ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 7 1234567 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 62
    2009/12/12
    336
    12

راه اندازي LCD N96 با بسکام

سلام دوستان.
    ميدونم که مدتيه براي تهيه آموزش جامع راه اندازي اين السيدي با بسکام معطل شديد.اما من همينجا از همتون عذر خواهي ميکنم و به اطلاعتون ميرسونم که مقاله اي در کار نخواهد بود و کلا کنسل شد.دليلش هم مشغله کاري و درسي بسيار زياد بود که باعث ميشه من نتونم روي نوشتن مقاله تمرکز کنم و کلا يه جورايي برام غير ممکنه.

براي همين يه پست تقريبا کامل همينجا ميدم و شماتيک و سورس راه اندازي السيدي رو با بسکام براتون ميزارم (16 بيتي) و طريقه استفاده از توابع نوشته شدده رو به همه ميگم تا بلکه مفيد واقع بشه.

[move]دوستان آموزش براي افرادي هستش که آشنايي نسبي با بسکام و ميکرو کنترلر دارند
    [/move]
    اول از همه اين شماتيک مدار هستش:
    http://www.mediafire.com/view/?kccf568y28lo228
    خب شما تمام پايه هاي استفاده شده در اين شماتيک رو در ماژول هاي آماده سايت پيدا ميکنيد.و به راحتي همون پايه ها رو به ميکرو متصل ميکنيد.فقط ميمونه 4 تا پايه کاتد LED هاي بک لايت که در ماژول هاي آماده سايت اصلا نيازي نيست وصل کنيد و مستقيما به پايه GND وصل هستند.
    و اما کساني که السيدي رو بدون ماژول استفاده ميکنن.تمام 37 پايه السيدي داخل شماتيک هست.دقيقا همينطوري متصل کنيد.
    نکته بسيار مهم اينکه تمامي VCC ها در اين شماتيک 3.3 ولت در نظر گرفته شده و در صورت اعمال ولتاژي غير از اين عواقبش پاي خودتونه.
    کساني که ميخوان با ميکرو کنترلري غير از Atmega128 يا Atmega64 راه اندازي کنن,يا حتي پايه هاي دلخواه خودشونو متصل کنند,نگران نباشيد.در ادامه طريقه تغيير اتصالات رو خواهم گفت.
    و خوب البته همتون ميدونيد که اين شماتيک فقط روش متصل کردن السيدي به ميکرو کنترلر هست و مدارات تغذيه و متصل کردن ميکرو کنترلر به 3.3 وات و همچنين نويز گيري ADC به عهده خودتون هستش.
    خب درمورد شماتيک ميمونه يک نکته و اونم اينه که شماتيک کشيده شده از مموري کارت در فايل بالا براي سوکت Micro SD هستش و اگه ميخوايد مموري رو با خشاب متصل کنيد نامگذاري پايه ها به اين شکل هستش:
    http://www.mediafire.com/view/?kgudh1q5ha614vz

خب دوستان قصدمون توي اين پست فقط يادگيري اوليه هستش.پس از همتون ميخوام فايل زير رو دانلود کنيد و از حالت فشرده خارجش کنيد.حالا محتويات داخل پوشه MMC رو که شامل يک عکس براي تست هستش داخل مموري کارت بريزيد.توجه کنيد که فورمت مموري بايد Fat يا Fat32 باشه.

http://www.mediafire.com/download.php?lu8hf45b2pn383d

خب حالا که شماتيک رو بستيد مموري کارت رو آماده کرديد ميريم سراغ ميکرو کنترلر.براي شروع يه فايل 5.hex داخل پوشه Source هستش که ميتونيد روي ميکرو پروگرم کنيد , فيوز بيت ها رو روي کريستال خارجي پر سرعت تنطيم کنيد و نتيجه رو ببينيد.
    فيوز بيت ها به اين شکل تنظيم ميشن:
    Cksel0=1
    cksel1=1
    cksel2=1
    cksel3=1
    jtagen=1
    sut0=1
    sut1=1
    و در آخر يه فيوز بيت به نام M103c داخل ميکروهاي 128 و 64 هستش که اگه 1 نکنيدش ميکرو خوب کار نميکنه.
    اينم يادتون نره که کريستال خارجي 16 مگاهرتز رو بدون هيچگونه خازني مستقيما به پايه هاي کريستال وصل کنيد.
    خب اول از همه صفحه سياه ميشه و برنامه StartUp اجرا ميشه.و در نهايت ميشه اين:

وبلا فاصله بعدش اين عکس رو روي صفحه ميبينيد:

خب وقتي اين عکس روي صفحه بصورت کامل ظاهر شد يعني شما موفق به راه اندازي السيدي و مموري به طور همزمان شديد.اگر فقط صفحه مشکي اول رو ميبينيد السيدي به صورت کامل راه اندازي شده و فقط ميمونه مموري کارت.اونم بايد بررسي کنيد و ببينيد مشکلش از کجاست.

