اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دو ارتباط سریال با یک میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دو ارتباط سریال با یک میکرو

به نام خدا
    ------------

سلام. من می خوام با یک میکروی مگا16 یا مگا32، دو تا ارتباط سریال ورودی داشته باشم. میکرو هر از چند گاهی اطلاعاتی رو به صورت سریال از یک ماژول دریافت می کنه. علاوه بر این می خوام میکرو به کامپیوتر هم وصل باشه و از طریق سریال اطلاعاتی رو برای اون فرستاد. البته میشه کاری کرد که هیچگاه این دو ارتباط با هم رخ نده. اما چون دریافت کننده سریال روی میکرو، فقط یه دونه هست، چطور می تونم دو تا ارتباط سریال داشته باشم یا با دوتا ماژول سریال ارتباط داشته باشم؟؟

پاسخ : دو ارتباط سریال با یک میکرو

سلام
    سه راه می تونین انجام بدین
    1-با مالتی پلکسر تعیین کنین هر لحظه میکرو به چه دستگاهی پورت سریالش وصل باشه
    2-یک ارتباط سریال را به صورت نرم افزاری و دیگری رو به صورت سخت افزاری تعریف کنین
    3-از میکروهایی استفاده کنین که بیش از یک RX/TX دارن همچون atmega64
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
      سلام
      سه راه می تونین انجام بدین
      1-با مالتی پلکسر تعیین کنین هر لحظه میکرو به چه دستگاهی پورت سریالش وصل باشه
      2-یک ارتباط سریال را به صورت نرم افزاری و دیگری رو به صورت سخت افزاری تعریف کنین
      3-از میکروهایی استفاده کنین که بیش از یک RX/TX دارن همچون atmega64
      ممنون از پاسخ شما.
      میشه مورد دوم رو بیشتر توضیح بدین. چطوری باید تعریف کرد

دیدگاه

سلام
        من با bascom کار می کنم در این کامپایلر دستوری تحت عنوان open هست که شما می تونین با مشخص کردن پین ، سرعت داده ، پریتی بیت و .. پورت رو به صورت نرم افزاری توسط پروتکل rs232 تعریف کنین
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام
          در ادامه فرمایش دوستمون عرض کنم که من با روش اول کار کردم اما اصلا روش خوبی نیست چون مالتی پلکسر ها همینجوری هم تو مدار درست کار نمی کنند چه برسه که بخوای دیتا بفرستی من خودم تست کردم خیلی بد بود
          ارتباط سریال نرم افزاری هم توی بسکام خیلی راحته اما اگر با کدویژن کار میکنید باید تابع رو خودتون بنویسید که کار آسونی نیست
          در مورد میکرو ها هم اگر میخواید رو برد بورد بسته بشه یعنی dip باشه بهترین گزینه atmega162 هست که دو تا پورت داره و smd هم نیست که زحمتتون زیاد بشه
          یاما یه راه حل عملی : استفاده از دیود !
          اگر خواستید شماتیکشو بکشم
          Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط syavash_kasraeee
            سلام
            در ادامه فرمایش دوستمون عرض کنم که من با روش اول کار کردم اما اصلا روش خوبی نیست چون مالتی پلکسر ها همینجوری هم تو مدار درست کار نمی کنند چه برسه که بخوای دیتا بفرستی من خودم تست کردم خیلی بد بود
            ارتباط سریال نرم افزاری هم توی بسکام خیلی راحته اما اگر با کدویژن کار میکنید باید تابع رو خودتون بنویسید که کار آسونی نیست
            در مورد میکرو ها هم اگر میخواید رو برد بورد بسته بشه یعنی dip باشه بهترین گزینه atmega162 هست که دو تا پورت داره و smd هم نیست که زحمتتون زیاد بشه
            یاما یه راه حل عملی : استفاده از دیود !
            اگر خواستید شماتیکشو بکشم
            توضیحات خوبی داده اید. من از کدویژن استفاده می کنم. روش خاصی هم مد نظر نیست. فقط اینکه ساده تر باشه. میشه در مورد اون دیود و شماتیکی که گفتید، توضیح بدید
            دیدگاه

کسی نمی دونه این روش دیود چطوریه؟ شماتیکشو کسی نداره؟
              همینطور آیا واقعا استفاده از روش نرم افزاری برای مگا16 یا 32 تو کدویژن واقعا مشکله؟

دیدگاه

کسی پیدا نمیشه جواب بده :question:!

دیدگاه

mega 64
                  mega 128
                  2 تا دارن از اون استفاده کنید
                  [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

با این سوالی که مطرح کردین اصلا نیازی به دو تا پورت ندارین چون گفتین از یه ماژول میخونید بعد میخواید به کامپیوتر بفرستین که هر دو تاش باهم با یه پورت میشه!! حالا فرض کنیم که شما مثلا میخوای به ماژول هم چیز بفرستی. علاوه بر روشهایی که دوستان پیشنهاد دادن من هم دو راه پیشنهاد میکنم:
                    1- استفاده از دو گیت or که خروجی سریال میکرو به یکی از دو ورودی هر دو گیت رفته. ورودی دوم هر گیت هم توسط میکرو کنترل میشه. اگه بخوایم به کامپیوتر یا ماژول داده نفرستیم ؛ پین کنترل مخصوصش رو یک میکنیم. خروجی or مورد نظر همواره یک میشه یعنی حالت idle در ارتباط سریال
                    2- استفاده از از هدر برای اریسال داده. معمولا ماژولها برای دریافت اطلاعات؛اونها رو در قالب یک پکت خاص با هدر مخصوص دریافت میکنند. شما برای اراسل به کامپیوتر هدر رو جوری تغییر بده که توسط ماژول استفاده نشه

دیدگاه

کار سختی نیست !
                      شما دو تا پایه tx دارید که یکی مال کامپیوتر (مکس 232) و دیگری مال ماژوله اما رو میکرو یه rx هست پس به صورت زیر عمل کنید :
                      1- پایه های tx هر دو فرستنده را با یک مقاومت مثلا 4.7 کبلو pullup کنید و آنها را R1وR2 بنامید
                      2- پایه rx میکرو را pullup کنید و آنرا R3 بنامید
                      3- یک دیود را طوری بین محل اتصال مقاومت R3 به پایه rx میکرو ، و محل اتصال R1 و tx قرار دهید که آند آن به سمت R3 و کاتد به R1باشد و سپس دیود دوم را طوری بین محل اتصال مقاومت R3 به پایه rx میکرو ، و محل اتصال R2 و tx قرار دهید که آند آن به سمت R3 و کاتد به R2باشد.
                      Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X