اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی 18 سنسور باهم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی 18 سنسور باهم

سلام
    دوستان میخواستم بدونم کسی ای سی میشناسه که بتونه 18 تا ورودی رو قبول کنه؟

من اگه تو 6 تا اتاق توی هرکدوم 3تا سنسور بذارم

می خواستم اطلاعات هر کدوم رو بگیرم وقتی به یه اندازه ی خاص رسید یه موتور رو on/off کنم یعنی 18 تا ورودی یه خروجی

واینکه بدونم کدوم سنسور داره سنس می کنه!

به نظرتون واسه هر سه تاش از یه ای سی استفاده کنم؟کلن نظرتون چیه؟

خوشال میشم بدونم :job:
    وقتی دیگران به تو حسادت میکنند چه مفهومی دارد؟

خیلی ساده! یعنی این که تو دو قدم از آنها جلوتری پس به راهت ادامه بده.

پاسخ : راه اندازی 18 سنسور باهم

نوشته اصلی توسط 2500
    سلام
    دوستان میخواستم بدونم کسی ای سی میشناسه که بتونه 18 تا ورودی رو قبول کنه؟

من اگه تو 6 تا اتاق توی هرکدوم 3تا سنسور بذارم

می خواستم اطلاعات هر کدوم رو بگیرم وقتی به یه اندازه ی خاص رسید یه موتور رو on/off کنم یعنی 18 تا ورودی یه خروجی

واینکه بدونم کدوم سنسور داره سنس می کنه!

به نظرتون واسه هر سه تاش از یه ای سی استفاده کنم؟کلن نظرتون چیه؟

خوشال میشم بدونم :job:
    با سلام
    سنسور ها چی هستن و خروجیشون چیه ؟(آنالوگ ؟ دیجیتال ؟)
    مقدار سنسور لحظه به لحظه نیازه و یا این که زمانی که به یه مقدار خاص رسید باید عملیات انجام بشه ؟
    اگر نیازه توی یک مقدار خاص از سنسور عملیات انجام بشه میتونید با یک مدار ساده ی ترانزیستوری از هر سنسور اینتراپت بگیرید
    مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
    [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

مالتی پلکس انالوگ یا دیجیتال بزارید و هر چند تا که نیازه سنسور وصل کنید. البته بهتر بود نوع سنسور رو میگفتید.شاید خودشون قابلیت مالتی پلکس شدن رو داشته باشن!
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

مرسی دوست عزیز
        نوشته اصلی توسط jervis
        با سلام
        سنسور ها چی هستن و خروجیشون چیه ؟(آنالوگ ؟ دیجیتال ؟)
        سنسورها سه تا هستن تو هر اتاق
        1حرارتی
        2-الترا سونیک
        3-فشار گاز
        نوشته اصلی توسط jervis
        مقدار سنسور لحظه به لحظه نیازه و یا این که زمانی که به یه مقدار خاص رسید باید عملیات انجام بشه ؟
        اگر نیازه توی یک مقدار خاص از سنسور عملیات انجام بشه میتونید با یک مدار ساده ی ترانزیستوری از هر سنسور اینتراپت بگیرید
        لحظه به لحظه نیازه و وقتیم به یه مقداری رسید on/off کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
          مالتی پلکس انالوگ یا دیجیتال بزارید و هر چند تا که نیازه سنسور وصل کنید. البته بهتر بود نوع سنسور رو میگفتید.شاید خودشون قابلیت مالتی پلکس شدن رو داشته باشن!
          مرسی دوست عزیز
          از کجا میشه فهمید این قابلیت رو دارن؟؟
          بعد این مالتی پلکس رو میتونم به یه پردازنده avr بدم؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه اندازی 18 سنسور باهم

نوشته اصلی توسط 2500
            توی دیتاشیت فکر میکنم یه اشاره ای باید کرده باشه ! :smile:
            74hc4067 یک آی سی مالتی پلکسر 16 پایه هست.
            البته من هیچ اطلاعاتی از مالتی پلکسر ها ندارم و جناب shahinbahari خودشون باید بیان و لطف کنن توضیحات بدن ! :mrgreen:
            مفید بود ؟ بجای اسپم میتونید از دکمه ی تشکر استفاده کنید.
            [img width=405 height=100]http://eros8631.persiangig.com/image/pp.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 2500
              مرسی دوست عزیز
              عزیز شما سنسور رو انتخاب کردید باید این چیز ها رو هم یه بررسی کنید. مثلا سنسور دما: یه مدل هست که خروجی ولتاژ میده- یه مدل دیگه خروجی I2c میده- یه مدل دیگه پالس با پهنای متغیر میده- یه مدل دیگه خروجی 1 wire میده.
              فعلا اینها به ذهنم اومد. هرکدوم یه حسن و بدی دارن. از بین اینها I2c و 1wire قابلیت شبکه شدن رو دارن. حالا شما موقع انتخاب سنسور باید ببینید کدوم مناسب شما هست. کدوم از نظر حساسیت و برد مشکلی نداره.
              حالا ما فرض میکنیم قابلیت شبکه شدن رو ندارید پس مالتی پلکس بهترین گزینه هست. هیچ چیز پیچیده ای نیست. فرض کنید که یه کلید چند حالته هست ولی با یه مقدار دیجیتال حالت رو انتخاب میکنید. خروجیش رو هم به هرچی که بخواید میتونید بدید.عکس زیر رو ببینید متوجه میشید:

