کنم حوصله ندارید.
                        در رابطه با 2211 هم اینکه اگر اجازه بدید ابتدا 2206 رو راه اندازی کنم و در یک مثال ساده بیام با 2211 جواب بگیرم و بعد دقت کارو بالا می برم.
                        باز هم خواهش می کنم اگر حوصله دارید یک شماتیک برای فرستنده و گیرنده بزارید به همراه یک مثال خیلی ساده از برنامه با بسکام.مطمئن باشید خیلی سریع تر به نتیجه می رسیم

دیدگاه

خواهش میکنم
                          من avr نمیدونیم با pic کار میکنم
                          چیز خاصی نداره توضیح دادم یک پایه میکرو را صفر و یک کنید به xr2206 متصل کنید میشه ارسال دیتا

بقیه اش تلاش خودتون هست روش کار کنید سوالی بود در خدمتم
                          کانت

دیدگاه

سلام دوست عزیز مرسی از راهنمایی هاتون.یک سوال
                            اگر من پایه 9 رو بدم به tx میکرو (چون وقتی سریال بفررسته خودش 0 و 1 می کنه دیتا رو و می فرسته روی پایه ی 9.اونوقت درسته؟چون بعدش می خوام خروجی 2211 رو بدم به rx و میکرو دریافت کنه.آیا این کار عملی هست؟

دیدگاه

بله امکانش هست
                              اما همون اول با یک و صفر کردن اول مطمئن باشید مدار درسته بعدش بدین به tx
                              کانت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X