ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    2012/07/31
    189
    0

ساختن تايمر با آي سي 555

سلام

دوستان مي خوام يه تايمر بسازم که از طريق ولوم بتونم زمانشو تغيير بدم ، مدارمم اينطوريه که بايستي 24 ساعت رو در نظر بگيرم و لحظه معموليش حدود 1 ساعت خروجي اون HIGH باشه و 23 ساعت LOW داشته باشه ، حالا به کمک ولوم بتونم اين زمان رو تغيير بدم و زمان HIGH رو بيشتر کنم و LOW نيز به همون اندازه کاهش پيدا کنه ، مثلا از 23و1ساعت با چرخوندن ولوم بتونم 16و8رو ساعت HIGH و LOW بودن رو بدست بيارم

کارم به مشکل خورده ، يه کمکي کنين بچه ها :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
    وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.
    2012/07/31
    189
    0

پاسخ : ساختن تايمر با آي سي 555

يعني يکي پيدا نميشه بخواد کمک داشته باشه؟ :cry2:
    وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.
    2011/02/28
    قزوين
    589
    45

سلام دوست عزیز

میتونی این کارو انجام بدی از مدار زیر استفاده کن ولی به نظر من چون زمانت طولانی هستش یعنی 24 ساعت ، دقت تایمرت کم هست و یا این که برای قرار دادن مقاومت ها از ترانزیستور دارلینگتون استفاده کن که بتای بزرگی داره و این طوری مقاومت دیده شده توسط 555 در بتای ترانزیستور ضرب میشه و با استفاده از مقاومت کوچیکتر به زمان تاخیر بزرگتری می رسی و دقت مدارت هم بیش تر میشه

2012/07/18
    160
    0

دوست عزيز كار زياد سختي نيست
    اين و ببين:

توي تايمر 555 دو تا زمان داريم يكي خاموش يكي روشن:
    زمان كل اتفاق: T = Tm + Ts
    زماني كه سيستمت روشن هست:
    output high: Tm = 0.7 × (R1 + R2) × C1
    زماني كه سيستمت خاموش هست:
    output low: Ts = 0.7 × R2 × C1

حالا اين مال مدارايي كه فركانسشون معلومه اما مال شما كه متفاوت هست بايد اجزاي مشترك در دو زمان روشن و خاموش يعني R2 ,c1 رو تغيير بدين كه خيلي خوب و دقيق ميشه اين كار رو بايه پتانس يا سر ولومي انجام داد...
    وقتی دیگران به تو حسادت میکنند چه مفهومی دارد؟

خیلی ساده! یعنی این که تو دو قدم از آنها جلوتری پس به راهت ادامه بده.
    2011/06/24
    254
    9

با 555 نمیتونی این کار رو انجام بدی جریان نشتی خازن این اجازه رو نمیده
    البته راههایی داره اما زیاد جالب نیست.
    باید از شمارنده استفاده کنی.
    اما بهترین کار استفاده از میکرو کنترلر هست
    این مدعیان در طلبش بی خبرانند
    آن را كه خبر شد خبری باز نیامد
    2012/07/31
    189
    0

مرسي دوستان ، رفتم دنبالش پيداش کردم

يکي ديگه از دوستانم همين مشکل رو داشت ؛ منم همين رو که پيدا کردم و مدارشو بستم ، جواب داد واسم و به اون هم تو لينک زير گذاشتم:nice:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=65867.msg393546#msg393546

از همتون تشکر ميکنم/.
    2011/02/28
    قزوين
    589
    45

آقای یوسفی از کدوم مدار اون تاپیک استفاده کردین که برای 24 ساعت جواب گرفتین.چون من با 4521 و 4040 و اینا هنوز جواب نگرفتم
    2012/07/31
    189
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط edris.noei
    آقاي يوسفي از کدوم مدار اون تاپيک استفاده کردين که براي 24 ساعت جواب گرفتين.چون من با 4521 و 4040 و اينا هنوز جواب نگرفتم
    سلام
    مهندس ادريس با همون مداري که خودم گذاشتم جواب گرفتم ، ضمنا براي real time که بايد از ميکرو استفاده کرد ، اما با 555 بايد رنج مقاومتتو خيلي دقيق استفاده کني ، روي 23/30 تنظيمش کردم و با يه پايه ريست که بتونيم مجددا تنظيم کنيم ، براي يه بنده خدا که مي خواست موتور چاه آب رو حدود 3تا4 ساعت روشن کنه خوب بود ، اما براي زمان دقيق نه/. :nice:

اگه مشکلي داشتي بگو من در خدمتم/.
    2011/01/27
    كاشان
    905
    141

نقل قول نوشته اصلی توسط MOHAMADUSEFI
    سلام
    مهندس ادريس با همون مداري که خودم گذاشتم جواب گرفتم ،
    اين مدار شماست؟ ...

بايد نكتهآ*ي مهمي كه بارها توي اين سايت هم تكرار شده رو گوشزد كنم ؛

خازنهاي الكتروليت ظرفيت بالا ، يه مقاومت داخلي موازي دارن كه هرچه ظرفيت بالاتر ميره مقدارش كمتر ميشه و در ظرفيتهاي بالا اين مقدار مقاومت در حد زير يك مگا اهمه!!!

در صورتيكه مقاومت هاي سري با خازن ، مقدارشون خيلي بيشتر از مقاومت موازي با خازن باشه ، مقدار ولتاژ پايه 2 و 6 ، كمتر از 2/3 ( دو سوم) ولتاژ Vcc خواهد بود و اين به معني يك موندن هميشگي خروجي 555 هستش! و هرگز خازن به 2/3 ولتاژ نخواهد رسيد و خروجي صفر نميشه!

نكته مهم ديگه اينكه ؛ خازنهاي الكتروليت به مرور زمان ، ظرفيتشون كاهش پيدا ميكنه و به همين خاطر ، نميشه از اونها در تايمر هاي بلند مدت بهره گرفت . ( مخصوصاً كه خازنهاي الكتروليت هاي بيآ*كيفيت توي بازار ايران ، بيشتره!)

2012/08/28
    38
    3

رفیق فکر کنم بهترین راه اینه که به کتاب تکنیک پالس مهندس معتمدی مراجعه کنی...یه کتاب زرد رنگه که توی سه چهار فصل کل 555 رو برات توضیح میده...مون استابل/استابل/مولتی ویبراتورهاو....
    long time ago,people who sacrificed their sleep,family,food,laugher and other joys of life
    were called SAINTS
    NOW,they are called
    ENGINEERS
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11