طرف دی مالتی پلکس هم داخل میکرو تو برنامه تعریف میشه.نمای کلی اینجوری میشه که یه طرف سنسور ها و یه طرف داخل میکروست.اون یه سیم هم پایه اشغال شده میکرو هست.

نوشته اصلی توسط jervis
              البته من هیچ اطلاعاتی از مالتی پلکسر ها ندارم و جناب shahinbahari خودشون باید بیان و لطف کنن توضیحات بدن ! :mrgreen:
              بله این یه مالتی پلکسر انالوگ هست. کار باهاش هم خیلی ساده هست. دیتا شیت رو ببینید متوجه میشید چیه. نیاز به توضیح نداره کار با اون.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : راه اندازی 18 سنسور باهم

نوشته اصلی توسط jervis
                آره منم یه سری به دیتا شیت اینی که گفتی زدم یه دونه 24 پایه بود یدون 16 :eek:

بعد نمیدونم ایمالتی پاکسر ها اجازه میدن برنامه نویسی کنم واسشون یا نه!مثلا من بخوام با avr دو تا سنسور رو and کنم دو تا روor میشه؟

دیدگاه

عزیز شما سنسور رو انتخاب کردید باید این چیز ها رو هم یه بررسی کنید. مثلا سنسور دما: یه مدل هست که خروجی ولتاژ میده- یه مدل دیگه خروجی I2c میده- یه مدل دیگه پالس با پهنای متغیر میده- یه مدل دیگه خروجی 1 wire میده.
                  فعلا اینها به ذهنم اومد. هرکدوم یه حسن و بدی دارن. از بین اینها I2c و 1wire قابلیت شبکه شدن رو دارن. حالا شما موقع انتخاب سنسور باید ببینید کدوم مناسب شما هست. کدوم از نظر حساسیت و برد مشکلی نداره.
                  حالا ما فرض میکنیم قابلیت شبکه شدن رو ندارید پس مالتی پلکس بهترین گزینه هست. هیچ چیز پیچیده ای نیست. فرض کنید که یه کلید چند حالته هست ولی با یه مقدار دیجیتال حالت رو انتخاب میکنید. خروجیش رو هم به هرچی که بخواید میتونید بدید.عکس زیر رو ببینید متوجه میشید:
                  طرف دی مالتی پلکس هم داخل میکرو تو برنامه تعریف میشه.نمای کلی اینجوری میشه که یه طرف سنسور ها و یه طرف داخل میکروست.اون یه سیم هم پایه اشغال شده میکرو هست.
                  کلا افتاد ....... :job:

فقط یه سوال الان مالتی پلکس من باید 18 تا پایه اینور داشته باشه 18 تا اونور!!اونوقت خیلیی خفن میشه ها ا :surprised:

دیدگاه

بعد نمیدونم ایمالتی پاکسر ها اجازه میدن برنامه نویسی کنم واسشون یا نه!مثلا من بخوام با avr دو تا سنسور رو and کنم دو تا روor میشه؟
                    شما از روی مالتی پلکس همه مقادیر رو میخونید و بعد توی برنامه هر کاری که نیازه رو میکنید.
                    اگه مقادیر دیجیتال هستند این مالتی پلکس مناسب نیست. کار میکنه اما برای سیگنال های انالوگ هست دیگه....
                    فقط یه سوال الان مالتی پلکس من باید 18 تا پایه اینور داشته باشه 18 تا اونور!!اونوقت خیلیی خفن میشه ها
                    شما 18 تا ورودی نیاز دارید و یک خروجی که به میکرو بره. دی مالتی پلکس کردن رو توی میکرو انجام میدید دیگه!
                    18 ورودی نداریم پس بهتره 16 تا رو با هم مالتی پلکس کنید و 2 تا رو مستقیم وصل کنید. 4 تا هم که خط ادرس مالتی پلکس هست. پس کلا 7 تا پایه میکرو اشغال میشه که 4 تاش IO هست و 3 تاش ADC.
                    کلا میکرو 1 ADC داره و داخلش 1 مالتی پلکس هست که اون رو 8تایی میکنه.

