اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

از کار افتادن میکروکنترلر PIC16F73 بعد از خواندن اطلاعات توسط پروگرامر!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

از کار افتادن میکروکنترلر PIC16F73 بعد از خواندن اطلاعات توسط پروگرامر!!!

سلام
    من یک دستگاهی که یک میکروکنترلر PIC16F73 کنترل کنندش بود رو باز کردم و به پروگرمر متصل کردم که برنامش رو از روش بخونم، همونطوری که حدس زده بودم برنامه قفل بود و کدی برداشت نکردم و بعد از این کار بطور کلی میکرو از کار افتاد و برنامه رو اجرا نمیکنه.
    بنظر شما آیا PIC این قابلیت رو داره که تعریف کرد که بعد از خوندن کار نکنه؟ ضمنا آی سی رو Erase نکردم و سخت افزار رو دست نزدم.
    پیشاپیش ممنون.
    تقدیر تقویم انسانهای عادی ، تغییر تدبیر انسانهای عالیست.

پاسخ : از کار افتادن میکروکنترلر PIC16F73 بعد از خواندن اطلاعات توسط پروگرامر!!!

سلام.

مدل پروگرامرتون چیه؟ ( بعضی از پروگرمرها با فعال کردن تنظیماتشون میکرو رو اتوماتیک Erase میکنن)

جسارته، اما خب بعضا این اتفاقها میفته؛ بعد از تست ، میکرو رو درست قرار دادین؟ مدار فیوز داره؟ اگه آره فیوزش رو چک کردین؟

دیدگاه

پاسخ : از کار افتادن میکروکنترلر PIC16F73 بعد از خواندن اطلاعات توسط پروگرامر!!!

نوشته اصلی توسط شاهرخ
      سلام.

مدل پروگرامرتون چیه؟ ( بعضی از پروگرمرها با فعال کردن تنظیماتشون میکرو رو اتوماتیک Erase میکنن)

جسارته، اما خب بعضا این اتفاقها میفته؛ بعد از تست ، میکرو رو درست قرار دادین؟ مدار فیوز داره؟ اگه آره فیوزش رو چک کردین؟
      سلام
      آقا ممنون
      پروگرمرم TNM1000+، نه میکروکنترلر رو به صورت دستی فقط read کردم یعنی از گزینه ی auto استفاده نکردم، میکرو رو از روی برد جدا نکرده، smd بود و با سیم از روی برد وصلش کردم، قبل از وصل به پروگرمر اتصالات PGC,PGD رو از روی برد جدا کردم، نه مدار فیوز نداره و مدار روشن هم میشه و همون جریانی رو میکشه که وقتی سالم بود میکشید.
      ممنون از توجهتون

دیدگاه

غیر از اینها کار دیگه ای انجام ندادین؟ مطمئن؟ مدار چی هست حالا؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
          غیر از اینها کار دیگه ای انجام ندادین؟ مطمئن؟ مدار چی هست حالا؟
          فقط چندتا مقاومت smd که پایه های PGC,PGD رو به LED وصل میکرد رو از مدار خارج کردم و بعد از خوندن دوباره لحیم کردم، برد یک دستگاهه که دوربین روش نصب میشه و میچرخونتش.

دیدگاه

سلام
            پروگرمرتون چی هست؟ و می تونین با کامپیوتر یه نمونه نقشه ساده از مدار موجود قرار بدین؟

ولتاژ روی پایانه های بایاس میکرو به صورت صحیح قرار دارند؟میکرو روی مدار داغ نمی کنه؟
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
              سلام
              پروگرمرتون چی هست؟ و می تونین با کامپیوتر یه نمونه نقشه ساده از مدار موجود قرار بدین؟

ولتاژ روی پایانه های بایاس میکرو به صورت صحیح قرار دارند؟میکرو روی مدار داغ نمی کنه؟
              آقا ممنون از توجهتون
              پروگرمرم TNM1000+ و پروگرمرم سالمه ، ولتاژهای مدار همه درسته و میکرو روشن میشه چون جریانی که مدار میکشه با جریانی که سالم بود میکشید برابره.

