اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سلف ودرایو توسط پل H و ماسفت IRFZ44N

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلف ودرایو توسط پل H و ماسفت IRFZ44N

سلام
    برا یک سلف بزرگ که هر 3 پانیه یک بار می خوام جهت جریان در اون تغییر کنه از پل ماسفت H وIRFZ44 N می خوام استفاده کنم در ضمن نمی خوام از PWM استفاده کنم در واقع می خوام ماسفت به صورت ON و OFF باشه یک ثانیه خاموش یک ثانیه روشن چه مداری پیشنهاد میکنید؟ و برا حفاظت ماسفتها و درایوشون چطور؟

پاسخ : سلف ودرایو توسط پل H و ماسفت IRFZ44N

برای مشخص شدن اینکه با Z44 میتونی این کار رو بکنی یانه
    اول : آمپر و ولتاز مورد سوئیچ را مشخص کنید
    دوم : امپدانس بوبوین را تایین کنید
    سوم : اگه جریانت dc نیست باید معادله ولتاز و جریان رو هم مشخص کنید .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

ممنون
      ولتاژ DC 36 ولت وجریان 5 آمپر
      سلف 1500 دور سیم 0.25 هستش

اضافه شده در تاریخ :
      سلام مجدد
      چی شد کسی می تونه پاسخ بده؟

دیدگاه

قضیه رو لدفا پیچیده نکنید. irfz44 قویتر از این حرفاس. کارتو عین بلبل را میندازه.
        واس حفاظت.آ‌ به دیود داخلی ترانزیستور اعتماد نکن. چهار تا دیود واسه چهار تا ترانزیستور بزار که وقتی ترانزیستور رو خاموش میکنی گردنش نشکنه.
        پیشنهاد من واسه شروع. ir2104 هستش. یه خط ورودی میگیره. دو خط low side و high side میده واسه پل. اصن مخصوص پله. واسه هر طرف پلت یه دونه از این ای سی بزار. دد تایم هم ردییییف و میزون داره. خازن بوت استراپتو بزرگ بگیر. مثلا ده میکرو. واسه مقاومت گیت هم یه ده اهمی بزاری خوب میشه. دیود نمیخواد.
        باز اگه چیزی یادم اومد یا فکر میکنی نکته ای جا افتاد بگو اگه سوادم قد بده در خدمتییییمیو.

دیدگاه

با تشکر از راهنماییتون
          راستش اگه یک شکل از گفته هاتون رو ترسیم کنید ممنون می شم.اضافه کنم که لگد بوبین خیلی قوی هستش اگه از همون دیود ها استفاد ه کنم کافیه؟نظرتون در مورد اسنابر چیه برا محافظت؟و اینکه می خوام با میکرو فرمان بدم به طوری که مثلا با فرمان اول ازجریان راست به چپ سپس 3 ثانیه بعد از چپ به راست از سیم پیچ قوی عبور کنه و این یعنی l*di/dt بزرگ و اینکه فرمان میکرو رو به in چیپ ir2104 باید بدم درسته؟ راستی محل خازن بوت رو هم در شکل مشخص کنید ممنون میشم

دیدگاه

چشم. تا بعد از ظهری یه کشل میزارم. الان کار دارم نمیرسم.
            دیود شاتکی ده پونزده امپری بزاری لگد و جفتک و کلا همه چی رو دفع میکنه. البته اگه جریان همون پنج امپری باشه که خودت میگی. اسنابر نمیخواد دیگه. دیودا کافیه. قطعات درایور ماسفت یه ویژگی دارن به ام اندر ولتاژ. شما با دیود زنر یه ولتاژ 18 ولت درست میکنی برای تغذیه ماسفت درایور. از میکرو به درایور رو سعی کن با اپتو کوپلر بدی. البته ندادی هم ندادی. حالا میگفتم. با پنج ولت میکرو نمیشه راه بندازی به دلیل همون اندر ولتاژ. یه نوع حفاظته که ولتاژآ‌بیاد پایی واسه اینکه ماسفت نصفه نیمه تحریک نشه کلا ماسفت رو روشن نمیکنه. یا با اپتو کوپلر باید فرمانو منتقل کنی یا پول اپ داخلی میکرو رو خاموش کنی و خودت یه پول اپ بزنی به هیجده ولت.
            به هر حال تا بعد از ظهری نقشه رو میزارم همه اینا رو توش میکشم.
            دیتاشیت ای سی رو ببین. اشنا شی با روش کارش.
            ای سی hip 4082 هم مخصوص پله. با یه تفاوت. از ir استفاده بکنی باید دو تا بزاری. چون نیم پله. 4082 تمام پله و یکی باید بزاری. نقشه هر دوشو تا عصری میکشم میزارم.

دیدگاه

سلام
              باز هم تشکر می کنم
              آره آمپر همونه 5 آمپر همین صبحی مقاومت سلف رو بدست آوردم حدودا 7 اهم شد
              که با ولتاژ36 ولت همین جریان رو میده اگه شکل رو بزارین فکرکنم بهتر متوجه حرفاتون بشم
              با سپاس

دیدگاه

این مال HIP4082
                کل پل رو به یه ای ی راه میندازه. حدود دو هزار و پونصد تومنه.
                شما جای PWM همون فرکانس پایینتو بده مشکلی پیش نمیاد.
                DELAY RESISTOR رو هم بیست کیلو بزاری خوبه. پایه DIS رو هم با یه یک کیلو بوصلش به زمین. تو شکل حواسم نبود حذفش کردم. این شکل رو از تو دیتاشیت خودش دراوردم اضافیاشو حذفیدم گزاشتم. دیودا رو به صورت معکوس با چهار تا ترانزیسترو موازی کن.
                http://www.javanelec.com/Products.aspx?code=003&site=042
                از این لینک هم دیودتو انتخاب کن. ولتاژ بالای چهل پنجاه باشه. جریان هم بالای ده امپر.
                تو یه پست دیگه اون یکی ای سی رو میزارم.