ادامه داره ...
    2009/12/12
    336
    12

پاسخ : راه اندازي LCD N96 با بسکام

خب حالا اگر موفق به راه اندازي السيدي و ديدن دو عکس پست قبلي شديد ديگه کار تمومه و بايد بريد سراغ برنامه نويسي خودتون.

اما قبلش شايد بعضي از دوستان عکس دوم رو به صورت زير ديده باشند:

بايد بگم که نگران نباشيد.اين مشکل درست ميشه و در ادامه گفته خواهد شد.

خب اولين کاري که لازمه بکنيد اينه که روي السيدي بنويسيد.با فونتي مناسب.
    من کار رو براتون راحت کردم و چند تا تابع نوشتم که اگه فايل بسکامي رو که توي فايل فشرده پست قبلي و در پوشه source گذاشتم بازش کنيد,قسمتي از برنامه به شکل زيره:

خب اين عکس نشون ميده که شما ميتونيد Main برنامه خودتون رو از اين قسمت شروع به نوشتن بکنيد.يادتون باشه جاهاي ديگه رو فعلا دست نزنيد تا چيزي برهم نريزه ( البته به استثناء دوستاني که خودشون مهارت بالايي دارن).

نکته بسيار مهمي که بايد توجه داشته باشيد اينه که مختصات 0 و 0 السيدي در گوشه پايين و سمت چپ قرار داره و در حقيقت السيدي در ربع اول صفحه مختصات قرار داره.

تابع اول:رنگ کردن صفحه نمايش

color_box x_start , y_start , x_end , y_end , Color

خب همونطوري که از ساختار دستور مشخصه شما بايد پارامترهاي X_start , Y_start , X_end , Y_end و همچنين رنگ مورد نظر براي رنگ کردن صفحه رو به تابع بديد.بعنوان مثال ما ميخوايم صفحه رو به صورت کلي سبز کنيم.پس دستور نهايي به شکل زير است:

Color_box 0 , 0 , 240 , 320 , green

سوالي که پيش مياد اينه که Green رو از کجا نوشتم؟؟؟
    خب در جواب بايد گفت که يکسري رنگهاي مختلف به صورت Constant در اول برنامه و از خط 42 تا خط 54 تعريف شده که ميتوان از آنها بصورت مستقيم استفاده کرد.همچنين شما ميتونيد بجاي نوشتن اسم رنگ , کد رنگ رو بصورت مستقيم در تابع بذارين و روي صفحه نشونش بده.

نکته اينکه اگر نياز داشتين ميتونين مختصات شروع و پايان پارامتر هاي X و Y رو به صورت دلخواه تغيير بديد تا بتونين بخشي از صفحه نمايش رو رنگ کنيد.بع عبارتي يه 4 ضلعي رنگي هرجايي از صفحه رسم کنين.

تابع دوم:نوشتن روي السيدي

clcd "your text" , x , y , color , background color

خب پرکاربرد ترين تابع همين تابع هستش و براي نوشتن اعداد و حروف و علائم استاندارد روي نمايشگر به کار ميره.
    طريقه استفاده به اين شکل هستش که در قسمت Your text متني که ميخواهيد روي صفحه نمايش دهيد را به صورت String يا متغيري از جنس String وارد ميکنيد.اين تابع قابليت دريافت متغير هايي غير از String را ندارد.
    به عنوان مثال ميخواهيم در مختصات 100و 120 متن Hello World را با رنگ قرمز نمايش دهيم:

clcd "hello world" , 100 , 120 , red , 1

دقت داشته باشيد دستور پايين دقيقا مثل دستور بالا عمل ميکند.با اين تفاوت که متن ابتدا در يک متغير از جنس String ذخيره شده و سپس نمايش داده ميشود:

Dim Lcd_buff as string * 12
    Lcd_buff = "hello world"
    clcd Lcd_buff , 100 , 120 , red , 1

حال اگر بخواهيم متغيري از جنس Byte را روي السيدي نمايش دهيم به اين روش عمل ميکنيم:

