اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دشارژ خازن در مدار IC555

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دشارژ خازن در مدار IC555

با عرض سلام خدمت اساتید

آی سی 555 در مد مونو استابل وقتی که مقدار خازن به مقدار معین برسه، خروجی صفر میشه و خازن چون به پایه 7 وصله، همزمان با صفر شدن خروجی ، دشارژ میشه.
    حالا من اگه بیام و قبل از رسیدن به مقدار معین ، مدارو قطع کنم ، خازن دیگه دشارژ نمیشه و بعدا اگه تغذیه رو به مدار وصل کنم،خازن از همون مقدار شروع به شارژ شدن میکنه .

چه راه حلی پیش نهاد می کنین که قبل یا بعد از راه هر بار راه اندازی مدار ، خازن دشارژ بشه ؟

پاسخ : دشارژ خازن در مدار IC555

سلام؛

وقتی مثبت مدار 555 رو قطع کنی ، خازن از طریق مقاومت سری با خودش و مقاومت بین پایه 8 و زمین ، شروع به دشارژ میکنه و البته مقاومت ورودیهای 555 هم خیلی زیاد نیست (به غیر از مدلهای CMOS) و از اون طریق هم دشارژ خازن ، صورت میگیره ؛ بنابراین پس از گذشت زمان کمی بعد از قطع شدن مثبت ، خازن دشارژ میشه!

شمای کامل داخل 555 هم به این صورته...

حالا شما کلاً هدفتون چیه و چه مداری با 555 مد نظرتونه؟!

دیدگاه

والا این ایده به ذهنم رسید . ولی دو تا مشکل برام پیش میاره .
      مدارم یه تایمر مونو استابله . 15 دقیقه رو باهاش اندازه میگیرم.

مشکل 1 : به خاطر زمان زیادم ، مجبورم از مقاومت R1 بالایی استفاده کنم تا خازن دیر شارژ بشه . حالا من اگه بیام یه مقاومت با خازن موازی کنم . اون پیک ولتاژ ی که خازن تا اون شارژ خواهد شد پایین میاد و در نتیجه زمانم هم پایین میاد . حتی این مسئله منو یه روز به خودش معطل کرد . ولتمترو هم به پایه ی 6 وصل کرده بودم و خازن تا 2 ولت شارژ میشد و دیگه شارژ نمی شد .آخرش فهمیدم که از بدلیل مقاومت داخلی ولنمتره .
      مشکل 2 : اگه هم بخوام از مقاومت کوچیک استفاده کنم هم که اصلا نمیشه . مقاومت بالا هم استفاده کنم خودش 10 دیقه طول میکشه تا دشارژ بشه .

من تو مدارم چون نمیتونم از شاسی استفاده کنم ، دستو پامو خیلی بسته . اگه با شاسی تریگر می کردم خازنم با همون شاسی میتونستم دشارژ کنم .
      منظورم اینه که با خاموش و روشن کردن مدار همه چی خودش انجام بشه . هم تریگر و هم دشارژ اون خازن . من مدارمو با اون ولومهای کلید دار روشن و خاموش می کنم .
      البته چند تا راه حل پیدا کردم. ولی مدارو پیچیده تر میکنه و هم هزینه ها رو بالا میبره .
      بهترینش این بود که یه دیود شاتکی رو مخالف با مسیر شارژ خازن باهاش سری کنیم .

ولی حتما یه راه حلی پیدا میشه.البته با کمک شما دوستان . تو طراحی مدار با 555 خیلی میشه مانور داد

دیدگاه

اگه میخوای بعد از قطع کردن مثبت ، خازن سریع دشارژ بشه به جای پایه 7 ، سر خازن رو با یه دیود ، به پایه 3 وصل کن جوریکه کاتد به پایه 3 باشه! وقتی مثبت قطع بشه ، خروجی زمین میشه و ولتاژ خازن به 0.6 کاهش پیدا میکنه! و بعد از اون به واسطه مقاومتهایی که قبلاً گفتم ، صفر میشه!

به این تاپیک هم یه سری بزنی بد نیست!

دیدگاه

ایول . عالیه . اون قسمتی روکه علامت زدم خیلی وقته که دنبالش میگردم . اصلا به ذهنم نرسیده بود . فکر خودتونه؟

فقط اینجا یه مشکل داره . اگه به گفته ی شما اون دیودو به خروجی وصل کنم ، پاییین تر از 0.7 ولتو نمیتونه دشارژ کنه . باید از دیود شاتکی استفاده کنم . راستی سد پتانسیل یه دیود شاتکی تقریبا چقده ؟
          ولی با استفاده از اون خازنو ترانزیستورو دیود می تونم به جای دشارژاز طریق پایه 7 با استفاده از ترانزیستور اینکارو بکنم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
            ایول . عالیه . اون قسمتی روکه علامت زدم خیلی وقته که دنبالش میگردم . اصلا به ذهنم نرسیده بود . فکر خودتونه؟

آره فکر خودمه و در عمل هم تست شده و جواب میده ! ( قصدم اضافه کردن ترانزیستور به 555 بود و این کار رو هم کردم ، بعد دیدم اون مداری که شما دورش خط کشیدی یه چیز شناخته شدست ولی خب کسی قبلاً به 555 وصلش نکرده بود)

البته این مداری که شما گذاشتی یه استابل هست که مدت زمان صفر و یک بودن خروجی ، به صورت جداگانه ، توش قابل تغییره!

