اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عمر تریاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

عمر تریاک

با سلام خدمت اساتید

بنده توسط یک تریاک BT138 یه موتور ماشین لباسشوئی رو به جای رله راه اندازی می کنم . و قراره اینو بدم که تو لباسشوئی استفاده کنن . ولی تریاکم یه کم گرم میشه . نه تا اون حد . ولی در لحضه ی اول که دستمو میزنم یه کم گرماش زنندست .
    ولی طول عمر این تریاک ذهنمو مشغول کرده . آخه خیلی ضایع میشه لباسشوئی ها رو بفروشن و بعد دو ماه همشون پس بخوره و افتضاح ببار بشه .

لطفا اگه از دوستان اطلاعاتی در این زمینه دارن یا خودشون تجربه کردن منم بهره مند کنند

پاسخ : عمر تریاک

نوع تریاکت را بهتر میزاشتی ، هر چی جریان خروجیش بیشتر باشه مقاومتش هم بیشتره
    اگر سلف سر راهش گذاشته باشی که افزایش ناگهانی جریان موتور را کنترل کنه ، همینطور اسنابر مقاومت خازن دو سر تریاک و گیت را با ولتاژ و جریان مناسب راه اندازی کرده باشی مشکلی نداره
    فقط دقت کنید تریاکها پسوند دارند مثل bt138a-bt138b-bt138cw0bt138bw
    شما حتما از پسوند cw استفاده کن که دارای مدار محافظ داخلی هست و گیت این مدل جریان بیشتری میتونه تحمل کنه
    همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
    کانت

دیدگاه

آهان . پس مارکاشون باهم فرق دارن . قیمتاشونم خیلی فرق میکنه ؟
      روی تریاک نوشته
      600E
      PHM0315
      D1
      از ایران میکرو خریدم 650 تومان

والا اسنابر همین 50 اهم و 100نانو رو گذاشتم . سلف ولی نذاشتم . گیت رو هم با خود برق شهر و با مقاومت 56 کیلو اهم درایو میکنم .
      سلف الزامیه ؟ حتما باید بذارم . اون مقاومت و خازن جواب نمیده؟

دیدگاه

دوست عزیز تایریستور نسبت به ترایاک جون سخت تره
        ولی من پیشنهاد میکنم از ماسفت قدرت استفاده کنی
        شما سرعت سوئیچ زنی برات اهمیتی نداره پس باید توی مشخصات عناصر سوئیچینگ بر اساس نیاز خودت باید ببینی چی به دردت می خوره
        ولی من شخصا استفاده از ترایاک به این نحو رو نمی پسندم
        حداقل برای کار دائم ترایاک یه منبع پالس رو با سیگنال راه اندازیت AND کن بعد بده به گیت برای اینکه وقتی گیتت مدام تحریک بشه به دلیل ساختار این عنصر گذرگاه الکترون ها به طرف گیت کشیده میشه و این باعث میشه سطح مقطع کاهش پیدا کنه واین باعث میشه عمر سوئیچ کمتر وکمتر بشه ، مخصوصا وقتی جریانت زیاده و مدت زمان زیر بار بودنشم زیاده

دیدگاه

برای بارهای سلفی مثل موتور باید سلف بزارید حتما ، مقاومت اسنابر هم 1k و خازن 100nf معمولا میزارند ، به نمونه بدهای خارجی مربوط به لباس شوئی نگاه کن ببین اسنابر را چند گذاشتند چون تجربیه
          قیمتش یکیه پسوند e مدار محافظ نداره

به قول دوستمون هم استفاده خوبی نکردی تریاک را برای کنترل دور موتور استفاده میکنند شما دائم گیت را متصل کردین آسیب میبینه برای درایوش از اپتوتریاک عیور از سطح صفر استفاده کنید ،مثل MOC3063
          پیشنهاد دوستمون هم برای پالس خیلی خوبه
          همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
          کانت

دیدگاه

دقیقا مدارم اینه . v_pulse رو که میبینین از 555 میاد . تغذیه هم ازخود 220 ولت گرفتم . با دیود زنر . وقتی زمان تایمر تموم میشه ترانزیستور روشن میشه و نمیذاره جریان به گیت بره . مدار خوب کار میکنه .
            چون تریگر رله جریان زیاد میخواد و دیود زنر اونو نمیتونه تامین کنه و به خاطر اینکه از ترانسفورماتور جهت هزینه ی زیادش نخوام استفاده کنم ،از تریاک به عنوان رله استفاده می کنم .

ماسفت دیگه این دنگ وفنگارو نداره
            ماسفت قدرت 10 آمپر چی روپیشتنهاد میکنین ؟
            قیمتش از تریاک زیاده ؟

دیدگاه

رفتم ایران میکرو ماسفتای قدرتو ببینم . دیتایشیتشونو در آوردم جریانشون خیلی پاییین بود .ولتاژ درین سورس بعضیاش بالا بود . اونا هم خیلی گرون بودن . دو سه هزار تومن .

