اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور مجاورت سنج مغناطیسی (proximity)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور مجاورت سنج مغناطیسی (proximity)

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان بزرگوار.
    دوستان گرامی بنده به اطلاعاتی در مورد سنسورهای مجاورت سنج مغناطیسی یا همون سنسورهای proximity احتیاج دارم، فکر میکنم در 2 نوع کلی هستند، یه نوع سنسور مجاورتی خازنی هست که حساس به همه چیه تقریبا! و یه نوع هم سنسور مجاورتی القایی هست که فلز رو sens میکنه...
    بنده به اطلاعاتی از این دست احتیاج دارم، که چجوری میشه راهشون انداخت؟ جنس خروجیش از چیه؟ نحوه ی عملکردشون به چه شکل هست و ... اگر دوستان حدود قیمت رو هم بدونن و لطف کنند، بسیار متشکر خواهم شد...
    از لطف همه یک دنیا سپاسگزارم.
    زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
    امتحان ریشه هاست
    ریشه هم هرگز اسیر باد نیست
    زندگی چون پیچک است
    انتهایش میرسد پیش خدا!

پاسخ : سنسور مجاورت سنج مغناطیسی (proximity)

دوستان گرامی بنده به اطلاعاتی در مورد سنسورهای مجاورت سنج مغناطیسی یا همون سنسورهای proximity احتیاج دارم، فکر میکنم در 2 نوع کلی هستند، یه نوع سنسور مجاورتی خازنی هست که حساس به همه چیه تقریبا! و یه نوع هم سنسور مجاورتی القایی هست که فلز رو sens میکنه...
    سلام
    شب شما هم بخیر
    من هم اطلاعات عمومی در این رابطه دارم همونطور که خودتون فرمودین یک نوع نوعی فرستنده هست که امواجی الکترو مغناطیس ساتع میکنه
    و با اجسام دور بر ست میشه وقتی شئی وارد حیطه اون میشه بخاطر برهم زدن تعادل محیط میزان جریان کشی مدار تغیر میکنه که توسط یک کنترلر درک میشه
    مورد دوم از میدان مغناطیسی متغیر استفاده میکنه که باید در مورد فلزیابها تحقیق کنید و انواه مختلفی داره مثل trf و pi که اولی فرستنده گیرنده و دومی پالسی هست.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوع دیگه ای وجود داره به نام bfo اگر درست گفته باشم که سنسور سیم پیچ یک اسیلاتور هست که با نزدیک شدن فلز فرکانس اسیلاتور تغیر میکنه
      که با فرکانس یک اسیلاتور دیگه مقایسه میشه .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
        سلام
        شب شما هم بخیر
        من هم اطلاعات عمومی در این رابطه دارم همونطور که خودتون فرمودین یک نوع نوعی فرستنده هست که امواجی الکترو مغناطیس ساتع میکنه
        و با اجسام دور بر ست میشه وقتی شئی وارد حیطه اون میشه بخاطر برهم زدن تعادل محیط میزان جریان کشی مدار تغیر میکنه که توسط یک کنترلر درک میشه
        مورد دوم از میدان مغناطیسی متغیر استفاده میکنه که باید در مورد فلزیابها تحقیق کنید و انواه مختلفی داره مثل trf و pi که اولی فرستنده گیرنده و دومی پالسی هست.
        نوشته اصلی توسط Ghasede del
        نوع دیگه ای وجود داره به نام bfo اگر درست گفته باشم که سنسور سیم پیچ یک اسیلاتور هست که با نزدیک شدن فلز فرکانس اسیلاتور تغیر میکنه
        که با فرکانس یک اسیلاتور دیگه مقایسه میشه .
        سلام از بنده است جناب مهندس.
        بسیار متشکرم از حضور و پاسختون.

تو کار بنده احتیاج هست که فلز رو در فاصله ی حدود 5 میلیمتری خودش sens کنه تا ما بتونیم با آلارم اینکه فلز به اون فاصله از سنسور رسیده، عملیات کنترلی ای رو انجام بدیم...
        در نتیجه بنده باید دنبال یافتن و راه اندازی فلزیابهایی بگردم که دقتشون در این حد باشه ...
        باز هم بسیار متشکرم از لطفتون جناب مهندس.

