اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت شوفاژ الکتریکی - القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت شوفاژ الکتریکی - القایی

در این تاپیک قصد بر این است که کلیه مراحل طراحی و ساخت یک سیستم شوفاژ الکتریکی - القایی بررسی و کلیه جزئیات کار مشخص شود تا با کمترین هزینه، هر کسی بتواند برای منزل، سالن و یا هر محیط بسته، یک سیستم گرمایشی ساده ولی کارآمد، ساخته و نصب کند.

قسمت اصلی این سیستم، یک سیم پیچ ساده است که با جریان برق شهری بعنوان منبع تغذیه کار خواهد کرد و طرز کار آن منطبق بر اساس کار کوره های القایی است با این تفاوت که نیازی به تولید حرارت های بالا وجود ندارد و حداکثر دمای لازم، حدود 60 - 70 درجه سانتیگراد خواهد بود.

من این بحث را در تاپیکی دیگر آغاز کردم ولی با راهنمایی و پیشنهاد دوستان، بهتر دیدم یک تاپیک جداگانه به این موضوع اختصاص دهم تا هم تاپیک های دیگر از بحث اصلی خارج نشوند و هم تمام مطالب مربوط به این موضوع، یکجا جمع شود. گر چه ممکن است این سیستم از نظر مهندسی برق و الکترونیک، ساده به نظر برسد ولی چون ایده گرمایش از کف، نسبت به شوفاژ، شومینه، بخاری برقی و یا گازی، بازدهی بیشتری داشته و از طرفی دیگر، من مطمئن هستم کسانی هستند که نیاز به یک چنین سیستمی دارند تا بتوانند نیازهای گرمایشی محیط زندگی خود را با هزینه کمتر و شاید هم بصورت مجانی برآورده کنند، فکر میکنم این تاپیک، مورد توجه واقع خواهد شد.

این که گفتم مجانی، با فرض این بود که فرد، در یک مرحله پیشرفته تر، با یک سرمایه گذاری کوچک در خرید پکیج های خورشیدی که روز بروز فراگیر تر و از قیمت آنها کاسته میشود، میتواند نیروی الکتریسیته لازم برای گرم کردن یک محوطه سر بسته را (حداقل برای طول شب) در فصول سرد سال، فراهم و از منابع برق شهری و سوخت های فسیلی مثل گاز و غیره بی نیاز شود.

در ابتدا لازم میدانم از تمامی متخصصین این رشته که همکاری و تبادل نظر میفرمایند و اطلاعات خود را به اشتراک میگذارند تشکر کنم.

پاسخ : طراحی و ساخت شوفاژ الکتریکی - القایی

چیزی که من میخوام دستگاهیه که با برق شهری کار کنه و احتیاج به مبدل و اینورتور و جنراتور فرکانس بالا نداشته باشه چون اصولا احتیاج به تولید حرارت زیاد مثلا برای ذوب فلز و اینها ندارم. فقط میخوام دمای آب داخل لوله (لوله آب 1/2 اینچ معمولی) به حداکثر 50 تا 60 درجه برسه همین. مورد مصرف این دستگاه برای گرمایش هوای گلخانه در زمستان است. من کف گلخانه رو با لوله آب بصورت یک مارپیچ مدار بسته لوله کشی کردم و میخواستم این دستگاه رو در یک قسمت از کف گلخانه جاسازی کنم بطوریکه یک قسمت از لوله کشی از داخل سیم پیچ القایی عبور کنه تا لوله و آب داخل اون رو تا 50 - 60 درجه گرم کنه. یک مخزن نگهداری آب هم در مسیر این لوله کشی قرار داره که دو سر ابتدایی و انتهایی شبکه لوله کشی، به ابن مخزن ختم میشه. آب گرم شده توسط سیم پیچ وارد مخزن میشه و بعد از طرف دیگر مخزن و توسط یک پمپ کوچک به شبکه لوله کشی پمپ میشه.
    این آب وقتی مسیر لوله کشی رو طی میکنه حرارتش رو از دست میده و دوباره به سیم پیچ القایی میرسه و به همین صورت میچرخه تا هوای داخل رو گرم کنه. از این مخزن برای نگهداری آب گرم شده ، نصب پمپ آب (برای چرخش آب در شبکه لوله کشی) و همینطور نصب ترموستات (برای روشن و خاموش شدن اتوماتیک گرمکن القایی) استفاده خواهم کرد.

