اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

!!!!!!!!!!همه چیز درباره ارتباط SPI!!!!!!!!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

!!!!!!!!!!همه چیز درباره ارتباط SPI!!!!!!!!!!

سلام
    بچه ها این تاپیک رو باز کردم تا یه بحث اساسی در مورد این پرتکل عذاب آور داشته باشیم.با توجه به اینکه 80% سنسور های حرفه ایی و دقیق و سری جدید ADC های zigma-delta با دقت 24 بیت(سری 77xx) و سیستمهای کنترل و ارسال با این پرتکل کار میکنن بهتره که روی این پرتکل حساسیت رو بیشتر کنیم.
    از تمامی دوستانی که با این پرتکل کار کرده و پروژه ایی انجام دادن و در کل شناختشون از این پرتکل زیاده خواهشمندم اطلاعاتشون رو به اشتراک بزارن تا تمامی دوستان از اون بهرمند بشن.

با تشکر فراوان . روباه
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

پاسخ : !!!!!!!!!!همه چیز درباره ارتباط SPI!!!!!!!!!!

از همه دوستان به شدت متشکرم که اینقدر به خودشون زحمت دادن و تو این تاپیک اطلاعات وارد کردن
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام،

در این فایل اصول این استاندارد رو توضیح دادم، اگر سوالی داشتید بپرسید. :smile:

http://www.avr.ir/eca/SPI_Bus.pdf

There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shockley
        سلام،

در این فایل اصول این استاندارد رو توضیح دادم، اگر سوالی داشتید بپرسید. :smile:

سوال که دارم .
        البته قبلش بگم من با BASCOM کار می کنم. ولی در کل اگه من بخوام یه ارتباط دو طرفه داشته باشم ، رجیسترها چطوری باید تغییر کنند؟

دیدگاه

تنظیم رجیسترها ارتباطی به کامپایلر نداره، همونطوری که برای این مثال توضیح داده شده انجام بدید. فقط تابع BASCOM فرق داره که spiout هست.

دیدگاه

1- لطف کنید یک مثال هم از بیسیک بگذارید 2- و لطف کنید یک فایل پروتئوس عملی هم ضمیمه کنید تا یک عمر شما رو دعا کنیم :eek: :eek:
            ا تشكر

دیدگاه

تا جایی که من قبلا تست کرده بودم پورت SPI در AVR کار نمیکنه. برای مثال بیسیک هم در Help نرم افزار مثال هست، خیلی ساده است :agree:

دیدگاه

میخاستم ببینم برای ارتباط دو میکرو به صورت SPI برای مسافت حداکثر 1.5 متر احتیاج به سخت افزار خاصی برای این ارتباط هست .( نویزی روی خط که نمیوفته ) . کابل مورد استفاده کابل شبکه هست و همزمان یه ولتاژ 5 یه 12 و GND هم از همون کابل رد میشه.
                A-Hosseini

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
                  تا جایی که من قبلا تست کرده بودم پورت SPI در AVR کار نمیکنه. برای مثال بیسیک هم در Help نرم افزار مثال هست، خیلی ساده است :agree:
                  تا جایی که من می دونم کار می کنه. در یه پروژه به عنوان همکار هستم خروجی ADC از طریق این باس می خونن. atmega 128 استفاده می کنن. خودم هم قبلا روی ارم باهاش کار کردم و در کل پروتکل ساده تری نسبت به i2c هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
                    :surprised: :surprised: :surprised: یعنی کار نمیکنه

اگه کار میکرد میشه به این سوال جواب بدید

میخاستم ببینم برای ارتباط دو میکرو به صورت SPI برای مسافت حداکثر 1.5 متر احتیاج به سخت افزار خاصی برای این ارتباط هست .( نویزی روی خط که نمیوفته ) . کابل مورد استفاده کابل شبکه هست و همزمان یه ولتاژ 5 یه 12 و GND هم از همون کابل رد میشه.
                    A-Hosseini

