اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا سلف در فرکانس.......

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا سلف در فرکانس.......

سلام

سوالم این بود که چرا سلف در فرکانس بالا مدار باز و در فرکانس پایین اتصال کوتاه میشود .(فقط از نظر فیزیکی میخاهم .از نظر تئوری نه.)
    با تشکر
    بای.

پاسخ : چرا سلف در فرکانس.......

فکر میکنم به دلیله اینه که در فرکانس بالا خاصیت سلف که مقاومت در اثر تغییر ناگهانیه جریان هست خودش رو بیشتر بروز میده (چون فرکانش بالا هستش( که به علت شار مخالفی هستش که ولتاژ القا شده روی سیمپیچ تولید میکنه(قانون لنز))) ولی در فرکانس پایین این خاصیت کمتر هستش. :smile:
    راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

سلام
      خیلی آقایی

متشکر

یه راهنمایی میخاستم

میخاستم بدونم چطوری تا÷یک بزنم اگه سوالی بود و تو کدوم قسمت دلیلشم اینهکه زیاد وارد نیستم.

با تشکر .

دیدگاه

سلف ها در جریان متناوب دارای مقاومت سلفی هستند که این مقاومت با فرکانس رابطه مستقیم دارد .XL=2*pi*f*L پس هرچه فرکانس را افزایش دهیم مقاومت سلفی نیز افزایش می یابد و برعکس . اگر فرکانس خیلی زیاد شود مقاومت سلفی نیز خیلی زیاد شده و دیگر جریانی از مدار عبور نمی کند .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohmoj
          سلام
          خیلی آقایی

متشکر

یه راهنمایی میخاستم

میخاستم بدونم چطوری تا÷یک بزنم اگه سوالی بود و تو کدوم قسمت دلیلشم اینهکه زیاد وارد نیستم.

با تشکر .
          هر بخش یک اسم و توضیحی زیرش هست ! ببین سوالی که می پرسی ربطی به هر بخشی داشت همونجا بپرس

http://www.eca.ir/forum2/index.php?action=help
          http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,10924.0.html

دیدگاه

باتوجه به فرمول در جوابها پاسخ داده شده ولی از نظر فیزیکی بدین صورت توجیه میشه که هر سلف هرچه تغییرات جریان نسبت به زمان آن بیشتر باشد( فرکانس آن بیشتر باشه) در دو سر آن ولتا÷ بیشتری القا میشه که با ولتا÷ منبع مخالفت میکند یعنی از جریان مدار کم میکند چون جهت آن بصورتی است که میخواهد در جهت عکس جریان مدار از مدار جریان عبور بده که ظا هرا نقش مقاومتی از خود ایجاد میکند چون مقاومت است که جلوی جریان رو میگیره واین عمل کم کردن ازجریان تا جایی ادامه میابد که کلا جریان مدار به صفر میرسد که میتوان فرض کرد که مدار قطع شده است . ودر جریان مستقیم کلا ولتا÷ خود القایی وجود ندارد چون فرکانسی وجود ندارد پس فقط یکبار میدان مغناطیسی ایجاد میشود (در وصل جریان مدار)ولی سیم پیچ رو دائما قطع نمی کند پس تنها عامل کاهش جریان مقاومت اهمی سیم پیچ است :surprised: :smile:

دیدگاه

می خوام این بحث رو باچند قرارداد شروع کنیم:
              جابه جایه الکترون ها سبب ایجاد میدان های مغناطیسی می شود
              در صورتی که حرکت الکترون ها در طول سیم در یک جهت باشد جریان الکتریکی به وجود می آبد
              که جریان الکتریکی سبب به وجود آمدن میدان های مغناطیس به صورت دایره های هم مرکز دراطراف سیم می شود
              اگر دیفانسیلی از مکان در اطراف سیم مورد بررسی قرار گیرد با تغییرات مقدار جریان در سیم
              مقدار میدان در دیفرانسیل مکانی تغییر خواهد کرد
              در صورتی که یک الکترون را در آن مکان مورد بررسی قرار دهیم و با افزایش جریان سیم مقدار میدان مغناطیسی را در آن مکان افزایش دهیم به الکترون نیرویی در جهت عکس عبور جریان از سیم وارد می شود
              و در صورت کاهش جریان در سیم نیرویی در جهت عبور جریان از سیم به آن وارد می شود...
              (بر اساس تعریف قانون لنز)
              خازن وسلف دو المان فعال در مدار هستند
              در این نوع المان ها عمل باعث ایجاد عکس العمل می شود...
              در سلف تغییرات جریان نسبت به زمان باعث نشان دادن عکس العمل در سلف می شود.
              افزایش فرکانس یعنی افزایش تغییرات جریان
              که این باعث افزایش عکس العمل سفی می شود
              وقتی فرکانس ( تغییرات) به حدی برسد که عمل برابر عکس العمل شود
              سلف مثل اتصال باز عمل می کند و بالعکس
              موفق باشید :nerd:
              هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
              بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

با سلام
                برای درک این مسله می تونید بصورت عامیانه به بررسی وضعیت سلف وقتی که ورودی اون یه منبع سینوسیه به بررسی بپردازید

دوست عزیز اقای induct مطالبی که توضیح دادی جالب بود میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید؟
                (بر اساس تعریف قانون لنز)
                خازن وسلف دو المان فعال در مدار هستند
                تا جائی که می دونم سلف و خازن المان فعال نیستند ( اگه منظورتون از کلمه فعال اکتیو بودن عناصر باشه ) :question:

دیدگاه

دوست عزیز
                  با تشکر از نقل قول شما :applause:
                  ولی
                  بر طبق قرارداد توان الکتریکی تبدیل شده به حرارت در مقاومت های اهمی را توان تلف شده (توان واته و یا توان اکتیو) گویند
                  ولی منظور از این که سلف و خازن در مدار المان های فعال هستند این است که در مقابل هر عملکردی در مدار از خود عکس العمل نشان می دهند
                  این بیانگر معنی فعال بودن این المان ها در مدار می باشد.
                  مقاومت المانی است که در مدار و در مقابل تغییرات هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهد(المان غیر فعال )
                  موفق باشید....

بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

با سلام
                    یعنی فعال و غیر فعالی که شما در نظر گرفتی همون اکتیو پسیو بودن عناصره ؟؟؟

پس اگه شما می فرمائید سلف و خازن چون مخالفت دارند نظرتون درباره این مسله چیه؟؟

سلف رو مثال می زنم

سلف همون طوری که می دونید عکس العملش سوای مشخصات فیزیکی اش که باعث محاسبه L میشه به فرکانس و شدت جریان هم بستگی داره
                    شما می گی سلف چون عکس العمل داره پس عنصر فعالیه
                    با این حساب وقتی فرکانس تابعی که سلف بصورت ایده ال با اون تحریک شده سلف هیچ عکس العملی رو نشون نمی ده
                    و این نقض فعال بودن اونه

فعال یا غیر فعال بودن عناصر بستگی به این مسله داره که اون عنصر ذاتا توان دهنده است یا مصرف کننده

سلف و خازن و مقاومت هیچ کدوم استعداد تولید توان رو ندارند سلف وخازن می تونند انرژی رو در یک بازه ذخیره و در بازه دیگه برگشت بدند
                    ولی این مورد دلیل این میشه که این عناصر فعال باشند؟؟؟

موفق باشی دوست عزیز

دیدگاه

دوست عزیز
                      خیلی ممنون از شما به خاطر ریز بودن در مسائل پایه ا ی برق...
                      نظر شما در مورد این که سلف المانی که در بازه ی زمانی انرزی را ذخیره میکند ودر یک بازه ی زمانی انرژی را به مدار باز می گرداند
                      این همون تعریف فعال بودنه... :smile:
                      فعال بودن یعنی انجام کار یا تخلیه ی انرژی و یا ذخیره کردن آن
                      در بحث چرخه ی انرژی تمام المان ها ، ذخیره کننده یا انتقال دهنده ی انرژی هستند و در این چرخه سلف یک ذخیره کنده ی انرژی است که انرژی را در یک بازه ی زمانی به مدار باز می گرداند
                      من فکر می کنم هر دومون یک چیز رو می گیم
                      ولی به کفته ی اساتید من سلف و خازن دو المان فعال هستند
                      موفق باشید... :nerd:

دیدگاه

با سلام
                        دوست عزیز این بحث باعث شد منم دقت زیادی به تعریف اکتیو و یا پسیو بودن عناصر بکنم

در مورد اکتیو و پسیو بودن کلیه عناصر ایده ال مداری که مدل شده ریاضی عناصر واقعی و فیزیکی هستند می تونم بگم که
                        اگه از توان متوسط یه عنصر توی بازه منفی بی نهایت و مثبت بی نهایت بزرگتر از صفر باشه یعنی عنصر غیرفعاله
                        و اگه منفی باشه عنصر فعاله

این جامع ترین تعریفی که می تونم در مورد این بگم
                        مقاومت و سلف و خازن عناصر غیرفعال مداری هستند می تونم این مسله رو به صورت فیزیکی هم ثابت بکنم
                        باز اگه موردی هست خوشحال میشم بگی چون این بحث ها باعث روشن شدن مفاهیم خیلی از مسله هاست

موفق باشی

دیدگاه

با سلام
                          این بحث باعث شد یه سری به کتاب های گذشته(ترم های قبل) بزنم!!

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده

اگه از توان متوسط یه عنصر توی بازه منفی بی نهایت و مثبت بی نهایت بزرگتر از صفر باشه یعنی عنصر غیرفعاله
                          و اگه منفی باشه عنصر فعاله
                          جناب حاجی زاده عزیز فکر کنم جا به جا نوشتید.

عنصر فعال عنصری است که بتواند به یک عنصر دیگر توان بدهد، به نحوی که متوسط این توان بیشتر از صفر باشد،متوسط گیری روی یک فاصله زمانی نامحدود انجام می شود

عنصر غیر فعال عنصری است که توان متوسطی که در یک فاصله زمانی نامحدود می دهد صفر باشد،مانند مقاومت.توانی که مقاومت جذب می کند معمولا به گرما تبدیل می شود.

هم القاگر و هم خازن عناصر غیر فعالی هستند که می توانند انرژی محدودی ذخیره کنند و آن را پس دهند ولی نمی توانند در یک فاصله زمانی نامحدود انرژی نامحدود یا توان متوسط غیر صفر تولید کنند.
                          منبع:کتاب تحلیل مهندسی مدار(ویلیام هیت)

دیدگاه

با سلام
                            دوست عزیز فرموده شما کاملا درسته بله بنده درست ننوشتم
                            خوب رابطه انرژی بصورت انتگرال توانه
                            با توجه به شکبه اگه منحنی توان رو رسم بکنیم یا رابطه اش رو بدست بیاریم میشه از روی اون به فعال بودن و غیر فعال بودن عنصر پی برد
                            موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X