اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش برد ماژول های فرستنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش برد ماژول های فرستنده

سلام

میخواستم که دوستان لطف کنید و در مورد افزایش برد ماژول های مثل rfm02 و یا rfm12 توضیحات لازم رو بدید و آیا این که این کار رو میشه با RF Amplifier انجام داد ونحوه انجام این کار
    رو توضیح دهید

فکر میکنم اگه توضیحاتی رو در مورد کاری که میخوام انجام بدم بهتر باشه

"******
    من احتیاج دارم که دیتا رو از نقطه ای ثابت و به صورت simplex به فاصله ای بین 2تا 3 کیلومتر بفرستم سرعت ارسال اطلاعات اصلا برام مهم نیست حتی اگر 2 بیت در ثانیه هم باشد اشکال ندارد ولی اطلاعات نباید به هیچ عنوان نویز بگیرد
    گیرنده ها هم به صورت ثابت در داخل ساختمان هستند و تعداد گیرنده ها هم متغییر است مثلا بین 20 تا 30 گیرنده و حتی بیشتر
    اما محدودیتی که من دارم قیمت گیرنده باید کم باشه حداکثر تا 8000 تومان اما قیمت فرستنده میتونه زیاد باشه
    من قبلا این کار رو با یک فرستده fm با برد بالا و با استفاده از dtmf کردم
    ولی حالا احتیاج دارم که این کار رو حتما با این مآژول ها انجام بدم تو سایت اراف فون دیدم که انواع مختلفی از این Amplifier رو با قیمت مناسب داره آیا اینها بدرد کار من میخوره

منتظر جواب های کامل شما هستم

ممنونم :bye

پاسخ : افزایش برد ماژول های فرستنده

سلام
    ببین روی چه فرکانسی ماژول رو بستی بعد روی اون فرکانس یه ماژول تقویت کننده بخر
    مثلا اگه روی 433 مگا بستی باید یه ماژول بخری با توان حد اکثر 7 وات (یک وات هم برای کار شما جواب میده)
    خروجی ای سی rfm حدود 5 میلی وات میباشد که اکثر تقویت کننده های با توان پایین رو میتونه راه بیندازه
    اخر کار به بنده اطلاع بده ببینم به کجا رسیدی (لطفا)

دیدگاه

سلام

اقای امینی خیلیل ممنونم که وقت گذاشتید
      من هنوز مازول رو نخریدم ولی به فرض rfm02 با 433 مگاهرتز رو می تونم به PF0340A که هفت وات خروجی داره و در محدوده 430-470 مگاهرتز کار میکنه وصل کنم و در فاصله دورتر با rfm01 اطلاعات رو دریافت کنم ؟
      PF0340A رو من در سایت ار اف فون دیدم 25000 تومن هم قیمت داره آیا مناسب است ،اگر شماره خاصی در نظر دارید لطف کنید و بنویسید
      فقط من چند تا سوال دارم
      1) نحوه اتصال مازول به تقویت کننده به چه نحوی است یعنی انتن روی rfm02 رو وصل کنم به ورودی تقویت کننده
      2)نحوه اتصال باید چه جوری باشه کابل یا سیم خاصی احتیاج داره ؟
      3)چه نوع انتنی برای خروچی تقویت کننده باید استفاده بکنم ؟
      4)برای ساخت خطوط Microstrip line که در گاتالوگ گفته یاید چه کار کنم و آیا این خطوط باید روی جنس خاصی از فیبر مدار چاپی باشند ؟

ممنونم :bye

دیدگاه

سلام
        این ماژولی که نوشتید کاتالوگش رو دیدم و فکر نمیکنم RFM توانایی راه اندازیش رو داشته باشه
        انتن رو باید از نوع هلیکال برای فرکانس فوق انتخواب کنید
        برای ارتباطات از ماجول به انتن و از RFM به ماژول هم از کابل RG174 باید استفاده کنید