با توجه به اینکه روش گرمایش از کف، بهترین روش گرم کرده سالنهای بزرگ و همینطور گلخانه ها به شمار میره و از طرفی چون سیستم گرمکن گازی بازدهی پایین تر و هزینه بالاتر و همچنین نگهداری مشکلتری داره میخواستم اون رو با سیستم الکتریکی جایگزین کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasjebraeily
      با سلام--اصولا قبل از ساخت و یا طراحی هر چیزی ابتدا باید دید که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه میباشد یا خیر لذا باید یک سری محاسبات اولیه انجام شود.برای کاربرد مورد نظر شما این فکر عملی میباشد و فقط مسئله ان اقتصادی بودن ایده میباشد.برای محاسبه ابتدا باید ببینیم چه مقدار اب مورد نیاز میباشد تا سطح مورد نظر شما را گرم کند اگر قطر لوله به کار رفته در کف گلخانه را یک دوم اینچ در نظر بگیریم و طول انرا مثلا 50 متر حجم اب داخل لوله برابر است با3.14 ضربدر قطر به توان دو تقسیم بر 4 و حاصل ضربدر طول لوله برای مثال ما میشود 3.14x1.25x1.25x0.25x5000=6132 cm3 وزن این اب برابر است با جرم حجمی اب ضربدر حجم ان میشود 1سانتی متر مکعب اب تقریبا یک گرم وزن دارد برای حجم ما تقریبا 6 کیلو گرم میشود.حال باید مقدار انرژی مورد نیاز برای گرم کردن این مقدار اب را حساب کنیم که از رابطه q=mxcxt که در ان جرم ضربدر ضرفیت گرمایی ویژ] اب ضربدر تغییر دما برابر است با مقدار انرژی مورد نیاز ضرفیت گرمایی اب 4.184 ژول بر گرم درجه میباشدداریم 6132x4.184x60=1539377j حال باید ببینیم در چه مدت زمانی میخواهیم ای عمل انجام شود اگر مثلا در زمان 1 ساعت باشد توان مورد نیاز برابر است با 1539377/3600=427 وات و اگر راندمان را 5-0 درصد در نظذر بگیریم میشود حدود یک کیلو وات توان مورد نیازاین فقط توان مورد نیاز برای گرم کردن اب در یک ظرف فلزی میباشد و باید ملاحظات مربوط به این که ایا واقعا چنین دمایی جوابگوی گرم کردن لوله و سپس محیط خواهد بود یا خیر را در نظر گرفت و همچنین تلفات جانبی مثل گرم شدن زیر زمین و اینکه تقریبا نصف این گرما سطحی را گرم میکند که زیر زمین و ان سمت لوله قرار دارد و به کار ما نمیاید و و اینکه ایا در یک گلخان واقعا چه مقدار لوله و چه سایزی در کف زمین باید قرار بگیردووو.......اینرا اگر دوستان میتوانند نظر دهند.تا ادامه را داشته باشیم.در م.رد کاری که انجام داده اید برای این منظور جواب نمیدهد .البته کوره های القایی فرکانس 50 هرتز هم موجود است ولی کاربرد ان در توانهای بسیار بالا میباشد برای کار شما فرکانس بایدحدود بین 30 تا 50 کیلو هرتز باشد.

دیدگاه

با تشکر از abbasjebraeily

در مورد مشخصات گلخانه:

مساحت محوطه حدود 70 متر است و طول لوله 1/2 اینچ مورد نیاز برای پوشش کف سالن، حدودا 120 متر است. البته مسئله محاسبه حجم آب داخل لوله ها به نظر من نقش کلیدی در کار سیستم نخواهد داشت چون آب داخل لوله ها توسط یک پمپ که داخل مخزن آب قرار دارد، مدام در حال گردش خواهد بود و هنگامی که دمای آب در کل شبکه به تعادل برسد، خاموش و روشن شدن گرمکن القایی، بوسیله ترموستات انجام خواهد شد که از این طریق میتوان کل مجموعه را در یک دمای یکنواخت (مثلا 22 درجه) نگه داشت.

در رابطه با این که فرمودید چه مدت زمان لازم داریم تا کل آب گرم شود، این زمان، زمان اولیه راه اندازی سیستم است و اهمیتی ندارد. در ابتدا مدتی طول خواهد کشید که سیستم به تعادل گرمایی برسد ولی بعد از این مرحله، هرگاه دمای آب مجموعه بیشتر از 2 درجه با درجه تنظیمی ترموستات اختلاف پیدا کند، سیستم القایی توسط ترموستات روشن شده و فقط کافی است مدتی کار کند که 2 درجه اختلاف، جبران شود.

