اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پل دیود قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پل دیود قدرت

با سلام.اگه کسی درباره علل سوختن پل دیودهای قدرت چیزی میدونه لطفا راهنمایی کنه :question:
    غیر از ولتاژ و جریان ورودی زیاد به پل در خروجی پل دیود چه عاملی باعث سوختن اون میشه؟

پاسخ : پل دیود قدرت

سلام.معمولا ولتاژ بالا یا جریان بالاتر از حد مجاز باعث میشه که دیود شورت بشه یا قطع بشه.

دیدگاه

با سلام.اگه کسی درباره علل سوختن پل دیودهای قدرت چیزی میدونه لطفا راهنمایی کنه :question:
      غیر از ولتاژ و جریان ورودی زیاد به پل در خروجی پل دیود چه عاملی باعث سوختن اون میشه؟
      نبود ضربه گیر جریان بین دیود پل و خازن یکی از شایعترین موارد سوختن دیود پل در طراحی افراد هست
      که در جریانهای پایین از ترمیستور و مقاومت و در جریانهای بالا از ترکیب مقاوت و تریاک یا تریستور یا رله و یا کنتاکتور
      استفاده میشه.
      مورد بعدی وجود اسپاک های شدید در ولتاژ شبکه هست که به علت عدم وجود فیلترهای ورودی و اسنابر برای دیود بوجود میاد
      مورد بعدی همونطور که جناب b2 فرمودن استفاده در مقادیر بلاتر از جریان و ولتاژ نامیست.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

آیا استفاده از Z FILTER ها در بعضی از مدارها به خاطر همین است ؟
        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
        [hr]

دیدگاه

سلام دوست من
          همانطور که دوستان اشاره کردن سوختن دیود ها عوامل زیادی داره که میشه اشاره کرد به:
          1- اسپاک های شدید در برق ورودی
          2- داغ شدن بیش از حد در صورت عدم نصب روی هیت سینگ یا هیت سینگ نامناسب
          3 - اضافه جریان بیش از مقادیر حد دیود
          4- اعمال ولتاژ بیش از مقادیر حد دیود
          5 - خرابی قطعات بعد از پل دیود ( خازن صافی - str - ......
          راه در جهان یکی است و ان راه راستی است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin9173607961
            سلام دوست من
            همانطور که دوستان اشاره کردن سوختن دیود ها عوامل زیادی داره که میشه اشاره کرد به:
            1- اسپاک های شدید در برق ورودی
            2- داغ شدن بیش از حد در صورت عدم نصب روی هیت سینگ یا هیت سینگ نامناسب
            3 - اضافه جریان بیش از مقادیر حد دیود
            4- اعمال ولتاژ بیش از مقادیر حد دیود
            5 - خرابی قطعات بعد از پل دیود ( خازن صافی - str - ......
            آیا پل دیودی که هیت سینگ بخوره وجود داره ؟ میشه اسمشو بنویسید ؟
            خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
            [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 4850
              آیا پل دیودی که هیت سینگ بخوره وجود داره ؟ میشه اسمشو بنویسید ؟
              KBPC3510

دیدگاه

آقای Ghasede del تشکر ویژه :applause:
                من هر وقت اشکالی داشتم شما با شکیبایی جواب منو دادین :redface: واقعا ممنون :smile:
                [hr]

دیدگاه

معمولا دیود های سری kbpc ودیودهای پیچی قابلیت نصب روی هیت سینک دارن
                  راه در جهان یکی است و ان راه راستی است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                    نبود ضربه گیر جریان بین دیود پل و خازن یکی از شایعترین موارد سوختن دیود پل در طراحی افراد هست
                    که در جریانهای پایین از ترمیستور و مقاومت و در جریانهای بالا از ترکیب مقاوت و تریاک یا تریستور یا رله و یا کنتاکتور
                    استفاده میشه.
                    مورد بعدی وجود اسپاک های شدید در ولتاژ شبکه هست که به علت عدم وجود فیلترهای ورودی و اسنابر برای دیود بوجود میاد
                    مورد بعدی همونطور که جناب b2 فرمودن استفاده در مقادیر بلاتر از جریان و ولتاژ نامیست.
                    سلام و تشکر از جوابهای خوبتون
                    لطفا در مورد مدار و نقشه ضربه گیر جریان بیشتر توضیح بدیدن مرسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-q
                      سلام و تشکر از جوابهای خوبتون
                      لطفا در مورد مدار و نقشه ضربه گیر جریان بیشتر توضیح بدیدن مرسی
                      خازن صافی بعد از دیود پل در لحظه اتصال سیستم به شبکه با جریان لحظه ای شدیدی شارژ میشه
                      که شدت جریان میتونه به دیود پل ورودی آسیب بزنه برای همین باید به طریقی از شدت جریان کاست
                      بسته به توان از روشهای مختلف استفاده میشه.
                      روشی که در هر توانی قابل استفاده هست استفاده از رله یا کنتاکتور و مقاومت هست.
                      بدین صورت که در لحظه اتصال به شبکه ابتدا جریان با مقاومت مناسب محدود میشه و بعد از اینکه
                      ولتاژ به 2/3 ولتاژ نامی رسید رله عمل کرده دو سر مقاومت رو اتصال میکنه.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پل دیود قدرت

