اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

من پرگرمر STK200 راساختم ولی....

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

من پرگرمر STK200 راساختم ولی....

با سلام من پرگرمر STK200 را از روی کتاب کاهه ساختم.ولی ای سی راپیدا نمی کند.نمی دونم عیبش کجاست ایا وقتی پروگرمر را به کامپیوتر وصل می کنیم کامپیوتر باید اونو بشناسه. یا از طریق ADD HARVARD اونوباید پیدا کنیم ..نمیدونم چه کار کنم.کابل من از نوع کابلهای فلت است به طول1.20 متر کسی با ابن مشکل برخورد نکرده ..؟

پاسخ : من پرگرمر STK200 راساختم ولی....

سلام
    1- خوب شما مدار تون رو کجا مونتاژ کردی روی برد برد روی فیبر سوراخ دار یا نه واسش فیبر زدی :redface:
    2- با بافر مدار رو ساختی یا بی بافر
    3- کابل های پرینتر رو چطوری وصل کردی نر به ماده یا نه یه نر به نر که روی فیبرت ی ره به ماده ؟
    4- از کدوم نرم افزار واسه کار استفاده می کنی
    5- چطوری برنامه مورد نظرتو واسه پروگرم پیکره بندی می کنی
    6- اینا رو جواب بدی بقیه رو می پرسم :mrgreen:

موفق باشی

دیدگاه

اقا من یک چیزی متوجه شدم ک در کتاب کاهه 2شکل متفاوت از پروگرمر کنار هم گزاشته که پایه های ای سی بافر به پورت با هم فرق دارند ..
      من شکل پایین راساختم.میگین اگه بالا یی را می ساختم بهتر بود..یافرقی نداره

دیدگاه

جواب سوالهای رضا پاسخ شماست

دیدگاه

راحت ترین راه
          به سایت www.avr.ir مراجعه بکن توی بخش مقالات مقاله ای بنام ساخت پروگرم در عرض 30 دقیقه رو دانلود بکن و درست طبق گفته های نویسنده اش ( آشناست :redface: ) عمل بکنی همه چی حله
          موفق باشی

دیدگاه

ADD HARVARD اصلا نمی خواد.

اگه مدار صفحه 129 را ساختی که مدارش اشتباهه. یه سری به غلط نامه کتاب بزن .

با چه برنامه ای پروگرام می کنی ؟ اگه با بسکام می کنی , باید بری توی منوی بالای برنامه توی قسمت پروگرامر و پروگرامر STK 200/300 را انتخاب کنی. بعد یک بار برنامه را ببند و دوباره بازش کن.

شاید هم اصلا آی سیت مشکل داره.

یه احتمال خیلی ضعیفم هست که پورت پرینترت خرابه .

یک بار هم واسه اطمینان کابل پروگرامرت و تغذیه اون را چک کن
            از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
            گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

یه نکته دیگه هم باید توجه بشه.
              تنظیمات رو در برنامه BASCOM باید به این صورت انجام بدی:
              تو منوی Option گزینه Programmer رو انتخاب کن و در قسمت Programmer گزینه STK200/STK300 Programmer رو انتخاب کن.
              همین

دیدگاه

اگه منظورتون اینه که آیا این پروگرمر PLUG & PLAY هست یا نه،جوابش نه هست ،بعد از وصل کردن اون به پورت پرینتر ، هیچ تغییری توو سیستم یا اعلام پیدا شدن سخت افزار جدید نخواهید داشت

دیدگاه

دوستان از طول کابل ممکنه باشه.ادرس پورت کامپیوتر را کجا باید داد من از بسکام استفاده میکنم.