در مورد هدر رفت گرما از لوله ها (یعنی قسمتی که رو به زمین هست) باز هم مشکلی به نظر من وجود نداره چون همونطور که میدونید خاک، هدایت گرمایی کمی داره و گرمای ساطع شده از سمت زیرین لوله ها هم پس از گرم کردن خاک کف محوطه، در نهایت به هوای داخل منتقل خواهد شد. بطور کلی چون کل سیستم، اعم از گرمکن، مخزن آب، لوله ها و غیره داخل محوطه تعبیه شده، عملا هدر رفت گرمایشی (از سیستم گرم کننده) به حداقل میرسد.

و اینکه فرمودید فرکانس باید بین 30 تا 50 کیلو هرتز باشد، در اینصورت به یک مدار الکترونیکی نیاز خواهد بود که اینکار رو روی برق شهر انجام دهد. آیا چنین بردی بصورت آماده در بازار هست یا باید طراحی شود؟

ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط chercheel
          در این تاپیک قصد بر این است که کلیه مراحل طراحی و ساخت یک سیستم شوفاژ الکتریکی - القایی بررسی و کلیه جزئیات کار مشخص شود تا با کمترین هزینه، هر کسی بتواند برای منزل، سالن و یا هر محیط بسته، یک سیستم گرمایشی ساده ولی کارآمد، ساخته و نصب کند.

قسمت اصلی این سیستم، یک سیم پیچ ساده است که با جریان برق شهری بعنوان منبع تغذیه کار خواهد کرد و طرز کار آن منطبق بر اساس کار کوره های القایی است با این تفاوت که نیازی به تولید حرارت های بالا وجود ندارد و حداکثر دمای لازم، حدود 60 - 70 درجه سانتیگراد خواهد بود.

من این بحث را در تاپیکی دیگر آغاز کردم ولی با راهنمایی و پیشنهاد دوستان، بهتر دیدم یک تاپیک جداگانه به این موضوع اختصاص دهم تا هم تاپیک های دیگر از بحث اصلی خارج نشوند و هم تمام مطالب مربوط به این موضوع، یکجا جمع شود. گر چه ممکن است این سیستم از نظر مهندسی برق و الکترونیک، ساده به نظر برسد ولی چون ایده گرمایش از کف، نسبت به شوفاژ، شومینه، بخاری برقی و یا گازی، بازدهی بیشتری داشته و از طرفی دیگر، من مطمئن هستم کسانی هستند که نیاز به یک چنین سیستمی دارند تا بتوانند نیازهای گرمایشی محیط زندگی خود را با هزینه کمتر و شاید هم بصورت مجانی برآورده کنند، فکر میکنم این تاپیک، مورد توجه واقع خواهد شد.

این که گفتم مجانی، با فرض این بود که فرد، در یک مرحله پیشرفته تر، با یک سرمایه گذاری کوچک در خرید پکیج های خورشیدی که روز بروز فراگیر تر و از قیمت آنها کاسته میشود، میتواند نیروی الکتریسیته لازم برای گرم کردن یک محوطه سر بسته را (حداقل برای طول شب) در فصول سرد سال، فراهم و از منابع برق شهری و سوخت های فسیلی مثل گاز و غیره بی نیاز شود.

در ابتدا لازم میدانم از تمامی متخصصین این رشته که همکاری و تبادل نظر میفرمایند و اطلاعات خود را به اشتراک میگذارند تشکر کنم.
          بهترین راه کار برای شما بنظر من استفاده از المنت های مخصوص آبگرمکن هست که در مسیر آب و تماس مستقیم قرار داره
          و با یک سیستم هوشمند کنترل میشه
          در این حالت شما حداقل تلفات رو دارید .البته منظورم تلفات دستگاه گرم کننده هست
          استفاده از موارد دیگه هزینه بیشتر و تلفات جانبی بیشتر رو در بر داره.
          این مدعیان در طلبش بی خبرانند
          آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

بنظر من شما حدر رفت گرما رو محاسبه نکردید. گلخونه شما چقدر عایقه؟ این که می گید یه زمان اولیه برای گرم کردن لازمه و بعد دیگه سیستم به تعادل میرسه در نگاه اول درسته ولی اگر زمستون دمای بیرون گلخونه به -10 درجه برسه دستگاه شما باید توان لازم برای حدر رفت گرما رو داشته باشه و شاید بیاین ببینید که سیستم روشنه و با تمام توانش نمیتونه جوابگو باشه!

