اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گرایش الکترونیک دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گرایش الکترونیک دیجیتال

سلام
    دوستان گرامی من در مورد زمینه های کاری ،دروس و... گرایش الکترونیک دیجیتال در مقطع ارشد اطلاعات میخاستم.
    ممنون
    تقدیر تقویم انسانهای عادی ، تغییر تدبیر انسانهای عالیست.

پاسخ : گرایش الکترونیک دیجیتال

نوشته اصلی توسط mohammad_6910
    سلام
    دوستان گرامی من در مورد زمینه های کاری ،دروس و... گرایش الکترونیک دیجیتال در مقطع ارشد اطلاعات میخاستم.
    ممنون
    سلام
    لیست درساش و میخوای ؟
    اگر اینو میخوای برو به این آدرس
    eec.blogfa.com
    توی سایت ای سی آ هم هست اگه سرچ کنی
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید مصطفی طبسی
      سلام
      لیست درساش و میخوای ؟
      اگر اینو میخوای برو به این آدرس
      eec.blogfa.com
      توی سایت ای سی آ هم هست اگه سرچ کنی
      سلام . منم سوال دوستمون رو دارم . چیزی تو این سایت نبود . من به شدت از انالوگ و محاسبت خازن داخل ماسفت بیزارم !! (نمره الکترونیک همیشه 13 12 دیجیتال درسای این مدلی نمرات بالای 19 البته بگم تو طراحی انالوگ کارم بدک نیست اما محاسباتش فکر میکنم بی خوده من که نمیخوام ترانزیستور بسازم به من چه خازن داخلش از چه فرمولی بدست میاد اوناییم که تو بازاره داخل دیتا شیت هست که فکر نمیکنم اصلا نیاز هم بشه !!آون فرمولای که واسه طراحیه مدار خوبه اما داخل قطعات به من ربطی نداره ) با این وضعم بخوام میکرو الکترونیک بخونم هم علاقه ندارم هم معدلم به شدت میاد پایین
      و به همون اندازه عاشق دیجیتال . میکروکنترلر fpga و این جور سیستمام . از میکرو الکترونیک خوشم نمیاد و الکترونیک کاربردی رو ترجح میدم به جای یاد گرفتن این که ای سی رو چه جوری میسازن ساخت مدار رو یاد بگیرم بهم پیشنهاد دادن برم سراغ دیجیتال واسه ارشد اما تو نت هیچ مطلب بابتش نیست حتی نمیدونم چه جوری انتخابش کنم توی دفترچه کنکورم ...!
      اصلا چه جوری میشه رفت ؟
      یکی میگه باید یه ترم بخونی بعد گرایش بزنی یکی میگه نه اول کار باید دییتال بزنی . کدوم دانشگاها داره ؟ خواهشا راهنمایی کنید اگه این رشترو نتونم برم دیگه حتی ادامه نمیدم
      دلیل اینکه این همه چیز نوشتم هم دقیق نمیدونم اما شاید به این خاطر که میخوام کارمم هم توجیه کنم باشه :smile: و اینکه اگه برم دیجیتال واقعا از دست اینا راحت میشم ؟ و میتونم به برنامه نویسی میکرو کنترلر fpga کار با پروتکلها و .... برسم ؟ یا بازم همین اشو همین کاسه ؟
      اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
      هيتلر

دیدگاه

اگه اشتباه نکنم این چارتشه :
        دروس جبرانی(6 واحد)
        - میکروپروسسور i
        - پردازش علائم دیجیتال i

دروس اجباری(9 واحد)
        - طراحی vlsi
        - میکروپروسسور ii
        - مدارهای واسطه کامپیوتری

یکی از دو درس
        - انتقال داده و شبکه های کامپیوتر
        - برنامه نویسی کاربردی شیء گرایی

سمینار کارشناسی ارشد(2 واحد)

پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک(9 واحد یا 6 واحد)