Dim A1 as byte
    lcd_buff=str(a1)
    clcd lcd_buff , 100 , 120 , red , 1

خب تا اينجا نمايش اعداد و رشته ها روي السيدي رو ياد گرفتيد.
    فقط ميمونه يه نکته و اونم اينه که پارامتر آخر که Background Color باشه رو چرا 1 دادم؟
    جواب اينه که اگه اين پارامتر 1 باشه بک گراند متن هيچ تغييري نميکنه و به شکل قبلش هست و ميکرو فقط متن رو روي اون مينويسه.اما اگه رنگ يا مقداري بهش بديد بک گراند اون به رنگ داده شده در مياد.اين خاصيت زماني کاربرد داره که شما ميخوايد روي مثلا يه عکس متني رو بنويسيد و نميخوايد عکس در پشت متن نابود بشه.پس بکگراند رو 1 ميزاريد و نمايشش ميديد.در غير اينصورت رنگ مورد نظرتون رو نمايش ميديد.
    مثلا دستور زير متن مورد نظر رو با بک گراند زرد مينويسه:

Clcd "hello wrld" , 100 , 120 , red , yellow

ميتونيد امتحان کنيد.

ادامه داره ...
    2009/12/12
    336
    12

خب اينم آخرين تابع و کار ما تمام.

تابع سوم:نمايش عکس BMP روي السيدي

Bmp_show bmp_name , X_start , Y_start , X_end , Y_end

خب اين تابع براي نمايش عکسهاي bitmap 16 بيتي و فرمت رنگ 565 کاربرد داره.
    قبل از آموزش ساخت اين نوع عکس ها ميپردازيم به روش استفاده از تابع.
    خب اين تابع از دوتابع قبلي خيلي راحت تره.فقط کافيه نام فايل ساخته شده را به اضافه پسوندش و بصورت String به تابع بديد و محدوده نمايششو مشخص کنيد.
    بع عنوان مثال براي نمايش عکسي که توي پوشه MMC گذاشتم و اسمش هم Partian2 هستش ميتونيد به اين صورت عمل کنيد:

Bmp_show "partian2.bmp" , 0 , 0 , 240 , 320

همچنين نام فايل ميتونه توي يه متغير از جنس String باشه.
    و اينکه براي نمايش عکسهايي با سايزي غير از 320x240 ميتونيد مقادير X و Y و تغيير بديد و نمايشش بديد.بعنوان مثال يه عکس 50x50 رو ميخوايم از مختصات 100 و 100 نمايش بديم.خب طبيعتا چون طول و عرض عکسمون که روي مموري هستش 50 پيکسل هست , پس مختصات پايان نمايش ميشه 150 و 150.
    و دستور نهايي ميشه اين:

Bmp_show "myfile.bmp , 100 , 100 , 150 , 150

حالا اون دوستاني که در بالا اشاره کردم که عکسشون به صورت موب و کج به يک سمت دراومده فقط کافيه مختصات آغاز نمايش عکس رو تغيير بدن.
    در برنامه اي که من براي تست بهتون دادم دستور نمايش عکس در خط 137 نوشته شده.حالا اگر عکس رو مورب ميبينيد کافيه 1,1 رو بکنيد 0,0
    خب تا جايي که من به نتيجه رسيدم متوجه شدم اين مشکل از نوع السيدي هاس و روي بعضي ها بايد از مختصات 0 شروع کنيد و در بعضيا از 1

خب در آخر روش ساخت عکس Bitmap با فرمت رنگ 565
    اول فتوشاپ رو باز کنيد و يه سند جديد با سايز 320 در 240 بسازيد و عکسي که ميخوايد رو کپي کنيد توش و به شکلي که ميخوايد ويرايشش کنيد.
    حالا اونو با فرمت BMP و يه جايي از مموري ذخيرش کنيد.
    وقتي Ok رو بزنيد ميبينيد که ازتون ترکيب يا بهتره بگم فرمت ذخيره سازي عکس رو ميپرسه.
    حالا شما کليد Advanced رو بزنيد و در پنجره جديد باز شده پشن R5 G6 B5 رو انتخاب کنيد و Ok بزنيد.
    حالا اين عکس قابل نمايش روي السيدي با ميکرو هستش.

خب قبل از اتمام بحث بايد بگم که تابع BMP_SHOW تابعي کامله و طوري نوشته شده که عکسهاي BMP 24 bit رو هم نمايش ميده اما سرعتش پايين تره.
    درکل ما به اين دليل 16 بيتي و 565 رو انتخاب کرديم که سرعت نمايش عکس بره بالاتر و با AVR مطوب ترين جواب رو بگيريم.