از سایر دوستانی که در این زمینه کار کردند، ممنون میشم که لطف بفرمایند و اطلاعاتشون رو در اختیار بنده هم قرار بدند.
        بسیار متشکرم.
        امتحان ریشه هاست
        زندگی چون پیچک است
        انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

ضمنا دوستان یه نکته ای رو که بنده فراموش کردم عرض کنم این هست که بنده نیاز هست در یک محفظه یا باکسی تعداد 8 یا 9 تا از این سنسورها رو در فاصله ی چند سانتی متری از هم قرار بدم، به نظر شما این امر میتونه رو عملکرد هر کدوم از سنسورها تاثیر بگذاره؟!
          امتحان ریشه هاست
          زندگی چون پیچک است
          انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

با سلام
            با توجه به این که فاصله ای که نیاز دارید سنس بشه کمه فکر میکنم سنسور های اثر هال مناسب باشن
            این سنسور ها 2 نوع دیجیتال و آنالوگ دارن
            آنالوگ با ADC راه اندازی میشه و دیجیتال ها در زمان وجود میدان مغناطیسی خروجی 0 و 1 میدن
            اما برای سنس فلز با این سنسور ها
            طبق دیتاشیت اگر یک قطعه ی کوچک آهنربا به پشت این سنسور بچسبونید و ثابت کنید فلزی که از جلوی سنسور عبور میکنه رو سنس کنید و برای 5 میلیمتر هم کاملا جوابگو هست :agree:
            سنسور آنالوگ مثل ugn3503 و دیجیتال مثل ugn3175
            قیمت هر دو سنسور حدود 2000 تومن هست
            در مورد استفاده از این سنسور چند نکته وجود داره
            اول این که روش آهنربا فقط قابل انجام روی سنسور آنالوگ هست(ugn3503) و سنسور دیجیتال(ugn3175) حالت لچ داره(با یک قطب آهنربا 1 و با قطب مخالف 0 میشن) و فقط با میدان مقناطیسی تحریک میشه
            و نکته ی بعدی اینه که این سنسور ها نسبت به مواد غیر فرومغناطیس(مثل مس) تقریبا بی تفاوت هستن
            پس اول نیاز هست که مورد استفادتون رو مشخص کنید و ببینید که فلز مورد نظر به آهنربا جذب میشه یا نه که اگه جذب نمیشد بریم سراغ راه های دیگه :rolleyes:
            مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
            [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
              ضمنا دوستان یه نکته ای رو که بنده فراموش کردم عرض کنم این هست که بنده نیاز هست در یک محفظه یا باکسی تعداد 8 یا 9 تا از این سنسورها رو در فاصله ی چند سانتی متری از هم قرار بدم، به نظر شما این امر میتونه رو عملکرد هر کدوم از سنسورها تاثیر بگذاره؟!
              ببینید برای سنس هر نوع فلز میتونید از CS209 استفاده کنید که فقط برای فلزات هست و قیمت حدود 5000 تومن داره
              این سنسور یک مقایسه کننده ی داخلی داره که تغییرات شار مغناطیسی خروجی و دریافتی رو اندازه میگیره
              در ایران موجود هست و نویز خیلی کمی داره
              پوشش قابل تنظیم هم داره (با تغییر سیمپیچ داخل دیتاشیت)
              ولی بازم به کار شما بستگی داره که قابل استفاده هست یا نه ! :smile:
              یه لطفی بکنید و دقیق بگید که قراره این سنسور چیکار کنه و با چه دقتی نیازه کار کنه ؟ :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jervis
                با سلام
                با توجه به این که فاصله ای که نیاز دارید سنس بشه کمه فکر میکنم سنسور های اثر هال مناسب باشن
                این سنسور ها 2 نوع دیجیتال و آنالوگ دارن
                آنالوگ با ADC راه اندازی میشه و دیجیتال ها در زمان وجود میدان مغناطیسی خروجی 0 و 1 میدن
                اما برای سنس فلز با این سنسور ها
                طبق دیتاشیت اگر یک قطعه ی کوچک آهنربا به پشت این سنسور بچسبونید و ثابت کنید فلزی که از جلوی سنسور عبور میکنه رو سنس کنید و برای 5 میلیمتر هم کاملا جوابگو هست :agree:
                سنسور آنالوگ مثل ugn3503 و دیجیتال مثل ugn3175
                قیمت هر دو سنسور حدود 2000 تومن هست
                در مورد استفاده از این سنسور چند نکته وجود داره
                اول این که روش آهنربا فقط قابل انجام روی سنسور آنالوگ هست(ugn3503) و سنسور دیجیتال(ugn3175) حالت لچ داره(با یک قطب آهنربا 1 و با قطب مخالف 0 میشن) و فقط با میدان مقناطیسی تحریک میشه
                و نکته ی بعدی اینه که این سنسور ها نسبت به مواد غیر فرومغناطیس(مثل مس) تقریبا بی تفاوت هستن
                پس اول نیاز هست که مورد استفادتون رو مشخص کنید و ببینید که فلز مورد نظر به آهنربا جذب میشه یا نه که اگه جذب نمیشد بریم سراغ راه های دیگه :rolleyes:
                نوشته اصلی توسط jervis
                ببینید برای سنس هر نوع فلز میتونید از CS209 استفاده کنید که فقط برای فلزات هست و قیمت حدود 5000 تومن داره
                این سنسور یک مقایسه کننده ی داخلی داره که تغییرات شار مغناطیسی خروجی و دریافتی رو اندازه میگیره
                در ایران موجود هست و نویز خیلی کمی داره
                پوشش قابل تنظیم هم داره (با تغییر سیمپیچ داخل دیتاشیت)
                ولی بازم به کار شما بستگی داره که قابل استفاده هست یا نه ! :smile:
                یه لطفی بکنید و دقیق بگید که قراره این سنسور چیکار کنه و با چه دقتی نیازه کار کنه ؟ :agree:
                سلام از بنده ست جناب jervis، بسیار متشکرم از حضور و پاسخ عالی و کاملتون.

