اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حمام قلع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حمام قلع

با عرض سلام خدمت اساتید

من یه چند تا سوال در رابطه با حمام قلع داشتم. .آخه تا حالا اصلا کار نکردم .
    یکی اینکه دیگش مخصوصه یا با قابلمه های معمولی هم میشه. رفتم امجد گفتن دیگش 100 هزار تومن . نخریدم. چون بردم کوچیکه و با یه ظرف کوچیکم می تونم کارمو را بندازم . ظرف جنسش چی باشه خوبه .

دوم اینکه طول پایه های قطعات دراز باشه مشکلی ایجاد میکنه یا فقط مصرف قلع رومی بره بالا .

سومم اینکه مثلا برای 15000 سانتی مترمربع برد یه کیلو قلع کافیه ؟

پاسخ : حمام قلع

سلام
    ظرفش هرچیزی میتونه باشه. من برای مدارهای بزرگ یکی سفارش دادم یه جوشکار برام ساخت. طول و عرض و عمقش رو هم خودم مشخص کردم. برای وسطش هم یه ورق دریچه مانند درست کردم که وقتی بردای کوچک رو لحیم کاری میکنم, قلع و گاز کمتری مصرف بشه. برای مدارهای خیلی کوچیک هم از یه کاسه آلومینیومی متناسب با سایز برد و یه کپسول گاز مایع استفاده می کردم.
    در مورد مزان مصرف قلع دید ندارم لطفا دوستان کمک کنن.
    بلند بودن پایه ها باعث عمیق تر شدن حوض قلع و مصرف بیشتر سوخت و قلع میشه و اگر درست کار کنی مشکل دیگه اییش نمیاد.
    فقط به این نکته دقت کن که دما رو باید بین 250 تا 280 درجه نگه داری. البته این دما به میزان ترکیبات قلع, کیفیت جنس مدارچاپی و ضخامت پدها و ترک ها بستگی داره که به صورت تجربی و سعی و خطا میتونی رنج دمای متناسب با کار خودت رو به دست بیاری.

دیدگاه

ببخشید میپرسم این حمام قلع برا چیه یعنی کاربردش چیه؟

دیدگاه

http://www.irantk.ir/irantk27561/#ixzz27a7JysGs
        اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست

دیدگاه

ممنون از اقای شمس ابادی از سایتی که قرار دادی فقط یه سوال یعنی از حمام قلع فقط برای دراوردن قطعات استفاده میشه درست فهمیدم ؟

دیدگاه

برای خیلی کارا استفاده میشه. این یه کاربردش هست
            من وقتی با مدارات آمپر بالا کار میکنم به وسیله ی این دستگاه قلع روی مس های مدار می کشم تا تحمل اون بالا تر بره.
            یا زمانی که حوصله ی لحیم کاری ندارم (بعد از کوتاه کردن پایه ها) برد رو روی قلع مذاب قرار میدم می کنم.

دیدگاه

آقا پدرام ممنون از راهنماییهاتون
              میگم اون فلاکسی که میگن خیلی حیاتیه ؟
              اگه نباشه اصلا نمیشه ؟
              آخه هزینم خیلی بالا رفته . تا حالا قیمت هم نکردم .خیلی گرونن؟

دیدگاه

متوجه منظورتون نشدم

وسایل مورد نیاز:
                1.1قوطی کنسرو با ارتفاع حداقل 1 اینچ
                2.یک گرم کننده با قابلیت تولید دمای بالای 200 درجه
                3.یک پایه مناسب
                4.مقداری قلع

دیدگاه

برای گرم کننده میتوانید از دو المنت هویه 60 وات یا 40 وات استفاده کنید.
                  از یک المنت هم میشود ولی زمان ذوب شدن قلع طولانی خواهد شد.
                  ولی می توان تا زمان ذوب شدن از هر دو المنت استفاده کرد و بعد از آن یکی را غیر فعال کرد.