آها اينم بگم که اين تابع خودش Landscape يا Portrait بودن عکس رو تشخيص ميده و اگه Landscape باشه عکس رو به صورت جاروب طولي نمايش ميده.

ميتونيد امتحان کنيد.

سوالي اگر داريد در خدمتيم.
    2012/06/13
    71
    0

توضیحاتتون عالی بود
    ین دو خانه یک برد بورد (به علت وجود پلاستیک عایق بین آنها) یک خازن کوچک وجود دارد که خیلی سریع شارژ میشود.

به این دلیل در مدارات فرکانس بالا که سرعت تغییرات زیاد است نمیتوان از برد بورد استفاده نمود. چون زمان شارژ خازن کوچک محسوس میشود.
    http://www.botlobby.com/PishAzEftetah/
    2012/07/07
    6
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Dr.Xylitol
    کساني که ميخوان با ميکرو کنترلري غير از Atmega128 يا Atmega64 راه اندازي کنن,يا حتي پايه هاي دلخواه خودشونو متصل کنند,نگران نباشيد.در ادامه طريقه تغيير اتصالات رو خواهم گفت.

سلام واقعا ممنونم از اين اطلاعات مفيدي که دادين ،ميشه اين قسمت بالايي که قبلا صحبتشو کردين براي يک atmega32 توضيح کامل بدين ؟
    2009/12/12
    336
    12

خب مشکل خيلي راحت حل ميشه.فقط کافيه توي اين قسمت برنامه شما کانفيگ پايه ها رو به هر شکلي که دوست دارين تغيير بديد.

فقط ناگفته نمونه که من خودم شخصا مموري کارت رو با مگا 32 راه اندازي نکردم ولي ميدونم که ميشه.پس اگه ميخوايد با مگا32 راه اندازي کنيد(هم السيدي و هم مموري) بهتره توي سايت يه سرچي بکنيد و ببينيد مموري کارت رو چطور با مگا32 راه اندازي ميکنن.
    اما براي راه اندازي السيدي کافيه پايه ها رو به شکل دلخواهتون کانفيگ گنيد.

موفق باشيد
    2011/09/26
    خراسان رضوي-مشهد
    759
    31

کسي جواب گرفته؟ بااین برد های آماده آرم تستش کردم کار میکنه ولی با ای وی ار نه
    2011/09/26
    خراسان رضوي-مشهد
    759
    31

به خدا کار نميکنه
    [move]:angry: :cry: [/move]
    ممنون ميشم کمک کنيد
    يه عکس از زير برد مدار هزار سواختون ميديد؟
    يکشنبه مورخه 7/8/91 امتحان تحليل الکترونيکي oo: oo:دارم ااونو ميخونم :read: :read: :read: بعد از اون تا آخر هفته راش ميندازم البته به کمک شما بزرگان
    2010/08/19
    کردستان
    1,925
    927

چی کار نمی کنه عزیز؟؟؟؟
    حتما یه جایی اشتباه کردی مطمئن باش!
    شماتیکت رو قرار بده تا در صورت داشتن ایراد رفعش کنیم.
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    2012/06/13
    71
    0

سلام بر همه ي دوستان
    من هم مدار را بستم و چون مي خواستم به جاي ميکرو sd از sd با خشاب يا همون مبدل استفاده کنم اسم پايه ها را از روي شماتيک پيوست نگاه کردم و با شکل mmc مقايسه و وصل کردم اما روي lcd مينويسه
    drive ok
    card not inserted
    و وقتي به سوکت فشار مي اورم گزینه ی دومی هم یعنی card not inserted هم ok میشود ولی مینویسه fat error
    و با وجود اینکه فایل سیستم را با کامپیوتر به نوع های متفاوتی تبدیل کردم بازم این مشکل بوده
    یک سوال هم دارم و اون اینکه و قتی میخواهم فایل سیستم را تغییر بدهم یک یک قسمت کشویی نام alocation unit size هم هست که باید اون رو هم جدا از فایل سیستم مقدار بدهم که فکر کنم مربوط به مقدار هر سلکتور باشد
    ین دو خانه یک برد بورد (به علت وجود پلاستیک عایق بین آنها) یک خازن کوچک وجود دارد که خیلی سریع شارژ میشود.

به این دلیل در مدارات فرکانس بالا که سرعت تغییرات زیاد است نمیتوان از برد بورد استفاده نمود. چون زمان شارژ خازن کوچک محسوس میشود.
    http://www.botlobby.com/PishAzEftetah/
صفحه 1 از 7 1234567 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 62