راستش ما یک مانعی داریم، البته بهتره بگم یک بازو که این بازو از یک سر به نقطه ای در مرکز یک باکس مستطیلی، فیکس شده و ما اون سر دیگه ی این بازو یا اهرم رو در جهتهای مختلف حرکت بدیم، طوری که اگه این باکس رو به 9 قسمت مساوی تقسیم کنیم،
                هر بار سر آزاد این اهرم در یکی از این 9 قسمت قرار میگیره، حالا ما میخوایم تو هر کدوم از این 9 قسمت یه سنسوری داشته باشیم که زمانیکه سر آزاد این اهرممون وارد اون قسمت شد و به 5 میلیمتری از سنسور رسید، سنسور اون رو تشخیص بده،
                به عبارتی موقعیت قرار گرفتن اهرم در هر قسمت ، ایجاب میکنه که سنسور اون اهرم رو در فاصله ی 5 میلیمتری از خودش سنس بکنه....

نکته ی مهم خاصیت مجاورت سنجیه این سنسور هست و اینکه میتونه تو محیطهایی که نویزهای الکترمغناطیسی هم وجود دارند جوابگو باشه...

در مورد جنس این بازو متاسفانه مطمئن نیستم، چون این اهرم ساخت خودمون نیست و به صورت دیفالت در جایی وجود داره و ما میخوایم یه سری کنترلهایی رو روش انجام بدیم، برای همین دقیقا نمیدونم جنسش از چی میتونه باشه! اگر اجازه بدید درست چک کنم، عرض میکنم خدمتتون...

امتحان ریشه هاست
                زندگی چون پیچک است
                انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

بله این اهرممون فلزی هست که به آهنربا جذب میشه.
                  حالا نظر شما چی هست جناب jervis؟
                  اگه توضیحاتم کافی نیست بفرمائید تا بیشتر توضیح بدم...
                  امتحان ریشه هاست
                  زندگی چون پیچک است
                  انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

سلام عذر میخوام این بحث به اندازه گیری شدت میدان مغناطیسی هم مرتبطه؟؟؟
                    من میخوام شدت میدان مغناطیسی رو اندازه گیری کنم میشه راهنماییم کنید؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیبا
                      سلام عذر میخوام این بحث به اندازه گیری شدت میدان مغناطیسی هم مرتبطه؟؟؟
                      من میخوام شدت میدان مغناطیسی رو اندازه گیری کنم میشه راهنماییم کنید؟؟
                      سلام دوست من.
                      راستش بنده هم اطلاعات بسیار کمی در مورد این سنسور دارم و تازه باهاش آشنا شدم، و تا همین حد میدونم که سنسور اثر هال، مبدلی هست که ولتاژ خروجیش نسبت به تغییرات میدان مغناطیسی اطرافش تغییر میکنه، که بیشترین کاربرد این سنسورها تو سوئیچهای مجاورتی Proximity Switch ، و ... هست.
                      تو ساده ترین شکل هم، این نوع سنسورها بعنوان مبدل آنالوگ عمل میکنند و مستقیماً ولتاژ متناظر با میدان اعمال شده رو بوجود میارند.
                      به کمک یه سری از سنسورهای اثر هال هم، میشه موقعیت نسبی میدان روبدست آورد.