دیدگاه

منظورم از اون فلاکسهایی است که به عنوان شوینده میزنن تا بورد تمیز شه .مهم نیست . مهم اینه که شما بدون اون هم نتیجه گرفتین.
                    با شعله ی گاز نمیشه قلعو ذوب کنم ؟
                    اگه دماسنج نداشته باشم چه معیاری وجود داره که قلعو در دمای مناسب نگه دارم . نمیشه مثلا قلعو یواش یواش ذوب کنم و وقتی کاملا ذوب شد شعله رو کم کنم و اونو در حالت مایع نگه دارم .
                    آوو مترم یه دونه دماسنج داره .ولی رنجش فکر کنم تا 150 هستش

دیدگاه

المنت که قیمتی نداری از تو سماور قدیمی هم میشه در آورد یدونه ترمو سویچ هم بخرید باهاش سری کنید ........دماش که بالا بره خودش قطع میکنه ............
                      گاز کلا کنترلرش دماش سخته و از طرفی دستو بالتون هم میسوزونه
                      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                      ولتر

دیدگاه

نه می خرمش .ولی گاز راحتتره .دنگ و فنگ نداره .
                        اون سفالها یی که المنت میره توشو از کجا باید بگیرم .تعمیر کارا میفروشن ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
                          نه می خرمش .ولی گاز راحتتره .دنگ و فنگ نداره .
                          اون سفالها یی که المنت میره توشو از کجا باید بگیرم .تعمیر کارا میفروشن ؟
                          من تو مغازه تعمیر کارهاش دید فوقش هم گیرتون نیومد خودت با سرامیک یا آجر ردیفش کن ...........اما چیزیه که راحت گیر میاد
                          کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                          ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_hashemi_85
                            منظورم از اون فلاکسهایی است که به عنوان شوینده میزنن تا بورد تمیز شه .مهم نیست . مهم اینه که شما بدون اون هم نتیجه گرفتین.
                            با شعله ی گاز نمیشه قلعو ذوب کنم ؟
                            اگه دماسنج نداشته باشم چه معیاری وجود داره که قلعو در دمای مناسب نگه دارم . نمیشه مثلا قلعو یواش یواش ذوب کنم و وقتی کاملا ذوب شد شعله رو کم کنم و اونو در حالت مایع نگه دارم .
                            آوو مترم یه دونه دماسنج داره .ولی رنجش فکر کنم تا 150 هستش
                            دوست من
                            فلاکسها قیمتی نداره اما تو کیفیت لحیم کاری بسیار موثره. من الکل, اتر, بنزین و چند تا روش دیگه رو برای تمیز کردن قبل از لحیم کار تست کردم اما فلاکس یه چیز دیگس. فقط دقت کن از نوع قابل شستشو با آب بگیری چون اولا انواع دیگش کثیف کاری زیاد داره و دوم اینکه شما بصورت دستی لحیم کاری رو انجام میدی نه با دستگاههای اتوماتیک که نیاز به کیفیت بالا ذپداشته باشی در ضمن قیمتش هم یه کوچولو پایین تره.
                            دمای مناسب لحیم کاری بعد از یه مدت با توجه به حرارتی که قلع مذاب متساعد میکنه و به بدنت میخوره به طور تجربی دستت میاد. اما اگه یه دماسنج داشته باشی که کنار دستت باشه و هر چند دقیقه یکبار دما رو تست کنی به کار خیلی سرعت میده. یا حداقل از همون ترموسوئیچی که دوستان میگن استفاده کن و روی دمای مناسب تنظیمش کن. درضمن دمای ذوب قلع حدود 140 تا 160 درجه هست که برای لحیم کاری خیلی کمه. دماسنج آوومتر مناسب این کار نیست.

دیدگاه

این فلاکسها اسپری هم دارن ؟
                              واسه 500 تا بورد 4*7 چقدر از اون فلاکسها لازمه ؟
                              باید قبل لحیم کاری فلاکسو با آب شست دیگه . نه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X