اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت استفاده از اینتورتر فرکانس متغییر برای تغییر دور موتور سه فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت استفاده از اینتورتر فرکانس متغییر برای تغییر دور موتور سه فاز

سلام دوستان
    چرا برای تغییر دور موتور سه فاز فقط نمیایم دامنه رو کم کنیم؟ برای چی فرکانس رو هم تغییر میدیم؟
    با سپاس

پاسخ : علت استفاده از اینتورتر فرکانس متغییر برای تغییر دور موتور سه فاز

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
    سلام دوستان
    چرا برای تغییر دور موتور سه فاز فقط نمیایم دامنه رو کم کنیم؟ برای چی فرکانس رو هم تغییر میدیم؟
    با سپاس
    کنترول دور از طریق کنترل ولتاژاستاتور: ابتدایی و محدود ترین روش برای کنترل دور است، از آن جایی که گشتاور موتور های متناوب با مجذور ولتاژ نسبت مستقیم دارد با کم کردن ولتاژ ورودی گشتاور با نسبت مجذور کم میشود که این مسئله می تواند باعث عدم راه اندازی موتور یا به اصطلاح خوابیدن موتور زیر بار شود. نکته دوم در این باره اینکه در این روش فقط امکان کاهش دور موتور را داریم زیرا افزایش ولتاژ ورودی بیش از مقدار مجاز باعث آسیب رساندن به عایق های سیم بندی استاتور خواهد شد. براساس این مسائل کلا این روش مورد استفاده قرار نمی گیرد.
    کنترل دور از طریق کنترل فرکانس ورودی: از انجا که سرعت سنکرون با فرکانس رابطه مستقیم دارد می توان از این روش برای کنترل سرعت موتور های جریان متناوب استفاده کرد، این روش نسبت به روش ولتاژ محدوده کنترل بسیار وسیع تری دارد،
    اما مشکل این روش در آن است که دستگاه های الکترونیکی که قابلیت کنترل فرکانس را دارند معمولا شکل موج سینوسی ولتاژ راتغییر می دهند و از انجایی که موتور های ac به شکل موج سینوسی ولتاژ ورودی برای کار سیمیتریک یا متقارن از لحاظ مغناطیسی احتیاج دارند، زیاد روش کارامدی نیست.
    کنترل ولتاژ و فرکانس همزمان: در این روش با کنترل همزمان ولاتژ و فرکانس در دامنه گشتاور موتور نا همسانی بوجود نمی اورد و با نسبت قابل قبول در محدوده وسیع قادر به کنترل دور است.
    علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
      سلام دوستان
      با سپاس
      سلام
      دور موتور از طریق دو راه قابل کنترله
      1-تغییر فرکانس
      2-افزایش و کاهش تعداد قطبها در استاتور
      تغییرات دامنه ولتاژ هیچ تاثیری در دور موتور ندارد
      موفق باشید

دیدگاه

تغییرات دامنه ولتاژ هیچ تاثیری در دور موتور ندارد
        دوست عزیز بهتر بود میگفتید افزایش دامنه باعث افزایش دور نامی نخواهد شد
        اینکه کاهش دامنه ولتاژ باعث کاهش دور میشه چیز مشخص ومعلومی هست
        دلیلش هم افزایش لغزش روتور نسبت به میدان مغناطیسی استاتور هست.
        درسته کنترل خوبی نسبت به روشهای استاندارد نداره باز هم یک روش محسوب میشه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

اگه فقط دامنه کم بشه موتور گشت اورشو از دست میده و خیلی داغ میشه و میسوزه
          کنترل فرکانس باعث زیاد شدن رمان تغییر قطبهای ب وجود اومده تو داخل سیم پیچ و کم شدن دور میشه
          من رشتم الکترونیکه اگه اشتباه گفتم ببخشید

دیدگاه

طبق رابطه ولتاژ القایی در هر کلاف برابر است با e=f*k*4.44*share obori *Nاگه eکم و زیاد کنیم همه مقادیر ثابت می باشد به غیر ازshare oboriکه همون فی است و آن نیز با جریان وابسته است در نتیجه اگه eرا زیاد کنیم جریان زیاد شده و فی زیا می شود و به اشباع می رود و باعث گرم شدن موتور می گردد. nهم که تعداد دور هر کلافk ضریب سیم پیچی است چون در موتورذ سیم ژیچی ها گسترده است یا اینکه توزیع شده ایست.
            هیچی نشد نداره

دیدگاه

با سلام و تشکر از پاسخ های دوستان..
              دوتا سوال :
              1 - برای کم کردن سرعت موتور سه فاز باید دامنه ولتاژ استاتور کم و فرکانس کم؟ بشه یا دامنه کم و فرکانس زیاد؟

چون من ماشین الکتریکی نخوندم و اشرافی به روابطشون ندارم!