برای همین عباس جان زمان رو هم در نظر گرفتند. این موضوع رو شما هم بهتره بیشتر دقت کنید. یه بار که میخاستم شوفاژ بسازم که با ژنراتور بادی کار میکرد به این مشکل بر خوردم و این زمانی که لازمه برای گرم کردن خیلی واجب بنظر میاد...

در مورد باطری خورشیدی باید بگم خود باطری خورشیدی خیلی ارزون هست البته نسبت به توان ساعتی که در کل طول عمرش به ما میده ولی بزرگ ترین مشکل ذخیره سازی این انرژی هست که کار رو خراب میکنه و این سلولها رو بلا استفاده میکنه. البته ایده گرم کردن آب ایده خوبیه ولی اینکار رو به صورت بهینه از طریق لوله های مشکی که درون لامپ های خلا قرار دارن انجام میدن و با هزینه و بازده بهتر.

من تجربه مناسبی در زمینه کشاورزی ندارم ولی بنظرم اگر از یه المنت دورن یه منبع آب استفاده کنید خیلی مناسب تره تا بیاید یه سیستم فوق پیچیده و (بنظر من کم بازده) استفاده کنید.

1 سوال : نمیشه از بخاری المنتی استفاده کرد؟ خیلی گرمارو پراکنده نمیکنه ولی شاید با کمک یه فن مشکلش حل شه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Babak1367
              بهترین راه کار برای شما بنظر من استفاده از المنت های مخصوص آبگرمکن هست که در مسیر آب و تماس مستقیم قرار داره
              و با یک سیستم هوشمند کنترل میشه
              در این حالت شما حداقل تلفات رو دارید .البته منظورم تلفات دستگاه گرم کننده هست
              استفاده از موارد دیگه هزینه بیشتر و تلفات جانبی بیشتر رو در بر داره.
              بله امکانش هست و این رو هم عملا تست هم کردم ولی همونطور که میدونید المنتها معمولا مصرف بالایی دارن و امکان خرابی و سوختن آنها هم بعد از گذشت مدتی وجود داره. من فکر کردم با روش اینداکشن، چیزی برای سوختن و خراب شدن وجود نداره و ضمنا (البته به تصور خودم) مصرف برق کمتری خواهد داشت. من بعنوان تست، از یک هیتر 300 وات مخصوص آکواریوم استفاده کردم. این هیتر بعد از حدود 1 ساعت، دمای حدود 8 لیتر آب رو از 19 درجه به 32 درجه رساند که زمان زیادی است. حالا من فکر کردم اگه سیستم القایی بتونه با همین توان، مقدار آب بیشتری رو در زمان کمتری گرم کنه و ضمنا دمای بالاتری هم ایجاد کنه (که خب مسلما وقتی ساخت کوره با 1500 درجه امکان داره 60 - 70 درجه مسئله ای نباید باشه)، در اینصورت بازدهی خیلی بالاتری نسبت به هیتر المنتی خواهد داشت ضمن اینکه مسئله خرابی و سوختن قطعات هم وجود نداره.

متشکرم

دیدگاه

[center][pre][center][left][right]
                نوشته اصلی توسط arvinfx
                بنظر من شما حدر رفت گرما رو محاسبه نکردید. گلخونه شما چقدر عایقه؟ این که می گید یه زمان اولیه برای گرم کردن لازمه و بعد دیگه سیستم به تعادل میرسه در نگاه اول درسته ولی اگر زمستون دمای بیرون گلخونه به -10 درجه برسه دستگاه شما باید توان لازم برای حدر رفت گرما رو داشته باشه و شاید بیاین ببینید که سیستم روشنه و با تمام توانش نمیتونه جوابگو باشه!

برای همین عباس جان زمان رو هم در نظر گرفتند. این موضوع رو شما هم بهتره بیشتر دقت کنید. یه بار که میخاستم شوفاژ بسازم که با ژنراتور بادی کار میکرد به این مشکل بر خوردم و این زمانی که لازمه برای گرم کردن خیلی واجب بنظر میاد...

در مورد باطری خورشیدی باید بگم خود باطری خورشیدی خیلی ارزون هست البته نسبت به توان ساعتی که در کل طول عمرش به ما میده ولی بزرگ ترین مشکل ذخیره سازی این انرژی هست که کار رو خراب میکنه و این سلولها رو بلا استفاده میکنه. البته ایده گرم کردن آب ایده خوبیه ولی اینکار رو به صورت بهینه از طریق لوله های مشکی که درون لامپ های خلا قرار دارن انجام میدن و با هزینه و بازده بهتر.

