اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساختن تایمر با آی سی 555

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساختن تایمر با آی سی 555

سلام

دوستان می خوام یه تایمر بسازم که از طریق ولوم بتونم زمانشو تغییر بدم ، مدارمم اینطوریه که بایستی 24 ساعت رو در نظر بگیرم و لحظه معمولیش حدود 1 ساعت خروجی اون HIGH باشه و 23 ساعت LOW داشته باشه ، حالا به کمک ولوم بتونم این زمان رو تغییر بدم و زمان HIGH رو بیشتر کنم و LOW نیز به همون اندازه کاهش پیدا کنه ، مثلا از 23و1ساعت با چرخوندن ولوم بتونم 16و8رو ساعت HIGH و LOW بودن رو بدست بیارم

کارم به مشکل خورده ، یه کمکی کنین بچه ها :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
    وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

پاسخ : ساختن تایمر با آی سی 555

یعنی یکی پیدا نمیشه بخواد کمک داشته باشه؟ :cry2:
    وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

دیدگاه

سلام دوست عزیز

میتونی این کارو انجام بدی از مدار زیر استفاده کن ولی به نظر من چون زمانت طولانی هستش یعنی 24 ساعت ، دقت تایمرت کم هست و یا این که برای قرار دادن مقاومت ها از ترانزیستور دارلینگتون استفاده کن که بتای بزرگی داره و این طوری مقاومت دیده شده توسط 555 در بتای ترانزیستور ضرب میشه و با استفاده از مقاومت کوچیکتر به زمان تاخیر بزرگتری می رسی و دقت مدارت هم بیش تر میشه

دیدگاه

دوست عزیز کار زیاد سختی نیست
        این و ببین:

توی تایمر 555 دو تا زمان داریم یکی خاموش یکی روشن:
        زمان کل اتفاق: T = Tm + Ts
        زمانی که سیستمت روشن هست:
        output high: Tm = 0.7 × (R1 + R2) × C1
        زمانی که سیستمت خاموش هست:
        output low: Ts = 0.7 × R2 × C1

حالا این مال مدارایی که فرکانسشون معلومه اما مال شما که متفاوت هست باید اجزای مشترک در دو زمان روشن و خاموش یعنی R2 ,c1 رو تغییر بدین که خیلی خوب و دقیق میشه این کار رو بایه پتانس یا سر ولومی انجام داد...
        وقتی دیگران به تو حسادت میکنند چه مفهومی دارد؟

خیلی ساده! یعنی این که تو دو قدم از آنها جلوتری پس به راهت ادامه بده.

دیدگاه

با 555 نمیتونی این کار رو انجام بدی جریان نشتی خازن این اجازه رو نمیده
          البته راههایی داره اما زیاد جالب نیست.
          باید از شمارنده استفاده کنی.
          اما بهترین کار استفاده از میکرو کنترلر هست
          این مدعیان در طلبش بی خبرانند
          آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

مرسی دوستان ، رفتم دنبالش پیداش کردم

یکی دیگه از دوستانم همین مشکل رو داشت ؛ منم همین رو که پیدا کردم و مدارشو بستم ، جواب داد واسم و به اون هم تو لینک زیر گذاشتم:nice:
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=65867.msg393546#msg393546

از همتون تشکر میکنم/.

دیدگاه

آقای یوسفی از کدوم مدار اون تاپیک استفاده کردین که برای 24 ساعت جواب گرفتین.چون من با 4521 و 4040 و اینا هنوز جواب نگرفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
                آقای یوسفی از کدوم مدار اون تاپیک استفاده کردین که برای 24 ساعت جواب گرفتین.چون من با 4521 و 4040 و اینا هنوز جواب نگرفتم
                سلام
                مهندس ادریس با همون مداری که خودم گذاشتم جواب گرفتم ، ضمنا برای real time که باید از میکرو استفاده کرد ، اما با 555 باید رنج مقاومتتو خیلی دقیق استفاده کنی ، روی 23/30 تنظیمش کردم و با یه پایه ریست که بتونیم مجددا تنظیم کنیم ، برای یه بنده خدا که می خواست موتور چاه آب رو حدود 3تا4 ساعت روشن کنه خوب بود ، اما برای زمان دقیق نه/. :nice:

اگه مشکلی داشتی بگو من در خدمتم/.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOHAMADUSEFI
                  سلام
                  مهندس ادریس با همون مداری که خودم گذاشتم جواب گرفتم ،
                  این مدار شماست؟ ...

باید نکتهآ‌ی مهمی که بارها توی این سایت هم تکرار شده رو گوشزد کنم ؛

خازنهای الکترولیت ظرفیت بالا ، یه مقاومت داخلی موازی دارن که هرچه ظرفیت بالاتر میره مقدارش کمتر میشه و در ظرفیتهای بالا این مقدار مقاومت در حد زیر یک مگا اهمه!!!

در صورتیکه مقاومت های سری با خازن ، مقدارشون خیلی بیشتر از مقاومت موازی با خازن باشه ، مقدار ولتاژ پایه 2 و 6 ، کمتر از 2/3 ( دو سوم) ولتاژ Vcc خواهد بود و این به معنی یک موندن همیشگی خروجی 555 هستش! و هرگز خازن به 2/3 ولتاژ نخواهد رسید و خروجی صفر نمیشه!

نکته مهم دیگه اینکه ؛ خازنهای الکترولیت به مرور زمان ، ظرفیتشون کاهش پیدا میکنه و به همین خاطر ، نمیشه از اونها در تایمر های بلند مدت بهره گرفت . ( مخصوصاً که خازنهای الکترولیت های بیآ‌کیفیت توی بازار ایران ، بیشتره!)

دیدگاه

رفیق فکر کنم بهترین راه اینه که به کتاب تکنیک پالس مهندس معتمدی مراجعه کنی...یه کتاب زرد رنگه که توی سه چهار فصل کل 555 رو برات توضیح میده...مون استابل/استابل/مولتی ویبراتورهاو....
                    long time ago,people who sacrificed their sleep,family,food,laugher and other joys of life
                    were called SAINTS
                    NOW,they are called
                    ENGINEERS

دیدگاه

اقای عزیز مهندس معتمدی!!!!
                      دکتر معتمدی عضو هیئت علمی امیر کبیر هستند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X