اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کسی می دونه آی اف 4.5 مگا هرتز چه رنگی می شه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام

من الان یک ماهه کارم به این گیر کرده . از هر کسی هم می پرسم یا نمی دونه یا می گه تو اینترنت هست بگردی پیدا می شه.

مغازه دار ها هم می گند ما آی اف را با رنگش می شناسیم.

قبلا هم توی یه تاپیک اینو پرسیده بودم , یه آقایی که الان اسمشون خاطرم نیست گفتند که آی اف آبی یا صورتی احتمالا بهت جواب می ده اما ظاهرا خودشون هم مطمئن نبودند . درست گفتند ایشون ؟

کسی هست که با اطمینان بگه چه رنگی باید استفاده کنم؟

متاسفانه تو اصفهان که ما زندگی می کنیم آی اف خیلی بد گیر می آد. آی اف توی این رنج که اصلا فکر نکنم گیر بیاد. مجبورم به یکی که میره تهران سفارش بدم که واسم بخره . پس باید مطمئن باشم که حتما جواب می ده... کسی میتونه این اطمینان را بهم بده ؟
    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

پاسخ : کسی می دونه آی اف 4.5 مگا هرتز چه رنگی می شه؟

سلام
    تو همون جا که میگی بنده جواب دادم و اگه دقت میکردی راه حل کارت رو دقیقا گفتم چیه
    سلف 47 میکرو هانری با یه تریمر 50 پیکو فارادی موازی کنید

دیدگاه

سلام.

ببخشید اسمتون را یادم نبود.

اول که باید ازتون تشکر کنم بابت جوابتون. :applause: مرسی

اما آقای امینی , مگه نباید سلفم متغیر باشه تا بشه روی فرکانس دلخواه تیون کرد ؟ پس پیچ آی اف به چه درد می خوره ؟

بعد هم این مقادیر را از کجا آوردید ؟ میشه فرمول محاسبه کردنش را بهم بدید؟

راستش بدم نمی آد خودم بسازم . می شه کمکم کنید ؟

راستی اون آبی و صورتی را از کجا می دونید ؟ جدول کد رنگ هاش را دارید ؟

دیدگاه

سلام
        برای اینکه یه راه حل تازه یاد بگیرید بنده این پیشنهاد رو کردم
        شما سلف رو ثابت انتخاب میکنید ولی خازن رو متغیر انتخاب میکنید ( تریمر)
        نوشتن فرمول تو اینجا برام مشکله یکم ولی با فرمول مدار تیون lc یک به روی دو پی رادیکال ال سی برابر است با اف

اگه خواستید سلف رو متغیر انتخاب کنید باید یه هسته پلاستیکی همراه فریت پیدا کنید ولی راه حل بالا راحته و جواب میده اگه جواب نداد بگین تا راهنمایی کنم

دیدگاه

2 تا سوال

اول اینکه مدار من روی PCb جای 5 تا پایه برای آی اف داره. 3 تاش مربوط به سر وسط یک طرف ترانس آی افه و 2 تاش مربوط به طرف دیگه آی اف. حالا با یه تریمر 3 پایه و یه سلف 2 پایه تکلیف چیه ؟ اصلا دو طرف آی اف ظاهرا از هم ایزولست. این جوری که از هم ایزوله نمی شه !...

آقا من اصلا گیج شدم. میشه لطف کنی و طریقه ساختش را با یه شکل نشونم بدی ؟

سوال دومم هم این که هسته های فریتی هم مسلما شعاعشون مهمه . یکی از دوستان می گفت اون ها هم با رنگ مشخص می شند. در مورد این هم اطلاعی داری ؟

مرسی

دیدگاه

سلام

استفاده از سلف و خازن تریمر اگر برای نوسانسازی می خواهید و با توجه به اینکه PCB زدید کمکی بهتون نمی کند، اما در مورد IF ی با فر کانس 4.5 مگا هرتز بایستی توضیح کوچکی بدهم تا موضوع براتون کاملا روشن بشود.
            IF ها هیچگاه برای یک فرکانس خاص طراحی نمی شود، بلکه برای پهنای از فرکانس طراحی می شود تا آنها مدار رزونانسی ساخته شود که تنظیم راحتری داشته باشد. اجازه بدهید یک مثال بزنم براتون، فرض کنید می خواهید یک مقاومتی متغیری داشته باشید در حد چند ده اهم، پس بایستی مولتی ترنی انتخاب کنید. آیا شما هرگز مولتی ترن 1 مگا اهمی برای اینکار اسفاده می کنید؟ البته که نه. شما نهایتا از مولتی ترن 1 کیلو اهمی استفاده می کنید چرا که راحتتر تنظیم می شود و امکان تنظیم دقیقتری را برای شما فراهم می کند. IF ها دقیقا بدین صورت هستند. بهترین IF ی که شما می توانید استفاده کنید IF های طبقه ی تقویت کننده فرکانس میانی FM است چرا که تو رادیو های FM هم برای تنظیم روی فرکانس 10.7 مگا هرتز استفاده می شوند و روی فرکانس 4.5 مگا هرتز هم به خوبی جواب می دهند و رنگ این IF ها هم سبز، بنفش و آبی (صورتی) هستند.
            موفق باشید
            http://embeddedelectronics.ir

دیدگاه

من آی اف را برای فیلتر در یک مدار فرستنده می خوام و نه به عنوان رزوناتور...

بعد شما می گید هر کدام از این آی اف های سبز، بنفش و آبی (صورتی) را توی مدارم قرار بدم , با پیچ تنظیم می تونم ازش جواب بگیرم ؟

خودم اگه بخوام بسازم باید چی کار کنم ؟ :sad:

دیدگاه

سلام

نوع کاربردتون مهم نیست، از IF هایی که نوشتم می توانید به راحتی استفاد کنید، اما اینکه خودتون می خواهید بسازید، بنا به چند دلیل بهتره این کار رو نکنید.
                موفق باشید
                http://embeddedelectronics.ir

دیدگاه

بنا به چند دلیل بهتره این کار رو نکنید.
                  مگه من چمه ؟ :sad:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X