اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اموزش گام به گام پروتل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اموزش گام به گام پروتل

سلام دوستان
    قصد داریم به کمک اساتید در این تاپیک اموزش گام به گام پروتل رو همراه با انجام دادن پروژه از صفر تا صد رو بدیم
    لذا از دوستان که به این برنامه اشنایی کامل دارن خواهش میکنیم بیان و سکان هدایت این تاپیک رو بر گردن بگیر البته میدونیم که کار سخت و حوصله بره.ولی بزرگ وارانی هستند که این اموزش رو بر گردن بگیرن
    اول یه کم در مورد امکانات و منو هاش برامون بگید یه کم از میانبر ها بعد هم از پروژه های ساده تک لایه تا پیشرفته چند لایه.
    قبلش یه شماتیک اماده میکنیم مهم نیست چی .بعد پی سی بی شو میزنیم و همینطور مثال سخت تر وترفندهای جدید تر رو یاد میگیریم
    خواهشا کسی اگه سوال شخصی داره که در قالب اموزش گام به گام نیست مطرح نکنه
    با تشکر از همه شما دوستان

**** k i n j ****

پاسخ : اموزش گام به گام پروتل

سلام
    والله انقدر منو ها و قسمت هاش زیاده که من خودم هنوز نصفشون رو هم ندیدم و باهاشون کار نکردم
    البته اکثر این گزینه ها و منو ها هم واسه کار های ساده منو و شما فایده ای نداره ...
    واسه شروع پیشنهاد میکنم با این http://www.4shared.com/document/qbtL9ghQ/Altium_Designer_Intermediate_G.html پیش برید
    و مقاله جناب کاظمی هم خوبه http://www.4shared.com/rar/0-hu9QyE/Altium_Designer_9-robotics-lia.html
    در حال انجام هر کاری کاری که هستید کلید F1 رو که بزنید لیست میانبر های قابل استفاده رو بهتون نشون میده و اگه از منوی view > workspace panels > help >shorcuts رو بزنید میتونید لیستی از میانبر های برنامه با توضیحاتشون رو ببینید
    با سپاس

دیدگاه

ممنون از شما
      ولی من یا خیلی از دوستان دیگه دوست داشتیم پروژه به پروژه پیش بریم و لازم هم نیست همه منو ها رو یاد بگیرم بیشتر اونایی که لازم میشه رو اموزشش رو میخواستیم.
      به نظر شما این روش بهتر نیست که به ترتیب هر کاری رو که انجام میدیم رو توضیح و به همراه عکس باشه و از مدار های کوچیک شروع کنیم؟و همه در حین اموزش دست به کار بشیم
      بالاخره هر کی واسه خودش یه ترفندی داره واین تاپیک جایی میشه واسه شیر ش
      شما و اقای بسطامی میتونید سکان رو بر عهده بگیر با هم دیگه؛ یا علی ،ما منتظریم
      **** k i n j ****

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kinj
        ممنون از شما
        ولی من یا خیلی از دوستان دیگه دوست داشتیم پروژه به پروژه پیش بریم و لازم هم نیست همه منو ها رو یاد بگیرم بیشتر اونایی که لازم میشه رو اموزشش رو میخواستیم.
        به نظر شما این روش بهتر نیست که به ترتیب هر کاری رو که انجام میدیم رو توضیح و به همراه عکس باشه و از مدار های کوچیک شروع کنیم؟و همه در حین اموزش دست به کار بشیم
        بالاخره هر کی واسه خودش یه ترفندی داره واین تاپیک جایی میشه واسه شیر ش
        شما و اقای بسطامی میتونید سکان رو بر عهده بگیر با هم دیگه؛ یا علی ،ما منتظریم
        سلام
        اون فایل اول رو دانلود کنید
        یه فایل پاور پوینت هست که کاملا با عکس اموزش میده
        یه پروژه(تبدیل usb به سریال با ft232) رو از ابتدا شروع میکنه و تقریبا میشه گفت هر کاری که شما نیاز داری(ساخت کتاب خانه و ...) رو هم انجام میده ...
        حتی توضیحی در باره سایز قطعات smd و ... هم میده و کلا کامل هست
        با سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده

واسه شروع پیشنهاد میکنم با این http://www.4shared.com/document/qbtL9ghQ/Altium_Designer_Intermediate_G.html پیش برید
          این مقاله به زبان اصلی(انگلیسی)میباشد.هرچند زیاد سنگین نیست
          فقط خواستم بگم که دوستان خواستن دانلود کنن بدونن
          **** k i n j ****

دیدگاه

چی شد؟ پروژه آموزش به سرانجام نرسید؟

دیدگاه

با سلام
              ببخشید فوضولی میکنم
              ولی ای کاش به جای اینکه با پستای تکراریه برو سرچ کن پیدا میکنیا oo: اینا بخونا از HELP کمک بگیرا امثال این حرف ها و شلوغ کردن 1پست به رفع مشکل و سوال به وجود آمده پاسخ میدادیم خیلی بهتر بود :angry:
              ببخشید
              ولی در کل منتظر دوستانی که حرفه ای کار میکنن هستیم تا از تجارب خوبشان بهره ببریم
              ممنون
              Regards,
              Foad.R

دیدگاه

اینو همه میدونن مقاله اموزشی زیاده ما هم میدونیم
                ولی میخواستیم یه تاپیک درست شه که به صورت انلاین اموزش و سوال و پاسخ باشه هر کی در گذشته هر گیری افتاده و هر تجربه ای که به صورت شخصی بدست اورده رو بگه.حالا هم که این تاپیک شکل نگرفته اگه اذیت میکنه تاپیک به مسولین سایت بگم پاکش کنن؟
                **** k i n j ****

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kinj
                  اینو همه میدونن مقاله اموزشی زیاده ما هم میدونیم
                  ولی میخواستیم یه تاپیک درست شه که به صورت انلاین اموزش و سوال و پاسخ باشه هر کی در گذشته هر گیری افتاده و هر تجربه ای که به صورت شخصی بدست اورده رو بگه.حالا هم که این تاپیک شکل نگرفته اگه اذیت میکنه تاپیک به مسولین سایت بگم پاکش کنن؟
                  چرا اذیت کنه؟!!!
                  شما صبر داشته باش اهلش از راه میرسه :nice: :nerd:
                  انشاالله تایپیک کاملی میشه :rolleyes:
                  Regards,
                  Foad.R

دیدگاه

به نام خداوند جان و خرد
                    درود بر دوستان عزیز

به منظور یادگیری موضوعی، بهتر است مواردی را مد نظر داشته باشیم

برای مثال روش های یادگیری را می توان به صورت زیر تقسیم کرد:
                    1- یادگیری به صورت تجربی و با استفاده از کتاب ها، راهنمایی های نرم افزار و یا راهنمایی های دیگران و به صورت کلی هر نکته ای که کاربردی باشه و از همه مهم تر صبر و حوصله و پشت کار در اجرا.
                    به فول بزرگی: هر کسی کار نمی کند اشتباه نمی کند و هر کس اشتباه نمی کند هیچگاه چیزی یاد نمی گیرد

2- یادگیری با استفاده از روش های کلاسیک مانند حضور در دوره هایی که برای آن موضوع تشکیلمی شود و یا استفاده از جزوه های آموزشی که توسط یک شخص یا گروه حرفه ای در رابطه با آن موضوع تدوین شده است. با این حال شرایط قبلی هنوز بر قوت خود باقیست

در رابطه با موضوع مورد درخواست این تاپیک به دلیل اینکه یکی از تخصص هایی می باشد که بیش از یک دهه است که به آن می پردازم، بهتر دیدم تا مطالبی را برایتان بازگو کنم تا شاید کمکی به شما دوستان در راستای رسیدن به اهدافتان باشد:

