اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروگرام کردن آی سیه PIC16F628

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروگرام کردن آی سیه PIC16F628

سلام. تعدادی آی سی PIC16F628 دارم که باید پروگرام بشن.قبلا به کمک دوستان از جمله دوست عزیز جناب وحید نصیری یک پروگرامر خودم روی برد سوراخ دار ساختم که برای آی سی های خانواده AVR بود و پروگرامشون میکرد. ولی نمیدنم برای آی سیه فوق هم میشه مداری رو خودم درست کنم یا باید به قیمت بالا برم پروگرامر بخرم؟؟ اگه میشه لطفا شماتیکش رو برام بزارین و اگه نمیشه لطفا بگید که چی بگیرم که هم ارزان باشه و هم این آی سی رو راحت پروگرام کنه.
    یک مساله دیگه هم اینکه من برات تست اولیه برای نمونه رفتم دادم بیرون برام این آی سی رو یک مغازه دار پروگرام کرد و حدود هزار یا هزار و پانصد هم هزینه اش شد. ولی وقتی اومدم خونه مدار کار نکرد. برگشتم پیشش و گفتم که این کار نمیکنه گفت که من درست پروگرام کردم احتمالا مدارت ایراد داره یا برنامه ات. گفتم که هم مدار سالمه و هم برنامه تو پروتئوس خوب جواب میده بعد اون گفت پروتئوس ملاک نیست و ... و خلاصه قبول نکرد. بعد رفتم یک جایی دیگه اون آی سی رو تو برنامه ای که نمیدونم اسمش چی بود نگاه کرد و گفت آی سی پروگرام شده ولی فیوزبیتش HS است که باید تغییر پیدا کنه و توی یک صفحه که چند تا پنل داشت اولین گزینه رو که HS بود عوض کرد و بعد هم فکر کنم دوباره پروگرام کرد. بعد آی سی خیلی عالی کار کرد.بعد هزار و پانصد تومان دوباره هزینه کردم.
    چون الان تعداد حدود ده تا از این آی سی باید با همون برنامه داخلش پروگرام میشه میخواستم خودم پروگرام کنم میخواستم ببینم که چطوری فیوز بیتش رو از اچ اس تغییر بدم و به چی تغییر بدم. با تشکر از همه دوستان.
    در آخر ارزش داره برای ده یا بیست تا آی سی برم پروگرامر بخرم؟؟؟
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

پاسخ : پروگرام کردن آی سیه PIC16F628

سلام مسعود جان

من یه پرگرمر خریدم واسه pic برام ۴۵۰۰۰ درومد واسه ۱۰-۲۰ تا صرف نیست بخری
    ای خدا از دست اینا چکار کنم؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_chini
      سلام مسعود جان

من یه پرگرمر خریدم واسه pic برام ۴۵۰۰۰ درومد واسه ۱۰-۲۰ تا صرف نیست بخری
      سلام علی جان. خب نمیشه دستی ساخت؟ چطوری فیوزبیتش رو از HS تغییر بدم؟

دیدگاه

http://vazeh.com/n-1624904.html
        نورپردازان باران نور شهرستان آران وبیدگل
        barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

سلام
          برای تغییر مد فرکانسی HS (که در مواقعی که فرکانس بیشتر از 4 مگاهرتز هست استفاده می شه) باید به صورت نرم افزاری این قابلیت رو تنظیم کنین چون اگر با پروگرمر این مد رو تغییر بدین به راحتی با روشن شدن میکرو این گزینه تغییر پیدا می کنه.

اگر فرکانس کاریتون بیشتر از 4 مگاهرتز هست نیازی به تغییر مد نوسانی میکرو ندارین
          این میکروها از خانوداه PIC هستن تاپیک رو به بخش PIC به جای AVR منتقل کنین تا دیگر دوستان راهنمایی بهتر و بیشتری کنن

به نظرم پروگرمر pickit رو به مبلغ 30 هزار تومان بخرید تا یک عمر و اکثر خانوداه های PIC رو به راحتی می تونین پروگرم کنین.

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

با baby_1 کاملا موافقم؛اگه هم نمیخواید بخرید؛ میتونین روی بِرِد بُرد ببندین؛ اما نهایتا اون PIC18F2550 روی پروگرمر هم نیاز به پروگرم شدن داره....