دیدگاه

بفرما دوست عزیز یه همچین چیزی پیاده سازی کن (البته یه سری نکات اینجا رعایت نشده)
                البته خوب bjt های قدرت هم گرونن
                (البته به سادگی و المان های کمتر ودوام بیشترشم توجه کن
                این مشخصاتم میذارم برای راهنمایی شما)

این چیزی که شما دنبالشی بهش میگن solid state relay که حاضر و آماده اش هم برای ولتاژ های دلخواه وجود داره یه سرس به اینجا بزنی بد نیست
                http://www.globalspec.com/ds/1083/ar...put_voltage_ac

دیدگاه

اینم فکر خوبیه . امتحانش میکنم . از ترانزیستور معمولی استفاده کردم .چون اون مقاومت 56 کیلو و 56 اهم نمیذاره ولتاژ زیادی رو ترانزیستور بیفته .
                  آقا پرهام ماسفتا خیلی گرونن . اون ارزونترا هم واسه درایو همین تریاک هستن . اگه بخوام تنها واسه این المان بالای 1000 تومان بدم پروژم منتفی میشه :cry: . اونا به شرطی از من میخرن که از تایمر مکانیکی ارزونتر در بیاد .

یکی از بچه ها دستش درد نکنه(محسن فارابی) این مدارو گذاشته که مستقیم تحریک می کنه . امتحانش کردم بد نبود . فقط جریان زیاد میکشه و باید یه منبع تغذیه زنری مجزا براش درست کنم . نظرتون راجع به این چیه . از نقطه ی صفرو اینجور چیزا خبری نیست . نه؟

دیدگاه

به قول دوستمون هم استفاده خوبی نکردی تریاک را برای کنترل دور موتور استفاده میکنند
                    برای این حرف دلیل خاصی دارید؟ تریاکها اتفاقا به وفور در کلیدهای استاتیک(SSR) استفاده میشن.به دلیل تلفات کم وقیمت پایین تر در این مورد کاملا به ماسفت ارجحیت دارن :eek:
                    دوست عزیز جناب Parham.d میشه درباره مداری که گذاشتید یه کم توضیح بدید که این دو ترانزیستور چطور با هم روشن میشن؟؟

دیدگاه

هادی جان میشه بگی دقیقا چند آمپر میخوای بکشی؟
                      درباره اون دوتا ترانزیستورها هم اگه دقت کنی یکیشون تو پیک مثبت بایاس فوروارد میشه اون یکی تو پیک منفی (به شرط اینکه بیس بایاس شده باشه) مشکلش کجاست؟!
                      فقط باید حواسمون جمع باشه تو بایاس معکوس ترانزیستور تحمل ولتاژ معکوس رو داشته باشه
                      آقا هادی اگه باید زیر 1000 باشه ترانزیستورم بیخیال شو به دردت نمیخوره
                      همون یه تریاک بزار با یه اپتوکوپلر یه نوسان سازم بزار با سیگنال کنترلیت اندش کن بده به اپتوکوپلر(بازم اینا زیر 1000 نمیشه آخه!)
                      تازه باید یه فیوزی مدار حفاظت دربرابر اتصال کوتاه یا اضافه بار هم براش بزاری که سر اون قضیه تریاکه نشه تریاک سوخته!
                      هزینه توی بازه زمانی باید خودشو نشون بده یه دفعه هست شما کفش چینی میخری هرماه باید 1 جفت بخری یه دفعه هم پول 4-5 تا کفش چینی میدی کفش ایرانی میگیری 1 سال کار میکنه برات!
                      راجع به اون مداری هم که گذاشتی خوب خوبه نوسان ساز مستقیم به تریاک وصل شده اما بخش الکترونیکیش ایزوله نشده البته من تاحالا همچین کاری نکردم دوستانی که کار کردن باید نظر بدن

دیدگاه

تقریبا 10 آمپر میکشم .

در باره اون ترانزیستورها منم اول اون فکرو میکردم . چون تو پیک منفی باید ترانزیستور دیگه ای هم باشه که در جهت عکس گیت رو درایو کنه .
                        ولی اون مداری رو که گذاشتم، ترانزیستورو شانسی گذاشتم جواب داد .
                        اجع به اون مداری هم که گذاشتی خوب خوبه نوسان ساز مستقیم به تریاک وصل شده اما بخش الکترونیکیش ایزوله نشده
                        مشکلی نیست . ایزوله نشه . کیت داخل دستگاهه .

دیدگاه

تریاکها اتفاقا به وفور در کلیدهای استاتیک(SSR) استفاده میشن
                          نظر شما راجع به اون مدار دومی که مستقیم با ولتاژ دی سی سویچ میشه چیه ؟

دیدگاه

درباره اون دوتا ترانزیستورها هم اگه دقت کنی یکیشون تو پیک مثبت بایاس فوروارد میشه اون یکی تو پیک منفی (به شرط اینکه بیس بایاس شده باشه) مشکلش کجاست؟!
                            مشکلش اینجاست که من تا حالا تو هیچ کتابی نخوندم که ترانزیستور با ولتاژ متناوب بایاس بشه و هیچ جا هم ندیدم که برای سوئچ کردن ولتاژ متناوب از ترانزیستور استفاده بشه.دوم اینکه زمین مدار شما سمت راست مداره یا سمت چپ؟چون برای بایاس باید ولتاژ بیس امیتر مثبت باشه در هر صورت یکی از ترانزیستورها خاموشه درسته؟ یا اشتباه میکنم؟

دیدگاه

نشد .
                              اون ترانزیستور دو تایی رو بستم جواب نداد .

به نظرم منظور آقا پرهام اینه :

ولی من از اینم جواب نگرفتم .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X