من تجربه مناسبی در زمینه کشاورزی ندارم ولی بنظرم اگر از یه المنت دورن یه منبع آب استفاده کنید خیلی مناسب تره تا بیاید یه سیستم فوق پیچیده و (بنظر من کم بازده) استفاده کنید.

1 سوال : نمیشه از بخاری المنتی استفاده کرد؟ خیلی گرمارو پراکنده نمیکنه ولی شاید با کمک یه فن مشکلش حل شه.
                بله من حدر رفت گرما از طریق دیواره ها و سقف گلخانه رو در نظر داشتم ولی فراموش شد اشاره کنم. گلخانه از جنس پلی کربنات 6 میل هستش که خودش حدود 30 درصد عایق سرما و گرما هست. بعلاوه، از یک نوع رنگ که به "رنگ نانو عایق" معروف هست و با تکنولوژی نانو تولید شده بر روی پلی کربنات بصورت اسپری اعمال میشه که این دو پوشش باهم، گلخانه رو تقریبا 75 - تا 80 درصد نسبت به دمای بیرون عایق میکنه. 20 درصد باقی مونده هم بالاخره از طریق اسکلت و درزها، به هدر خواهد رفت که غیر قابل اجتناب هستش.

در مورد باطری، اگه بخواهیم از تشکیلات انرژی خورشیدی استفاده کنیم (که خب خیلی ایده آل هستش) باید تعداد سلولها و تعداد باطری که بتونه مقدار کافی انرژی خورشید رو در طول روز، تبدیل و ذخیره کنه فراهم کنیم که در طول شب سیستم القایی ما رو تغذیه کنه تا حداقل در طول شب به مصرف برق شهری نیازی نباشه. میدونم که در اونصورت احتیاج به لوازم جانبی بیشتر و مسلما هزینه بالاتری هست.

آبگرمکن های خورشیدی که مجهز به لوله های خلا هستند تا اونجایی که شنیدم بازدهی نسبی خوبی دارن ولی عیب اونها هم اینه که با مقدار آب گرمی که در طول روز داخل مخزن خودش ذخیره میکنه بعد از غروب خورشید، عملا، یک مخزن آب گرم برای ما باقی میمونه که اگه داخل لوله ها به گردش در بیاد فکر نمیکنم برای حتی یک گلخانه به کوچکی 70 متر، دو ساعت بیشتر گرما تحویل ما بده.

درباره المنت های برقی، گذشته از عمر کم و احتمال سوختن و خرابی مکرر، چون مصرف بالایی هم دارن از نظر مصرف برق، مقرون به صرفه نیستند ولی در سیتم الکتریکی - القایی، اینکه چیزی برای سوختن و خرابی وجود نداره خودش یک مزیت محسوب میشه.

سوالی که تو ذهن من هستش اینه که آیا در حین تبدیل جریان AC شهری به فرکانس بالاتر و انتقال آن به کویل، اتلاف انرژی زیادی داریم؟
                دیگه اینکه اگر بین فرکانس و دمای ایجاد شده در هسته سیم پیچ، رابطه مستقیم وجود داره، برای رسیدن به دمای فرضا 100 درجه در هسته (بدون در نظر گرفتن وجود آب و حجم آن) به چه فرکانسی نیاز است و توان مصرفی برای تبدیل 50 هرتز برق شهری به فرکانس مورد نظر چه اندازه است؟

فکر میکنم با داشتن این دو مولفه، بهتر میشه درباره کارآیی این سیستم مطمئن شد.

دیدگاه

سلام
                  دوست عزیز کلا از فکر کوره القایی برای این کار برید بیرون پر بازده ترین المان الکتریکی و حتی الکترونیکی المنته و بازدهی تقریبا 100درصد داره کوره القایی هم نیمه هادی هایی داره که احتمال خرابی و سوختنش به مراتب از المنت بیشتره از طرف دیگه ساخت کوره القایی کار اصلا اسانی نیست حداقل یک سال تحقیق و کار عملی نیاز داره با پشت بانه کار قبلی روی منابع سوچینگ .....................المنت اگر جنس خوب باشه و خوب طراحی شده باشه سالها بدون مشکل کار می کنه همین طور که سماور خونه ما حداقل10ساله داره کار میده
                  کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
                    سلام
                    دوست عزیز کلا از فکر کوره القایی برای این کار برید بیرون پر بازده ترین المان الکتریکی و حتی الکترونیکی المنته و بازدهی تقریبا 100درصد داره کوره القایی هم نیمه هادی هایی داره که احتمال خرابی و سوختنش به مراتب از المنت بیشتره از طرف دیگه ساخت کوره القایی کار اصلا اسانی نیست حداقل یک سال تحقیق و کار عملی نیاز داره با پشت بانه کار قبلی روی منابع سوچینگ .....................المنت اگر جنس خوب باشه و خوب طراحی شده باشه سالها بدون مشکل کار می کنه همین طور که سماور خونه ما حداقل10ساله داره کار میده
                    ممنون از راهنماییتون ... راستی قسمت آخر راجع به سماور رو خوب اومدین