باید یه ماژول دیگه پیدا کنید
        بنده هم میگردم شاید تونستم راهنمایی کنم

دیدگاه

سلام
          یه ماژول تقویت کننده پیدا کردم گه احتمال زیاد با RFM شما قابل راه اندازی هست ولی یاید فرکانس مدار شما به 900 مگاهرتز افزایش پیدا کنه
          اول درست مطمئن شید که ماژولی که دارید این امکان رو داره بعد این کار رو انجام بدید
          تو کاتالوگ RFM دیدم که یه جورای شاید بشه فرکانس کار رو برد رو 900 مگا ولی مطمئن نیستم که روی ستینگ میشه این کار رو کرد یا باید ماژول RFM به طور کا عوض شه
          ماژول تقویت کننده به شماره BGY204
          تازه ارزون تر هم هست
          احتمال زیاد باید از انتن خارج منزل (OUT DOOR ) استفاده کنید

دیدگاه

آقا من کیبوردم عوض شده و بر چسب فارسی نداره 2 کلمه که می خوام بنویسم 2 ساعت طول می کشه پس این دفعه فینگلیسی می نو یسم.
            khorujee rfm02 ra dar datasheet un 2dbm gofte vali shoma ruye kamtar az 0 dbm hesab ****d pas baraye taghviat hatman be yek pre amp ehtiaj peyda mi****d masalan gali-5 ya era-5
            dar mored ic bgy204 man yek bar az rf phone kharidam vaghti ke be dastam resid didam ke un ra az ruye board baz shode va daste 2 ast khodesham dige zire bar naraft :twisted:
            dar zemn in ic dar band mobile ast va shoma ejazeh taghviat to in band ra nadarid.baraye taghviat ghodrat az ic haye mitsubishi estefade ****d masalan RA07H4047M ba in ic ha man kar kardam khub zavab mide.
            ر کسي را بهر کاري در جهان آورده اند
            کار ما عشق است و ما را بهر آن آورده اند

دیدگاه

سلام
              اقای امینی و جناب radioamator خیلی ممنونم که وقت گذاشتید

میشه در مورد gali-5 و era-5 توضیحاتی رو بدید ،چون سرچ کردم چیز خاصی گیرم نیومد
              در مورد BGY204 من تو کاتالوگ دیدم نوشته 3 وات خروجی ولی در سایت نوشته بود 1 وات اشکال از کدومه؟ :eek:

خیلی ممنونم :bye

دیدگاه

آره, حتما از RFM12-433MHZ یا RFM02 که تو 433MHZ هست (فکر کنم), استفاده کنید.
                سری GALI, ERA, MAR, ... تو سایت
                http://www.mini-circuits.com
                پیدا میشند.
                MMIC های خوبی هستن. میتونین چند تاشون رو اگه لازم شد, پشت سر هم ببندین.
                من خودم جرات نکردم, توان رو اونقدر زیاد(بیش از 1-2 W) تو محیطهای شهری تقویت کنم (از ترس ایجاد اخلال در کار دیگران), ولی چون باند ISM هست (فکر کنم آره), از لحاظ قانونی اشکالی نداره, ولی حداقل اینکه تو RFM12 های دیگه ایجاد اخلال میکن (علاوه بر اینکه تو خیلی باند های دیگه هم هست, از جمله TVو...). خارج از شهر باشه خوبه. به هر حال.
                ولی تو DESIGN حتما از یکی کمک بگیرین که اینجور کارا رو کرده باش, چون توان خروجی بالاست با کوچیکترین اشتباه به راحتی هر چه تمام تر IC ها و یا TRANSISTOR ها رو میشه سوزوند.
                در ضمن اگه خودتون خواستین بکنید, به مچینگ ها و توان لازم برای DRIVE هر طبقه و توان خروجی دقت کافی رو بکنین.
                آنتن رو هم یه DESIGN کوچولو بکنین بد نیست.
                نکات خیلی بیشتری هست, بازم یادم اومد میگم, به خصوص, شماره چیزایی رو که میتونین باهاش کار کنین.
                اگر آن كس كه بايد باشد، نيستي ؟
                پس چه فرقي مي كند كه كيستي ؟

