اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشریح منابع تغذیه سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشریح منابع تغذیه سوئیچینگ

سلام به همه دوستان.
    یکی از دوستان از من خواسته بود در مورد منابع تغذیه سوئیچینگ براش توضیح بدم.بهتر دیدم که اینجا مطرح کنم.
    توی این تاپیک قصد دارم اگه خدا بخواد همون یه مقدار کم اطلاعاتی که درمورد این مدارها دارم رو ارائه بدم.سعی میشه که محور توضیحات مبدل های DC-DC باشه.
    اسم ((سوئیچینگ)) از اونجا بر روی این مدارها گذاشته شده گه در اونها المانهای قدرت در بازه ای از زمان به طور کامل روشن و در بازه ای دیگه به طور کامل خاموش میشند و درواقع مثل یک سوئیچ یا کلید عمل می کنند.(فارسی اون هم مدارهای ((کلید زنی)) میشه).اما این مدارها انواعی دارند که از جمله اونها میشه به : Buck , Boost , Buck-Boost , Flyback , Push-Pull اشاره کرد.ولی در کل این منابع به دو نوع کلی Forward و Flyback تقسیم میشند.
    چیزی که در تمام انواع آرایش های این مدارها مشترکه اینه که یک مولد موج مربعی که اون رو به دلیلی PWM مینامند یک شکل مربعی با فرکانس بالا رو تولید میکنه و به المانهای قدرت که ترانزیستور یا Mosfet هستند میده.این المانها وظیفه سوئیچ کردن جریان رو روی یک ترانسفورماتور افزاینده یا کاهنده دارند که در ادامه درموردشون صحبت خواهد شد.
    Chapmashin عزیز ، از من پرسیده بود آیا این مدارها جریان DC رو به ترانس تزریق میکنند؟
    در جواب باید گفت که خیر.همونطور که خودتون گفته بودیم ترانسفورماتور با جریان DC کار نمیکنه و القایی در ثانویه صورت نمیده.بلکه همونطوری که گفتم این المانها (MOSFET) وظیفه تزریق جریان متناوب رو به ترانس دارند.
    از اونجایی که توی این مدارات فرکانس به شدت بالا میره (محدوده چند صد کیلوهرتز) حجم هسته و دور بر ولت سیم پیچی ترانس پایین میاد و به مقدار چشمگیری از وزن و حجم اون کاسته میشه.ولی از اونجا که طبق رابطه : P=kB^n*f تلفات هیسترزیس هسته با فرکانس رابطه مستقیم داره پس باید هسته ای با تلفات هیسترزیس پایین استفاده کرد.این هسته از فریت انتخاب میشه.
    اما قبل از اینا بیاین یک مدار Inverter رو که توی شکل زیر می بینید با هم بررسی کنیم:

توی این شماتیک می بینید که از ولتاژ و جریان DC بوسیله یک نوسان گر یک سیگنال متناوب گرفته میشه که این سیگنال ضعیف در عبور از المانهای قدرت که ترانزیستور هستند به ولتاژ و جریان AC با دامنه ای برابر ولتاژ ورودی تبدیل میشه.و از اونجا با تزریق به ترانسفورماتور افزاینده عمل افزایش ولتاژ تا حد مورد نیاز انجام میشه.اینم تو پرانتز بگم که با اعمال ولتاژ مربعی به اولیه ترانس جریان مثلثی وارد اون میشه و خروجی ولتاژ و جریان هم به همین شکل هستند.حالا اگه بخوایم از این مدار برای روشن کردن وسایل AC استفاده کنیم که هیچ.ثانویه ترانس این کار رو برامون میکنه.ولی اگه بخوایم وسایل DC رو باهاش راه اندازی کنیم چی؟خوب معلومه یه ((پل دیود)) ولتناژ و جریان خروجی رو برامون DC میکنه و بی هیچ مشکلی استفاده میکنیم.اما مشکل اینجا خودشو نشون میده که ما توی این نوع از مدارات (فرقی نمیکنه با چه شکل موجی) فرکانس برق شبکه یعنی 50 یا 60 هرتز رو استفاده میکنیم که با محاسبه دور بر ولت سیم پیچی ترانس و محاسبه حجم هسته متوجه میشیم که واقعا حجم بزرگی هستش.به طور تقریبی میتونم بگم یه ترانس 100 وات 50 هرتز تقریبا800 سانتی متر مکعب فضا میگیره که واقعا زیاده و اگه بخوایم ادوات خنک کننده و خود مدار و ... رو بهش اضافه کنیم حجم وحشتناکی میشه!
    خوب حالا برگردیم به سوئیچینگ خودمون...توی سوئیچینگ همونطوری که گفتم حجم و هزینه ترانس پایین میاد ولی حجم مدار تقریبا ثابت میمونه.چیز دیگه ای که کم میشه حجم ادوات خنک کنندس.چطور؟
    از اونجا که این مدارات بسیار پربازده هستند چندان داغ نمیشن و نیاز زیادی به هیت سینک ندارند.بازم چطور؟میدونید که توان تلفاتی توی یک ترانزیستور عبارته از Vcb ضرب در مقدار جریانی که از اون میگذره. ازاونجا که المانهای قدرت توی مدارات سوئیچینگ یک بار به طور کامل روشن و باز دیگه به طور کامل خاموش میشند ، پس در نقطه ای که ولتاژی روی اونها میفته جریانی ازونها نمیگذره و زمانی که ولتاژی روشون نمیفته تمام جریان ازشون عبور میکنه.پس به طور نظری توان تلفاتی در هر دو حالت صفر و بازده صد در صد هستش.ولی در عمل به خاطر یه سری عوامل این بازده به مثلا 90% میرسه که بازم بازده بسیار قابل قیولی هستش.
    یک مدار سوئیچینگ رو که از نوع Push-Pull هست براتون اینجا میذارم:

اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

پاسخ : تشریح منابع تغذیه سوئیچینگ

نوشته اصلی توسط Mehrdad001
    اینم تو پرانتز بگم که با اعمال ولتاژ سینوسی به اولیه ترانس جریان مثلثی وارد اون میشه و خروجی ولتاژ و جریان هم به همین شکل هستند.
    ببخشید با اعمال ولتاژ مربعی...
    اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

با با مهرداد تو دیگه کی هستی :wow:
      اینجا میخدام سوالی وه برام چیش امده را بپرسم. اکر ما بیاییم سیم پیچ سلفی کهروی هسته فریتی پیچیده شده را کم یا زیاد کنیم .در خروجی چه اتفاقی می افته؟
      سوال دیگرم اینه که چه المانی رادر یک برد سوییچینگ از پیش ساخته شده میشه تغییر داد که ولتاژ با اندازه4یا5 ولت پایین یا بالا بره
      موفق باشی پرفسور..

دیدگاه

اگه منظورت از سلف ، همون ترانس کاهنده یا افزاینده مداره که خوب معلومه.با اضافه یا کم کردن تعداد دور ثانویه ترانس میشه ولتاژ خروجی رو کم و زیاد کرد.فکر میکنم این جواب هر دوتا سوالت باشه.
        اینم بگم که هنوز مبحث تموم نشد و نمیشه آناتومی این مدارات رو توی این مقدار کم خلاصه کرد. :smile:

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

مهرداد جان .
          1-منظورم ترانس نبود .یک سلفی مثل l2 درشکلی که گزاشتی بود.تعداد دور اونو گفتم.
          2-بعد هم مزیت این نوع منابع فقط برای کم بودن اثر گرمایی انان است یا ویژگی های دیگری هم دارد
          3-ماسفت برای چی در این مدارات ممکنه بسوزه
          4-چطوری میتوان یکمدار ساده راچک کرد وتعمیر کرد.منظورم اینه کدوم المان ها بیشتر خراب میشند
          5-یک نقشه مداری 220 به 12 با یک ترانس چند سر بایک ماسفت برام بزار
          کارت در اومد نه :angry:

دیدگاه

سلام مجدد.و ببخشید به خاطر تاخیر.
            اون L2 که چیزی نیست.درواقع اون اصلا سلف نیست بلکه یه حلقه فریت شبیه همون چیزاییه که روی کابل دیتای مانیتورها هست و کارش فقط نویز گیریه.اینجا روی فید بک اونو گذاشته.
            اما از مزایا که فکر میکنم توی همون پست اول گفته باشم.بجز بازده بالا میشه به حجم بسیار کوچکتر هسته و سیم پیچ اشاره کرد و راحت تر شدن سیم پیچی ترانس...
            دلایل سوختن MOSFET ها توی این مدارات متنوعه و بسته به شکل و نوع مدار تفاوت میکنه.که باید توی یه پست مفصل بگم.

برای نقشه بزار یه چیز درست و درمون با PCB برات میذارم.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

:applause: :wow: :wow: چی شدددد

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                من شماتیک مدار رو نمی بینم ولی خوب
                اگه منظورتون از سیم پیچی که عنوان فرمودید
                نوشته اصلی توسط chapmashine
                مهرداد جان .
                1-منظورم ترانس نبود .یک سلفی مثل l2 درشکلی که گزاشتی بود.تعداد دور اونو گفتم.
                که بعد از ثانویه ترانس قرار داره هست اون سلف نقش ارائه دهنده انرژی رو موقعی که تو خروجی ترانس انرژی نداری رو به عهده داره ولی اگه منظورتون ورودیه اون فیلتر EMI برای جلوگیری از تشعشعات رادیویی هست.
                موفق باشید

دیدگاه

اگه یک پاور سویچینگ 220 به36 داشته باشی وخواسته باشی خروجی را24 کنیم باید کدام قطعه روی برد را مقدارش راکم مرد بدون اینکه خواسته باشیم قطعه اصافی دنبال برد ببندیم..می خوام از خود عناصر برد استفاده شود

دیدگاه

با سلام
                    دوست عزیز اولین قطعه ای که باید تغییر کنه ترانس کاهنده سویچینگ هست
                    ولی خوب چون ولتاإ¾ژ خروجی تغییر میکنه و فیدبک خروجی برای 36 ولت تنظیم شده باید مقادیر عناصر مورد استفاده در اون قسمت هم تغییر کنند
                    بهتره اسم Ic بکار رفته در اون مدار رو بگید تا در موردش بهتر نظر داده بشه
                    موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X