دیدگاه

منم با نظر دریمل موافقم منی که 3 ساله توی سویچینگ یه کارایی کردم جرت ساخت کوره القایی رو ندارم! اینی که میگید بازده المنت پایین تره رو قبول ندارم. و اینکه میگید طعه ای برای سوختن وجود نداره! کلی قطعه برای سوختن توی منابع تغذیه سویچینگ برای سوختن وجود داره که عمده ترینش خازن ها هست. خازن های هم مثل باطری تعداد مشخصی شارژ و دشارژ میشن و بعد از اون از بین میرن. المنت هم بنظرم بهتره چینی نخرید اینطوی بیشتر کار میکنه. ایده های خوبی میدید ولی باید مرقون بصرفه هم باشه اینو در مورد سلول خورشیدی گفتم.

دیدگاه

با تشکر از همه شما دوستان

راستش فکر اولیه من در مورد ساخت یک آبگرمکن الکتریکی که بر اساس کار کوره القایی کار میکنه این بود که دستگاهی بسازیم که احتیاج به وارد شدن به بحث الکترونیک و قضیه های پیچیده محاسباتی نداشته باشه چون فکر میکردم که شاید تمام این تجهیزات و قطعات، برای ساختن "کوره" القایی" لازم و ضروری باشه ... دستگاهی که باید حرارتی معادل نقطه ذوب فلزات رو ایجاد کنه، و کنترل دقیقی روی حرارت ایجاد شده به کاربر بده، مسلما پیجیدگیهای خاص خودش رو خواهد داشت ... و تصورم این بود که دستگاهی که بتونه با همین 50 هرتز فرکانس برق شهری کار کنه و احتیاج به اینورتور و سوئیچینگ نداشته باشه (چون تولید حرارت بالا و کنترل دقیق خروجی، مورد نیاز ما نیست)، دیگه نیازی به قطعات پیچیده و ورود به مباحث فنی، تا اون حدی که مخصوص طراحی یک "کوره القایی" هست، نباشه.

تنها چیزی که فکر میکردم جزو مشکلات کار باشه، طراحی کویل القایی دستگاه بود که میدونم چون قطر کویل، قطر سیم (یا لوله مسی )، تعداد دور و مشخصات دیگرش، باید متناسب با فرکانس، توان خروجی مورد نیاز، آمپراژ و غیره طراحی بشه خب کار پیچیده ای باید باشه.

در مورد سلولهای خوشیدی هم که میدونین، برای خرید و نصب تجهیزات، هزینه اولیه نسبتا بالایی داره ولی در طولانی مدت، کاملا مقرون به صرفه است چون حداکثر در مدت 1 تا 1.5 سال تمام هزینه های اولیه رو پوشش میده و بعد از اون، هزینه ها به صفر کاهش پیدا میکنه (که البته در کشور ما فعلا خبری از این تکنولوژی ها نیست!)

حالا اگه برای دوستان زحمتی نباشه یکی دو سوال یک خطی و کوتاه داشتم که اگه لطف کنید و منو راهنمایی کنید، شاید اگه واقعا احتیاج به اون پیچیدگیهایی که فرمودید باشه و مقرون به صرفه هم نباشه، دیگه لازم نباشه که اصلا بحث رو ادامه بدیم و وقت شما رو هم دیگه نمیگیرم:

1- آیا به نظر شما ساخت چنین دستگاهی که فقط با خصوصیات برق شهری بعنوان منبع تغذیه کار کنه و احتیاجی به برد الکترونیک پیچیده نداشته باشه (ویا اگه بکار بردن خازنها و غیره ضروریه، در حد یکی دو قطعه و یک برد الکترونیکی خیلی ساده و یک سیم پیچ القایی خلاصه بشه) و حرارت در حد 60 - 70 درجه رو برای ما تولید کنه، وجود داره یا خیر؟ اینو میپرسم چون میدونم امکان ساخت کوره های القایی که با 50 هرتز کار میکنند هم هست.