دروس اختیاری(9 واحد یا 12 واحد)
        - معماری کامپیوتر پیشرفته
        - الکترونیک دیجیتال پیشرفته
        - شبکه های کامپیوتری ii
        - پردازش تصویر
        - برنامه نویسی اینترنت
        - شبکه های عصبی و کاربردهای آن
        - طراحی توسط زبان های سخت افزاری

و تا دو درس از سایر گرایش ها به توصیه استاد راهنما

دوستانی که این رشته اند می شه نظر بدید ؟
        هيتلر

دیدگاه

گرایش دیجیتال بی نظیره
          بهترینه
          به جرات میتونم بگم علاقه ی من به این گرایش از همه ی رشته ها و گرایش های دیگه ی برق بیشتره .
          ولی فقط دیجیتال شریف من شنیدم واقعا دیجیتاله
          دیجتیال دانشگاه های دیگه که شنیدم البته نشنیدم توی همین اینترنت یک بار خوندم دیجیتال دانشگاههای دیگه اصلا مثل شریف نیست حالا نمیدونم منظورشون درس های ارائه شده بود یا سطح علمی بود .
          ولی خوب به شرطی که قبول بشی . که کار آسونی نیست
          ولی خوب من خودم بعید میدونم بتونم قبول بشم حتی سخت میدونم بتونم زیر 2000 بشم به هر حال امسال هم یه کنکوری میدیم دیگه . انشالله یه رتبه ای بیارم که یه جا قبول شم .

عاشقان گرایش دیجیتال هم انشالله شریف قبول شند . اگه قبول نشدید امیر کبیر هم داره . دانشگاه تهران نداره .
          مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

گرایش دیجیتال بی نظیره
            بهترینه
            به جرات میتونم بگم علاقه ی من به این گرایش از همه ی رشته ها و گرایش های دیگه ی برق بیشتره .
            ولی فقط دیجیتال شریف من شنیدم واقعا دیجیتاله
            دیجتیال دانشگاه های دیگه که شنیدم البته نشنیدم توی همین اینترنت یک بار خوندم دیجیتال دانشگاههای دیگه اصلا مثل شریف نیست حالا نمیدونم منظورشون درس های ارائه شده بود یا سطح علمی بود .
            ولی خوب به شرطی که قبول بشی . که کار آسونی نیست
            ولی خوب من خودم بعید میدونم بتونم قبول بشم حتی سخت میدونم بتونم زیر 2000 بشم به هر حال امسال هم یه کنکوری میدیم دیگه . انشالله یه رتبه ای بیارم که یه جا قبول شم .

عاشقان گرایش دیجیتال هم انشالله شریف قبول شند . اگه قبول نشدید امیر کبیر هم داره . دانشگاه تهران نداره .
            من بیشتر دانشگاه گیلان مد نظرمه
            دلیلش اینکه کنکور رو خوب نمیدم به همون دلایلی که بالا گفتم که کلن از انالوگ زده ام و اصلا نمیتونم بخونم . نمیتونم اصلا تحملش کنم محاسبات چرتیرو که داره و خداییشم تا حالا تو عمل به کارم نیومده . حتی اگرم بیاد قطعات اینقدر تلرانس داره که اصلا نمیشه روش حساب کرد . اما دیوونه FPGA میکرو پروتکلهای مختلف و برنامه نویسی و چیزایی از این قبیلم . به نظرتو برم دیجیتال بهتر نیست ؟
            من شنیدم یه ترم باید دروس رو بخونیم بعد انتخاب گرایش میکنیم درسته ؟
            هيتلر

