اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی : سروع کار با سیستم عامل لینوکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی : سروع کار با سیستم عامل لینوکس

سلام.... :rolleyes:

می خواستم بدونم برای شروع کار با این سیستم عامل از کجا شروع کنم و چه میکرو هایی هستند که میتونند با این سیستم عامل کار کنند البته تو ایران و اطلاعاتم هم خیلی کمه فق خواهش میکنم نه نیارید یا احدل یه چنتا اطلاح بگید تا بتونم با سرچ کردند مطلب پیدا کنم

یه سوال دیگه هم داشتم MMU و EMC چیه؟ مربوط به رم های خارجی برای میکرو میشه فکر میکنم

خیلی ممنون

پاسخ : راهنمایی : سروع کار با سیستم عامل لینوکس

نوشته اصلی توسط vahidsport
    چه میکرو هایی هستند که میتونند با این سیستم عامل کار کنند البته تو ایران
    یه سوال دیگه هم داشتم MMU و EMC چیه؟ مربوط به رم های خارجی برای میکرو میشه فکر میکنم
    سلام
    ARM سری 9 سری 11 و ... میشه میکروهای سری LPC3xxx که هسته پردازنده Arm9 هستش .البته پردازنده با هسته سری ARM720T هم MMU داره و هم بافرو Cash و... ولی تو بازار ایران نیست . شما از همون آرم 9 استفاده کنید به نظرم .
    چیزی که توی بازار هست فقط پردازنده های اتمل هست من LPC3xxx ندیدم.

میتونید برد هم تهیه کنید البته قیمتش یکم زیادی بالاست .در این صورت میتونید حتی با هسته های Cortex A8 یا Cortex A9 یا بالاتر هم کار کنید.

MMU:Memory Management Unit

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی : شروع کار با سیستم عامل لینوکس

خیلی ممنون

من فقط این رو پیدا کردم این که مشکلی نداره؟ چون پول خردی برد ش رو ندارم خودم می خوام برد بزنم چیا باید روش باشه
      AT91SAM9260

راستی برای رم و رام از چی ای سی های میتونم استفاده کنم؟ مقدار ش چقدر باشه ؟ ال سی دی چه طور

پروگرامر هم ویگلر هست مشکل که نداره؟

میشه یکم در مورد خود لینکوس توضیح بدین یعنی همون لینوکسی که رو کامپیوتر هست همون لینوکس ه ؟ یعنی محیط گرافیکی داره؟ یا نه مثل سیستم عامل کیل تو خود میکرو هست

برای برنامه نویسی چه طوره هست ؟ یعنی من اگر برای لینوکس ی که برای کامپیوتر هست یه برنامه بنویسم همون رو میتونم تو میکرو اجرا کنم؟ یا نه .....

دیدگاه

خیلی ممنون

من فقط این رو پیدا کردم این که مشکلی نداره؟ چون پول خردی برد ش رو ندارم خودم می خوام برد بزنم چیا باید روش باشه
        AT91SAM9260

راستی برای رم و رام از چی ای سی های میتونم استفاده کنم؟ مقدار ش چقدر باشه ؟ ال سی دی چه طور

پروگرامر هم ویگلر هست مشکل که نداره؟

میشه یکم در مورد خود لینکوس توضیح بدین یعنی همون لینوکسی که رو کامپیوتر هست همون لینوکس ه ؟ یعنی محیط گرافیکی داره؟ یا نه مثل سیستم عامل کیل تو خود میکرو هست

برای برنامه نویسی چه طوره هست ؟ یعنی من اگر برای لینوکس ی که برای کامپیوتر هست یه برنامه بنویسم همون رو میتونم تو میکرو اجرا کنم؟ یا نه .....
        برای حافظه ها از همون ترکیب و شماره هایی که تو برد خود اتمل اومده استفاده کنید. تو بازار هست.
        لینوکسی که روی این برد ها هست با لینوکس کامپیوتر فرق داره اما این هم منوی گرافیکی و بقیه قابلیت های لینوکس رو داره. به جز لینوکس اندروید و ویندوز رو هم میتونید انتخاب کنید.
        فقط یه نکته. این میکرو رابطی برای LCD نداره. پس کلا رو گرافیک نمیتونید مانور بدید.بیشتر مناسب برای یاد گرفتن سیستم عامل و کار با خط فرمان هست. البته میشه با کلک بهش LCD وصل کرد اما درایورش برای سیستم عامل رو خودتون باید بنویسید.
        [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

https://www.olimex.com/Products/ARM/Atmel/SAM9-L9260/

https://www.olimex.com/Products/ARM/Atmel/SAM9-L9261/

میکروکنترولر اولی AT91SAM9260 هست ولی بهش ال سی دی وصل نمیشه
          دومی AT91SAM9261 هست که بهش ال سی دی هم وصل میشه
          شماتیک هاشون اون کنار هست

