اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با مدار جوجه کشی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با مدار جوجه کشی

سلام
    یکی از دوستان یه مدار جوجه کشی بهم داده که دارای :لامپ 220 ولت ،LM358 ،مقاومت حرارتی(NTC) و BT136 و... میباشد. این مدار کارکردش اینجوره که در حالت عادی لامپ روشن هست و وقتی حرارت بالا میره لامپ خاموش میشه .من از روی مدار اصلی نقشه رو کشیدم و روی برد جدید پیاده کردم .ولی الان جواب نمیده .و حدسم میزنه از نقشه باشه .دوستانی که با تقویت کننده ها اشنا هستند ممنون میشم یه نگاهی بندازند و راهنمایی بفرمایند. اگرم نقشه بهتری دارنند ارائه کنند ممنون میشم .

ضمنا چون در پرتئوس LM358 نبود از LM311 استفاده کردم .

این نقشه مدار اصلی هست که من از روی برد اصلی بیرون کشیدم(مدار اصلی سالم هست وکار میکند)

http://s3.picofile.com/file/7500427632/MR.rar.html
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

پاسخ : مشکل با مدار جوجه کشی

سلام
    من که نفهمیدم تو شماتیک چیکار کردی
    تغذیه lm311 رو وصل کردی به ntc
    اصلا lm358 پایه افست نداره ، ولی تو شماتیک پایه های افست lm311 وصل شدن(پروتئوس lm358 داره)
    بهتره از ntc و ... استفاده نکنی
    یه سنسور دما بزاری و یه میکرو
    ntc اصلا دقت لازم واسه این کار رو نداره ، حتی از سنسور های معمولی مثل lm35 هم بهتره استفاده نکنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
      حتی از سنسور های معمولی مثل lm35 هم بهتره استفاده نکنی
      بعضی مواقع اینقدر با اسرار می گن که مثلا توی دستگاه جوجه کشی دما باید روی 37.5 درجه ثابت باشه که
      ولی در واقعیت زیاد هم دقیق نباشه باز تخم ها به جوجه تبدیل می شن

و این که شما گفتی از LM35 استفاده نکنید آیا دلیل خواصی داره ؟ تنها مشکلی که به نظر من این LM35 داره که فکر نمی کنم از خودش باشه اینه که پرش دما داره مثلا یه هو از 35 به 38 می پره خوب برای این کار هم یه فیـــلتر بزاری و یه میانگین بگیری فکر کنم تا حد قابل قبولی مشکل حل بشه

فقط می مونه این که وسایل ایجاد دما ( المنت ) رو موقعی که دما می آد پایید روشن کنی که اونو هم (یه پروژه بود در این باره دقیقا یادم نیست ) بر اساس مقدار کاهش دما شدت ایجاد گرما رو تنظیم کنی دستگاه دقیق کار خواهد کرد

در حال حاضر مشکلی که من در باره این دستگاه جوجه کشی ( من برای یه اتاق می خوام یعنی یه اتاق جوجه کشی ) دارم رطوبت سنج هستش که تا اونجا که به فهمیدم بهتر از خانواده sht استفاده کنم که اون هم بسته به مدلش قیمتش بالاست

در حالت کلی سیستم های به قول فروشنده آنالوگ ها کلا این جوری کار می کنه با یه کاسه آب رطوبت مورد نیاز تامین می شه برای شروع کار لازم نیست حتما دقیق دقیق باشه
      ولی به جای لامپ بهتره که با یه مگا8 و یه سری ماسف و ترانزیستور و ... یدونه دیجیتالیش رو درست کنی ( اگه درباره رطوبت سنج اطلاعات داشتید ممنون می شم بگید )
      ندن ساقی صفا اهلی ، غم دنیادن آیریلماز ** گتیر دولدور گینه جامی ، بالیخ دریادن آیریلماز
      غنیمتدیر بو دم ساقی ، گتیر دولدور گنه جامی ** جهاندا رسمدور عاشق ، می و مینادن آیریلماز

دیدگاه

سلام
        البته میشه با lm35 نتیجه گرفت ولی دردسرش خیلی زیاده ...
        نمونه های چینیش تو بازار زیاده که کلا کالیبراسیونشون مشکل داره و دمای درستی رو نشون نمیدن ...
        دقت و ... هم که خودتون خبر دارید
        از سنسور های دیجیتال استفاده بشه بهتره ....
        با سپاس

دیدگاه

اینجوری مدارو ببند / با همون LM358 و ntc کشیدم . واس اینکه اگر خواستی به تریاک وصل کنی هم نشون دادم و باید به یه ولتاژ حدود 12 ولت وصل کنی که میتونی یک ترانس و یا بدون ترانس و با خازن و پل دیود ولتاژ رو کاهش بدی و برای تغذیه استفاده کنی .خازن صافی هم بذار
          یک پتانسیومتر بین 10 تا 47 کیلو هم مشخص کننده مقدار دمایی است که میخوای اتوماتیک کنه و هیتر قطع بشه
          باید در حالت عادی اهم NTC رو بگیری و متناسب باهاش R6 و P1 رو بذاری

دیدگاه

در تکمیل فرمایشات دوستان ؛

1-در مدار ترموستات ، چون معمولاً بین حسگر و مدار ، فاصله زیادی وجود داره ، باید به مشکل نویز و القائات هم توجه بشه!

2- بهتره مدار ، از 220 ولت برق شهر ایزوله باشه!