دیدگاه

آره حق با شماست گرایش نمیه هادی و مدار چون بیشتر به سمت فیزیک و ساختمان آی سی ها و نحوه ی ساخت میره هم سخت میشه هم مقداری کسل کننده . دلیلش هم اینه که فایده ای نداره شما بخوای یاد بگیری که ای سی چه طوری ساخته میشه چون در ایران اصلا یک چنین فناوری ای وجود نداره اگرم وجود داشته باشه به صورت عمومی وجود نداره ولی اگر فناوریش میبود به نظرم فکر نکنم زیاد کسل کننده میشد شاید توی صنایع دفاع باشه شاید هم حتما باشه.
              ولی دنیای انالوگ و مدار سیستم و الکترونیک نوری هم اونقدر تلخ نیست میتونه شیرین هم بشه .
              ببینید من هم گفته های شما رو شنیدم ولی به شرطی که درسهایی که شما بعد یک ترم یا دو ترم انتخاب میکنید ارائه شوند و اصلا برگزار بشه تازه من شنیدم که بعد ترم دو شما گرایش تونو انتخاب میکنید که از ترم دو به بعد دیگه درسی نمونده تازه فکر نکنم دیگه بشه اونو دیجیتال گفت . ولی در هر صورت شما میتونید پایان نامه تونو دیجیتالی بردارید فکر نکنم دیگه توی این محدودیتی باشه
              ولی وقتی کسی در گرایش دیجیتال که خودش زده دیجیتال قبول بشه مسلما مسلما دروسی رو که اجازه ی انتخاب دارند یا میتونند بردارند دیجیتالی ترند یا اصلا مثل خود شریف درسها دیجیتالی ارائه میشوند .

دیجیتال بهترین انتخاب واسه شماست شک نکنید .
              به قول شما اگه دوستانی که خودشون ارشد قبول شده اند بیانو راهنمایی کنند خیلی بهتره .

دیدگاه

آره حق با شماست گرایش نمیه هادی و مدار چون بیشتر به سمت فیزیک و ساختمان آی سی ها و نحوه ی ساخت میره هم سخت میشه هم مقداری کسل کننده . دلیلش هم اینه که فایده ای نداره شما بخوای یاد بگیری که ای سی چه طوری ساخته میشه چون در ایران اصلا یک چنین فناوری ای وجود نداره اگرم وجود داشته باشه به صورت عمومی وجود نداره ولی اگر فناوریش میبود به نظرم فکر نکنم زیاد کسل کننده میشد شاید توی صنایع دفاع باشه شاید هم حتما باشه.
                ولی دنیای انالوگ و مدار سیستم و الکترونیک نوری هم اونقدر تلخ نیست میتونه شیرین هم بشه .
                ببینید من هم گفته های شما رو شنیدم ولی به شرطی که درسهایی که شما بعد یک ترم یا دو ترم انتخاب میکنید ارائه شوند و اصلا برگزار بشه تازه من شنیدم که بعد ترم دو شما گرایش تونو انتخاب میکنید که از ترم دو به بعد دیگه درسی نمونده تازه فکر نکنم دیگه بشه اونو دیجیتال گفت . ولی در هر صورت شما میتونید پایان نامه تونو دیجیتالی بردارید فکر نکنم دیگه توی این محدودیتی باشه
                ولی وقتی کسی در گرایش دیجیتال که خودش زده دیجیتال قبول بشه مسلما مسلما دروسی رو که اجازه ی انتخاب دارند یا میتونند بردارند دیجیتالی ترند یا اصلا مثل خود شریف درسها دیجیتالی ارائه میشوند .

دیجیتال بهترین انتخاب واسه شماست شک نکنید .
                به قول شما اگه دوستانی که خودشون ارشد قبول شده اند بیانو راهنمایی کنند خیلی بهتره .
                ممنون پس با این اوصاف ما دو تا دیجیتال داریم . یکی شاخه رشته دیجیتال که همچیش دیجیتاله یکی گرایش دیجیتال که همون الکترونیکه اما یه تعدادی دروس دیجیتال اضافه داره . رشته دیجیتالم اگه واقعا فقط چند تا دانشگاه تاپ دارن خیلی بده :cry2: :cry2:
                با این وضع لیسانسه میمونم . خودم باید ازاد رو موضوعات دیجیتال کار کنم که اخرم بدون مدرکش اصلا قبول نمیکنن من حتی گیت اند و اور رو بدونم!!
                هيتلر

دیدگاه

هر جا میگردم اطلاعات در این مورد خیلی کمه . حتی جایی ننوشته که از الکترونیک میشه رفت به این رشته یا نه و این که لیست کاملی از دانشگاهاش ارائه بده
                  هيتلر

