اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قابلیت روزدید برای تابلو روان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قابلیت روزدید برای تابلو روان

:applause:
    با عرض سلام
    یه تابلو روان ساختم!
    ابعاد 32*128 با میکرو مگا32
    الان اینکه میگن قابلیت روز دید برای نمایش بهتر در برابر نور مستقیم خورشید رو کسی هست که توضیح بده!
    من از لچ 74573 استفاده کردم تابلو نور معمولی داره! ولی نمونه های تجاری که بعضی شرکت ها ساختن عجیب نور خیره کننده داره!
    مصرف برقش مهم نیست! فقط میخوام تکنیک افزایش نور ال ای دی برای تابلو روان رو بدونم و اون رو امتحان کنم!
    از اساتید کسی که میتونه کمک کنه!
    با تشکر! :read:
    آنچه كه باعث موفقيت انسان ها مي شود سخت كوشي است و نه نخبه بودن! Porsche 911 Turbo S 181.000 $ USD
    جناب سعدی فرموده بودند: "بر احوال ان مرد باید گریست _ که دخلش بود نوزده، خرجش بیست!"
    که اگه الان بود باید میگفت: "بود حال و احوال آن مرد زار _ که دخلش ریال است ، خرجش دلار :|"
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=80472.msg489565#msg489565
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=82242.msg501926#msg501926

پاسخ : قابلیت روزدید برای تابلو روان

نوشته اصلی توسط افتخارالکترونیک
    :applause:
    با عرض سلام
    یه تابلو روان ساختم!
    ابعاد 32*128 با میکرو مگا32
    الان اینکه میگن قابلیت روز دید برای نمایش بهتر در برابر نور مستقیم خورشید رو کسی هست که توضیح بده!
    من از لچ 74573 استفاده کردم تابلو نور معمولی داره! ولی نمونه های تجاری که بعضی شرکت ها ساختن عجیب نور خیره کننده داره!
    مصرف برقش مهم نیست! فقط میخوام تکنیک افزایش نور ال ای دی برای تابلو روان رو بدونم و اون رو امتحان کنم!
    از اساتید کسی که میتونه کمک کنه!
    با تشکر! :read:
    از بحث کیفیت led و و طراحی درست و تغذیه که بگذریم، بحث مهم اسکن هستش
    تابلوهای روان عموما با اسکن کار میکنن، البته تابلوهای استاتیک هم داریم که اسکنی نیستند و نور خیره کننده ای دارند، که خب طبعا مصرفشون هم بالاست و تغذیه با آمپر بالایی نیاز دارند.
    منتهی همین تابلوهای اسکنی رو هم میشه با تغییراتی در طراحی نورشون رو تا حدی بالا برد.
    اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

سلام، :rolleyes:
      از درایور های ترانزیستوری یا آیسی استفاده می کنی یا نه؟
      من برای این کار از دو آیسی ULN2804 برای سویچ زمین و UDN2981 برای سویچ VDD استفاده می کنم.
      VDD رو حدود 9 تا 12 ولت میدم و روی خروجی ULN2804 مقاومت های با اهم کم مثل 220 اهم و یا حتی کمتر میذارم.
      البته باید دقت کنی که سرعت اسکنت کم نشه مگنه LED ها رو میسوزونه.
      سرعت اسکنو روی 60 بار ریفرش در ثانیه بگیر. کمترش پر پر میکنه، بیشترشم نورو کم میکنه.
      برای لچ کردن هم دیگه مهم نیست، من از 74374 استفاده کردم، از 74595 هم استفاده کردم مشکلی نداشتم، بنابراین با 74573 هم نباید مشکلی پیش بیاد.
      در ضمن آیسی UDN2981 یه کم گرونه! :cry:

دیدگاه

یکی از مهمترین گزینه ها در روز دید بودن قرار دادن ابرویی بالای ال ای دی هاست
        هر چقدر نور خیره کننده هم باشه تو روز دیدش به مشکل میخوره و نیاز به ابرویی هست
        **** k i n j ****