شما اگه مونو استابل میخوای ؛ باید این مدار رو پیاده کنی...

توی این مدار ، وقتی تغذیه قطع بشه و دوباره وصل بشه ، تایم روشن بودن شروع میشه!

اگر هم میخوای به صورت دستی ریست انجام بشه ؛ میتونی به جای خازن 100 نانو فاراد ، یه کلید فشاری بذاری ؛ با یکبار فشار دادن کلید فشاری ، مدار ریست میشه و رله راه میفته!!!

دیدگاه

یه راه بهتری پیدا کردم . جواب داد . اگه هنوزم رو اون مدار کار میکنین ،حتما یه امتحانی بکنین .
              مدار همون مدار خودمه . به جای مقاومت R5 مقاومت 10 مگا گذاشتم . خازن هم همون 100 نانو فاراده . با این تفاوت که پایه ی 2 رو به 4 وصل میکنم .
              چون مقاومت 10 مگا گذاشتم هنوز یه زمان قابل توجهی میکشه که صفر بمونه . و در این زمان ترانزیستور ریست شروع به روشن شدن میکنه ودر نتیجه دشارژ خازن . بعد اینکه تموم شد آی سی هنوز ست نشده . بعد از تمام شدن دشارژ خازن ، آی سی ست میشه .
              والا من به مدار داخلی 555 نگاه می کنم . ولی یه کم پیچیدست . من فکر میکنم از اون لحظه ی صفر 555 ست شده . ولی چون پایه ی ریست هم صفره ، به اون اجازه نمی ده خودشو نشون بده و بعد اینکه ولتاژ خازن بالا رفت و پایه ی ریست خاموش شد ،فلیپ فلاپ خودشو تو خروجی نمایش میده .
              یه مقاومت R17 تو مدار داخلی 555 هستش . که فلیپ فلاپو از ترانزیستوری که مستقیم از پایه ی ریست تریگر میشه رو جدا می کنه . مننظورم اونه

دیدگاه

یه راه بهتری پیدا کردم . جواب داد . اگه هنوزم رو اون مدار کار میکنین ،حتما یه امتحانی بکنین .
                مدار همون مدار خودمه . به جای مقاومت R5 مقاومت 10 مگا گذاشتم . خازن هم همون 100 نانو فاراده . با این تفاوت که پایه ی 2 رو به 4 وصل میکنم .
                چون مقاومت 10 مگا گذاشتم هنوز یه زمان قابل توجهی میکشه که صفر بمونه . و در این زمان ترانزیستور ریست شروع به روشن شدن میکنه ودر نتیجه دشارژ خازن . بعد اینکه تموم شد آی سی هنوز ست نشده . بعد از تمام شدن دشارژ خازن ، آی سی ست میشه .
                اگه بخواید اینجوری عمل کنید ؛ دیگه کارایی 555 خراب میشه ؛ خاصیت و کارایی 555 اینه که زمان تعیین شده با RC ، به ولتاژ بستگی نداره و با این روش شما دیگه این خصوصیت از بین میره چون وقتی ولتاژ بیشتر باشه خازن زودتر شارژ میشه و ریست فعال میشه و اگه ولتاژ کمتر باشه دیرتر ریست فعال میشه!

من اصلاً دقیق متوجه هدف شما نشدم !!! میخواید یه تایمر با 555 بسازید که چه خصوصیاتی داشته باشه؟!
                لطفاً خصوصیات مد نظرتون رو شماره گذاری کنید

دیدگاه

من می خوام یه مونو استابل درست کنم که با شاسی تریگر نشه . منظورم اینه که هر بار که تغذیه میاد رو مدار ، تایمر تا زمان معین ست باشه . وقتی مثلا 15 دقیقه شد ریست بشه و تا ابد اینجوره بمونه . ودفعه ی بعد که دوباره مدارو خاموش و روشن کردم باز همین کارو انجام بده .
                  یه مشکلی که داشتم این بود که اگه قبل از رسیدن تایمر به وضعیت خاموش تغذیه رو از مدار قطع کنم ، اون خازن 100 میکروفارادی دیگه دشارژ نمیشه و ولتاژشو حفظ میکنه .و دفعه ی بعد که مدارو روشن کردم از همون ولتاژ شروع به دشارژ میکنه و همه چی بهم میریزه .
                  برای دشارژش از مقاومت نمیتونم استفاده کنم . چون می خوام آنی باشه .

