ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26
    2010/06/24
    383
    8

دشارژ خازن در مدار IC555

با عرض سلام خدمت اساتید

آی سی 555 در مد مونو استابل وقتی که مقدار خازن به مقدار معین برسه، خروجی صفر میشه و خازن چون به پایه 7 وصله، همزمان با صفر شدن خروجی ، دشارژ میشه.
    حالا من اگه بیام و قبل از رسیدن به مقدار معین ، مدارو قطع کنم ، خازن دیگه دشارژ نمیشه و بعدا اگه تغذیه رو به مدار وصل کنم،خازن از همون مقدار شروع به شارژ شدن میکنه .

چه راه حلی پیش نهاد می کنین که قبل یا بعد از راه هر بار راه اندازی مدار ، خازن دشارژ بشه ؟

2011/01/27
    كاشان
    917
    151

پاسخ : دشارژ خازن در مدار IC555

سلام؛

وقتي مثبت مدار 555 رو قطع كني ، خازن از طريق مقاومت سري با خودش و مقاومت بين پايه 8 و زمين ، شروع به دشارژ ميكنه و البته مقاومت وروديهاي 555 هم خيلي زياد نيست (به غير از مدلهاي CMOS) و از اون طريق هم دشارژ خازن ، صورت ميگيره ؛ بنابراين پس از گذشت زمان كمي بعد از قطع شدن مثبت ، خازن دشارژ ميشه!

شماي كامل داخل 555 هم به اين صورته...

حالا شما كلاً هدفتون چيه و چه مداري با 555 مد نظرتونه؟!

2010/06/24
    383
    8

والا این ایده به ذهنم رسید . ولی دو تا مشکل برام پیش میاره .
    مدارم یه تایمر مونو استابله . 15 دقیقه رو باهاش اندازه میگیرم.

مشکل 1 : به خاطر زمان زیادم ، مجبورم از مقاومت R1 بالایی استفاده کنم تا خازن دیر شارژ بشه . حالا من اگه بیام یه مقاومت با خازن موازی کنم . اون پیک ولتاژ ی که خازن تا اون شارژ خواهد شد پایین میاد و در نتیجه زمانم هم پایین میاد . حتی این مسئله منو یه روز به خودش معطل کرد . ولتمترو هم به پایه ی 6 وصل کرده بودم و خازن تا 2 ولت شارژ میشد و دیگه شارژ نمی شد .آخرش فهمیدم که از بدلیل مقاومت داخلی ولنمتره .
    مشکل 2 : اگه هم بخوام از مقاومت کوچیک استفاده کنم هم که اصلا نمیشه . مقاومت بالا هم استفاده کنم خودش 10 دیقه طول میکشه تا دشارژ بشه .

من تو مدارم چون نمیتونم از شاسی استفاده کنم ، دستو پامو خیلی بسته . اگه با شاسی تریگر می کردم خازنم با همون شاسی میتونستم دشارژ کنم .
    منظورم اینه که با خاموش و روشن کردن مدار همه چی خودش انجام بشه . هم تریگر و هم دشارژ اون خازن . من مدارمو با اون ولومهای کلید دار روشن و خاموش می کنم .
    البته چند تا راه حل پیدا کردم. ولی مدارو پیچیده تر میکنه و هم هزینه ها رو بالا میبره .
    بهترینش این بود که یه دیود شاتکی رو مخالف با مسیر شارژ خازن باهاش سری کنیم .

ولی حتما یه راه حلی پیدا میشه.البته با کمک شما دوستان . تو طراحی مدار با 555 خیلی میشه مانور داد
    2011/01/27
    كاشان
    917
    151

اگه ميخواي بعد از قطع كردن مثبت ، خازن سريع دشارژ بشه به جاي پايه 7 ، سر خازن رو با يه ديود ، به پايه 3 وصل كن جوريكه كاتد به پايه 3 باشه! وقتي مثبت قطع بشه ، خروجي زمين ميشه و ولتاژ خازن به 0.6 كاهش پيدا ميكنه! و بعد از اون به واسطه مقاومتهايي كه قبلاً گفتم ، صفر ميشه!

به

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

هم يه سري بزني بد نيست!