2- این روش کنترل V/F چی هست؟ یا روش کنترل ولتاژ نبست به فرکانس؟

با تشکر

دیدگاه

اینورتر ها از روش v/f برای تغییر سرعت استفاده میکنند یعنی نسبت v به f باید ثابت باشه چون اگه فرکانس کم بشه راکتانس هم کم میشه و جریان زیادی کشیده میشه که باعث آسیب سیم پیچ ها میشه برای جلوگبری از افزایش جریان v را هم کاهش میدهند اما تا حدی میتوان v را کاهش داد که گشتاور از گشتاور بار کمتر نشه و موتور زیر بار نمونه که به این جالت میگن boost voltage
                من رقص دختران هندي را بيش از نماز پدر و مادرم دوست دارم چون آنها از روي عشق و علاقه ميرقصند و پدر و مادرم از روي عادت نماز ميخوانند.
                دكتر شريعتي

دیدگاه

با سلام خدمت دوست عزیز و عزیزان دیگر
                  تمامی الکترو موتورهای قفسی را میتوان یک ترانس دوار فرض نمود و اینکه تمام روابط ترانس بر آنها حاکم است. زیرا روتور که دارای سیم هایی همانند قفس است که نقش سیم پیچ خروجی را در ترانس ایجاد کرده و باعث تولید میدان دوار نیز خواهد شد.
                  حال فرض کنید در یک ترانس ولتاژ ورودی را کم کنید چه اتفاقی می افتد؟ برای اینکه ترانس بتواند بار خروجی را بدهد مجبور است تا جریان خروجی خود را افزایش دهد. چرا ؟ چون توان در ترانس ثابت است . در عمل چنین اتفاقی نمی افتد(یعنی افزایش جریان نخواهیم داشت) و به جای آن ولتاژ کاهش پیدا می کند . با کاهش ولتاژ توان خروجی کاهش یافته و ترانس زیر بار می ماند.
                  حال در موتور اگر ولتاژ کم شود همانند فوق (با این تفاوت که موتور دارای یک گپ هوایی بین پوسته استاتور و روتور می باشد و سازندگان اغلب در صدد این هستند که این گپ را به حداقل ممکن برسانند ، ضمنا غالب ضریب توان موتورها که پایین است نیز از همین گپ میباشد) ولتاژ خروجی بر روی هسته روتور کم شده و دور نیز در اندازه نامی خود نخواهد گردید. لذا این افت ولتاژ ، خود را به صورت مخالف بر روی ورودی خود که همان استاتور هست ، نشان داده و استاتور نیز گرم خواهد شد(دقت کنید که این گرم شدن ناشی از حالت ژنراتوری و گپ هوایی می باشد) و در ادامه موتور زیر بار می ماند.
                  حال اگر نسبت ولتاژ به فرکانس را رعایت کنیم چنین اتفاقی نمی افتد و موتور به حالت ژنراتوری نخواهد رفت و موتور به کار ادامه می دهد . حتی می توان با تزریق جریان مقدار گشتاور را نیز ثابت کرد.

دیدگاه

سلام دوستان
                    من یه الکتروموتور 200 کیلووات ، 2 قطب، 3000 دور دارم که میخوام سرعت الکترو موتور را تا 2000 دور کاهش بدم تا گشتاورش بالا بره. آیا مشکلی برای موتور پیش میاد؟الان یه موتور 1500 دور 200 کیلو وات 2 قطب را با افزایش فرکانس به 2000 دور رسوندم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa.valikhani نمایش پست ها
                      سلام دوستان
                      من یه الکتروموتور 200 کیلووات ، 2 قطب، 3000 دور دارم که میخوام سرعت الکترو موتور را تا 2000 دور کاهش بدم تا گشتاورش بالا بره. آیا مشکلی برای موتور پیش میاد؟الان یه موتور 1500 دور 200 کیلو وات 2 قطب را با افزایش فرکانس به 2000 دور رسوندم.
                      سلام.
                      دوست عزیز درسته که گشتاور با سرعت نسبت عکس داره ولی تا جایی که بنده مطلعم با کم کردن دور از طریق ولتاژ/فرکانس نمیشه گشتاور موتور رو بالا برد. شما نیاز به گیرباکس دارید و این گیرباکس هستش که با کم کردن سرعت خروجی نسبت به ورودی، گشتاور خروجی رو زیاد میکنه.
                      *** کمترین توقع از یک فرد تحصیل کرده، دانستن املاءِ صحیحِ کلمات است ***

دیدگاه

سلام دوستان

دیدگاه

سلام دوستان
                          سلام،نمیشه با دستکاری الکتریکی نمیشه گشتاور و قدرت
                          موتور رو افزایش داد.
                          تنها راه استفاده از گیربکس یا تسمه و قرقره هستش

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام دوستان
                          سلام،نمیشه با دستکاری الکتریکی نمیشه گشتاور و قدرت
                          موتور رو افزایش داد.
                          تنها راه استفاده از گیربکس یا تسمه و قرقره هستش
                          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام دوستان
                            با سلام
                            همونطور که دوستان اشاره کردن با تغییر دور موتور توسط اینورتر گشتاور افزایش پیدا نمیکنه.
                            بعد اینکه موتور های سه فاز 1500 دور در واقع 4 قطب هستن و چون از نظر مکانیکی هم برای 1500 دور طراحی شدن، افزایش سرعت سبب افزایش تلفات در بلبرینگها و یاتاقان بندیها میشه و عمر اونها رو کم میکنه.
                            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X