دیدگاه

این رشته تو کدوم مجموعه مهندسی هست توی برق که نیست :eek:
                    خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
                    [hr]

دیدگاه

والا مهندس من خودمم گیج شدم . هر جا میبینم مثلا نوشته مدار الکتیریکی تو قدرت ضریب 4 تو الکترونیک ضریب 4 تو فلان تو بهمان حتی تو مکاترونیک هم زده اما هیجا ضریب دروس کنکور برای الکترونیک دیجیتال رو نزده
                      بعضیا میگن همین الکترونیک رو باید بخونی بعد ترم 1 ( این دوستمون بالا که گفت شاید ترم 2!!!!!) به بعد گرایش رو میزنی دیجیتال
                      اینم که به درد عمشون میخوره . ما میایم دیجیتال از دست مدارات انالوگ و bc107 راحت شیم حالا باید نصفش اینارو بخونیم . جالب ترش اینکه دیجیتال ضریبش واسه رسته الکترونیک 0 تو ارشد هست بعد این رشته گرایش دیجیتال هم داره ( احتمالا )!!
                      والا هر چیم سرچ میکنم گوگل چرت و پرت برام میاره از کتابخونه تا رسانه دیجیتال هرجام میپرسم اصلا انگار همه اولین بار میشنون . حتی تو سایت مدرسان که رشته تاسیست قطار برقی هم زده ضریباش زو نمیشه حتی یه کلمه گرایش دیجیتال پیدا کرد
                      راستش خودم بد جوری گیج شدم . امیدوارم کسی اینجا مه میخونه بیاد مارو روشن کنه
                      هيتلر

دیدگاه

ضرایب الکترونیک دیجیتال و انالوگ همون ضرایب الکترونیک هست
                        الان هم چند تا از دانشگاه های شهرستان ها هم گرایش هاشون را تفکیک کردن مثلا دانشگاه زنجان
                        ولی کلا اونطور نیست که از انالوگ جدا باشه .مثلا تو vlsi و یا الکترونیک دیجیتال تا حدودی مباحث انالوگی هم مطرح میشه

دیدگاه

الکترونیک که شد ضریب ها و درس ها هیچ فرقی نمیکنه واسه کنکور
                          فقط شما که علاقه داری به دیجیتال که خوب من هم خیلی بهش علاقه دارم موقع دفترچه دوم اول گرایش های دیجیتال رو انتخاب می کنیم .
                          اگه قصه مدرک رو میخورید شما توی هر الکترونیکی که قبول شدید میتونید کنارش دیجیتال هم کار کنید اصلا شما مجبورید دیجیتالتونو مقداری قوی کنید چون که دیگه اکثر پایان نامه ها دیجیتال توش دست داره . یک مهندس برق باید دیجیتال بلد باشه گرچه من خودم مهندسم خیر سرم ولی نه دیجیتالم خوبه و نه آنالوگم .
                          ولی خوب انصافا گرایش دیجیتال شریف یه چیز دیگه ایست و همون هاییه که خودتون نوشته اید اما اینکه گرایش های دیجیتال رشته های دیگه همین دروس ارائه میشه یا نه زیاد گاهی ندارم .
                          ولی اگر رشته ای نوشته الکترونیک و شما بعدا گرایش هاتونو انتخاب میکنید شک نکنید اصلا شبیه این چیزی نیست که شما در بالا نوشته اید .
                          شهید بهشتی هم گرایش پژوهش دیجیتال داره که اون جالب هست ولی من دروسشو یک جا دیدم اصلا شبیه این دروس دیجیتال شریف نیست چون که پژوهش دیجیتاله و با دیجیتال فرق می کنه .
                          بعضی ها میگند گرایش سیستم همون دیجیتاله اگه این شکلی باشه دانشگاه شاهرود و دانشگاه صنعنی بابل هم داره , اما فکر کنم باز هم باید یه فرق هایی باشه .