بنابر اون مداری رو که شما دادین ویا اون راه تازه ای رو که تازه پیدا کردم تقریبا مشکلم حل شده .

خاصیت و کارایی 555 اینه که زمان تعیین شده با RC ، به ولتاژ بستگی نداره و با این روش شما دیگه این خصوصیت از بین میره چون وقتی ولتاژ بیشتر باشه خازن زودتر شارژ میشه
                  منظورتون کدوم قسمته . من با ولتاژ کاری ندارم .
                  شما پایه ی 4 رو به جای VCC فرض کنین به پایه ی 2 تو اون مدار وصل بشه . یه کم تحلیل کنین .
                  در لحضه ی اول میکرو ربست میشه و خازن 100 میکرو رو دشارژ میکنه . حالا مسئله اینجا میاد که چطور میشه 555 اول ریست بشه و وقتی ولتاژ 100 نانو به حداکثر رسید 555 ست بشه . منم اینو میگم که 555 در لحظه ی اول هم ست شده و هم ریست . ولی ریست اولویت داره نسبت به خروجی فلیپ فلاپ (مقاومت R17 ) . بعد اینکه خازن به حد اکثر رسید ترانزیستور ریست دیگه خاموشه و خروجی فلیپ فلاپ که قبلا ست شده ، خروجی رو یک میکنه .
                  نمیدونم متوجه منظورم میشین یانه

دیدگاه

منظورتون کدوم قسمته . من با ولتاژ کاری ندارم .
                    شما پایه ی 4 رو به جای VCC فرض کنین به پایه ی 2 تو اون مدار وصل بشه . یه کم تحلیل کنین .
                    در لحضه ی اول 555 ربست میشه و خازن 100 میکرو رو دشارژ میکنه . حالا مسئله اینجا میاد که چطور میشه 555 اول ریست بشه و وقتی ولتاژ 100 نانو به حداکثر رسید 555 ست بشه . منم اینو میگم که 555 در لحظه ی اول هم ست شده و هم ریست . ولی ریست اولویت داره نسبت به خروجی فلیپ فلاپ (مقاومت R17 ) . بعد اینکه خازن به حد اکثر رسید ترانزیستور ریست دیگه خاموشه و خروجی فلیپ فلاپ که قبلا ست شده ، خروجی رو یک میکنه .
                    نمیدونم متوجه منظورم میشین یانه

آره حالا گرفتم چی میگی !

ولی تا زمانیکه خازن C7 ، دشارژ نشه ، ریست 555 انجام نمیگیره و این بستگی به ظرفیت اون و میزان مقاومت R5 داره! نتیجتاً بعد از قطع کردن مثبت 555 ، یه مدت طول میکشه تا C7 دشارژ بشه ! و این مدت رو میتونیم خودمون تعیین کنیم !

کارتون عملی هست !

دیدگاه

c7 رو 100 نانو گرفتم .R1 رو 10مگ . تقریبا 2 ثانیه طول میکشه تا دشارژ بشه . مخصوصا یه 10 مگا هم باخازن موازی میکنم و در عرض نیم ثانیه دشارژ میشه .

دیدگاه

سلام آقا مهدی
                        به یه مشکل برخوردم . این 555 از AVR هم نازک نارنجیتره .
                        راستشو بخواین من تغذیه ی 555 رو مستقیم ار برق شهر و با دیود زنر تامین میکنم . موقعی که یه وسیله برقی در خونه خاموش روشن میشه 555 ریست میشه . شما تا حالا به این مشکل برخوردین .

دیدگاه

اگر منظورت مدار تایمر
                          وقتی اهم مقاومت و مقدار خازن رو بالا میگیری برای بدست اوردن تایم بیشتر این حساسیت بیشتر میشه
                          بهتر بود دقیق میگفتی تو کدوم مدار منظورته
                          ولی مشکل با خازن 100 نانو حل میشه که باید از پایه ای که حساس استفاده کردی تا منفی بذاری . یا از ریست تا منفی - یا از تریگر تا منفی

دیدگاه

مدارم اینه . هر کاری میکنم بازم نویز .انواع سلف خازن . فقط در یه حالت تا حدودی بهتر میشه . وقتی خازن 100 میکرو رو درست بغل 555 بچسبونم و بین پایه های 8 و 1 یه دیود زنر بذارم . اونم اولش بهتره . ولی وقتی مقدار خازن زمان بالا تر میره باز قاتی میکنه .

من تا حالا هر مداری ساختم تو این بخش نویز خراب کردم .لااقل AVR رو با واچ داگ ماس مالیش میکردم . ولی این یکی کلافم کرده .وقتی تو خونه مهتابی رو می خوای روشن کنی یا خاموش کنی مدارم ریست میشه . هویه رو میخوام به برق بزنم ریست میشه .

دیدگاه

یک خازن 100 نانو از پایه 5 تا منفی بذار . یه خازن 100 نانو دیگه با C12 موازی کن .
                              تست کن ببین چی میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X