2- آیا تولید حرارت 60 - 70 درجه با المنت، برق بیشتری مصرف میکنه یا با یک چنین دستگاهی؟ (اگه امکان ساختش باشه) چون این ایده رو بیشتر برای یگ گلخانه بزرگتر که از دو سالن 320 متری و جمعا به مساحت حدود 650 متر در دست ساخت دارم هم می خواستم پیاده کنم و با هزینه بر روی اون بحث سلولهای خورشیدی، قصد داشتم کلا خودم رو از هزینه های بالای سرمایش و گرمایش با استفاده از برق و گاز شهری که واقعا کمر شکنه (مخصوصا در سالنهای بزرگ) بی نیاز کنم.

با تشکر

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : طراحی و ساخت شوفاژ الکتریکی - القایی

نوشته اصلی توسط chercheel
                          با تشکر از همه شما دوستان

راستش فکر اولیه من در مورد ساخت یک آبگرمکن الکتریکی که بر اساس کار کوره القایی کار میکنه این بود که دستگاهی بسازیم که احتیاج به وارد شدن به بحث الکترونیک و قضیه های پیچیده محاسباتی نداشته باشه چون فکر میکردم که شاید تمام این تجهیزات و قطعات، برای ساختن "کوره" القایی" لازم و ضروری باشه ... دستگاهی که باید حرارتی معادل نقطه ذوب فلزات رو ایجاد کنه، و کنترل دقیقی روی حرارت ایجاد شده به کاربر بده، مسلما پیجیدگیهای خاص خودش رو خواهد داشت ... و تصورم این بود که دستگاهی که بتونه با همین 50 هرتز فرکانس برق شهری کار کنه و احتیاج به اینورتور و سوئیچینگ نداشته باشه (چون تولید حرارت بالا و کنترل دقیق خروجی، مورد نیاز ما نیست)، دیگه نیازی به قطعات پیچیده و ورود به مباحث فنی، تا اون حدی که مخصوص طراحی یک "کوره القایی" هست، نباشه.

تنها چیزی که فکر میکردم جزو مشکلات کار باشه، طراحی کویل القایی دستگاه بود که میدونم چون قطر کویل، قطر سیم (یا لوله مسی )، تعداد دور و مشخصات دیگرش، باید متناسب با فرکانس، توان خروجی مورد نیاز، آمپراژ و غیره طراحی بشه خب کار پیچیده ای باید باشه.

در مورد سلولهای خوشیدی هم که میدونین، برای خرید و نصب تجهیزات، هزینه اولیه نسبتا بالایی داره ولی در طولانی مدت، کاملا مقرون به صرفه است چون حداکثر در مدت 1 تا 1.5 سال تمام هزینه های اولیه رو پوشش میده و بعد از اون، هزینه ها به صفر کاهش پیدا میکنه (که البته در کشور ما فعلا خبری از این تکنولوژی ها نیست!)

حالا اگه برای دوستان زحمتی نباشه یکی دو سوال یک خطی و کوتاه داشتم که اگه لطف کنید و منو راهنمایی کنید، شاید اگه واقعا احتیاج به اون پیچیدگیهایی که فرمودید باشه و مقرون به صرفه هم نباشه، دیگه لازم نباشه که اصلا بحث رو ادامه بدیم و وقت شما رو هم دیگه نمیگیرم:

1- آیا به نظر شما ساخت چنین دستگاهی که فقط با خصوصیات برق شهری بعنوان منبع تغذیه کار کنه و احتیاجی به برد الکترونیک پیچیده نداشته باشه (ویا اگه بکار بردن خازنها و غیره ضروریه، در حد یکی دو قطعه و یک برد الکترونیکی خیلی ساده و یک سیم پیچ القایی خلاصه بشه) و حرارت در حد 60 - 70 درجه رو برای ما تولید کنه، وجود داره یا خیر؟ اینو میپرسم چون میدونم امکان ساخت کوره های القایی که با 50 هرتز کار میکنند هم هست.

