اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارسال اطلاعات با سرعت بالا در فاصله زیاد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارسال اطلاعات با سرعت بالا در فاصله زیاد

سلام
    من برای ارسال و دریافت اطلاعات از میکرو به کامپیوتر با یک مشکل روبرو شدم.
    یک وسیله ای برای اندازه گیری چگالی خاک موجود است که با یک سیم بکسل که خود سیم شامل 3 رشته سیم هست به داخل چاه فرستاده میشود. طول این کابل در حد 600 متر میباشد و نرخ انتقال هم حداکثر 100kbps هست. در حال حاضر به صورت آزمایشگاهی (در فاصله یکی دو متری) میکرو را با usb بصورت TTL (با آیسی FTD232RL) به کامپیوتر متصل کردم. ولی بعد از مطالعه متوجه شدم برای اینکار به علت سرعت بالا و فاصله زیاد، حتما باید از پروتکل rs-422 یا rs-485 استفاده کنم. ولی مشکلی که وجود دارد تعداد سیم هاست. همونطور که گفتم این سیم بکسل دارای 3 رشته سیم هست. یکی برای منبع تغذیه، یکی برای سیگنال و دیگری هم به عنوان زمین استفاده میشود. ولی برای پروتکل های ارتباطی بالا مثلا برای rs 422 نیاز به 4 رشته سیم فقط برای سیگنال و برای rs 485 نیاز به 2 رشته سیم فقط برای سیگنال دارد. به نظر شما بهترین راه برای انتقال اطلاعات در این مورد چست؟
    با تشکر

پاسخ : ارسال اطلاعات با سرعت بالا در فاصله زیاد

سلام دوست عزیز
    من فکر میکنم که شما یه مقدار پروتکل rs485 خوب متوجه نشدی.شما دو طرف مدارت میکرو می زاری بعد از اون هر انالیز و محاسبه ای می خوای انجام میدی بعد توسط rx tx میکرو دیتا رو انتقال می دی.
    اگه بیشتر راهنمایی منی شاید بتونم بهتر راهنماییت کنم
    به اميد ظهور مولامون که صد البته نزديک است

دیدگاه

رایط one-wire هست ولی فکر نکنم تو فواصل زیاد جواب بده. تفاضلی نویز پزیری کمتری داره. چیزی که به ذهن من میرسه این هست که یه رشته رو زمین فرض کنید. هم دستگاه بالا و هم دستگاه پایین باید به زمین وصل بشن که تو این روش به خاطر افت ولتاژ ها احتمالی بهتر هست ولتاژ بالا تر بفرستید و در پایین کار رگوله کردن رو انجام بدید که مشکلی ایجاد نشه. این روش مثل این هست که فاز رو به لامپ وصل میکنید و سر دیگه لامپ رو به زمین و میبینید که لامپ روشن میشه! حالا بسته به فاصله سیم ها و نوعشون AC/DC و ولتاژ رو تعیین کنید.
      راه بی دردسر دیگه هم اینه که 1 باتری رو دستگاه بزارید و سلف پاور بشه.
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

عزیزم
        از DTMF یا FSK استفاده کنید. تا چند کیلومتر هم میتونین ازش جواب بگیرین.

دیدگاه

پاسخ : ارسال اطلاعات با سرعت بالا در فاصله زی

با این اوصافی که شما گفتی ارتباط رو بیسیم کنی بهتره.
          البته اگه دهنه چاه باز باشه و قرار نباشه که مدارت داخل سیال بره :rolleyes:
          البته همونطور که دوستان گفتن DTMF رو اگه بتونی با نرخ بالا استفاده کنی گزینه خیلی خوبیه

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان
            ارتباط بیسیم اول به ذهنم رسید ولی نمیدونم برد مثلا fsk در داخل چاه در عمق مثلا 100 یا 200 متری چه تغییری میکنه. دهانه چاه حداقل دارای قطر 30 سانتی متر میباشد. در رابطه با DTMF زیاد اطلاعات ندارم. برد و فرکانس کاری اون و ... (فقط در این حد میدونم که برای تلفن و تون و اینجور چیزهاست :smile

دیدگاه

dtmf خیلی خوبه
              ولی متاسفانه جوابگوی سرعت 100kbps نیست ،که شما نیاز داری
              میتونی از ماژول وایرلس زیگبی sena استفاده کنی - بردش هم خوبه - فقط یکم گرونه - حدود 80 تومن برای هرکدوم

دیدگاه

منظور من ارسال DTMF و FSK به صورت بیسیم نبود. منظورم این بود که همون اطلاعاتی رو که به صورت دیجیتال توی سیم ارسال میکنید به صورت DTMF و یا FSK مدوله کنید بعد توی همون کابل ارسال کنید. با این روش برد خیلی بالا با تاثیر پذیری خیلی کم نسبت به نویز بدست میاد.
                البته دوستمون درست میگن در حال حاضر آی سی های انکدر و دیکدر DTMF موجود سرعت بالایی ندارن. منظور بنده هم استفاده از این آی سی ها نبود. منظورم روش DTMF بود. به این صورت که شما دو و یا چند Tone مختلف رو با هم ترکیب و ارسال می کنی. بعد در طرف گیرنده این Toneها رو با چند Tone Decoder دیکد می کنی و بیت های مربوطه رو دریافت می کنی. با این روش میتونی در هر واحد زمانی به جای یک بیت , n بیت اطلاعات ارسال کنی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X