اضافه شده در تاریخ :

اینم مال IR2104. از این مدار دو تا ببند یکی اینور پل یکی اونور پل. این ای سی دونه ای حدود دو تومنه. ولی قابل اطمینان تره. ورودی یه طرف پل رو نات کن بده به اونیکی. مث مدار قبلی. پایه SD رو هم وصل کن به VCC.
                در مورد خازن بوت استراپ: اون خازنا تو مدار خازن بوت استراپن. اونا رو ده میکرو بزار. لون دیودا رو هم 4148 یا نه اصلا میتونی 4001 بزاری.
                تو یه پست دیگه مدارایی که لازم داری رو هم میکشم.

اضافه شده در تاریخ :

اینم مدارات لازم.
                مدار اول برای تامین ولتاژ 12 ولت.
                بین مدار دوم و سوم یکی رو انتخاب کن واسه اتصال میکروکنترولر به درایور. دومی ایزوله نیست. سومی ایزوله س.
                مدار چهارم برای ماسفتا. تو مدار HIP4082 مقاومت واسه گیت نزاشتم. حواست باشه نزاری ماسفت میوزه ها. جاش باید اینو بزاری. زنر رو محض احتیاط بزار. اون دیود شاتکیه هم که همون جریان بالاهه هست.

دیدگاه

IR2104 با خروجی میکرو کار میکنه نیازی به سطح بالاتر ولتاژ نیست
                  اون روش پول پ کردن خروجی میکرو هم درست نیست هر ولتاژی
                  که روی مقاومت پول پ قرار بدین ولتاژ پین میکرو از 5.6 ولت بیشتر
                  نمیشه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

سلام.
                    از اینکه وقت گذاشتین و جواب دادین یک دنیا ممنونم سعی میکنم از مدار ایزوله استفاده کنم فکر نکنم سخت باشه .برا ولتاژهای بیشتر از 5 هم چند تا آسی رگلاتور دارم می بندم .
                    باید برم یک چند روزی برا خرید و نصب قطعات و آزمایششون سوالی بود ارسال میکنم .امیدوارم جواب بده اگه مشکلی بود باز هم زحمتتون میدم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                      IR2104 با خروجی میکرو کار میکنه نیازی به سطح بالاتر ولتاژ نیست
                      اون روش پول پ کردن خروجی میکرو هم درست نیست هر ولتاژی
                      که روی مقاومت پول پ قرار بدین ولتاژ پین میکرو از 5.6 ولت بیشتر
                      نمیشه.
                      ممنون. به ولتاژ تحریک 2104 دقت نکرده بودم. شما درست میگید. ولی در مورد میکروکنترولر من با خروجی avr و 8051 تست کردم و جواب گرفتم. دقیقا ولتاژم تا 12 رفته. رو xmega و arm تا حالا تست نکردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                        ممنون. به ولتاژ تحریک 2104 دقت نکرده بودم. شما درست میگید. ولی در مورد میکروکنترولر من با خروجی avr و 8051 تست کردم و جواب گرفتم. دقیقا ولتاژم تا 12 رفته. رو xmega و arm تا حالا تست نکردم.
                        سلام
                        متاسفانه موردی رو که گاهآ مشاهده میکنیم اینکه افراد بخاطر اعتماد بنفسی که دارن یک موضوع تست نشده رو درست تلقی میکنن
                        و به عنوان راه کار عملی ارائه میدن امیدوارم شما اینطور نباشید.
                        بهتره این مورد رو دوباره تست کنید شاید با موضوع دیگه ای اشتباه گرفته باشه من فکر میکنم خروجیهای میکرو با دیود محافظت شده
                        هست ولتاژ نمی تونه بالاتر بره مخصوصآ در مورد avr تا حدود زیادی اطمینان دارم حتی اگر پین رو ورودی تعریف کنید.

دیدگاه

با سلام
                          در مدار کشیده شده در دیتا شیت ir2113 . منظور از HO و LO چیه .اینها هردو برای ماسفت منفی هستن و یا HO برای منفی وLO برای مثبت هست .میتونیم فقط از HO استفاده کنیم یا باید حتما از هر دو استفاده کرد
                          روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                            با سلام
                            در مدار کشیده شده در دیتا شیت ir2113 . منظور از HO و LO چیه .اینها هردو برای ماسفت منفی هستن و یا HO برای منفی وLO برای مثبت هست .میتونیم فقط از HO استفاده کنیم یا باید حتما از هر دو استفاده کرد
                            هر دو ماسفت منی هستن
                            HO برای ماسفت بالایی
                            LO برای ماسفت پایینی
                            ماسفت پایینی رو تنها میتونی بکار ببری اما ماسفت بالایی بدون ماسفت پایینی کار نمیکنه.

دیدگاه

:smile:سلام دوستان عزیز
                              بعد از اینکه قطعات رسید رو برد برد نصب کردم فعلا جواب داد :wow: فقط باید ببرم روی فیبر انشاالله جواب نهایی رو با با شکل میزارم اینجا پس تا بعد دوباره از همه دوستان تشکر میکنم به ویژه :applause:مهندس mahdi vaziri :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X