دیدگاه

سلام
                    چون دادهات موازی ارسال میشه نه تنها نوع کابلت بلکه طولش مهمه
                    سعی کن زیر 1 متر استفاده بکنی برای بدون بافر
                    تا دو متر هم من با کابل شیلد واسه با بافر نتیجه گرفتم ( همون نقشه کتاب کاهه )

توی بسکام باید آدرس پورت lpt رو توی قسمت option > programmer قسمت lpt address درست بکنی البته اگه از قسمت setup بایوس مد کاری پورت موازی رو که اونم معمولا ssp و حالت استاندارده دست نزده باشی مشکلی نیست

سعی کن اول پروگرمر رو بدون بافر و به این صورت بسازی
                    کانکتور پشت کیس کامپیوتر نوع ماده است ( خدائی اگه برعکس می گم این نر و ماده رو ببخشید اینم واسم شده مسله :mrgreen: :redface: )
                    کافیه شما یه دونه کانکتور نر و یه دونه ماده db25 رو بخری
                    حالا اینا رو پشت به هم سیم بندی اشون رو لحیم می کنی
                    این طوری در واقع شما مثل این می مونه که کانکتور همون پشت کیس رو اوردی بیرون حالا راحت روی اون کانکتور نگاه بکن و دقیقا با توجه به شماره های اون که توی کتاب کاهه هم هست اتصالات رو روی برد برد به میکرو متصل بکن
                    فقط مسله مهم تغذیه میکرو است
                    روی برد برد یه دونه 7805 رو که خروجی اش با یه دیود زنر 5 ولت تثبیت شده ببند ( به خاطر این که توی رنج ورودی کمتر از 7 بیش تر از 5 ولت اوسه 7805 عمل رگوله انجام نمی گیره و رگلاتور اتصال کوتاه همون ورودی رو میده خروجی و همین مسله در مواقعی که امکان داره ولتاژ تغذیه نوسان داشته باشه یه کم درد سر ساز باشه البته اگه از تذیه آزمایشگاهی استفاده می کنی که مشکلی نیست ) ضمنا دقت بکن که زمین پورت LPT که همون پایه های 18 تا 25 باید به زمین میکرو و همون زمین رو به تغذیه وصل بکنی

حالا شما دقیقا بگو چه مراحلی رو دنبال می کنی شاید مشکلی باشه که به چشم نیاد
                    موفق باشی

دیدگاه

اقا رضا میشه بگی کدام شکل کتاب کاهه درست است چون با هم فرق دارند .صفحه 164 دو شکل با بافر گزاشته که اتصال پاییه هی ای سی با هم متفاوته....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
                        ضمنا دقت بکن که زمین پورت LPT که همون پایه های 18 تا 25 باید به زمین میکرو و همون زمین رو به تغذیه وصل بکنی
                        سلام و ببخشید که پا برهنه وسط بحث پریدم ....
                        این قسمت رو متوجه نشدم ؟(یعنی چیکار باید بکنیم؟ ) آیا این کار رو برای ATMEGA32 هم باید کرد طبق این نقشه ای که اینجا گذاشتم :
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,11134.0.html
                        لطفا به دکمه ی تشکر من به هیچ وجه دست نزنید ....
                        اگه یه جایی مشکل کسی را حل کردم فقط ازش می خوام .... برام دعا کنه ..... همین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa_amol

سلام و ببخشید که پا برهنه وسط بحث پریدم ....
                          این قسمت رو متوجه نشدم ؟(یعنی چیکار باید بکنیم؟ ) آیا این کار رو برای ATMEGA32 هم باید کرد طبق این نقشه ای که اینجا گذاشتم :
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,11134.0.html

با سلام دوست عزیز
                          کتاب من ویرایش سوم کتاب اقای علی کاهه است اگه دقت بکنید صفحه 130 دو تا مدار ذکر شده که پائین بهینه شده بالائیه
                          قبل این صفحه هم همین پروگرمر بدون بافر گذاشته شده که اشکل داره و صفحه اخر کتاب توی قسمت غلط نامه نقشه تصحیح شده

دوست عزیز اون نقشه ای که بالا توی تاپیک سوال در مورد پروگرم کردن ATMega32 گذاشتی درست نیست