در بحث کار با نرم افزار پروتل به مواردی باید دقت نمود
                    1- این نرم افزار فقط یک ابزار به منظور رسم بردهای مدارچاپی می باشد ، مانند بسیاری دیگر از نرم افزارها، البته با توانایی ها و سطح کاری خاص خودش !
                    2- آنچه در ابتدا اهمیت دارد توانایی طراحی برد مدارچاپی می باشد حتی بر روی کاغذ سفید نقاشی و قبل از این توانایی آشنایی شخص با سیستم های الکترونیکی هم از لحاظ قطعه شناسی و هم از لحاظ تحلیل و طراحی و درک سیستم (البته به صورت نسبی) لازم است.
                    3- توانایی در ایجاد ارتباط بین ابزار و قابلیت های نرم افزار و آنچه در طراحی برد های الکترونیکی اهمیت دارد.

با توجه به موارد بالا در صورتی شخص موفق می شود که این ارتباط ها را به هر صورت پیدا و یا کشف نماید و بارها اجرا کند

در روند آموزش، هم سطح بودن شرکت کننده ها از اهمیت بالایی برخوردار است و در حالت کلی هر گروهی به خودی خود نیاز به یک چهار چوب و روش تدریس اختصاصی دارد.

در رابطه با تدریس مجازی یا در محیط یک تاپیک هر چه هم که تلاش شود به راحتی نمی توان به یک روند مناسب با بازدهی بالا رسید (نظر شخصی)
                    به دلیل اینکه مخاطب دوره در دسترس یا در کنترل نیست تا استاد مربوطه بتواند خط مشی کلاس را برنامه ریزی کند و از طرف دیگر همه در یک سطح و یا یک محدوده اطلاعاتی نیستند!
                    با توجه به این مسله پس از گشت مدتی روند تاپیک منحرف شده و کمتر کسی تمایل به مطالعه موارد بیشمار داخل آن پیدا می کند تا به جواب خود برسد و بهتر می بیند تا سوال خود را به صورت مجزا بپرسد ، مانند اتفاقی که هم اکنون در تمامی این سایت و یا سایت های مشابه می افتد.

از طرف دیگر در اجرا و پیش برد چنین دوره ای نیاز به بررسی ، زمانبندی و طرح دوره آموزشی و از همه مهمتر صرف وقت است تا یک یا چند نفر بر اساس رویه تنظیم شده اقدام به برگزاری این دوره نمایند، که شاید انجام چنین کاری با توجه به علاقه دوستان صاحب نظر در حوصله زمانی آنها نگنجد.

شاد و تندرست باشید
                    دوستدارتان
                    م.ح.

شاد و تندرست باشيد
                    دوستدارتان
                    مهدی حریری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط (Altium Designer (به یاد استاد آقازاده
                      به نام خداوند جان و خرد
                      درود بر دوستان عزیز

میخواید یک سری قوانیین یذاریم واسه تاپیک که بشه جواب گرفت از تاپیک؟
                      شما لطف کنید بیایید مسولیت کلاس رو به عهده بگیرید و قوانیین بذارید.مثلا اینکه شما جلسه بندی کنید و تا تمام نشدن جلسه (حالا شاید جلسه تو یه ساعت درس داده بشه شاید هم دو روز طول بکشه)هیچ کسی حق سوال نداره و با اجازه شما که در انتهای پست قرار میگره اجازه سوال کردن اونم فقط در مورد همون جلسه.شاید ده جلسه بگذره و یه نفر تازه وارده و سوالشو تو تاپیک پیدا نکرده واسه اینجور سووالات هم یه تاپیک جدا در موازات این تاپیک نظز گرفته میشه تا سوالات بی جا در تاپیک اصلی نباشه.با مدیر تاپیک هم هماهنگ میشه تا سوال های بی جا رو حذف کنه
                      در مورد سطح کلاس هم از اول مشخص میکنیم مثلا این کلاس در جه 3(مبتدیی مبتدیی)هستش هر کی دوست داشت بیاد استفاده کنه اما در حد درجه3 و وقتی درجه 3 تموم شد درجه 2 و ...
                      نظرتون چیه؟امیدوارم که سکان هدایت این تاپیک رو به عهده بگیرید
                      با تشکر از همگاری شما
                      **** k i n j ****