دیدگاه

دومی AT91SAM9261 هست که بهش ال سی دی هم وصل میشه
            این میکرو پیدا میشه ؟ قیمتش حدود چند هست

بیشتر مناسب برای یاد گرفتن سیستم عامل و کار با خط فرمان هست
            خط فرمان منظورتون همون Terminal هستش دیگه؟ یعنی اگر من ال سی دی به بردم وصل کنم و درایور هاش رو بنویسم پنجره مربوط به Terminal رو میبینم یا محیط لینوکس رو؟ ( سوال خنده داری بود فکر میکنم نه!!! )

برای برنامه نویسی تو چه محیطی باید برنامه نویسی کنم ؟منظورم تو کامپیوتر هست یا تو کامپایلر میکرو

برای اندروید چی یکم توضیح بدین؟ یعنی همین اندرویدی که الان رو گوشی ها هست همینه یا نه یعنی روش برنامه میشه نصب کرد؟

برد مخصوص اتمل AT91SAM9260-EK هست ؟

برای رم ای سی MT48LC16M16A2 رو دیدم که 32 مگ هست و دو تا گذاشته بود یعنی 64 مگ منم می تونم از همین استفاده کنم دیگه؟

یدونه هم K4S561632J-U روپیدا کردم مشخصا تشون تا اونجایی که من سرد اوردم یکی بود یعنی 133MHz و CL=3 بودند که بالایی قیمت ش 7000 تومن هست و دومی 4000 تومن که اولی رو برد اتم استفاده کرده بود ( اگر AT91SAM9260-EK برد اتمل باشه ) و دومی رو هم برد olimex استفاده کرده بود

ولی NAND FLASH چیز پیدا نکردم

ال سی دی چی بزارم

ببخشید که زاید سوال میکنم

دیدگاه

برای فلش هم یه ای سی NAND FLASH به شماره K9F2G08U0B پیدا کردم که 256 مگابیت هست قیمتش هم حدود 8500 همین کافیه مقدارش برای این سیستم عامل و شاید در اینده اندروید؟

دیدگاه

این میکرو پیدا میشه ؟ قیمتش حدود چند هست
                میکرو 9261 فقط پکیج BGA داره و نمیتونید بردش رو طراحی کنید.جدا از این من که ندیدم اینجا باشه!

خط فرمان منظورتون همون Terminal هستش دیگه؟ یعنی اگر من ال سی دی به بردم وصل کنم و درایور هاش رو بنویسم پنجره مربوط به Terminal رو میبینم یا محیط لینوکس رو؟ ( سوال خنده داری بود فکر میکنم نه!!! )
                اگه برد شما LCD رو ساپورت کنه و نسخه گرافیکی روش باشه محیط لینوکس رو میبینید که فرضا میشه برنامه ترمینال رو هم اجرا کرد. اما جدا از این از طریق پورت سریال میکرو به PC وصل میشه و خط فرمان اونجا هم هست. حالا چه گرافیکی باشه و یا نباشه.البته نسخه های مختلف میتونه مختلف باشه.(رو برد من به این شکل هست)
                این فیلم رو ببنید. البته میکرو 2440 سامسونگ هست و کیفیت زیادی نداره. سریع فیلم گرفتم جزییات معلوم نیست اما این قضیه که محیط گرافیکی روی LCD هست و خط فرمان روی PC رو میتونید ببینید.:
                http://wdl.persiangig.com/pages/down.../VIDEO0015.3gp
                برای برنامه نویسی تو چه محیطی باید برنامه نویسی کنم ؟منظورم تو کامپیوتر هست یا تو کامپایلر میکرو