2010/06/24
    383
    8

ایول . عالیه . اون قسمتی روکه علامت زدم خیلی وقته که دنبالش میگردم . اصلا به ذهنم نرسیده بود . فکر خودتونه؟

فقط اینجا یه مشکل داره . اگه به گفته ی شما اون دیودو به خروجی وصل کنم ، پاییین تر از 0.7 ولتو نمیتونه دشارژ کنه . باید از دیود شاتکی استفاده کنم . راستی سد پتانسیل یه دیود شاتکی تقریبا چقده ؟
    ولی با استفاده از اون خازنو ترانزیستورو دیود می تونم به جای دشارژاز طریق پایه 7 با استفاده از ترانزیستور اینکارو بکنم .

2011/01/27
    كاشان
    917
    151

نقل قول نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
    ايول . عاليه . اون قسمتي روکه علامت زدم خيلي وقته که دنبالش ميگردم . اصلا به ذهنم نرسيده بود . فکر خودتونه؟

آره فكر خودمه و در عمل هم تست شده و جواب ميده ! ( قصدم اضافه كردن ترانزيستور به 555 بود و اين كار رو هم كردم ، بعد ديدم اون مداري كه شما دورش خط كشيدي يه چيز شناخته شدست ولي خب كسي قبلاً به 555 وصلش نكرده بود)

البته اين مداري كه شما گذاشتي يه استابل هست كه مدت زمان صفر و يك بودن خروجي ، به صورت جداگانه ، توش قابل تغييره!

شما اگه مونو استابل ميخواي ؛ بايد اين مدار رو پياده كني...

توي اين مدار ، وقتي تغذيه قطع بشه و دوباره وصل بشه ، تايم روشن بودن شروع ميشه!

اگر هم ميخواي به صورت دستي ريست انجام بشه ؛ ميتوني به جاي خازن 100 نانو فاراد ، يه كليد فشاري بذاري ؛ با يكبار فشار دادن كليد فشاري ، مدار ريست ميشه و رله راه ميفته!!!

2010/06/24
    383
    8

یه راه بهتری پیدا کردم . جواب داد . اگه هنوزم رو اون مدار کار میکنین ،حتما یه امتحانی بکنین .
    مدار همون مدار خودمه . به جای مقاومت R5 مقاومت 10 مگا گذاشتم . خازن هم همون 100 نانو فاراده . با این تفاوت که پایه ی 2 رو به 4 وصل میکنم .
    چون مقاومت 10 مگا گذاشتم هنوز یه زمان قابل توجهی میکشه که صفر بمونه . و در این زمان ترانزیستور ریست شروع به روشن شدن میکنه ودر نتیجه دشارژ خازن . بعد اینکه تموم شد آی سی هنوز ست نشده . بعد از تمام شدن دشارژ خازن ، آی سی ست میشه .
    والا من به مدار داخلی 555 نگاه می کنم . ولی یه کم پیچیدست . من فکر میکنم از اون لحظه ی صفر 555 ست شده . ولی چون پایه ی ریست هم صفره ، به اون اجازه نمی ده خودشو نشون بده و بعد اینکه ولتاژ خازن بالا رفت و پایه ی ریست خاموش شد ،فلیپ فلاپ خودشو تو خروجی نمایش میده .
    یه مقاومت R17 تو مدار داخلی 555 هستش . که فلیپ فلاپو از ترانزیستوری که مستقیم از پایه ی ریست تریگر میشه رو جدا می کنه . مننظورم اونه
    2011/01/27
    كاشان
    917
    151

يه راه بهتري پيدا کردم . جواب داد . اگه هنوزم رو اون مدار کار ميکنين ،حتما يه امتحاني بکنين .
    مدار همون مدار خودمه . به جاي مقاومت R5 مقاومت 10 مگا گذاشتم . خازن هم همون 100 نانو فاراده . با اين تفاوت که پايه ي 2 رو به 4 وصل ميکنم .
    چون مقاومت 10 مگا گذاشتم هنوز يه زمان قابل توجهي ميکشه که صفر بمونه . و در اين زمان ترانزيستور ريست شروع به روشن شدن ميکنه ودر نتيجه دشارژ خازن . بعد اينکه تموم شد آي سي هنوز ست نشده . بعد از تمام شدن دشارژ خازن ، آي سي ست ميشه .
    اگه بخوايد اينجوري عمل كنيد ؛ ديگه كارايي 555 خراب ميشه ؛ خاصيت و كارايي 555 اينه كه زمان تعيين شده با RC ، به ولتاژ بستگي نداره و با اين روش شما ديگه اين خصوصيت از بين ميره چون وقتي ولتاژ بيشتر باشه خازن زودتر شارژ ميشه و ريست فعال ميشه و اگه ولتاژ كمتر باشه ديرتر ريست فعال ميشه!