این چکیده ی اون چیزی که من از این سنسور میدونم، نمیدونم به کارتون میاد یا نه؟!
                      اما همونطور که عرض کردم بنده میخوام با این سنسورها یه فلز رو در فاصله ی 5 میلیمتری اون سنس کنم، که دوستان بزرگوارمون لطف میکنند و در حال راهنمائی بنده هستند...
                      امتحان ریشه هاست
                      زندگی چون پیچک است
                      انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

دوستان همیشه لطف دارن
                        این سنسور موجود در بازاره ؟؟؟
                        آبا میشه بهADC میکرو متصلش کرد من میخام یه میدان سنج ساده و بی دردسر بسازم خطا هم داشت اشکال نداره

دیدگاه

شما باید از پرکسی های سلفی که تو بازر با همون اسم پرکسی شناخته میشن استفاده کنید
                          بسته به نیاز با قطر های و حساسیت های مختلف میتونید پیدا کنید
                          از نظر ظاهری دو نوع شیلد و انشیلد دارد که نوع شیلد ان به اینصورت است که رزوه بنده تا نوک سنسور امده است و با توجه به طول رزوه میتوان انرا با کورس بیشتری تنظیم کرد
                          ولی توع انشیلد داراری کلاهک بوده و در محدوده کلاهک رزوه وجود ندارد و نمیتوان از ان محدوده برای فیکس کردن سنسور استفاده کرد ولی این قابلیت رو دارد که از اطراف سنسور هم قابلیت حسکردن هم داشته باشد البته خیلی کم

از نظر الکتریکال هم دونوع اصلی داریم
                          1. جریانی یا دوسیمه
                          2.ولتاژی یا سه سیمه
                          در نوع دوسیمه یا نزدیک شدن فلز جریان زیاد شده
                          در نوع سه سیمه بسته به انتخاب با نزدیک شدن فلز سیم سوم pull up یا pull down میشوند

کمترین قطری که دیدم فکر کنم 8 میلیمتر بود با بازه اندازه گیری تا 3 میلیمتر
                          البته با گشتن تو بازار شاید دقت بالا تر هم پیدا کنید

برای کار شما دوست عزیز pama
                          میتونید از سنسور های 14 میلیمتری استفاده کندی که تا 8 میلیمتر حساسیت دارند

ایرانیش هم تو بازار زیاده من هم از ایرانی استفاده میکنم هم از کره ای
                          از نظر کارایی فرقی نمیکنند ولی کره ایها طول کمتری دارند
                          ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

سنسور های اثر هال از جهت هزینه فکر میکنم به صرفه تر باشن
                            مخصوصا که شما یکی هم نمیخواید و 9 تا نیاز دارید
                            سنسور هایی که جناب r.babazadeh فرمودن رو من تا حالا ندیدم و اطلاعاتی در موردشون ندارم
                            سنسور CS209 مزیتی که داره اینه که میشه ازش بدون نیاز به میکرو استفاده کرد
                            ولی سنسوری که جناب r.babazadeh فرمودن رو نمیدونم که میشه بدون میکرو باهاش کار کرد یا نه
                            اگر امکان نصب یک آهنربا خیلی کوچک روی بازو ی مورد نظر شما هست سنسور های اثر هال خیلی عالی , دقیق و بدون تاثیر منفی روی همدیگه جواب میدن(در بازه ی 0.5 سانتی که شما میخواید)
                            میتونید هم یک سنسور ساده با IC 555 بسازید که نیاز شما رو برطرف میکنه و برد کم و قابل تنظیم داره (البته این آخری رو فکر نکنم بپسندید :mrgreen
                            مثل این مدار :
                            http://uplod.ir/ix5il4mes6ya/MetalDetector.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیبا
                              این سنسور موجود در بازاره ؟؟؟
                              آبا میشه بهADC میکرو متصلش کرد من میخام یه میدان سنج ساده و بی دردسر بسازم خطا هم داشت اشکال نداره
                              سنسور های اثر هال برد کمی دارن
                              شما چه بردی میخوای ؟
                              اگر بردی که نیاز داری کمتر از 2 سانته جواب میده
                              دیجیتال این سنسور حالت لچ داره و نیازی به ADC نداره
                              آنالوگش در حالت نرمال و عدم حضور میدان ولتاژ 2.5 رو در خروجی میده
                              اگر قطب S رو بهش نزدیک کنید ولتاژ کم کم میاد پایین و تا نزدیکی صفر میرسه و اگر قطب N نزدیک بشه ولتاژ تا 5 میره بالا
                              اگر نیاز باشه میتونید با یک op amp تقویتش هم بکنید که یکمی بردش هم بیشتر میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X