برای اندروید چی یکم توضیح بدین؟ یعنی همین اندرویدی که الان رو گوشی ها هست همینه یا نه یعنی روش برنامه میشه نصب کرد؟
                برنامه های بوت رو میشه با یه کراس کامپایلر کامپایل کرد. برنامه های دیگه رو هم میشه از کیل کمک گرفت. خود من هنوز کامل این موضوع رو پیدا نکردم.وقت نمیشه درست بیفتم به جونش تهش رو درارم.
                برای اندروید هم روال کار با لینوکس فرقی نداره. نه که فرق نداشته باشه ولی اگه لینوکس رو درست بفهمید که چه طور بوت میشه اون رو هم میتونید.لینک هم برای نصب اندروید زیاد دیدم.( خود اتمل یه نسخه customize شده از اندروید داشت. فکر کنم 1.6 )
                برای رم ای سی MT48LC16M16A2 رو دیدم که 32 مگ هست و دو تا گذاشته بود یعنی 64 مگ منم می تونم از همین استفاده کنم دیگه؟
                اگر اسم کارخونه سازنده رم تو لیستی که داخل دیتاشیت میکرو هست باشه فکر نکنم موردی باشه.
                ولی NAND FLASH چیز پیدا نکردم
                K9F2G08U0B هستش. از فلش داخل فلش مموری ها هم میتونید استفاده کنید.البته دیتاشیتش رو قبلش باید چک کنید که از همین سری ها باشه.

یکی بود یعنی 133MHz و CL=3 بودند که بالایی قیمت ش 7000 تومن هست
                این میکرو فرکانس mck رو میتونه تا 95 یا 100 مگ بالا ببره پس دنبال چیزی بالاتر از 133 مگاهرتز نباشید.
                برد مخصوص اتمل AT91SAM9260-EK هست ؟
                بله خودشه.

ال سی دی چی بزارم
                بستگی به درایور LCD داره. ایران میکرو یه سری LCD داره که به روش استاندارد درایو میشن. جدا از این اگه درایور محدودیت نداشته باشه میتونید از چیپ های تبدیل استفاده کنید و خروجی VGA بگیرید و به مانیتور وصل کنید.

برای فلش هم یه ای سی NAND FLASH به شماره K9F2G08U0B پیدا کردم که 256 مگابیت هست قیمتش هم حدود 8500 همین کافیه مقدارش برای این سیستم عامل و شاید در اینده اندروید؟
                اگر از u-boot استفاده کنید امکان بوت شدن از روی sd-card رو هم میده.پس نگران حافظه نباشید همین مقدار کافی هست.

دیدگاه

خیلی ممنون

مدل رمی می خوام استفاده کنم MT48LC16M16A2 هست که تو برد خود اتمل هم از این استفاده کرده که دیشب که داشتم پست قبلی رو میدادم 7 تومن بود ولی الان شد 8 تومن :biggrin: البته یه رم دیگه هم هست که مدل K4S561632J هست قیمت 4 تومن و تو شماتیک الیمکس ازش استفاده شده بود قیمت 4 تومن هست

برای NAND Flash هم از این K9F2G08U0B استفاده میکنم که 256 مگابایت هست و یه چیز دیگه شما مطمئن هستید که میکرو 9260 از رو SDCARD هم میتونه بوت بشه؟ اخه تو دیتا شیت DataFlash و NandFlash رو گفته ولی از SDCARD چیزی نگفته و به عکس پایین هم نگاه کنید البته داخل پرانتز گفته که دوباره با بازبینی بشه اگه اشتباه نمیکنم

شما که تونستید لینوکس رو بوت کنید حجمش چقدر هست ؟ رم و رام منظورم هست

چون نمی خوام زیاد خرج کنم برد ش رو خیلی کامل نمی خوام بزارم به غیر از رم و ارم یه SDCARD میزارم یه پورت سریال و USB همین کافی دیگه ؟

راستی برای اترنت این مکرو هم RMII و هم MII رو ساپورت میکنه من با RMII می خوام کار کنم آیا با لینکوس با این رابط به مشکل که نمیخورم ؟