شما بدون بافر دقیقا این جوری ببند
                          اعداد ردیف اول مال پورت موازی و مقابل اونا مال میکرو مگا 32

پایه 6 پورت موازی--------- پایه 8 میکرو
                          7--------------------------------6
                          9--------------------------------9
                          10-------------------------------7

حالا پایه های 18 تا 25 پورت موازی رو به هم وصل بکن و اونا رو به GND میکرو که همون پایه 11 وصل بکن

ضمنا یادت باشه که تغذیه میکرو پایه 10 بهمراه پایه 30 باید بهم وصل باشه و هر دو همزمان به VCC متصل باشه
                          لازم نیست دوتا GND میکرو رو با هم وصل بکنی چون اونا از داخل بهم متصل هستند

ضمنا شما توی اون تاپیک گفتی که از سیم برای اتصال استفاده کردی نکنه از سیم ساده استفاده کرد؟؟
                          سعی کن از سیم شیلد دار حتما استفاده بکنی توصیه می کنم باز به اینکه حتما طول کابلت برای این حالت بدون بافر مابین 30 الی 100 سانتی متر باشه

فکر می کنم شما به غیر بالا توی قسمت کانکتور ها و اتصالات اونا اشتباه می کنی
                          ببین دوست عزیز من هدفم این بود که به شما بگم که چطوری به جای این که پشت کیس گردنتو خشک بکنی واسه وصل کردن سیم ها و اتصالات مربوطه
                          بیای یه دونه کانکتور بسازی که یه سرش نر باشه و اون سرش ماده وقتی شما سر نر رو به LPT کیس که ماده است می زنی این سر ماده همون متناظر میشه با پشت کیس

فقط اینجا باید دقت بکنی که شماره اتصالات رو اشتباه نگیری یعنی با توجه به شماره ماده گی رو کیس سوراخ های اون نری که به همون ماده گی وصل کردی رو به سیم شیلد به این یکی ماده گی که دستت وصل بکنی ( خدائی می دونم این دو سطر بالائی رو می خونی کم مونده گریه ات بگیره خدائی بلد نیستم بهتر بگم خدایا :redface: )

به هر حال اون کابل رو که درست کردی با طولی کمتر از 1 متر خوب قشنگ می شینی واسه خودت یه بردبرد بر می داری میکرو رو می ذاری روش بعد از روی شماره های همین کابلی که ماده اش دسته اتصالات رو برقرار می کنی
                          بعدش یه کریستال مثلا 16 مگاهرتر رو با دوتا خازن 22 پیکوفاراد روی برد برد می بندی ( طبق نقشه کتاب علی کاهه واسه بستن کریستال خارجی روی میکرو )

حالا بهتره واسه پروگرم کردن اگه با بسکام مشکل داری ( خودم همین الان نمی دونم چه مسله ای دارم که بسکام پروگرم منو نمی شناسه ولی کدویژن می شناسه جالب اینکه برنامه پانی پروگ هم نمی شناسه تنظیمات اونا درسته ولی ......... احتمالا یه مشکل نرم افزاری ) از کد ویژن استفاده بکن