2- آیا تولید حرارت 60 - 70 درجه با المنت، برق بیشتری مصرف میکنه یا با یک چنین دستگاهی؟ (اگه امکان ساختش باشه) چون این ایده رو بیشتر برای یگ گلخانه بزرگتر که از دو سالن 320 متری و جمعا به مساحت حدود 650 متر در دست ساخت دارم هم می خواستم پیاده کنم و با هزینه بر روی اون بحث سلولهای خورشیدی، قصد داشتم کلا خودم رو از هزینه های بالای سرمایش و گرمایش با استفاده از برق و گاز شهری که واقعا کمر شکنه (مخصوصا در سالنهای بزرگ) بی نیاز کنم.

با تشکر
                          در مورد کوره القایی من کمتر نظر بدم بهتره بحث بالاتر از سواد منه.

ولی در مورد پنل های خورشیدی گفتید. چطوری میخاین انرژی الکتریکی شونو ذخیره کنید که در شب استفاده کنید؟ تا اونجایی که من میدونم با باطری نمیشه. چون به هیچ عنوان به صرفه نیسن. در صول روز هم سیستم گلخانه ای خودش توی گلخونه رو گرم میکنه و نیاز به سلول خورشیدی نیست!

دیدگاه

والله اونطور که سواد من قد میده! ساخت کوره القایی فرکانس پایین پیچیده تر از ساخت کوره القایی فرکانس بالا هست.ضمنا کوره القایی هرقدر هم کوچیک باشه؛ لااقل مدار راه انداز گیت (ماسفت یا IGBT )حداقل 4-5 تا قطعه داره! حالا بماند مدار کنترل فرکانس سوئیچهای قدرت و مثلا فیدبک گرفتن از دمای تولید شده و....

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : طراحی و ساخت شوفاژ الکتریکی - القایی

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              در مورد کوره القایی من کمتر نظر بدم بهتره بحث بالاتر از سواد منه.

ولی در مورد پنل های خورشیدی گفتید. چطوری میخاین انرژی الکتریکی شونو ذخیره کنید که در شب استفاده کنید؟ تا اونجایی که من میدونم با باطری نمیشه. چون به هیچ عنوان به صرفه نیسن. در صول روز هم سیستم گلخانه ای خودش توی گلخونه رو گرم میکنه و نیاز به سلول خورشیدی نیست!
                              arvin جان مرسی از نظراتت. راستش من تا حالا هرچی راجع به روشهای ذخیره برق سلول های خورشیدی دیدم و خوندم، استفاده از باطری های مخصوص اینکار رو به اضافه یک اینورتور (اگه اشتباه نکنم) برای تبدیل DC به AC توصیه میکنن. حالا چون تاپیک زیاد مربوط به انرژی خورشیدی و اینا نمیشه (البته از نطر من، بحث در این مورد اشکالی که نداره هیچ، من شخصا علاقه هم دارم) فقط بپرسم مگر راه دیگری هم شما تا حالا برای ذخیره برق از سیستمهای خورشیدی (یا بادی، فرق نمیکنه) شنیده اید؟ چون من نشنیدم دارم میپرسم فقط همین.

ولی درباره مورد دوم که فرمودید ... اصولا هدف ما از بکارگیری صفحات خورشیدی، تولید و ذخیره الکتریسیته هستش نه گرم کردن یک محوطه؛ اگه منظورتون این نبوده که هیچ ولی اگه منظورتون عدم احتیاج به استفاده از الکتریسیته ی تولید شده از این پنل ها در طول روز هست که باید بگم در روزهای سرد هم احتیاج خواهد بود که مثل ساعات شب (اگر چه با شدت کمتر)، گرمایش محیط ادامه داشته باشه چون بر خلاف تصور، گلخانه به هیچ وجه محیط 100% بسته و ایزوله شده ای محسوب نمیشه، بنا به دلیلی که در پائین عرض میکنم ... بنابراین ما لازم داریم در طول روز هم از سیستم گرمایشی استفاده کنیم.

ضمن اینکه مسئله تهویه هوای داخل گلخانه (اکسیژن) و جایگزین کردن آن با هوای بیرون (دی اکسید کربن) خودش مسئله مهمیه که در تمام فصول، باید بطور شبانه روز انجام بشه که در این مورد هم احتیاج به تعبیه یک سیستم رادیاتور شکل در پشت فن تهویه (در داخل گلخانه) هستیم که در زمستان، هم هوای سرد بیرون را در هنگام دمیدن به داخل گلخانه گرم کنه و از طرف دیگه گرمای هوای فن خروجی رو تا حد امکان جایگزین کنه. با این کار از اختلاف دمایی زیاد بین کف و سقف گلخانه هم جلوگیری میشه و دمای هوای داخل در سطوح مختلف، تا حد امکان یکنواخت نگه داشته میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X