دیدگاه

سلام. اگه قصدت از ارشد فقط یادگرفتن دیجیتاله، باید بگم بدون ارشد هم میتونی یاد بگیری و کار کنی گرچه با ارشد میتونی حرفه ای تر و علمی تر کار کنی. 90 درصد ارشد تئوری هست و اون 10 درصد که میتونه عملی باشه هم به خودت و استادها بستگی داره، زیاد خودت رو درگیر گرایش نکن. اگه واقعاً علاقه داشته باشی حتی با گرایش قدرت ماشین هم دیدم که دیجیتال کار کردن، ضمن این که دیجیتال ارشد با اون چیزی که احتمالاً توی ذهنته یه مقدار فرق میکنه یعنی دروس تئوری هستن مگه گروه آموزشی، دروس اختیاری کاربردی بذاره که بازم بستگی داره به اساتید و گروه.
                            در ضمن یک توصیه: آنالوگ هم قسمتی از مهندسی برق هست پس اگه میخوای یک مهندس خوب بشی باید به این بخش هم تسلط کافی داشته باشی چون تقریباً هیچ کاری نیست که دیجیتال محض باشه مگه این که خودتون رو به یک نفر دیگه که آنالوگ کار میکنه وابسته کنی.
                            لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                            لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                            با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                            اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                            يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هـادی
                              سلام. اگه قصدت از ارشد فقط یادگرفتن دیجیتاله، باید بگم بدون ارشد هم میتونی یاد بگیری و کار کنی گرچه با ارشد میتونی حرفه ای تر و علمی تر کار کنی. 90 درصد ارشد تئوری هست و اون 10 درصد که میتونه عملی باشه هم به خودت و استادها بستگی داره، زیاد خودت رو درگیر گرایش نکن. اگه واقعاً علاقه داشته باشی حتی با گرایش قدرت ماشین هم دیدم که دیجیتال کار کردن، ضمن این که دیجیتال ارشد با اون چیزی که احتمالاً توی ذهنته یه مقدار فرق میکنه یعنی دروس تئوری هستن مگه گروه آموزشی، دروس اختیاری کاربردی بذاره که بازم بستگی داره به اساتید و گروه.
                              در ضمن یک توصیه: آنالوگ هم قسمتی از مهندسی برق هست پس اگه میخوای یک مهندس خوب بشی باید به این بخش هم تسلط کافی داشته باشی چون تقریباً هیچ کاری نیست که دیجیتال محض باشه مگه این که خودتون رو به یک نفر دیگه که آنالوگ کار میکنه وابسته کنی.
                              سلام ممنون از جواب
                              با اینکه زیاد تئوری رو نمیپسندم اما تئوری دیجیتالم برام شیرینه . حداقل پیدا کردن رابطه بین تئوری دیجیتال و عملیش به مراتب راحت تر از پیدا کردن همین رابطه تو انالوگ . از انالوگ متنفر نیستم اما احساس میکنم از حد نیازم زیاد تر دارن میگن تو دانشگاه و لزومی نمیبینم
                              حقیقتش همین که شما عرض کردین هست . کارای انالوگ رو تا حدی میتونم انجام بدم ( درایور موتور . منبع تغذیه و کار با ترانزیستورا ی ماسفت bjt و ... ) اما ترجیح میدم اگه کار بزرگی بهم خور یه نفر کاملا ماهر تو انالوگ همکاری کنم خودمم بخش دیجیتال تمرکز کنم . کار تیمی بهتر جواب میده
                              . شما درست می فرمایید میشه بدون دانشگاه ادامه داد . اما خوب من یکم وضعم خراب برای پیدا کردن کار خوب اگر بتونم تخصصی پیدا کنم ترجیح میدم مدرکشم بگیرم که بعدا بتونم کار هم در همون رابطه که علاقم هست پیدا کنم وگرنه به خدا خودم میخواستم دیجیتال رو شخصی ادامه بدم :mrgreen: اما چه میشه کرد که کشور تو حالت مدرک پرستیه
                              هيتلر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X