اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Switched capacitor چیست ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

Switched capacitor چیست ؟

سلام
    از دوستان کسی هست که در مورد Switched capacitor ها چیزی بدونه مثلا" موارد استفاده انواع آنها محاصبه آنها یا اگه کتابی جزوه ای چیزی داره در اختیار ما قرار بده خیییییلی ممنون میشم :job:

خود بنده هم پیگیر هستم اگه چیزی به فارسی پیدا کردم خبر حتما" Share می کنم با دوستان

پاسخ : Switched capacitor چیست ؟

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Switched_capacitor
    علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

دوست عزیز آقای جواد افشاری خیلی ممنون این بهترین لینکی بود که من خوندم ولی قبلا" هم اونو مطالعه کرده بودم ولی به دلیل گنگ بودن مفهوم به دنبال مطلب فارسی می گشتم :job:

دوستان شرمنده یکم متن غیر حرفه ای بیان شده ولی این نتیجه تحقیق من تا به حالا بوده امیدوارم یه چیزی ازش برداشت کنین :nerd: ( از Wiki و google )

در مدارات سیگنال گسسته ( [ftp=ftp://en.wikipedia.org/wiki/Discrete_signal]http://en.wikipedia.org/wiki/Discrete_signal [/ftp]) بیشتر استفاده میشه و در مدل های اولیه با شارژ و دشارژ خازن کار میکنه

چون معمولا" سیگنال های non-overlapping=Tow phose Clock=Dual Clock Signal (همه اینها یک سیگنال هستند فقط برای واضح تر شدن تمام اسم ها رو نوشتم در اصل یک سیگنال کلاک داریم ولی با دو فاز ) برای عمل سوئیچ استفاده و کلید ها به طور همزمان بسته نیستند این المان به طور فیلتر عمل می کنه

ین چیزی بود که من تا حالا فهمیدم می دونم خیلی گنگ هست و اشتباه زیاد داره ولی خوب تلاش میکنم یک رفرنس کامل پیدا کنم و کاملا" اینجا توضیح بدم

دوستان اگه کسی چیزی بلده لطفا" راهنمایی کنه

بازم دم دوست عزیزم آقای جواد افشاری گرم :applause:

دیدگاه

سلام
        من این لفظ رو در مبدل های dc-dc مطالعه داشتم ام با خواندن رفرنس خارجی و ترجمشون به صورت زیر خدممتون عرض می کنم.طوری که نقش های متفاوتشون رو دیدم می گم خدمتتون که ان شالله شما هم بیشتر استفاده کنین
        مدارات سیگنال گسسته همون مدارت دیجیتال هستن و برای این منظور از این Switched capacitor استفاده در طراحیشون می شه که می توان مقاومت رو با خازن شبیه سازی کرد و برای رسیدن به مقدار مورد نظر به راحتی و با تغییر زمان سویچ زنی چنین کاری رو انجام داد.
        روش کار به این صورت هست
        این مدار رو در نظر بگیرین

در زمانی که s1 وصل و s2 قطع هست بنابراین بار خازن برابر خواهد بود با

که v ولتاژ دو سر خازن و C ظرفیت خازن هست
        بهتر هست ابتدا که s1 وصل هست رو فرمول رو با زیرنویس بنویسیم که بهتر متوجه بشین

حالا موقعی که s1 بسته و s2 باز می شود بار رو خازن برابر می شه با ولتاژ ورودی منهای ولتاژ خروجی(یعنی ولتاژ خروجی که بار مصرف می کنه باعث کاهش بار روی خازن می شه)

و یعنی

ولتاژ روی سر خازن حالا برابر است با ولتاژ خروجی منهای ورودی(ولتاژ بعد از کلید زنی s2 و قطع کلید s1)
        و از جهتی داریم که مقاومت طبق رابطه اهم برابر هست با ولتاژ تقسیم بر جریان

که یعنی این مدار با یک مقاومت قابل تعویض هست و خوبی این مدار تغییرات مقدار مقاومت از طریق فرکانس شارژ و دشارژ خازن هست.
        البته در مدارات آنالوگ هم می توان با ذخیره سازی در دو خازن و همچنین تغییر زمان بسته و باز شدن دو کلید مکمل به ولتاژهای بالاتر یا منف ولتاژ ورودی دست یافت.
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سیستمهای سوییچ خازنی یه بحثه که تو کارشناسی ارشد به طور مقدماتی و دکترا مفصل بهش پرداخته میشه.
          من چیز زیادی در مورد طراحی این سیستما نمیدونم.
          تو این سبک طراحی همه مدارات رو با استفاده از خازن و سوییچ میسازن.
          مدارات انالوگ به دیجیتال. دیجیتال به انالوگ رو من خودم دیدم استفاده میکنن. تو چند مدل از adc های خیلی پر سرعت انالوگ دیوایس استفاده شده بود.
          ولتاژ ورودی میاد رو یه خازن. مقدار خازن با ولتاژ مرجع مقایسه میشه بعد با سوییچ تخلیه میشه رو یه خازن دیگه دوباره مقایسه میشه. تو این انتقال توان از یه خازن به دیگری سطح ولتاژ تغییر میکنه. با این روش میشه یه adc ساخت.

دیدگاه

baby_1: آقا دمت گرم خیلی استفاده کردیم :nice:

و جناب آقای مهدی وزیری خیلی ممنون تا پست شما رو خوندم با یکی از دوستان که phd میخونن تماس گرفتم و ایشون به این صورت برای من توضیح داد:

در مبدل های آنالوگ به دیجیتال ما یک نمونه اولیه را برداشت می کنیم و بعد مدل بدست آمده دیجیتال را دوباره با مقدار آنالوگ مقایسه میکنیم و اینقدر این کار را ادامه می دهیم تا خطا را کاملا" کاهش دهیم و همه هم می دونیم که مقدار آنالوگمون دائم در در حال تغییر هست پس باید آن را در جایی ذخیره کنیم خب همان مدار کلیدی مهندس baby_1 را در نظر بگیرید

حال از یک بافر هم استفاده می کنیم تا خازن در نمونه گیری اول دشارژ نشود

به این صورت هست که از یک مقدار نمونه می گیری کرده و می توانیم آن را نگه داریم تا وقتی که نیاز داریم

اگه جایی از حرفام ایراد داشت لطفا" بهم بگین :nerd:

البته این یکی از کاربرد ها هست

دیدگاه

ممنون اقا ارش. اینا رو هم یه فوق لیسانس نیمه هادی حدود شیش ماه پیش گفته بود بهم. همینجوری بحثش افتاد یه توضیح کوچیکی داد. منم اطلاعات زیادی ندارم. ولی میگفت بیشترین کاربرد مدارهای سوییچ خازنی درست کردن فیلتره. میگفت با استفاده از این روش میشه فیلترای خیلی دقیقی ساخت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X