اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار تغذیه سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار تغذیه سوئیچینگ

سلام
    من یه مدار تغذیه سوئیچینگ باید طراحی کنم که با برق شهری کار کنه و خروجی 19 ولت و 8 آمپر باشه .
    برای اولین بار هم هست که دارم اینکار انجام میدم و اطلاع خاصی هم ندارم . لطفا راهنمایی کنید که چطور باید شروع کنم

پاسخ : طراحی مدار تغذیه سوئیچینگ

با نام و یاد خدا

-----------------------------------------

اولش باید برق شهری رو dc کنی که میاد رو حدودای 300 ولت.
    بعد میای یه ماسفت میزاری بین این 300 ولت و ترانس تا برات سوییچ بزنه.
    یه مدار میبندی تا سوییچ زدن این ماسفت هارو کنترل کنه.
    مداری که سوییچینگ رو کنترل میکنه رو معمولا تو بازه 8 ولت تا 35 ولت کار میکنن پس یا باید با مقاومت یه جریان لحظه ای برای اولین پالس ایجاد کنی یا یه ترانس جدا برای قسمت کنترلر بزاری که من شدیدا گزینه دوم رو توصیه میکنم.

اینایی که گفتم تو حرف خیلی اسون بودن . نه؟

من خودم الان یک ساله دارم رو همین چنتا موضوع (البته افزایش ولتاژ نه کاهش) کار میکنم هنوزم که هنوزه کلی از کار مدار مونده :angry: (البته من خیلی نیمه وقت کار میکنم)
    زکات علم نشر آن است
    بیشتر با من اشنا بشین :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
    ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

آقای مهدوی شما یه جستجوی تو سایت کنی فکر کنم به جوابت برسی
      علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

تاپیکی هست که از اول بررسی کنه ساخت منابع رو؟

اگه نه با کمک اساتید همین تاپیک رو ادامه بدیم تا هم سایت پر بار تر بشه هم اقای مهدوی به جواب سوالشون برسن.

اگه هست که لینکش رو لطف کنید اگه هم نه که بسم الله.
        زکات علم نشر آن است
        بیشتر با من اشنا بشین :
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
        ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
          تاپیکی هست که از اول بررسی کنه ساخت منابع رو؟

اگه نه با کمک اساتید همین تاپیک رو ادامه بدیم تا هم سایت پر بار تر بشه هم اقای مهدوی به جواب سوالشون برسن.

اگه هست که لینکش رو لطف کنید اگه هم نه که بسم الله.
          باهاتون موافقم که این تاپیکو ادامه بدیم...
          ولی راستشو بخواین من زیاد از منابع سوئیچینگ سر در نمیارم... :angry: میشه بگین واسه شروع یادگیری چیکار کنم؟
          علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

منم موافقم که این تاپیک ادامه بدیم و اگر منبعی هست که بشه با اون شروع کرد معرفی کنید :smile:

دیدگاه

به کرار دیدم که دوستان از فرمول و محاسبه شروع و در نهایت هم به نتیجه نمیرسن و حتی شاید به دنبال عمل و ساختن مدارش نمیرن . بارها و بارها تاپیک زدن و تاپیک هاش موجوده
              ولی بنده شخصا فکر میکنم با ساختن یک نمونه کوچیک خیلی از تعریف و توضیحات سوئیچینگ به سادگی داده میشه و جواب بسیاری از سوال ها و مفاهیم کنگ رو محتمل تو همون نمونه کوچیک میگیریم . و بعدا که درک بهتری از سوئیچینگ و سوئیچ زدن سریع و کنترلش بدست اومد میتونیم به طراحی و محاسبه بپردازیم .
              حالا اگر خواستید میتونیم از یه جای کوچیک شروع کنیم و یک نمونه بسازیم و بعد به بحث های دیگر در کنار اساتید بپردازیم تا آموزش به سطح مطلوب برسه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                به کرار دیدم که دوستان از فرمول و محاسبه شروع و در نهایت هم به نتیجه نمیرسن و حتی شاید به دنبال عمل و ساختن مدارش نمیرن . بارها و بارها تاپیک زدن و تاپیک هاش موجوده
                ولی بنده شخصا فکر میکنم با ساختن یک نمونه کوچیک خیلی از تعریف و توضیحات سوئیچینگ به سادگی داده میشه و جواب بسیاری از سوال ها و مفاهیم کنگ رو محتمل تو همون نمونه کوچیک میگیریم . و بعدا که درک بهتری از سوئیچینگ و سوئیچ زدن سریع و کنترلش بدست اومد میتونیم به طراحی و محاسبه بپردازیم .
                حالا اگر خواستید میتونیم از یه جای کوچیک شروع کنیم و یک نمونه بسازیم و بعد به بحث های دیگر در کنار اساتید بپردازیم تا آموزش به سطح مطلوب برسه
                با نظر شما کاملا موافقم مخصوصا برای تازه کارهایی مثل من خیلی خوبه
                :applause:

