اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

mmc xmega bascom کسی پروژه داره

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

mmc xmega bascom کسی پروژه داره

سلام یه نمونه پروژه mmc تو بسکام می خواستم

کسی کتابخونه MMCSD_HC.LIB که خود بسکام برای xmega گزاشته رو داره
    زندگی یه فرصته

پاسخ : mmc xmega bascom کسی پروژه داره

کسی لابریی MMC-XMEGA.lib داره که بدون اخطار تو بسکام کامپایل کنه
    زندگی یه فرصته

دیدگاه

برای استفاده از mmc با XMEGA، قبلا یک تغییر اساسی را در سورس یکی از کتابخانه های بسکام داده بودم که ترکیبی از اسمبلی و بیسیک بود و در نسخه 1.11.9.8 بخوبی کار می کرد. در این رابطه به آقای امیر حسام الفتی یک پیغام خصوصی ارسال کنید و از ایشان بخواهید که جزئیات عملکرد آن را در این تاپیک توضیح بدهند و فایل را هم قرار دهند.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
        با اجازه آقای کی نژاد
        همینطوری که ایشون فرمونده بودند تغییرات لازم توی این ورژن انجام شده و به خوبی میتونه با کتابخونه AVR-Dos سینک بشه و ان شا الله توضیحات کامل و فایلو تا فردا روی سایت قرار میدهم.
        الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

سلام
          برنامه ی زیر نوشته شده توسط جناب آقای کی نژاد هست و کاملا تست شده کافیه لابیرری رو کپی کنید و با بسکام 1.11.9.8 عین Avr-Dos معمولی باهاش کار کنید.
          نکته اینه که اول برنامه میتونید مشخص کنید که MMC رو به کدوم پورت SPI وصل کردید چون 128A1 دارای 4 تا پورته SPI هست.
          سوالی داشتید من در خدمتم.
          توجه : حتما از بسکام ورژن 1.11.9.8 استفاده کنید چون لایبرری در ورژن های بالاتر جواب نمیده.
          موفق باشید.
          فایل های پیوست شده
          الهم عجل لولیک الفرج

فقط 313 نفر...

دیدگاه

سلام
            من قبلا با ATMEGA تو بسکام MMC راه اندازی کردم. ولی اللن مشکلم اینه که هر کاری می کنم نمیتونم MMC رو با ATXMEGA راه اندازی کنم.از کتابخانه MMC-XMEGA.LIB استفاده کردم. به صورت سخت افزاری SPIC رو CONFIG می کنم. برنامه بدون خطا کامپایل می شه اما وقتی پروگرم میکنم میکرو هیچ کاری انجام نمی ده!!
            لطفا اگه از دوستان کسی برنامه واسه راه اندازی MMC با XMEGA تو بسکام نوشته ما رو هم راهنمایی کنه.
            :sad:

دیدگاه

لطفا کمک کنین! من از فایل config mmc و config avr dos استفاده میکنم و کتابخونه mmc-xmega که مال خود بسکام هست رو هم include کردم. پایه های SPI پرت c رو تو فایل config mmc بدرستی کانفیگ کردم حتی روی pcb هم 100 بار چک کردم همه چیز درسته، 3 تا کارت micro sd مختلف وصل کردم تست کردم اصلا کارت init نمی شه! برنامه رو کامپایل می کنم بدون خطا کامپایل می شه. اما نمی تونه با مموری کارت ارتباط برقرار کنه! لطفا کمکم کنید! :sad:

دیدگاه

مطابق توضیح شما همه چیز درست است که این نوع طرح صورت مسئله (بدون ذکر نمونه کد و اتصال سخت افزاری) معمولا امکانی را برای رفع مشکل و کمک دوستان دیگر فراهم نمی کند.
                وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

با تشکر از جناب آقای کی نژاد که پاسخ دادن به سوالم.
                  این کد مربوط به برنامه اصلی هست که فایل های config mmc و config avr dos را توش include کردم.