خازن صافی بعد از دیود پل در لحظه اتصال سیستم به شبکه با جریان لحظه ای شدیدی شارژ میشه
                        که شدت جریان میتونه به دیود پل ورودی آسیب بزنه برای همین باید به طریقی از شدت جریان کاست
                        بسته به توان از روشهای مختلف استفاده میشه.
                        روشی که در هر توانی قابل استفاده هست استفاده از رله یا کنتاکتور و مقاومت هست.
                        بدین صورت که در لحظه اتصال به شبکه ابتدا جریان با مقاومت مناسب محدود میشه و بعد از اینکه
                        ولتاژ به 2/3 ولتاژ نامی رسید رله عمل کرده دو سر مقاومت رو اتصال میکنه.
                        با تشکر از جوابتون
                        مقدار مقاومت ها رو چطور انتخاب کنیم؟
                        میشه مقاومت ها رو جوری محاسبه کرد که نیازی به رله نباشه و بصورت اتوماتیک شارژ و دشارژ انجام بشه؟
                        میشه یه مقاومت با خازن سری کرد تا هم جریان اولیه زیاد نکشه هم ولتاژی که روی خازن میوفته کم بشه؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پل دیود قدرت

نوشته اصلی توسط ali-q
                          با تشکر از جوابتون
                          مقدار مقاومت ها رو چطور انتخاب کنیم؟
                          مقدار مقاومت در حدی باید باشه پیک جریانش از پیک تحمل دیود بیشتر نشه توانش هم از روی پیک جریان و ولتاژ دو سرش بدست میاد.
                          میشه مقاومت ها رو جوری محاسبه کرد که نیازی به رله نباشه و بصورت اتوماتیک شارژ و دشارژ انجام بشه؟
                          میشه یه مقاومت با خازن سری کرد تا هم جریان اولیه زیاد نکشه هم ولتاژی که روی خازن میوفته کم بشه؟
                          وجود مقاومت در توانهای کم مدار ممکنه اما در توانهای زیاد باعث افزایش تلفات میشه.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : پل دیود قدرت

مقدار مقاومت در حدی باید باشه پیک جریانش از پیک تحمل دیود بیشتر نشه توانش هم از روی پیک جریان و ولتاژ دو سرش بدست میاد.وجود مقاومت در توانهای کم مدار ممکنه اما در توانهای زیاد باعث افزایش تلفات میشه.
                            سلام
                            میشه دوتا خازن رو با هم سری کرد و یکی رو کوچک انتخاب کنیم و بعد یه باطری رو روی خازن کوچک بزاریم تا هنگام وصل شدن برق خازن ها دارای شارژ باشند و جریان شدید نکشه؟

من یه پل دیودی دارم که وقتی به 411 ولت وصلش کردم خروجی 368 ولت دی سی داد من خازن هم باهاش سری نکردم(ریپل).الان 40 ولت تلفات داریم مشکل کارم کجاست؟
                            اقای کی نژاد عزیزفرمودند با اسکوپ ببینم ولی من اسکوپ ندارم لطفا یه راه دیگه بگید
                            مرسی

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : پل دیود قدرت

نوشته اصلی توسط ali-q
                              سلام
                              میشه دوتا خازن رو با هم سری کرد و یکی رو کوچک انتخاب کنیم و بعد یه باطری رو روی خازن کوچک بزاریم تا هنگام وصل شدن برق خازن ها دارای شارژ باشند و جریان شدید نکشه؟

من یه پل دیودی دارم که وقتی به 411 ولت وصلش کردم خروجی 368 ولت دی سی داد من خازن هم باهاش سری نکردم(ریپل).الان 40 ولت تلفات داریم مشکل کارم کجاست؟
                              اقای کی نژاد عزیزفرمودند با اسکوپ ببینم ولی من اسکوپ ندارم لطفا یه راه دیگه بگید
                              مرسی
                              در مورد اول سری و موازی کردن خازن ها برای بدست اوردن خازن ولتاژ بالاتر و با ظرفیت مورد نیاز انجام میشه.
                              این کاری هم که فرمودین کار نا متعارفی هست کسی اینکار رو نمیکنه .
                              در مورد دوم ولتاژ 411 ولت رو از کجا تامین کردین ؟
                              ولتاژ خروجی پل دیود رو بدون خازن صافی دارای ریپل هست واندازه گیری
                              اون با ولتمتر dc کار معقولی بهتره یک خازن با ظرفیت 560 نانو 1000 ولت
                              در خروجی قرار بدین و در حالت بی باری ولتاژ رو بگیرید .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X