دیدگاه

سلام
                        من هم با این کار خیلی موافقم :applause:
                        من با پروتئوس تا سطح نیمه حرفه ای PCB میزنم ولی التیوم کجا اون کجا...
                        من رفتم PDF های اموزشی رو نگاه کردم خوب هم توضیح دادن ولی چون مثلا ورژنی که اون رو گفتن یه مقداری قدیمی شده و همینطور بعضی از مطالب گنگه من نتونستم زیاد با اون ها ارتباط برقرار کنم و جالب نبودن و اتفاقا دنبال جایی میگشتم که التیوم رو با طراحی شماتیک و ادامه دادن به صورت انلاین و پرسش و پاسخی اموزش بدن که چنین تایپیکی وجود نداشت تا الان اما حالا که این تایپیک ایجاد شده میتونه یه منبع یاد گیری بسیار عالی برای کسانی مثل من باشه من هم خواهش میکنم از اساتید اگه براشون مقدوره این اموزش رو گام به گام شروع کنن و یه تایپیکی هم به موازات این تایپیک ایجاد بشه تا سوالات اونجا مطرح بشه و این تایپیک به صورت طبقه بندی شده مطالب درش قرار بگیره...
                        با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط (Altium Designer (به یاد استاد آقازاده
                          به نام خداوند جان و خرد
                          درود بر دوستان عزیز

در رابطه با موضوع مورد درخواست این تاپیک به دلیل اینکه یکی از تخصص هایی می باشد که بیش از یک دهه است که به آن می پردازم، بهتر دیدم تا مطالبی را برایتان بازگو کنم تا شاید کمکی به شما دوستان در راستای رسیدن به اهدافتان باشد:

در بحث کار با نرم افزار پروتل به مواردی باید دقت نمود
                          1- این نرم افزار فقط یک ابزار به منظور رسم بردهای مدارچاپی می باشد ، مانند بسیاری دیگر از نرم افزارها، البته با توانایی ها و سطح کاری خاص خودش !
                          2- آنچه در ابتدا اهمیت دارد توانایی طراحی برد مدارچاپی می باشد حتی بر روی کاغذ سفید نقاشی و قبل از این توانایی آشنایی شخص با سیستم های الکترونیکی هم از لحاظ قطعه شناسی و هم از لحاظ تحلیل و طراحی و درک سیستم (البته به صورت نسبی) لازم است.
                          3- توانایی در ایجاد ارتباط بین ابزار و قابلیت های نرم افزار و آنچه در طراحی برد های الکترونیکی اهمیت دارد.
                          اول معذرت خواهی کنم که تو نقل قول یه قسمتایی رو حذف کردم.یه سوال تو این قسمت صحبتتون دارم.مشکلم تو مورد 2 هستش.ببینین من مهندس برقم :cry: ولی نمیتونم مدارهایی که PCBشون رو میکشم تحلیل کنم :cry2: خیلی ناراحت کننده اس و بدتر اینکه رعایت مواردی تو PCB رابطه مستقیم با خصوصیات مدارداره. :angry:
                          چیکار باید انجام بدم؟

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=67825.0
                            در این تاپیک Design Rules داره توضیح داده میشه
                            درایور شبکه و nRF24L01
                            کاتالوگ محصولات
                            کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                            شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                            فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

قوانین رو کامل وضع کنید و لطفا وقتی برای شروع بحث به نتیجه رسیدید یک تاپیک جدید شروع کنید تا این تاپیک پاک بشه!
                              It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X