کد:
                  $regfile = "xm128a1def.dat"
                  $crystal = 32000000                     '32MHz
                  $hwstack = 128
                  $swstack = 128
                  $framesize = 128

$lib "xmega.lib"
                  $external _xmegafix_clear
                  $external _xmegafix_rol_r1014
                  Config Osc = Enabled , 32mhzosc = Enabled          'We use internal 32MHz
                  Config Sysclock = 32mhz , Prescalea = 1 , Prescalebc = 1_1 'Internal 32MHz, no prescaler
                  Config Priority = Static , Vector = Application , Lo = Enabled    'config interrupts
                  Enable Interrupts

$include "CONFIG_AVR-DOS.BAS"
                  $include "Config_MMC.BAS"

'Config Adcb = Single , Convmode = Unsigned , Resolution = 12bit , Dma = Off , Reference = Int1v , Event_mode = None , Prescaler = 32 , Ch0_gain = 1 , Ch0_inp = Single_ended , Mux0 = &B000_00 _
                  'Ch1_gain = 1 , Ch1_inp = Single_ended , Mux1 = &B1_000 , Ch2_gain = 1 , Ch2_inp = Single_ended , Mux2 = &B10_000 , Ch3_gain = 1 , Ch3_inp = Single_ended , Mux3 = &B11_000

'Config Adca = Single , Convmode = Unsigned , Resolution = 12bit , Dma = Off , Reference = Arefa , Event_mode = None , Prescaler = 32 , Ch0_gain = 1 , Ch0_inp = Single_ended , Mux0 = &B000_00 _
                  'Ch1_gain = 1 , Ch1_inp = Single_ended , Mux1 = &B1_000 , Ch2_gain = 1 , Ch2_inp = Single_ended , Mux2 = &B10_000 , Ch3_gain = 1 , Ch3_inp = Single_ended , Mux3 = &B11_000

'''ADC mux value:0=ADC0,8=ADC1,16=ADC2,24=ADC3,32=ADC4,40=ADC5,48=ADC6,56=ADC7

Config Submode = New

Config Portf = Output
                  Config Porte = Output
                  Config Portd = Output
                  Config Portk = Output

Color_lcd_cs Alias Portf.2
                  Color_lcd_rs Alias Portf.3
                  Color_lcd_wr Alias Portf.1
                  Color_lcd_rd Alias Portf.4
                  Color_lcd_rst Alias Portf.0
                  Color_lcd_lsb_port Alias Porte
                  Color_lcd_msb_port Alias Portd

****************************************************************************************************
                  اینم از کد مربوط به فایل config-mmc 
                  ******************************************************************************************************

' THIS IS AN INCLUDE FILE
                  ' DO NOT COMPILE
                  $nocompile
                  '-------------------------------------------------------------------------------
                  '             Config_MMC.BAS
                  '        Config File for MMC Flash Cards Driver
                  '    (c) 2003-2005 , MCS Electronics / Vِgel Franz Josef
                  '-------------------------------------------------------------------------------
                  ' Place MMC.LIB in the LIB-Path of BASCOM-AVR installation
                  '
                  'Connection as following
                  'MMC  M128/M103
                  '1   MMC_CS PORTB.0
                  '2   MOSI PORTB.2
                  '3   GND
                  '4   +3.3V
                  '5   CLOCK PORTB.1
                  '6   GND
                  '7   MISO, PORTB.3

' you can vary MMC_CS on HW-SPI and all pins on SOFT-SPI, check settings
                  ' ========== Start of user definable range =====================================

' you can use HW-SPI of the AVR (recommended) or a driver build in Soft-SPI, if
                  ' the HW-SPI of the AVR is occupied by an other SPI-Device with different settings

' Declare here you SPI-Mode
                  ' using HW-SPI:   cMMC_Soft = 0
                  ' not using HW_SPI: cMMC_Soft = 1

Const Cmmc_soft = 0

#if Cmmc_soft = 0

' --------- Start of Section for HW-SPI ----------------------------------------
                    Portc_pin6ctrl = &B00_011_000
                    ' define Chip-Select Pin
                    Config Pinc.4 = Output                  ' define here Pin for CS of MMC/SD Card
                    Mmc_cs Alias Portc.4
                    Set Mmc_cs

' Define here SS Pin of HW-SPI of the CPU (f.e. Pinb.0 on M128)
                    Config Pinc.4 = Output                  ' define here Pin of SPI SS
                    Spi_ss Alias Portc.4
                    Set Spi_ss                        ' Set SPI-SS to Output and High por Proper work of
                    Set Portc.4                       ' SPI as Master

' HW-SPI is configured to highest Speed
                    Config Spic = Hard , Data_order = Msb , Master = Yes , Mode = 0 , Clockdiv = Clk2

Open "SPIC" For Binary As #14
                    Spiinit                         ' Init SPI