دیدگاه

من هم یکی از چیزهای که نگران هستم همین مشکل مجاز بودن فرکانس که ظاهرا 433 در محدوده ism قرار داره ،در مورد توان خروجی من بردی بین 1 تا 2 کیلومتر احتیاج دارم و حتی اگر ماژول 7 وات هم بخرم باز توان خروجی رو به نحوی تنظیم میکنم که فقط محدوده مورد نیاز من رو پوشش بده
                  ظاهرا نمیشه rfm02 رو مستقیما به امپلی فایر وصل کرد و باید از پری امپلی فایر استفاده کنم که دوستان 2 تا پری معرفی کردند
                  1)این پری ها در چه محدوده قیمتی هستند و از کجا میشه تهیه کرد ؟
                  2)خروجی rfm02 مناسب برای راه اندازی پری امپلی فایر هست؟

من هم شدیدا دنبال کسی هستم که قبلا از این جور کارا انجام داده باشه ولی هیچ کس این روزا اطلاعات مجانی در اختیار آدم قرار نمیده البته بجز بچه های گل eca :wow:

ببخشید من این قدر سوال میکنم چون توی مخابرات هنوز نوزادم :redface:

دیدگاه

سلام
                    در مورد مجاز بودن اگه راستشو بخواهی روی همون 433 مگاهرتز هم غیر مجاز است
                    به فرض شما روی 900 مگ کار کنی احتمال تداخل هم باشه سریع شما مشخصه که در اطراف دستگاهتون مبایل ها از کا می افته و سریع میفهمی و احتمال این که شما وارد طیف فرکانسی مبایل شی همچین زیاد هم نیست
                    چه بسا دستگاههای تلفن زیادی روی 900 مگ کار میکنن ولی با مبایل تداخل ندارن
                    از نظر استانداردهای جهانی کار خانه سازنده ای سی ریموت کنترل نمیاد یه فرکانسی رو برای ماژولش انتخواب کنه که با مبایل تداخل کنه بعد کسی ماژولش رو نخره
                    شما مطابق اون جدول داخل دیتا شیت اگه پیش بری و ماژول امپلی فایرتون هم اون محدوده فرکانسی رو بتونه دنبال کنه قضیه حله

اگه تصمیم گرفتی روی 433 کار کنی که شاید بهتر هم باشه میتونی ای سی gali-5 و era-5 رو از فروشگاه ارا الکترونیک یا ایران الکترونیک تهیه کنی اگر هم نداشتن تو امجد یه دوری بزنی گیر میاری
                    اینا یه ای سی های سر راستی هستن و کا کردن با اونا دیاد دنگ و فنگ نداره