اگه میتونی از کریستال داخلی میکرو استفاده کن(4Mhz)؛ معمولا با صرفه تر میشه.

دیدگاه

اگه کامپیوترتون سریال پورت داره یه پروگرامر jdm ببندین و با ic prog کار کنین

http://www.ic-prog.com/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                سلام
                برای تغییر مد فرکانسی HS (که در مواقعی که فرکانس بیشتر از 4 مگاهرتز هست استفاده می شه) باید به صورت نرم افزاری این قابلیت رو تنظیم کنین چون اگر با پروگرمر این مد رو تغییر بدین به راحتی با روشن شدن میکرو این گزینه تغییر پیدا می کنه.

اگر فرکانس کاریتون بیشتر از 4 مگاهرتز هست نیازی به تغییر مد نوسانی میکرو ندارین
                این میکروها از خانوداه PIC هستن تاپیک رو به بخش PIC به جای AVR منتقل کنین تا دیگر دوستان راهنمایی بهتر و بیشتری کنن

به نظرم پروگرمر pickit رو به مبلغ 30 هزار تومان بخرید تا یک عمر و اکثر خانوداه های PIC رو به راحتی می تونین پروگرم کنین.
                سلام دوست عزیز. با تشکر از جواب واضح شما. راستش من یک برنامه تو نت پیدا کردم که واقعا سنگ دستمه و لازمش دارم لینکش رو در زیر میذارم
                http://www.electronics-lab.com/projects/games/005/index.html
                اینم لینک برنامه اش
                www.electronics-lab.com/projects/games/005/source_code.zip
                این یک برنامه ایه که رنگ ال ای دیه آر جی بی رو با pwm عوض میکنه. خلاصه من اینو دادم برام روی آی سیه PIC16f628 پروگرام کردن هزینه هم گرفت. بعد کار نکرد بردم پیشش گفت که درست پروگرام کردم و یا مشکل از برنامه هست یا مشکل از بستن مدار و گفتم که مدار درسته و برنامه هم تو پروتئوس جواب میده که گفت پروتئوس روش حسابی نیست و قبول نکرد.
                خلاصه رفتم یک جای دیگه کلی بهش کلنجار رفت بعد گفت این درست پروگرام شده ولی فیوزبیتهاش درست ست نشده و گفت کریستال خارجی داره منم گفتم نه گفت باید فیوز بیتش از HS به (یادم نیست چی گفت) عوض بشه و عوض کرد و با عوض کردنش این دفعه مدار درست کار کرد.
                منم میخوام از روی این مدار حدود ده تا بزنم موندم که چطوری خودم این کار رو بکنم که ارزون برام دربیاد و هزینه ده بار پروگرام کردن ندم.
                منظورم اینه که چطوری تو خونه یک پروگرامر بسازم که باهش این آی سی رو پروگرام کنم و فیوزبیتشم از اچ اس به همونی که باید باشه تغییر بدم. با تشکر از همه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                  اگه کامپیوترتون سریال پورت داره یه پروگرامر jdm ببندین و با ic prog کار کنین

http://www.ic-prog.com/
                  سلام کامپیوتر من هم LPT داره و هم سریال میشه بیشتر توضیح بدین که اون پایه های 2 و 7 و 5 و 20 و 4 که زیرش نوشته JDM باید به کجا وصل بشه؟؟؟؟
                  اون آی سیه وسط چیه؟PIC16c84 یا 12c508 یا 12c509 ؟؟؟؟؟/
                  لطفا توضیح دقیق بدین و اینکه چطوری فیوز بیتش رو از HS تغییر بدم؟؟؟؟؟؟؟؟ با تشکر.
                  راستی اگه منظورتون همین شماتیکه توی لینکهای زیره اون که برای همون دو تا آی سی گفته شده که جواب میده نه برای آی سی مورد نظر من
                  http://macoprojects.blogspot.com/2009/09/pic16f84a-programmer.html
                  http://www.electronics-lab.com/blog/?p=5506