' --------- End of Section for HW-SPI ------------------------------------------

#else                            ' Config here SPI pins, if not using HW SPI

' --------- Start of Section for Soft-SPI --------------------------------------

' Chip Select Pin => Pin 1 of MMC/SD
                    Config Pinc.3 = Output
                    Mmc_cs Alias Portc.3
                    Set Mmc_cs

' MOSI - Pin => Pin 2 of MMC/SD
                    Config Pinc.5 = Output
                    Set Portc.5
                    Mmc_portmosi Alias Portc.5
                    Bmmc_mosi Alias 5

' MISO - Pin => Pin 7 of MMC/SD
                    Config Pinc.6 = Input
                    Mmc_portmiso Alias Pinc.6
                    Bmmc_miso Alias 6

' SCK - Pin => Pin 5 of MMC/SD
                    Config Pinc.7 = Output
                    Set Portc.7
                    Mmc_portsck Alias Portc.7
                    Bmmc_sck Alias 7

' --------- End of Section for Soft-SPI ----------------------------------------

#endif

' ========== End of user definable range =======================================

' Error
                  Const Cperrdrivereset = 225                 ' Error response Byte at Reset command
                  Const Cperrdriveinit = 226                 ' Error response Byte at Init Command
                  Const Cperrdrivereadcommand = 227              ' Error response Byte at Read Command
                  Const Cperrdrivewritecommand = 228             ' Error response Byte at Write Command
                  Const Cperrdrivereadresponse = 229             ' No Data response Byte from MMC at Read
                  Const Cperrdrivewriteresponse = 230             ' No Data response Byte from MMC at Write
                  Const Cperrdrive = 231
                  Const Cperrdrivenotsupported = 232             ' return code for DriveGetIdentity, not supported yet

Waitms 100                         ' Wait some time before initialising MMC/SD
                  Dim Gbdriveerror As Byte                  ' General Driver Error register
                  Dim Gbdriveerrorreg As Byte                 ' Driver load Error-Register of HD in case of error
                  Dim Gbdrivestatusreg As Byte                ' Driver load Status-Register of HD on case of error
                  Dim Gbdrivedebug As Byte
                  $lib "MMC-XMEGA.LIB"
                  $lib "MMC.LIB"                       ' link driver library
                  $external _mmc
                  Gbdriveerror = Driveinit()                 ' Init MMC/SD Card

کارت micro sd را به پایه های mosi,miso,sck,ss از portc در atxmega128a1 وصل کردم. در فایل config-mmc هم دستور MMC.LIB را با MMC-XMEGA.LIB جایگزین کردم.ولی جواب نگرفتم.
                  این فایلهای جدید هم که دوستان در همین تاپیک گذاشتن رو نتونستم دانلود کنم تست کنم.
                  لطفا راهنماییم کنید.
                  مرسی

دیدگاه

در یک نگاه کلی، از مواردی که در برنامه شما به نظر می رسد این است که SPI ابتدا باید در سرعت پائین تنظیم شود و بعد از Initialization کارت به سرعت بالا سوئیچ شود که چنین عملکردی را در برنامه شما مشاهده نکردم. همچنین به نظر می رسد برنامه ناتمام است و بخش ابتدایی آن قرار داده شده است. در این رابطه سورس برنامه ای که برای آقای الفتی قرار داده بودم، در پست های قبلی ضمیمه شد که می توانید با مراجعه به متن آن، تفاوت عملکرد را مشاهده کنید. این برنامه البته برای نسخه های قدیمی بسکام که از mmc برای XMEGA پشتیبان نمی کرد، تغییر داده شده است.

دیدگاه

:applause:
                      جناب آقای کی نژاد خیلی ممنون بابت راهنماییتون. سرعت spi رو قبل از init کردن کارت حافظه کم کردم، جواب داد.مرسی

دیدگاه

سلام به همه.

دوستان من مدتیه میخوام مموری کارت رو با Xmega128A1 راه اندازی کنم.
                        راستش قبلا این کارو با کتابخونه های بسکام و با atmega128 انجام دادم وبخوبی نتیجه گرفتم.اما حالا با xmega نمیتونم این کارو انجام بدم.راستش کتابخونه ای که آقای الفتی گذاشتن رو برداشتم و تستش کردم.

