اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به کمک برای طراحی حلقه جریان 4 تا 20 میلی آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیاز به کمک برای طراحی حلقه جریان 4 تا 20 میلی آمپر

با سلام
    من این تاپیک رو در بخش کنترل صنعتی مطرح کردم، متاسفانه اصلا بازدید کننده نداشت، دوباره اینجا مطرح میکنم.
    یک سنسور و مدار دارم که دو پایه خروجی 4 تا 20 میلی آمپر داره و برای تغذیه هم از همین دو پایه خروجی استفاده میکنه. یعنی باید برای تغذیه و خواندن جریان
    توسط میکرو براش حلقه جریان درست کنم.

حالا چند تا سوال در این مورد دارم:

1) اول اینکه منبع تغذیه ای که به صورت سری تو لوپ قرار میگیره باید از منبعی که میکرو را تغذیه میکنه ایزوله باشه؟ یا بالعکس باید زمینهاشون یکی باشه؟

2) آیا امکان پذیره که برای تغذیه میکرو از یک رگولاتور کاهنده مثل 7805 استفاده کنم و از همون منبع تغذیه سری استفاده کنم؟(البته این سوال با سوال اول در ارتباطه)

لطفا دوستان کمک کنند
    http://imenbazar.com

پاسخ : نیاز به کمک برای طراحی حلقه جریان 4 تا 20 میلی آمپر

با سلام

لطفا مشخصات فنی سنسور+ترانسمیتر را درج فرمایید.

با سپاس
    گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

مهندس سنسور اکسیژن، این مدار هم مبدل خروجی سنسور به 4 تا 20 میلی آمپره باید از ولتاژ 12 ولت تغذیه بشه و طبق تاکید خود شرکت گفته باید طبق نقشه بالا تغذیه بشه

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        یکی از مهمترین پارامترهای سنسور با خروجی جریان حداکثر ولتاژ تغذیه و حداکثر مقدار مقاومت بار آنهاست که معمولا در دیتا شیت سازنده موجود است
        ولی به طور عموم حداکثر ولتاژ معمولا 30 ولت است حداکثر مقاومت بار بستگی به نوع سنسور دارد ولی مقدار 250 اهم مقدار عمومی هست که تقریبا تمام سنسورها با آن عمل می کنند
        برای تغذیه سنسور لزومی به ایزولاسیون نیست و در عمل با توجه خواندن مقدار توسط ADC نمی توان از تغذیه ایزوله استفاده کرد.
        پس زمینها باید یکی باشند و جریان از یک مقاومت 250 اهم عبور کند که در حداکثر جریان ولتاژ 5 ولت را تولید خواهد کرد که توسط میکرو کنترلر به راحتی قابل خواندن و نمایش است
        ولی برای ایمنی بیشتر بهتر است قبل از ورودی میکرو کنترلر یک مقاومت سری و یک دیود زنز 5.1 ولتی هم قرار دهید تا اگر به هر دلیلی ولتاژ بالا تر به میکرو اعمال شد ADC آسیب نبیند.

دیدگاه

سلام به همه دوستان . یه راه خوب برای درست کردن منبع جریان ... میتونین از ای سی های LED Driver استفاده کنید . مثل TLC5943 و LED Driverهایی که خروجی جریان دارن که معمولا با SPI کنترل میشن ... مشکلی بود خبرم کنید.

دیدگاه

از کمکتون ممنونم
            ولی سوال دوم هنوز پا برجاست
            اگر من از خروجی تغذیه ی سری یک انشعاب برای تغذیه میکرو بگیرم آیا مشکلی پیش میاد؟

دیدگاه

تغذیه سنسورت 12 ولت هست میتونی بدین 7805 و برای میکروت استفاده کنی
              مقاومتی هم که برای اندازه گیری جریان گذاشتی با یک تقسیم مقاومتی بدین به میکرو که از 12 به 5 ولت کاهش پیدا کنه و اندازه گیری کنید
              از زنر7 ولتی و مقاومت که با هم سری بشند و به adc میکرو متصل بشه میتونی استفاده کنی اما تقسیم مقاومتی بهتره
              همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
              کانت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eshgh_namordeh
                مقاومتی هم که برای اندازه گیری جریان گذاشتی با یک تقسیم مقاومتی بدین به میکرو که از 12 به 5 ولت کاهش پیدا کنه و اندازه گیری کنید
                از زنر7 ولتی و مقاومت که با هم سری بشند و به adc میکرو متصل بشه میتونی استفاده کنی اما تقسیم مقاومتی بهتره
                به خاطر افت ولتاژ داخل خود سنسور هیچ موقع ولتاژ خروجی نمی تونه 12 بشه(با منبع تغذیه 12 ولت ) نهایتا نه یا ده ولته . اما اصلا دلیلی وجود نداره که شما مقاومت سنس رو بزرگ انتخاب کنید تا مجبور به گذاشتن تقسیم مقاومتی بشید . همون طوری که دوستمون گفتند مقاومت باید نهایتا 250 اهم باشه .من همیشه برای این تبدیل یه مقاومت اس ام دی 220 اهم میزارم که درصد خطاش هم خیلی کمتره و مستقیم وصل میکنم به میکرو .بسته به سرعت و دقت لازم میتونید یه فیلتر RC کوچیک بین این مقاومت سنس و میکرو بذارید .
                تغذیه خود سنسور هم با رگولاتور 12 ولتی باشه. اما در مورد تغذیه میکرو معلومه که باید از همین منبع استفاده کنی . چون که زمیناشون باید یکی باشه تا میکرو بتونه اندازه گیری کنه .

دیدگاه

بله حق با شماست با یک مقاومت هم حدود 200 تا 250 اهم با حداکثر جریان 20 میلی آمپر جواب میده ، پیشنهاد خوبی بود ممنون
                  همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
                  کانت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X