از راهنمایی دوستان دیگه هم همینجا متشکرم

دیدگاه

بحث از شلوغی طیف, این روزا, موضوعیه که منجر میشه به گسترش حد بالای طیف (Upper-Bound).
                      چرا امروز به فرکانس های بالاتر از 40GHZ رو آوردند ?
                      نه اینکه قبلا نبوده, اما امروزه بسیار پر کاربرد تر شده اند. مثلا 60GHZ به عنوان یک ISM دیگه.
                      خوب معلومه که DATA ارسالی چندین فرستنده-گیرنده حتی اگه دقیقا هم تو یک فرکانس باشند, هرگز با هم متداخل نخواهند شد ؟!
                      خوب البته منوط به یک شرط, اونم CODE کردن داده است.
                      CODING داده یک روش ساده و بسیار موثر برای جلوگیری از تداخله.
                      از SCRAMBLER, MANCHESTER های ساده گرفته تا AES, RDS, ... که روی BLOCK داده CODING رو اجرا میکنن.
                      پس اینهمه حرف زدیم که بگیم :
                      هدف از اینکه میگیم دو فرکانس رو هم نیفتن, این نیست که داده ها از بین میرن بلکه اینه که تو قسمت LNA گیرنده و پیش تقویت کننده آن, سیگنال های قوی هم فرکانس به عنوان BLOCKER محسوب میشن
                      آن را اشباع کرده و ایجاد اثرات غیر خطی میکنن. و خیلی دلایل دیگه.
                      حتی در یک سری از استاندارد های مخابراتی مثل BLUETOOTH, WI-FI, از FREQUENCY HOPPING (پرش فرکانسی) استفاده میکنن, یعنی مثلا در BLUETOOTHو 80 کانال داریم, که فرکانس CARRIER دائم در حال تغییر در بین این کانالهاست, ... و خیلی چیزای دیگه.
                      پس در RFM12 اگه داده ما ENCODE نشده باشند, احتمال خطر هست, به علاوه اینکه اگه توان ارسالی بالا بشه, همون
                      مشکلات ممکنه پیش بیاد , همچنین ممکنه SNIFF هم بشین, که پس از رد یابی فرستنده, اقدام به UNINSTALLATION آن نمایند.
                      البته همه اینها ممکنه در باند های ISM و تو ایران پیش نیاد. به هر حال.
                      قیمت این GALI-X,ERA-X,... که X از 1 تا 8 (معمولا) از 2000 تومان شروع میشه به بالا. DATASHEET شون رو نیگاه کنین, یه دونشو انتخاب کنین که به دردتون بخوره.
                      از لحاظ فرکانس, توان ورودی, و خروجی, ....
                      اما در مورد اتصال خروجی RFM02 به یک AMPLIFIER :
                      لزوما نمیشه اینکار رو کرد, زیرا خروجی در دسترسی ندارن که به 50-Ohm مورد نظر شما MATCH باشند.
                      زیرا برای اتصال به یک تقویت کننده, یک همچین نیازی داریم.
                      همچنین خروجی در دسترسی ندارن و همون خروجی برای اتصال به یک آنتن فراهم شده اند.
                      هر چند شما راه حل های پیچیده تری نیز دارید, ولی همون RFM02 , اگه درست به کار بگیرین, احتمالا کار میکنه.
                      در مورد اون MMIC ها هم فقط یه ذره دقت تو طراحی PCB-شون میخواد.
                      کلا برای تقویت کننده های توان, میتونین از ترکیب توان خروجی انها به صورت اتصال موازی استفاده کنین.
                      از جمله روشهای رایج , استفاده از WINKINSON POWER COMBINER میباشد.

طبقه دوم امجد, "رسانا", هم شاید بتونه در مورد AMPLIFIER, و PRE-AMPLIFIER کمکتون بکنه.
                      اکثر قطعات MINI-CIRCUITS رو داره.
                      یه چیز دیگه اینکه, یه راه خوب تو طراحی اینه که بردها رو به صورت جداگانه ببندید (تقویت کننده, پیش تقویت کننده, و RFM-XX) سپس با استفاده از CONNECTOR های SMA یا SMB, و یک کابل 50-Ohm اونا رو به هم وصل کنین. حتما جواب میگیرین.
                      در مورد DESIGN با هر یک از این امپلیفایر ها تو اینترنت حتما چیزای خوبی گیر میاد.
                      اگر آن كس كه بايد باشد، نيستي ؟
                      پس چه فرقي مي كند كه كيستي ؟

دیدگاه

سلام
                        ممنونم از همه دوستان که لطف کزدند و تو این بحث شرکت کردند .

دوست عزیز جناب Silix من منظور شما رو از این قسمت متوجه نشدم
                        اما در مورد اتصال خروجی RFM02 به یک AMPLIFIER :
                        لزوما نمیشه اینکار رو کرد, زیرا خروجی در دسترسی ندارن که به 50-Ohm مورد نظر شما MATCH باشند.
                        زیرا برای اتصال به یک تقویت کننده, یک همچین نیازی داریم.
                        همچنین خروجی در دسترسی ندارن و همون خروجی برای اتصال به یک آنتن فراهم شده اند.
                        یعنی ما نمیتونیم خروجی آنتن رو با کابل مناسب به ورودی پری آمپلی فایر وصل کنیم. لطف کنید یک خورده در این مورد توصیح دهید
                        در ضمن مثلا برای من به شخصه فرکانسی که داره فرستنده توش کار میکنه مهم نیست فقط حوصله ندارم روزی به n نفر آدم توضیح بدم و آخر بار جریمه و........................

بازم ممنونم از همه دوستان

دیدگاه

,age hanoz moshkelet hal nashode , ya tamas ba man begir , kheyli raha hast ke mishe in karo kard
                          .masalan man ba 1w to ferekanse 433 , baud rate 9600 , 23 Km bord gereftam
                          ya ba 100mW to hamon ferekans 7 kilometr bord gereftam
                          09111227188

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X