دیدگاه

شما از روی مالتی پلکس همه مقادیر رو میخونید و بعد توی برنامه هر کاری که نیازه رو میکنید.
                      اگه مقادیر دیجیتال هستند این مالتی پلکس مناسب نیست. کار میکنه اما برای سیگنال های انالوگ هست دیگه....شما 18 تا ورودی نیاز دارید و یک خروجی که به میکرو بره. دی مالتی پلکس کردن رو توی میکرو انجام میدید دیگه!
                      18 ورودی نداریم پس بهتره 16 تا رو با هم مالتی پلکس کنید و 2 تا رو مستقیم وصل کنید. 4 تا هم که خط ادرس مالتی پلکس هست. پس کلا 7 تا پایه میکرو اشغال میشه که 4 تاش IO هست و 3 تاش ADC.
                      کلا میکرو 1 ADC داره و داخلش 1 مالتی پلکس هست که اون رو 8تایی میکنه.
                      عالیه اما اگه مثلا من 3تا سنسورم با هم on بشن قاطی نمیکنه؟(چون یه خروجی داره)
                      بعد اگه یه سری از سنسورها آنالوگ بودن یه سی دیجیاتال میشه از دو تا مالتی پلکس آنالوگ و دیجیتال استفاده کرد دیگه؟
                      و آخرین سوال هم اینکه میشه دو تا مالتی پلکسر ارزون قیمت آنالوگ و دیجتال بهم بگی و یه avr که به اینا بخوره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 2500
                        عالیه اما اگه مثلا من 3تا سنسورم با هم on بشن قاطی نمیکنه؟(چون یه خروجی داره)
                        بعد اگه یه سری از سنسورها آنالوگ بودن یه سی دیجیاتال میشه از دو تا مالتی پلکس آنالوگ و دیجیتال استفاده کرد دیگه؟
                        و آخرین سوال هم اینکه میشه دو تا مالتی پلکسر ارزون قیمت آنالوگ و دیجتال بهم بگی و یه avr که به اینا بخوره؟
                        شما عکس اون سوییچ رو ببینید!!! هر چند تا که میخوان روشن باشن. اونی که میکرو انتخابش کرده به میکرو دیتا میفرسته.
                        هر چند تا هم که بخواید میشه گزاشت.این قطعه چیزی جز یه سوییچ نیست. هر کدوم رو هم انتخاب کنی به avr میخوره.فقط سطح ولتاژی رو باید دقت کنید وگرنه چیز دیگه ای نیست.
                        انالوگ رو که دوستمون معرفی کردند. دیجیتال هم مثلا 74150 که 16 به 1 هست و خروجی معکوس داره و 74151 که 8 به 1 هست و خروجی معکوس و مستقیم داره. تو گوگل یه سرچ کنید کلی پیدا میکنید. قیمتی هم ندارند. البته یه سری هاشون که سرعت بالا هستند گرون هستند اما معمولی ها ارزون هستند.
                        این هم داخل 74151 برای اینکه ببینید هیچ چیز خاصی نیست:

دیدگاه

شما عکس اون سوییچ رو ببینید!!! هر چند تا که میخوان روشن باشن. اونی که میکرو انتخابش کرده به میکرو دیتا میفرسته.
                          هر چند تا هم که بخواید میشه گزاشت.این قطعه چیزی جز یه سوییچ نیست. هر کدوم رو هم انتخاب کنی به avr میخوره.فقط سطح ولتاژی رو باید دقت کنید وگرنه چیز دیگه ای نیست.
                          انالوگ رو که دوستمون معرفی کردند. دیجیتال هم مثلا 74150 که 16 به 1 هست و خروجی معکوس داره و 74151 که 8 به 1 هست و خروجی معکوس و مستقیم داره. تو گوگل یه سرچ کنید کلی پیدا میکنید. قیمتی هم ندارند. البته یه سری هاشون که سرعت بالا هستند گرون هستند اما معمولی ها ارزون هستند.
                          این هم داخل 74151 برای اینکه ببینید هیچ چیز خاصی نیست:
                          پس حله چون منم می خواستم در آن واحد از همشون اطلاعات بگیرم و دیتا رو روی نمایشگر نشون بدم که می گین میشه دیگه
                          دست همگی درد نکنه.... :applause: :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X