اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تایمر معکوس با رله :(

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تایمر معکوس با رله :(

سلام
    من احتیاج به نقشه مدار تایمر معکوس دارم (نمونه از راست به چپ:9-8-7-6-5-4-3-2-1-0) که با به پایان رسیدن زمان مشخص شده (مثلا 30 ثانیه یا 15 ثانیه) یک رله رو فعال کنه که دستگاه متصل به رله روشن بشه. یعنی مثلا ما تعیین کنیم از وقتی میکروسویچ رو فشار دادیم 15 ثانیه بشمره و بعدش رله رو فعال کنه تا دستگاه با تاخیر 15 ثانیه یا 10 ثانیه ای روشن بشه. میشه گفت کارش مثل همین محافظ های یخچال و تلوزیون هست که از وقتی برق اومد اول 2 دقیقه تاخیر داره و بعد برق رو وصل میکنه. :agree:
    مدارش ساده و کم حجم باشه خیلی بهتره. :cry:
    ولتاژ ورودیش 3 یا 9 ولت باشه.

ممنون :mrgreen:
    I Found Myself In Wonderland

پاسخ : تایمر معکوس با رله :(

سلام
    با میکرو کنترلر میخوای بسازی یا مدارات منطقی؟
    گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moslem1368
      سلام
      با میکرو کنترلر میخوای بسازی یا مدارات منطقی؟
      مدار ترانزیستوری نمیشه؟! :mrgreen:
      آخه فکر کنم با میکرو و IC هزینه اش بره بالا!!
      ولی اگه نمیشه با IC بهتره.
      شاید اصلا با 555 هم امکان ساختش باشه ولی من بلد نیستم :mrgreen: :angry: :cry2:

دیدگاه

اگه شیوه ساختش برات مهم نیست من بهت پیشنهاد میکن با میکروکنترلر بسازی چون انعطافش نسبت به مدارت منطقی خیلی بیشتره

دیدگاه

اگه شیوه ساختش برات مهم نیست من بهت پیشنهاد میکن با میکروکنترلر بسازی چون انعطافش نسبت به مدارت منطقی خیلی بیشتره
          مشکل اینجاست که مدار با میکرو،پروگرام کردن نیاز داره!و کسی که مثلا میکرو AVR کار کرده باشه!ولی IC پروگرام نیاز نداره و هزینه کمتری هم داره. :sad:
          با اینکه اطلاعات زیادی ندارم ولی فکر کنم با یه مدار تایمر ساده 555 و یه ترانزیستور و رله امکان ساخت تایمر معکوس باشه؟؟ :angry: :cry2: :nerd: :question:

دیدگاه

نه عزیزم
            شما علاوه بر اینا که گفتی به شمارنده و درایور هم برای نمایشگرت نیاز داری
            به هر حال تو شیوه ساختش اصراری نیست
            هر جور میخوای شروع کن تا من و دوستان کمکت کنیم

دیدگاه

نه عزیزم
              شما علاوه بر اینا که گفتی به شمارنده و درایور هم برای نمایشگرت نیاز داری
              به هر حال تو شیوه ساختش اصراری نیست
              هر جور میخوای شروع کن تا من و دوستان کمکت کنیم
              سوتفاهم شد :mrgreen:
              نمایشگر تایم نیازی نیست
              تایمر معکوس قابل تنظیم (مثلا یه میکرو سوییچ داشته باشه که با هر بار فشار دادنش 2 ثانیه برای شمارش معکوس ثبت بشه،یعنی 15 بار فشارش دادیم و کلید استارت رو زدیم 30 ثانیه بعد رله رو فعال کنه.نیازی به امکان تنظیم تایم بیشتر از 5 دقیقه نیست)
              یعنی:
              تایمر معکوس با این خصوصیات:
              تنظیم تایم با استفاده از یک عدد میکرو سوییچ(به صورتی که هر 1 بار فشار دادن میکرو سوییچ،2 ثانیه برای شمارش ثبت بشه و مثلا ما 15 بار بزنیم تا 30 ثانیه ثبت بشه و پس از زدن کلید Start تایمر 30 ثانیه بعد رله رو فعال کنه تا دستگاه متصل به رله روشن بشه)
              اگه ابعاد این مدار بزرگ میشه یا نمیشه با IC ساخت و فقط با میکرو قابل ساخت هست پس نمایشگر تایم با سون سگمنت هم داشته باشه اشکالی نداره.فقط مدار باید با باتری 9 ولت کتابی تغذیه بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X