اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بالاخره earth ابزاردقیق رو به earth اصلی وصل کنیم یا نه ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بالاخره earth ابزاردقیق رو به earth اصلی وصل کنیم یا نه ؟

در عموم سایتهای صنعتی سه گونه ارت داریم
    1- ارت حفاظتی
    2- ارت مربوط به صاعقه گیرها یا همان سرج پروتکتور
    3- ارت ابزاردقیق یا همان clean earth

با توجه به ماهیت ارت حفاظتی و ارت صاعقه گیرها میتوانند مشترک اجرا شوند ولی آیا ارت ابزاردقیق را هم میتوان مشترک اجرا کرد و یا باید بطور کامل مجزا طراحی می شوند و در صورت مجزا بودن میتوانند در یک نقطه به هم وصل شوند یا خیر؟

لازم یه توضیح است که من کلی جستجو کرده ام و به نتایج زیر رسیدهام که بیشتر باعث سردرگمی من شده است.
    - IEC یک technical report به شماره IEC-61000-5-2 دارد که یک پارچه اجرا کردن کلیه ارتها را توصیه کرده است (توجه شود این شماره استاندارد نیست و technical report است و نمی تواند به عنوان مستند استانداردی استفاده شود)
    - در بیشتر فورومها که من جستجو کردم بصورت عرفی توصیه میشود ارت ابزاردقیق را از ارت اصلی جدا اجرا کنند.
    - در بعضی فورومها به یک استاندارد NEC اشاره میکنند که الزام میکند ارتها را مجزا اجرا کنند ولی در یک نقطه به هم وصل شوند.که متاسفانه شماره آن را من پیدا نکردم .

با توجه به توضیحات فوق و با توجه به اهمیت ارت در سیستمهای کنترل دوستان اگر مستندی دارند جهت استفاده من و سایر دوستان در این تاپیک پست نمایند.
    هدفهاي بزرگ انديشه هاي بزرگ ايجاد ميكند

پاسخ : بالاخره earth ابزاردقیق رو به earth اصلی وصل کنیم یا نه ؟

دوست خوبم
    تجهیزات ابزار دقیق باید مجهز به سیستم ارت جداگانه باشد. R<2 OHM ترجیحا

دیدگاه

ضمن تشکر از Afshin1320 باید اشاره کنم که ارت تجهیزات ابزاردقیق از طریق shield کابلها ابتدا در junction box ها و از طریق shield کابلهای مولتی کور از junction box ها به تابلوهای مارشال و plc ها منتقل میشوند به عبارت دیگر محل تمرکز ارت ابزاردقیق تابلو های پی ال سی و یا مارشال ها هستند منظورم از طرح این موضوع اینکه حالا باید این ارت متمرکز شده ابزاردقیق رو چیکار کرد آیا باید به ارت اصلی وصل کرد و یا بصورت مجزا و با فاصله مناسب از ارت اصلی یک ارت جدا گانه ایجاد و ارت ابزاردقیق رو به اون وصل کرد.لطفا مستند به مدارک فنی پاسخ داده شود.
      هدفهاي بزرگ انديشه هاي بزرگ ايجاد ميكند

دیدگاه

با سلام
        باید توجه داشته باشید که تجهیزات ابزاردقیق تنها از یک سمت ارت میشوند یعنی تنها یا از طرف سایت و یا از طرف مارشالینگ که البته در اکثر موارد از طرف سایت ارت میشوند و طرف مارشالینگ آنها دیگر مستقیما به ارت وصل نمیشود

دیدگاه

با سلام خدمت تمام دوستان
          در مورد سوال شما باید عرض کنم که ارت ابزاردقیق در کارخانجات صنعتی بطور مجزا اجرا می شود و ایزوله از ارت ها ی دیگر می باشد.
          ضمنا ارت ابزاردقیق بین سنسور و کابینت کنترلی و کارت های I/O باید از یک طرف بسته شوند یعنی سیم ارت کابلها SHILED یا در کابینت تجهیز و سنسور باید زمین شود و یا در کابینت کنترلی و زمین کردن سیم ارت کابل در هر دو کابینت درست نیست.

م . جلایری
          تکنسین مسئول کنترل و ابزاردقیق نیروگاه حرارتی اراک - شازند

دیدگاه

با سلام
            ارت ابزار دقیق باید از ارت قدرت جدا باشه ارت قدرت برای حفاظت از فرد هست و جریان های جاری در این نوع ارت بسیار بالا تر از ارت ابزار دقیق یا ارت پاک هستش در حالت واقعی هر چاه ارتی دارای یک مقاومت می باشد و با توجه به جریان بالا (نسبت به ارت ابزار دقیق ) یک ولتار روی خط ارت قدرت خواهیم داشت که در اشل قدرت به چشم نمی یاد و بی اهمیت هست ولی برای ابزار دقیق فاجعه بوده و به حساب می یاد و برای جریان 10 12 میلی آمپر و ولتار در حد 3 4 ولت ابزار دقیق یک نویزه حسابی خواهد بود . علاوه بر این امر ارت شیلد کابل ها هم از طرف مارشالینگ هست و طرف سایتش باز باید باشه تا نویز لوپ ایجاد نشه
            به سیستم های ارت nts-c وnts-s یه نگاهی بندازین

دیدگاه

همونطور که اکثر دوستان اشاره کردن باید کاملا جداگانه اجرا شن.فقط کسی مدرکی ارایه نداده هیچ جا!
              اینم مدرک که در استاندارد نفت به صراحت بیان شده:

IPS-E-EL-100(1) شماره استاندارد

7.11.7 Electronic and instrumentation earthing

7.11.7.1 Special attention shall be paid to electronic and instrumentation system earthing, if required for computer and control system. These equipments shall be separately earthed from the electrical earth system. This separate earth system called “clean earth" or ”instrument earth” or ”computer earth” (less than 1 Ohm) as relevant, can be one or a number of separate and independent earth system depending on manufacturers requirement
              درمورد فاصله چاهک هاشونم از هم توی همون صفحه اشاره کرده بین 15 تا 20 متر.امیدوارم که تونسته باشم کمکی به شما کنم.

دیدگاه

با سلام
                بنده حدود ده سال قبل تو دوره های برق و الکترونیک وزارت نفت شرکت کردم .یادم میاد اونجا میگفتن ارت ابزار دقیق و ارت حفاظتی باید جدا از هم اجرا بشن .چون مقاومت هاشون باهم برابر نیست (ارت ابزار دقیق باید کمتر از 20 اهم نباشه و ارت حفاظتی باید زیر 2 اهم باشه )
                روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X