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronet_ir
                      :surprised: :surprised: :surprised: یعنی کار نمیکنه

اگه کار میکرد میشه به این سوال جواب بدید
                      یعنی هیشکس با spi کار نکرده :sad:
                      A-Hosseini

دیدگاه

من کار کردم ولی دیگه 1.5 متر تست نکردم - 20 سانت بوده فاصله ام
                        یه بابایی در لینک زیر گفته که برای 100 سانت نویز روی کلاکش باس افتاده و باید شیلدینگ بشه خط انتقال
                        بقیه پست های تاپیک رو بخون
                        http://www.avrfreaks.net/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=6 0979

دیدگاه

بیت CPOL و بیت CPHA نشان دهنده ی چی هست؟
                          لبه ی شیفت یعنی چیییی؟

دیدگاه

تاپیک رو از تو قبرش در آوردی :mrgreen: :mrgreen:.
                            ببینید ما برای ارسال اطلاعات به کلاک پالس نیاز داریم خوب ،این کلاک پالس شبیه چیه؟؟
                            شبیه همون کلاک کریستالی که به میکرو وصل میکنی>مثلا 8 مگ در یک ثانیه 8000000 بار پالس مربعی تولید میکنه بگو خوب،
                            خوب اگه دقت کرده باشی پالس مربعی (ناحیه منفی رو در این پالس حذف کن) دارای لبه ی بالا رونده و لبه ی پایین رونده هست دیگه،
                            حالا دیگه خودت فهمیدی :nerd:
                            بله به این دوتا لبه ی بالا رونده و پایین رونده هرکدوم تک تک میشن لبه ی شیفت.
                            حالا جالب اینجاست که چرا به این میگن لبه ی شیفت؟؟!!!!! oo:
                            اینم یکم برات باز کنم
                            ببین برای ارسال اطلاعات ،باید اطلاعات به اعداد منطقی دودویی (0 و 1) تبدیل بشن خوب،
                            مثلا حرف h به اعداد باینری 01011 (این عدد باینری مثال است)خوب برای ارسال این اعداد باینری ما میآیم دونه دونه و بیت به بیت میفرستیم ،خوب تا اینجا قبول
                            حالا بریم سر اینکه چرا میگن لبه ی شیفت،
                            به این دلیل میگن که اگه شیفت رو به معنی انتقال دادن یک بیت از جایی به جای دیگه بدونیم،
                            خوب حالا برای انتقال اون اعداد دودویی، با هر لبه ی پالسی که میآد ،یک بیت انتقال پیدا میکنه، به یه جایه دیگه،و با اومدن یه لبه ی دیگه یک بیت دیگه انتقال پیدا میکنه،
                            یا بهتر بگم اینکه با اومدن یه لبه یه بیت شیفت پیدا میکنه به جای دیگه.
                            حالا دیگه فهمیدی دیگه :agree: :nerd:بله به این منظور میگن لبه ی شیفت.
                            یعنی با اومدن هر لبه ،یه اطلاعات شیفت میکنه به جای دیگه.لبه ی شیفت.

حالا شما میتونید تو میکرو این لبه رو معین کنی که اگه لبه ی بالا رونده اومد بیت شیفت کنه یا اگه لبه ی پایین رونده اومد بیت شیفت کنه.
                            این cpol هم برای همینه که تنظیم کنی کدوم لبه باشه.
                            اگه جایی اشتباه گفتم دوستان تصحیح کنن تا ما هم یاد بگیریم :nerd: :nerd:
                            به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                            (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

من کم تجربه هستم اما اجازه بدید تجربه ای دارم برای دوستان که نیاز به کار در مسافت های زیاد دارن
                              پیشنهاد من اینه که برای طول های بیشتر از 1 متر (طول کابل های استاندارد بازار) اصلا به فکر کابل نباشن و از ماژول های مخابراتی استفاده کنن هم بردش بالاست هم نویز پذیری قابل قبول تری نسبت به سیم داره
                              رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X