اما کلا وقتی کتابخونه رو include میکنم اصن برنامه کامپایل نمیشه و این ارور رو میده حتی اگه فقط و فقط 1 خط برنامه متفرقه داشته باشم:

Error : 46 Line : 54 Assignment error [PORT_OUTSET: 0 &H80: 112] , in File : E:\Electronic\xmega 8bit\Config_MMCSD_HC.bas
                        Error : 46 Line : 55 Assignment error [PORT_DIRSET: 0 &HB0: 112] , in File : E:\Electronic\xmega 8bit\Config_MMCSD_HC.bas
                        Error : 326 Line : 0 #ENDIF expected , in File :

و این ارور ها مربوط به خط 54 و 55 از داخل کتابخونه آقای الفتی هستن.

دوستان اگه کسی در این رابطه اطلاعی داره لطفا کمک کنه.ممنون.

دیدگاه

سلام مجدد.

دوستان عزیز مشکل بالا حل شد و الان برنامه کامپایل میشه اما در عمل جواب نمیده.
                          مشکل رو با استاد کی نژاد درمیون گذاشتم و ایشون گفتن شماتیک و کد رو بزارم تا دقیق تر بشه بررسی کرد.

اینم شماتیک که دقیقا همینه و هیچ مقاومت Pulldown یا pullup نداره:

و بر اساس این شکل پایه ها:

اینهم کد برنامه که عینا با مثال خود آقای کی نژاد یکی هست و فقط وقتی روی میکرو پروگرمش میکنم توابع نوشتن روی السیدی رنگی اضاقه میشه:
                          کد:
                          $regfile = "xm128a1def.dat"
                          $crystal = 32000000
                          $hwstack = 128
                          $swstack = 128
                          $framesize = 128
                          $lib "xmega.lib"
                          $external _xmegafix_clear
                          $external _xmegafix_rol_r1014

Config Osc = Enabled , 32mhzosc = Enabled          ' enable 2 MHz and 32 MHz interal oscillators
                          Config Sysclock = 32mhz , Prescalea = 1 , Prescalebc = 1_1 ' use 32 MHz

چون میخواستم از SPIC استفاده کنم 0 گذاشتم:

Const Spi_port = 0

' 0 SPIC
                          ' 1 SPID
                          ' 2 SPIE
                          ' 3 SPIF

#if Spi_port = 0
                          Spi_ctrl Alias Spic_ctrl
                          Spi_status Alias Spic_status
                          Spi_data Alias Spic_data
                          Port_outset Alias Portc_outset
                          Port_dirset Alias Portc_dirset
                          Port_pin6ctrl Alias Portc_pin6ctrl
                          #endif

#if Spi_port = 1
                          Spi_ctrl Alias Spid_ctrl
                          Spi_status Alias Spid_status
                          Spi_data Alias Spid_data
                          Port_outset Alias Portd_outset
                          Port_dirset Alias Portd_dirset
                          Port_pin6ctrl Alias Portd_pin6ctrl
                          #endif

#if Spi_port = 2
                          Spi_ctrl Alias Spie_ctrl
                          Spi_status Alias Spie_status
                          Spi_data Alias Spie_data
                          Port_outset Alias Porte_outset
                          Port_dirset Alias Porte_dirset
                          Port_pin6ctrl Alias Porte_pin6ctrl
                          #endif

#if Spi_port = 3
                          Spi_ctrl Alias Spid_ctrl
                          Spi_status Alias Spif_status
                          Spi_data Alias Spif_data
                          Port_outset Alias Portf_outset
                          Port_dirset Alias Portf_dirset
                          Port_pin6ctrl Alias Portf_pin6ctrl
                          #endif

'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                          '                                !
                          ' Important : SDC chip select is defined in Config_MMCSD_HC.bas !
                          '                                !
                          '!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dim Temp As Byte

Osc_pllctrl = &H10
                          Osc_ctrl = &H11
                          Do
                          Temp = Osc_status And &H10
                          Loop Until Temp = &H10
                          Cpu_ccp = &HD8
                          Clk_ctrl = &H04

Portf_dirset = &H2

Dim B As Byte
                          Dim L As Long
                          Dim Ff As Byte
                          Dim S As String * 30
                          Dim Diskf As Long
                          Dim Disks As Long

$include "Config_AVR-DOS.BAS"
                          $include "Config_MMCSD_HC.bas"               'include mmc

Ff = Drivereset()
                          Ff = Driveinit()

$external Waitms

If Gbdriveerror <> 0 Then
                          Cls
                          Lcd "Error Config"
                          End
                          End If

'switch to fast SPI
                          Spi_ctrl = &HD0

'include avr-dos

B = Initfilesystem(1)
                          If B <> 0 Then Lcd "Error MMC"

Locate 2 , 1
                          Lcd "Open file"