من اصلاً دقيق متوجه هدف شما نشدم !!! ميخوايد يه تايمر با 555 بسازيد كه چه خصوصياتي داشته باشه؟!
    لطفاً خصوصيات مد نظرتون رو شماره گذاري كنيد

2010/06/24
    383
    8

من می خوام یه مونو استابل درست کنم که با شاسی تریگر نشه . منظورم اینه که هر بار که تغذیه میاد رو مدار ، تایمر تا زمان معین ست باشه . وقتی مثلا 15 دقیقه شد ریست بشه و تا ابد اینجوره بمونه . ودفعه ی بعد که دوباره مدارو خاموش و روشن کردم باز همین کارو انجام بده .
    یه مشکلی که داشتم این بود که اگه قبل از رسیدن تایمر به وضعیت خاموش تغذیه رو از مدار قطع کنم ، اون خازن 100 میکروفارادی دیگه دشارژ نمیشه و ولتاژشو حفظ میکنه .و دفعه ی بعد که مدارو روشن کردم از همون ولتاژ شروع به دشارژ میکنه و همه چی بهم میریزه .
    برای دشارژش از مقاومت نمیتونم استفاده کنم . چون می خوام آنی باشه .

بنابر اون مداری رو که شما دادین ویا اون راه تازه ای رو که تازه پیدا کردم تقریبا مشکلم حل شده .

خاصيت و كارايي 555 اينه كه زمان تعيين شده با RC ، به ولتاژ بستگي نداره و با اين روش شما ديگه اين خصوصيت از بين ميره چون وقتي ولتاژ بيشتر باشه خازن زودتر شارژ ميشه
    منظورتون کدوم قسمته . من با ولتاژ کاری ندارم .
    شما پایه ی 4 رو به جای VCC فرض کنین به پایه ی 2 تو اون مدار وصل بشه . یه کم تحلیل کنین .
    در لحضه ی اول میکرو ربست میشه و خازن 100 میکرو رو دشارژ میکنه . حالا مسئله اینجا میاد که چطور میشه 555 اول ریست بشه و وقتی ولتاژ 100 نانو به حداکثر رسید 555 ست بشه . منم اینو میگم که 555 در لحظه ی اول هم ست شده و هم ریست . ولی ریست اولویت داره نسبت به خروجی فلیپ فلاپ (مقاومت R17 ) . بعد اینکه خازن به حد اکثر رسید ترانزیستور ریست دیگه خاموشه و خروجی فلیپ فلاپ که قبلا ست شده ، خروجی رو یک میکنه .
    نمیدونم متوجه منظورم میشین یانه
    2011/01/27
    كاشان
    917
    151

منظورتون کدوم قسمته . من با ولتاژ کاري ندارم .
    شما پايه ي 4 رو به جاي VCC فرض کنين به پايه ي 2 تو اون مدار وصل بشه . يه کم تحليل کنين .
    در لحضه ي اول 555 ربست ميشه و خازن 100 ميکرو رو دشارژ ميکنه . حالا مسئله اينجا مياد که چطور ميشه 555 اول ريست بشه و وقتي ولتاژ 100 نانو به حداکثر رسيد 555 ست بشه . منم اينو ميگم که 555 در لحظه ي اول هم ست شده و هم ريست . ولي ريست اولويت داره نسبت به خروجي فليپ فلاپ (مقاومت R17 ) . بعد اينکه خازن به حد اکثر رسيد ترانزيستور ريست ديگه خاموشه و خروجي فليپ فلاپ که قبلا ست شده ، خروجي رو يک ميکنه .
    نميدونم متوجه منظورم ميشين يانه

آره حالا گرفتم چي ميگي !

ولي تا زمانيكه خازن C7 ، دشارژ نشه ، ريست 555 انجام نميگيره و اين بستگي به ظرفيت اون و ميزان مقاومت R5 داره! نتيجتاً بعد از قطع كردن مثبت 555 ، يه مدت طول ميكشه تا C7 دشارژ بشه ! و اين مدت رو ميتونيم خودمون تعيين كنيم !

كارتون عملي هست !

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26