3- نکته دیگه ای یادم نمیاد... :mrgreen:

دیدگاه

سلام .از راهنمایی یکایک دوستان ممنونم.مشکل فعلا رفع شده.تا مابقی تجهیزات رو پیاده کنم ببینم مشکلی نداره .بازن ممنونم :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ele_sav
                بعضی مواقع اینقدر با اسرار می گن که مثلا توی دستگاه جوجه کشی دما باید روی 37.5 درجه ثابت باشه که
                ولی در واقعیت زیاد هم دقیق نباشه باز تخم ها به جوجه تبدیل می شن
                دوست عزیز دما رو تلفات جوجه ها تاثیر داره.
                امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط student2011
                  دوست عزیز دما رو تلفات جوجه ها تاثیر داره.
                  برای این که جوجه ها مشکلی براشون پیش نیاد باید در مرحله اول
                  دما براشون کنترل شده باشه (اگه محیط کوچیکه با تجهیزات برقی و اگر محیط بزرگه باید از وسایل مناسب تر دیگه استفاده کرد)
                  رطوبت هم باید کنترل بشه ( اینو من به تجربه کردم نقش اصلی در تلفات و انتشار بیماری و ... داره )
                  در اولین روز جوجه ها از پودر مولتی الکترولیت و مولتی ویتالین برای جوجه ها استفاده کنید

من الان دما رو با LM35 کنترل می کنم
                  تنها مشکلی که دارم رطوبت سنج هستش که مطالب ضد و نقیضی در این باره پیدا کردم خانواده SHT که قیمتش بالاست ( درسته کیفیتش خوبه و امکاناتش بهتره و دیجیتالی هم هستش ) ولی هزینه تمام شده رو خیلی بالا می بره

سنسور رطوبت خازنیHS1101 هم به نظر خوبه و اگه وقت بشه می خوام با این پیاده سازی کنم حالا دوستان دیگه نقطه نظری در باره این قطعه دارن ( طول عمرش و دقتش و پرش عددی مثل LM35) ممنون می شم بگن

اگه دوستان اطلاعات تکمیلی در این باره دارن ممنون می شم راهنمایی کنن یه سری اطلاعات توی سایت و انجمن هستش ولی به صورت یکپارچه نیست

به نظر من مراحل و قطعات مورد نیاز برای ساخت یک دستگاه جوجه کشی کوچیک (2 شانه ای ) لیست بشه و در اختیار علاقه مندان این صنعت قرار بگیره

و همچنین اگه دوستان درباره راه اندازی یک اتاق جوجه کشی اگه اطلاعاتی دارن دریغ نکنند ممنون می شم مخصوصا کنترل دما و رطوبت و کنترل چرخش تخم ها
                  ندن ساقی صفا اهلی ، غم دنیادن آیریلماز ** گتیر دولدور گینه جامی ، بالیخ دریادن آیریلماز
                  غنیمتدیر بو دم ساقی ، گتیر دولدور گنه جامی ** جهاندا رسمدور عاشق ، می و مینادن آیریلماز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                    اینجوری مدارو ببند / با همون LM358 و ntc کشیدم . واس اینکه اگر خواستی به تریاک وصل کنی هم نشون دادم و باید به یه ولتاژ حدود 12 ولت وصل کنی که میتونی یک ترانس و یا بدون ترانس و با خازن و پل دیود ولتاژ رو کاهش بدی و برای تغذیه استفاده کنی .خازن صافی هم بذار
                    یک پتانسیومتر بین 10 تا 47 کیلو هم مشخص کننده مقدار دمایی است که میخوای اتوماتیک کنه و هیتر قطع بشه
                    باید در حالت عادی اهم NTC رو بگیری و متناسب باهاش R6 و P1 رو بذاری

سلام
                    از بابت مداری که قرار دادی ممنونم .
                    این همون مداری هست که من قبلا بستم .حالا شما از یه تقویت کننده استفاده کردید .من از دو تا استفاده کردم.الان مدار کار نمیکنه .مشکل اصلی دقیقا روی پتانیسومتر و مقاومت R6 هست .اینها رو دقیقا نمیدونم چه مقداری بذارم .؟؟

یه NTC دارم که در حالت عادی 25اهم هست .

دیدگاه

اگر منظور نقشه منه که من از جایی کپ نزدم و اونموقع که گذاشتم نشستم سریع واست ساختم و مقدار رو مشخص کردم . پس کاملا دقیق و کار میکنه و NTC من 30 اهم بود در نتیجه تفاوت زیادی نداره و با همین مقادیر کار کن . بنظرم از ولوم با دسته بزرگ استفاده کن تا دماهای مختلف اتوماتیک کردن رو با دماسنج پیدا کن و دورش دایره وار بنویس
                      در اخر یادت باشه اولین تست زیاد تخم نذاری مثل دومین بار ما و دوستانمون 200 تا جوجه تو اخرین روزها به ف ا .. برن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                        اگر منظور نقشه منه که من از جایی کپ نزدم و اونموقع که گذاشتم نشستم سریع واست ساختم و مقدار رو مشخص کردم . پس کاملا دقیق و کار میکنه و NTC من 30 اهم بود در نتیجه تفاوت زیادی نداره و با همین مقادیر کار کن . بنظرم از ولوم با دسته بزرگ استفاده کن تا دماهای مختلف اتوماتیک کردن رو با دماسنج پیدا کن و دورش دایره وار بنویس
                        در اخر یادت باشه اولین تست زیاد تخم نذاری مثل دومین بار ما و دوستانمون 200 تا جوجه تو اخرین روزها به ف ا .. برن
                        سلام
                        .اقا ممنونم مدار درست بودش که ساختم دادم به طرف و تموم شد.فقط پولشو نگرفتم .برای ساخت چنین مداری اگه شما بودی چقدر می گرفتی؟؟فقط دست مزد .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X