توی کد ویژن هم مراحل زیر رو واسه پروگرم کردن دنبال می کنی
                          1- توی منوی Setting قسمت Programmer رو دنبال می کنی و قسمت AVR Chip Programmer Type از منوی کر کره ای گزینه Kanda System STK 200/300 رو انتخاب می کنی .
                          2- توی همین قسمت قسمت Printer Port پورت LPT1 رو انتخاب می کنی.
                          3- کلید SHIFT + F4 رو باهم بزن تا برنامه قسمت پروگرم کردن بالا بیاد.
                          4- حالا از قسمت File گزینه Load Flash رو انتخاب می کنی و از مسیر مورد نظرت فایلی که روی فلش پروگرم میشه و بفرمت های rom یا hex یا bin ممکنه باشه انتخاب می کنی
                          5- توی همین صفحه قسمت Chip رو پیدا بکن اونجا ای سی مورد نظرت یعنی ATmega32 رو انتخاب بکن
                          6- از منوی پروگرم ابتدا گزینه Erase رو می زنی تا ای سی پاک بشه ( اگه مدارت درست باشه هیچ خطائی نباید ببینی ) اگه خطائی نیومد بپر بالا پروگرمت اماده است !!!
                          7- حالا از منوی Read گزینه Fuse Bit رو انتخاب بکن تا فیوزهاتو بخونه کلید YES رو بزن تا تنظیمات فیوزها رو که بصورت پیش فرض روی ای سی قرار داره قسمت Program Fuse Bit اعمال بکنه
                          8- حالا چون ما از کریستال خارجی استفاده کردیم ...... بابا ولش ببین همه تیک های فیوز بیت ها رو بردار به غیر CKOPT البته اگه کریستال مقدارش 8 مگ یا پائین تر از اون بود زدن این تیک هم نیاز نبود خوب همه تیک ها رو بردار بعدا وقتی که چند تا میکرو رو معیوب کردی و کمبود بودجه پیدا کردی یاد می گیری با این فیوز بیت ها چطوری احوال پرسی بکنی پس فکر می کنی چرا در آمده شرکت این طوری نجومیه :applause:
                          9- حالا از منوی Program اول فیوز بیت ها رو روی میکرو رایت بکن تا سخت ترین مرحله کار !!!!! تموم بشه واسه این همون جا گزینه Fuse Bit رو بزن
                          10- حالا از همین منو گزینه Flash رو بزنی همه چی حله

پس کلا ما از چند جا می تونیم مشکل داشته باشیم
                          1- از اتصالا اشتباه سیم های کابل به کانکتور ها
                          2- درست نبودن آدرس پورت LPT ( می تونی توی قسمت ADD REMOVE HARDWARE آدرس پورت LPT رو چیک بکنی )
                          3- اتصالات ناقص سیم های کانکتور به میکرو رو برد برد ( اگه می تونی مدار رو روی فیبر سوراخ دار ببندی و مونتاژ بکنی بهتره و گرنه روی برد برد حتما مرحله به مرحله اتصالات سیم ها رو به میکرو به اوومتر چک بکن )
                          4- درست نبودم خود میکرو
                          5- دراز بودن سیم کابل و یا شیلد دار نبودن اون یا فلت بودن اون
                          6-درست نبودن اتصالات تغذیه میکرو ( خوب حتما ولتاژ میکرو رو اندازه بگیر که دقیقا 5 ولت باشه ) فکر کنم پائین اوسه بستن رگلاتور بصورت درست توضیح دادم البته اگه منبع تغذیه داری بی خیال
                          7- درست نبودن برنامه ات ( چرت گفتم :redface: خوب دیگه )

باز اگه درست نشد بازم بگو حتما مشکلت ریز تره
                          خدائی همین که سعی می کنی عالیه مطمئن باش اخرش درست می کنه این پروگرم ریزه میزه ( فلفل نبین ...... )

موفق باشی

دیدگاه

سلام
                            داداش دمت گرم ... ممنونم .. مشکل حلیده شد :agree:

یه چند تا سوال دارم :
                            اگه از کریستال استفاده نکنیم چی ؟
                            اصلا این فیوزها رو چرا باید تنظیم کنیم .... یه خورده بیشتر توضیح می دی؟

از اون داداشمم که توی تایپیکش .. وسظ سوالاش ... من اومدم و یه عالمه سوال ... عذرخواهی می کنم ... ببخشید دیگه :agree:

دیدگاه

اه ه ه ه ه ه ه ه من نمی خوام .. چرا این طوریه :angry:.... فقط یه بار این پروگرمرم کار کرد ..... الآن دیگه کار نمی کنه ... مطمئنم پایه ها درسته و پایه های ولتاژ رو درست وصل کردم و درست وصل کرده بودم ... ولی جواب نمی ده .... :cry: :cry2:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X