اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست کمک در مورد شارژ باطری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست کمک در مورد شارژ باطری

سلام به دوستان
    من می خوام یک مدار شارژر برای یک باطری 12ولت 4.5a/h را با استفاده از سلول خورشیدی شارژ کنم
    سوال اینجا هست که سلول خورشیدی چند ولت باشه(حتما باید از 12 بیشتر باشه)و چند وات باشه
    مدار که بصورت اتوماتیک قطع کنه بعد شارژ
    چقدر طول میکشه که این باطری شارژ بشه
    ممنون
    هر گاه خداوند تو را به لبه پرتگاه هدايت کرد به خدا اطمينان کن،يا تو را از پشت خواهد گرفت يا به تو پرواز کردن خواهد آموخت.

پاسخ : در خواست کمک در مورد شارژ باطری

نوشته اصلی توسط ehsanarn
    سلام به دوستان
    من می خوام یک مدار شارژر برای یک باطری 12ولت 4.5a/h را با استفاده از سلول خورشیدی شارژ کنم
    سوال اینجا هست که سلول خورشیدی چند ولت باشه(حتما باید از 12 بیشتر باشه)و چند وات باشه
    ممنون
    سلام
    فکر کنم میشه با خود 12 ولت هم شارژ کرد و هرچقدر که باتری پر تر میشه سرعت شارژ(جریانی که میکشه) کمتر میشه و زمانی که ولتاژ باتری دقیقا 12 شد (باتری پر شد) فرایند شارژ شدن متوقف میشه که این کار معایبی داره:
    1- سرعت شارژ خیلی خیلی کمه
    2- ممکنه اصلا شارژ نشه(توی بعضی از باتری ها)
    و....

البته یه روش اصولی تر هم هست که یک یا دو ولت بیشتر از ولتاژ خود باتری بهش بدی و دائما جریانی رو که میکشه اندازه بگیری اون موقع می بینی که جریان هی داره کم میشه ولی توی یه جریان خاصی متوقف میشه اون موقع می فهمیم که باتری پر شده و بیشتر از اون جا نداره
    حالا برای این که جریان رو اندازه بگیری میتونی یه مقاومت توان بالا که مقاومتش تقریبا حدود 0.05 اهم باشه توی مسیر سیم قرار بدی و با میکرو یا هر وسیله ی دیگه ای ولتاژی رو که روی مقاومت افت می کنه اندازه بگیری و زمانی که به اون حد رسید جریان رو با یه رله قطع کنی

وات سلول هم خیلی مهم نیست ولی اگه کم باشه خیلی دیر پر میشه
    اگر هم زیاد باشه موقع شارژ جریان زیادی وارد باتری میشه و امکان انفجار و آتش سوزی و صدمه دیدن باتری و جود داره (که در این مورد محاسبات لازم رو باید با توجه به نوع باتری و جریان باتری انجام بدی)

مدت زمان شارژ شدن رو هم دقیقا نمی دونم

اگه من چیزی رو اشتباه گفتم بگین

موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanarn
      سلام به دوستان
      ممنون
      بی زحمت نوع باتری ها رو هم بگین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanarn
        سلام به دوستان
        ممنون
        برای شارژ باتری 12 ولت ، شما باید ولتاژ فول شارژ رو ، در نظر بگیرید ؛ باتری 12 ولت اسیدی در حالت بی باری 13.6 ولتاژ داره!

برای اینکه جریان از سلول خورشیدی به باتری سرازیر بشه ، باید حتماً ولتاژ سلول بیشتر از 13.6 ولت باشه.(حدود 15 ولت خوبه!)

یه سری هم به این تاپیک بزن!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=63977.0

جریان شارژ باتری ها رو هم معمولاً یک دهم ظرفیتش در نظر میگیرن ؛ برای باتری 4.5 آمپر ساعت ، جریان لازم برای شارژ ، میشه 450 میلی آمپر و کم و بیش تا حدود 10 ساعت ، باتری شارژ میشه!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X