دیدگاه

دوستان نظرتون درباره شماتیک زیر چطوره اگه خوبه با چه نرم افزاری آی سی رو پروگرام کنم و فیوزبیتشو از اچ اس چطوری تغییر بدم؟
                    http://web.mit.edu/6.115/www/miscfiles/programmer.jpg

http://web.mit.edu/6.115/www/pic.shtml

دیدگاه

سلام
                      خیلی عالی شد منبعتون رو قرار دادین چون شاید با بحثهای ما کمک زیادی نمی تونست به شما کنه یا گمراهتون کنیم

من سورس کد برنامتون رو دیدم با basic نوشته شده است.الان دیتاشیت این قطعه و همچین مدارتون رو دانلود و مطالعه داشتم فقط تنها نکته ای که باید رعایت کنین این هست که
                      1-تراشتون با نوسان ساز داخلی راه اندازی شده است و از جهتی که در سورس برنامه تغییر این فیوزبیت صورت نگرفته هست می تونین با خیال راحت به مد نوسان ساز داخلی تغییرش بدین
                      2-برای پروگرمرتون هم می تونین پروگرمر های که با پورت com یا lpt راه اندازی می شن رو استفاده کنین اما من دو تاش رو که ساختم جواب نگرفتم ، پیشنهادم تنها استفاده از پروگرمرهای آماده هست تا بسازین ، اگر همت کردین بسازین یکی دو نمونه سادش رو تست کنین و ان شالله که به جواب برسین

البته باز پیشنهاد من پروگرمر pickit با مبلغ 30 هزار تومان یا پروگرمر ارزون تر زیر هست
                      http://www.ne-ir.com/programmers/npp106.aspx?lang=fa

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                        سلام کامپیوتر من هم LPT داره و هم سریال میشه بیشتر توضیح بدین که اون پایه های 2 و 7 و 5 و 20 و 4 که زیرش نوشته JDM باید به کجا وصل بشه؟؟؟؟
                        اون پایه ها مربوط به اتصال به پورت سریال 25 پین هست.
                        عکس تبدیل به 9 پین

نوشته اصلی توسط ms2000

اون آی سیه وسط چیه؟PIC16c84 یا 12c508 یا 12c509 ؟؟؟؟؟/
                        اون وسطیه آی سی نیست یه سوکت 18 پایه هست که میکرو تون رو توش قرار میدین

ic prog و پروگرامر jdm خیلی از میکرو های سری pic و همچنین حافظه های سریال رو پشتیبانی می کنند از بابت پشتیبانی pic16f628 نگران نباشید.
                        البته اگه حال ساختن و سرو کله زدن با اون رو دارین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                          1-تراشتون با نوسان ساز داخلی راه اندازی شده است و از جهتی که در سورس برنامه تغییر این فیوزبیت صورت نگرفته هست می تونین با خیال راحت به مد نوسان ساز داخلی تغییرش بدین
                          سلام استاد با تشکر از راهنماییتون. چطوری خیلی راحت به مد نوسان ساز داخلی تغییرش بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                            ic prog و پروگرامر jdm خیلی از میکرو های سری pic و همچنین حافظه های سریال رو پشتیبانی می کنند از بابت پشتیبانی pic16f628 نگران نباشید.
                            البته اگه حال ساختن و سرو کله زدن با اون رو دارین
                            سلام محسن خان با تشکر از جوابتون. خب چطوری اون فیوز بیت مورد نظر رو از حالت HS عوض کنم؟ با همین نرم افزار میشه اگه بله چطوری؟
                            بقول استاد عزیز baby_1:
                            "1-تراشتون با نوسان ساز داخلی راه اندازی شده است و از جهتی که در سورس برنامه تغییر این فیوزبیت صورت نگرفته هست می تونین با خیال راحت به مد نوسان ساز داخلی تغییرش بدین"

خب چطوری این کار رو بکنم دوست عزیز.با تشکر.

دیدگاه

سلام
                              خواهش می کنم استاد شمایین نه ما
                              نگاه کنین هر برنامه پروگرمر تنظیمات و منوهای خاص خودش رو برای تنظیم فیوزبیت داره ، شما ابتدا پروگرمر و برنامه پروگرمر تراشتون رو مشخص نمایید(برنامه ای که بشه حتما فیوز بیت ها هم برنامه ریزی کرد نه تنها انتقال دهنده فایل هگز باشد) و سپس ان شالله با کمک هم بتونیم فیوزبیت ها رو تنظیم کنیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X