دیدگاه

سلام.این مدار درست میتونه کار کنه؛به شرطی که همزمان سیگنالی ارسال نشه.در اصل هر میکرو هر چیزی که بفرسته؛ همون رو خودش هم دریافت میکنه و باید تو برنامه اون رو نادیده گرفت.به نظر میرسه صرفا جهت صرفه جویی در مصرف یک رشته سیم هست که اینکار رو کردن.میکروی سمت راستی نقش Master رو باید داشته باشه و اون دوتای سمت چپی Slave . البته نکته ی جالبی که تو این مد اتصال وجود داره اینه که Master واجب نیست که میکروی خاصی باشه به خاطر نحوه ی کانکشن. چون تو شبکه کردن میکرو ها با ارتباط سریال از طریق UART، پایه Rx میکروی Master به Tx تمامی Slaveها وصل میشه و پایه ی Tx میکروی Master به Rx تمامی Slave ها. به این ترتیب سیگنال ارسالی Master رو همه ی Slaveها دریافت میکنن و فقط اون میکرویی که آدرسش فرستاده شده باشه انتخاب میشه.تو این روش دیگه لازم نیست که Master تعیین بشه.با اینکه بار اولم هست که اینطور کانکشن رو میبینم اما احتمالا نحوه ی عملکرد به این صورت هست که اون میکرویی که میخواد ارسالی رو داشته باشه؛ اول به بافر دریافت سریال نگاه میکنه ببینه داده ای دریافت شده یا داده ای درحال دریافت شدن هست؟ اگه آره؛ که خب صبر میکنه تا تموم بشه.اگه نه؛ اطلاعات مورد نظر رو میفرسته.اگه همزمان دوتا میکرو بخوان ارسال کنن، اون موقع اطلاعات به هم میخوره و چون بافرِ دریافتِ میکرویِ ارسال کننده، داده ای غیر مشابه با داده ی ارسالی، دریافت میکنه؛ ارسال متوقف میشه و بعد از مکثی جزئی، ارسال دوباره شروع میشه.(باز هم احتمالاً )میزان مکث به شکل تصادفی هست.
                البته این چیزی هست که با دیدن این نقشه به ذهنم رسید و ممکنه درست یا غلط باشه.شما بیشتر تحقیق بکنین و نتیجه ش رو اگه به ما هم بگین که خیلی خوشحال میشیم.

دیدگاه

سلام
                  توضیحات آقا شاهرخ کامل بود
                  فقط من بخوام نظر بدم یکی از نقشه های بد طراحی هست چون نه به ارتباط بین میکروها و نه ارتباط اسیلاتورها(یه جا طراحی ضعیف و جایی دیگه طراحی بهینه تر).

دیتاشیت این تراشه رو مطالعه کردم ، احتمال خیلی زیاد می دم که پروگرمرتون مثل اکثر پروگرمرها منبع کلاک ورودی رو تغییر داده و بابت همین هم میکروتون از کار افتاده
                  چون یک میکروتون باید از میکرو دیگه تنها با یک پین تغذیه فرکانسی بشه ولی دو میکرو دیگر تنها باید کریستال قرار داده بشن از جهتی هم که میکرو نوسان ساز داخلی نداره احتمالا این تغییر فیوزبیت باعث از کار افتادن میکرو شده ، فیوز بیت میکرو غیر فعال شده رو بررسی کنین
                  هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                    سلام
                    توضیحات آقا شاهرخ کامل بود
                    فقط من بخوام نظر بدم یکی از نقشه های بد طراحی هست چون نه به ارتباط بین میکروها و نه ارتباط اسیلاتورها(یه جا طراحی ضعیف و جایی دیگه طراحی بهینه تر).

دیتاشیت این تراشه رو مطالعه کردم ، احتمال خیلی زیاد می دم که پروگرمرتون مثل اکثر پروگرمرها منبع کلاک ورودی رو تغییر داده و بابت همین هم میکروتون از کار افتاده
                    چون یک میکروتون باید از میکرو دیگه تنها با یک پین تغذیه فرکانسی بشه ولی دو میکرو دیگر تنها باید کریستال قرار داده بشن از جهتی هم که میکرو نوسان ساز داخلی نداره احتمالا این تغییر فیوزبیت باعث از کار افتادن میکرو شده ، فیوز بیت میکرو غیر فعال شده رو بررسی کنین
                    سلام
                    مگه با Read کردن از میکرو فیوزبیت ها تغییر میکنن؟

دیدگاه

سلام
                      شاهد بودم که بعضی از پروگرمرها هنگام read کردن به صورت پیش فرض فیوزبیتها رو مطابق با حالت دیفالت خودشون تغییر می دن ، شما تست بگیرین ان شالله مشکل از همینجا بوده باشه و سریعتر هم رفع بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                        سلام
                        شاهد بودم که بعضی از پروگرمرها هنگام read کردن به صورت پیش فرض فیوزبیتها رو مطابق با حالت دیفالت خودشون تغییر می دن ، شما تست بگیرین ان شالله مشکل از همینجا بوده باشه و سریعتر هم رفع بشه
                        آقا ممنون از اینکه جواب میدید. برای تست گرفتن باید فیوزبیت رو تو حالت HS تنظیم کنم دیگه؟ خوب من اگر فیوزبیت هارو برنامه ریزی کنم مگه همه ی فیوزبیت ها برنامه ریزی نمیشن؟ فیوزبیت هایی که نمیدونم وضعیتشون چی بوده رو چیکار کنم؟

دیدگاه

سلام
                          حالا ان شالله که بهتون با این روش جواب بده
                          دو تا میکروتون که در حالت کریستال خارجی باید قرار بدین و یکی دیگه در حالت external osc
                          فیوزبیتهای دیگه هم به جز نوسان ساز کاری نداشته باشین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                            سلام
                            حالا ان شالله که بهتون با این روش جواب بده
                            دو تا میکروتون که در حالت کریستال خارجی باید قرار بدین و یکی دیگه در حالت external osc
                            فیوزبیتهای دیگه هم به جز نوسان ساز کاری نداشته باشین
                            ممنون از راهنماییتون، در اولین فرصت تست میکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X