Ff = Freefile()
                          Open "test.txt" For Output As #ff

S = "This is for test"

For L = 0 To 10000
                          Print #ff , S
                          Next L

Close #ff

Locate 3 , 1
                          Lcd "File Closed"

Do
                          Loop

و این هم دستکاری های من داخل کتابخونه Config_mmcsd_hc
                          البته فقط و فقط قسمتهایی رو که دستکاری کردم رو توی کد زیر براتون گذاشتم:
                          کد:
                          #if Cmmc_soft = 0

' --------- Start of Section for HW-SPI ----------------------------------------

' define Chip-Select Pin
                            Config Pinc.4 = Output                  ' define here Pin for CS of MMC/SD Card
                            Mmc_cs Alias Portc.4
                            Set Mmc_cs

' Define here SS Pin of HW-SPI of the CPU (f.e. Pinb.0 on M128)
                            ''Config Pinb.4 = Output                  ' define here Pin of SPI SS
                            ''Spi_ss Alias Portb.4
                            ''Set Spi_ss                        ' Set SPI-SS to Output and High por Proper work of
                                                   ' SPI as Master

' HW-SPI is configured to highest Speed
                            ''Config Spi = Hard , Interrupt = Off , Data Order = Msb , Master = Yes , Polarity = High , Phase = 1 , Clockrate = 4 , Noss = 1
                          '  Spsr = 1                   ' Double speed on ATMega128
                            ''Spiinit

Port_outset = &H80
                            Port_dirset = &HB0
                            Port_pin6ctrl = &H18
                            If _xtal < 1000000 Then
                            Spi_ctrl = &H50
                            Elseif _xtal >= 1000000 And _xtal <= 4000000 Then
                            Spi_ctrl = &H51
                            Elseif _xtal > 4000000 And _xtal <= 16000000 Then
                            Spi_ctrl = &H52
                            Else
                            Spi_ctrl = &H53
                            End If

' Spi_ctrl = &H51                     ' for 2 MHz clock
                          ' Spi_ctrl = &H53                     ' for 32MHz clock

' --------- End of Section for HW-SPI ------------------------------------------

#else                            ' Config here SPI pins, if not using HW SPI

' --------- Start of Section for Soft-SPI --------------------------------------

' Chip Select Pin => Pin 1 of MMC/SD
                            Config Pinc.4 = Output
                            Mmc_cs Alias Portc.4
                            Set Mmc_cs

' MOSI - Pin => Pin 2 of MMC/SD
                            Config Pinc.5 = Output
                            Set Pinc.5
                            Mmc_portmosi Alias Portc
                            Bmmc_mosi Alias 2

' MISO - Pin => Pin 7 of MMC/SD
                            Config Pinc.6 = Input
                            Mmc_portmiso Alias Pinc
                            Bmmc_miso Alias 3

' SCK - Pin => Pin 1 of MMC/SD
                            Config Pinc.7 = Output
                            Set Pinc.7
                            Mmc_portsck Alias Portc
                            Bmmc_sck Alias 1

' --------- End of Section for Soft-SPI ----------------------------------------

#endif

کسی میدونه مشکل چیه؟؟
                          وقتی مموری رو INIT میکنم ارور 233 رو برمیگردونه که اصلا فکر نکنم یه ارور در چهارچوب ارور های بسکام باشه.
                          پیشاپیش ممنون.

دیدگاه

دستوری را که در ابتدای کد برای فعال شدن اسیلاتور 32 مگاهرتز داخلی اضافه کرده اید. حذف کنید زیرا در ادامه برنامه از PLL و اسیلاتور 2 مگاهرتز برای ایجاد فرکانس 32 مگاهرتز استفاده شده است. مسئله بعدی اینکه Cmmc_soft در برنامه شما دارای چه مقداری است (باید دارای مقدار 0 باشد). همچنین متوجه توضیح شما درباره برگرداندن خطای 233 نشدم. زیرا در برنامه جاری که قرار داده اید، اصولا شماره خطایی نمایش داده نمی شود.

دیدگاه

ممنون از پاسختون.

درمورد ارور هم اشاره کردم وقتی میخوام برنامه رو تست کنم,توابع نوشتن روی السیدی رنگی اضافه میشه و بعد کامپایل میکنم.چون شما گفته بودید خلاصه باشه منم توابع السیدی رنگی رو حذف کردم و کد ساده شده رو براتون گذاشتم.

درمورد راهکاری هم که گفتید الان تستش میکنم و جوابشو میدم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X