دیدگاه

یه چیز دیگه شما مطمئن هستید که میکرو 9260 از رو SDCARD هم میتونه بوت بشه؟ اخه تو دیتا شیت DataFlash و NandFlash رو گفته ولی از SDCARD چیزی نگفته و به عکس پایین هم نگاه کنید البته داخل پرانتز گفته که دوباره با بازبینی بشه اگه اشتباه نمیکنم
                    این قضیه یه کم گیج کننده هست چون به همه این برنامه ها میگیم بوت :biggrin:
                    منظور من از بوت شدن این بود که میشه ایمیج سیستم عامل روی sd-card باشه. البته من خودم تست نکردم و براساس قابلیت های u-boot دارم میگم. این بوتی که شما تو عکس اشاره کردید مربوط به first boot هست.یعنی bootstrap نمیتونه روی sd-card باشه و حتما باید روی دیتا فلش یا نند فلش باشه. فعلا برای اینکه گیج نشید میتونید فرض کنید باید روی نند فلش باشه!
                    بوت اولیه میتونه از روی دیتا فلش-از روی نند فلش - از روی چیپ سلکت 0 باس موازی هم میتونه بوت بشه که میشه مثلا یه nor flash بزارید صورت بگیره.
                    دیشب که داشتم پست قبلی رو میدادم 7 تومن بود ولی الان شد 8 تومن
                    والا تو تابستون که 6 تومن بود.

شما که تونستید لینوکس رو بوت کنید حجمش چقدر هست ؟ رم و رام منظورم هست
                    این مورد رو هم چک نکردم. فایل سیستم قبل از ریختن که فکر نمیکنم حدود 30-40 مگ بیشتر شده باشه.
                    حجم فلشی که میگیره بستگی داره چه ماژول هایی رو کامپایل کرده باشید کنارش.
                    چون نمی خوام زیاد خرج کنم برد ش رو خیلی کامل نمی خوام بزارم به غیر از رم و ارم یه SDCARD میزارم یه پورت سریال و USB همین کافی دیگه
                    رابط هایی که سر قضیه بوت شدن استفاده شدن پورت USB_Device +Debug port(serial)+اترنت بود.
                    جامپر هایی که روی برد اتمل هست رو هم حتما بزار. به خصوص BMS و جدا کننده ی چیپ سلکت دیتا فلش.
                    راستی برای اترنت این مکرو هم RMII و هم MII رو ساپورت میکنه من با RMII می خوام کار کنم آیا با لینکوس با این رابط به مشکل که نمیخورم ؟
                    نه مشکلی نداره اما نمیدونم فایل های آماده برد بر اساس کدوم مد هست.(شماتیک برد اتمل رو چک کنید)

دیدگاه

نه مشکلی نداره اما نمیدونم فایل های آماده برد بر اساس کدوم مد هست.(شماتیک برد اتمل رو چک کنید)
                      این قسمت به مشکل خوردم می خواستم با برد مربوط به ای سی DP83848 واسط اترنت رو بزارم ولی نه رو برد میکرو جدا باشه که برد اتمل با رابط MII استفاده میکنه البته برد الیمکس هم همین بود فقط ای سی ش فرق میکرد

قیمت این برد ها حدود چنده 100 تومن بیدا میشه ؟

راستی این بست رو تو سیستم عامل لینوکس - فدورا دارم میدم سیستم عامل خوبی اگر همین رو میکرو باشه

دیدگاه

قیمت این برد ها حدود چنده 100 تومن بیدا میشه ؟

راستی این بست رو تو سیستم عامل لینوکس - فدورا دارم میدم سیستم عامل خوبی اگر همین رو میکرو باشه
                        قیمت نو این برد ها با این وضعیت یکم بالا هست. مثلا برد SBC9261 بدون LCD حدود 189 دلار قیمتش هست.این برد ها چون صنعتی هستند یکم گرون تر هستند ولی باز فکر نکنم زیر 100 دلار بشه پیدا کرد که با این قیمت دلار 350-60 تومن میشه. به نظر من شما دست دوم این برد ها رو اگه بتونید از کسی بخرید خیلی به نفعتون میشه.
                        توزیع های embedded با توزیع هایی که روی کامپیوتر هاست فرق داره. تو اینجا بیشتر اینکه چه نسخه ای از ویندوز روش هست تاکید میشه. مثلا 2.5.35 .برای دیدن آخرین هسته لینوکس به سایت kernel.org سر بزنید.

دیدگاه

chera raspberry pi nemikharid? 35$
                          تشکر لازمه! دکمه رو فشار بده ديگه!!
                          موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahanb
                            chera raspberry pi nemikharid? 35$
                            متوجه نشدم چی نوشتید اگه میشه فارسی بنویسی و کمی هم توضیح بدین

دیدگاه

متوجه نشدم چی نوشتید اگه میشه فارسی بنویسی و کمی هم توضیح بدین
                              میگه
                              چرا raspbery pi نمی خرید 35 دلار
                              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X