دیدگاه

فکر میکنم اگر با MC34063 شروع بشه بهتر باشه . تقریبا هر کاری در ضمینه تک سوئیچ ولتاژ میشه انجام داد . میشه به عنوان یک رگلاتور سوئیچینگ استفاده کرد و ولتاژ رو کم یا زیاد کرد . میشه تا حدودی روی جریان کنترل داشت (از لحاظ محدود کردن)
                  میشه سوئیچ اضافی کرد هم با ترانزیستور معمولی و هم ماسفت و با یک سلف و یا ترانس هم میشه طراحی کرد
                  واز همه مهم تر ساده است و تقریبا شکست نداره مخصوصا تو اولین بار

حالا تا نظر بقیه دوستان چی باشه . اگر پیشنهاد بهتری دارن لطف کنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                    فکر میکنم اگر با شروع بشه بهتر باشه . تقریبا هر کاری در ضمینه تک سوئیچ ولتاژ میشه انجام داد . میشه به عنوان یک رگلاتور سوئیچینگ استفاده کرد و ولتاژ رو کم یا زیاد کرد . میشه تا حدودی روی جریان کنترل داشت (از لحاظ محدود کردن)
                    میشه سوئیچ اضافی کرد هم با ترانزیستور معمولی و هم ماسفت و با یک سلف و یا ترانس هم میشه طراحی کرد
                    واز همه مهم تر ساده است و تقریبا شکست نداره مخصوصا تو اولین بار

حالا تا نظر بقیه دوستان چی باشه . اگر پیشنهاد بهتری دارن لطف کنن
                    من همون طور که گفتم اطلاعی در مورد منابع تغذیه سوئیچینگ ندارم اگه لطف کنید و اول یه منبعی معرفی کنید ممنون میشم و اگر هم شروع کار با ac to dc باشه من زودتر به جواب سوالم میرسم

دیدگاه

این دیتاشیتش هست . ساده است حتی از روی دیتاشیت هم میشه مدارشو ساخت و مقاومت هاشو برای ولتاژ مورد نظر محاسبه کرد و گذاشت . خازن اسیلاتور هم مشخصه . یه سلف هم میخواد که حالا بعدا بحث میکنیم

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/12072/ONSEMI/MC34063.html
                      یا
                      http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/92958/STMICROELECTRONICS/MC34063.html

دیدگاه

در طراحی مدار تغذیه سوئیچینگ برای اینکه بتونیم ولتاژ و جریان مورد نظر را بدست بیاریم باید چیکار کنیم؟
                        مثلا اگه بخوایم مدار ما 12 ولت بده و 6 آمپر هم جریان خروجی داشته باشه؟
                        دوستان خواهش میکنم هرکسی اطلاعاتی در این زمینه داره کمک کنه . :redface:

دیدگاه

ممنون از همگی دوستان که این تاپیک رو دارن ادامه میدن باعرض پزش من یک سوال دارم اینکه مثلا یک سوییچینگ 12ولت 5امپر که الان تو بازار حدود 12-15تومن هست اگر بخوایم خودمون بسازیم چند در میاد میصرفه خودمون بسازیم؟اگر میصرفه که منم دوستدارم یاد بگیرم و بسازم چون شدیدا نیازمه و خیلی خیلی مصرفم بالاست
                          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

مثلا اگه بخوایم مدار ما 12 ولت بده و 6 آمپر هم جریان خروجی داشته باشه؟
                            سوال بزرگیه / من مینویسم نمیدونم بهتراز اینه که کسی جوابتون رو نده
                            میدونی چرا ؟ چون خیلی کلی پرسیدی و معمولا کسی حوصله اش نمیکشه و کسی جواب نمیده ؛ مثلا اگر فقط ترانس بود میگفتم عامل مهم تو ولتاژ تعداد دور و عامل مهم تو جریان کلفتی سیم و توان کلی از مجموع اینا و انتخاب هسته است .
                            ولی تو سوئیچ زدن راه های مختلفی هست مثلا کم و زیاد کردن عرض پالس تا همون تعداد دور سیم های ترانس و از طرفی ممکنه اصلا از ترانس استفاده نشه
                            واس همینه که میگم از بحث تخصصی و محاسبه شروع نکنیم بهتر و دلنشین تره . چون اگر با عمل همراه نباشه آخرش هیچ درک واقعی و درستی پیدا نمیکنیم

دیدگاه

خوب از کجا شروع کنیم / با این ای سی تو ولتاژ ها پایین بیشتر استفاده میکنن . البته میشه برای برق شهر هم استفاده کرد ولی اینکارو نمیکنن و بی شک .واس اون کار گزینه های بهتری هست
                              ولی یا کاهش ولتاژ از مثلا 50 به 5-10-12-20 یا ..... تا افزایش ولتاژ مثلا 10 ولت به 20-30-و .....
                              یا اینورت کردن ولتاژ و گرفتن یک ولتاژ منفی
                              یه گزینه انتخاب کنید تا شروع کنیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X