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ☺بابابرقی☺
          از بحث کیفیت led و و طراحی درست و تغذیه که بگذریم، بحث مهم اسکن هستش
          تابلوهای روان عموما با اسکن کار میکنن، البته تابلوهای استاتیک هم داریم که اسکنی نیستند و نور خیره کننده ای دارند، که خب طبعا مصرفشون هم بالاست و تغذیه با آمپر بالایی نیاز دارند.
          منتهی همین تابلوهای اسکنی رو هم میشه با تغییراتی در طراحی نورشون رو تا حدی بالا برد.
          ببخشید بحث استاتیک رو میشه بیشتر توضیح بدید!؟ اساس کار تابلو روان استاتیک پس چی جوریه!؟
          مثلا برای همین تابلو های اسکنی نمیشه ولتاژ مثلا 2 ولت ولی آمپر بیشتر از مثلا 20 میلی رو به ال ای دی ها بدیم!؟
          یکم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم!
          آنچه كه باعث موفقيت انسان ها مي شود سخت كوشي است و نه نخبه بودن! Porsche 911 Turbo S 181.000 $ USD
          جناب سعدی فرموده بودند: "بر احوال ان مرد باید گریست _ که دخلش بود نوزده، خرجش بیست!"
          که اگه الان بود باید میگفت: "بود حال و احوال آن مرد زار _ که دخلش ریال است ، خرجش دلار :|"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد احمدزاده
            سلام، :rolleyes:
            از درایور های ترانزیستوری یا آیسی استفاده می کنی یا نه؟
            من برای این کار از دو آیسی ULN2804 برای سویچ زمین و UDN2981 برای سویچ VDD استفاده می کنم.
            VDD رو حدود 9 تا 12 ولت میدم و روی خروجی ULN2804 مقاومت های با اهم کم مثل 220 اهم و یا حتی کمتر میذارم.
            البته باید دقت کنی که سرعت اسکنت کم نشه مگنه LED ها رو میسوزونه.
            سرعت اسکنو روی 60 بار ریفرش در ثانیه بگیر. کمترش پر پر میکنه، بیشترشم نورو کم میکنه.
            برای لچ کردن هم دیگه مهم نیست، من از 74374 استفاده کردم، از 74595 هم استفاده کردم مشکلی نداشتم، بنابراین با 74573 هم نباید مشکلی پیش بیاد.
            در ضمن آیسی UDN2981 یه کم گرونه! :cry:
            باید بگم که من هر هشت ستون رو به لچ 74573 دادم! بعد هر هشت سطر رو هم به یک ULN2803 و ورودی های آی سی 2803 رو دوباره به لچ 74573 دادم! از اسکن سطری استفاده می کنم! تأخیرم 200 میکروثانیه برای هر سطر هست! با ای سی UDN اصلا آشنا نیستم! لطفا معرفی کنید چیه!؟
            با تشکر

دیدگاه

یه سوالی که از افراد باتجربه دارم اینکه اگر بخوام برای هر ستون یه ترانزیستور بزارم:
              1- ترانزیستور رو قبل از لچ 74573 بزارم یا بعد از لچ 74573
              2- اگه دوتا ترانزیستور رو موازی کنم ال ای دی هام میسوزه!؟ اصلا کار اصولی هست!؟
              3- باید برای هر ال ای دی یه مقاومت بزارم!؟ میشه برای هر سطر و هر ستون فقط یک مقاومت بزارم!؟
              :read: :nerd:

دیدگاه

سلام،
                با ای سی UDN اصلا آشنا نیستم! لطفا معرفی کنید چیه!؟
                آیسی ULN زمین رو سویچ میکنه، یعنی اگه صفر منطقی بدی پایه خروجی تو هواست و اگه یک منطقی بدی پایه خروجی به زمینه.
                آیسی UDN هوا رو سویچ میکنه! منظورم اینه که مثلا 12 ولتو سویچ میکنه، اگه صفر بدی، خروجی تو هواست و اگه یک بدی خروجی میشه VDD.
                در ضمن پایه های VDD و GND آیسی ULN و UDN با هم فرق میکنن هواستون باشه. (تو ULN2803 گراند و تغذیه به ترتیب 9 و 10 هست ولی تو UDN2981 میشه 10 و 9 oo
                1- ترانزیستور رو قبل از لچ 74573 بزارم یا بعد از لچ 74573
                حتما باید بعدش باشه.
                2- اگه دوتا ترانزیستور رو موازی کنم ال ای دی هام میسوزه!؟ اصلا کار اصولی هست!؟
                3- باید برای هر ال ای دی یه مقاومت بزارم!؟
                یه دونه ترانزیستور کافیه، 2 تا وقتی نیازه که حساسیت ورودی (تقویت کنندگی ترانزیستور) مد نظر باشه که نیازی نیست.
                در ضمن سوختن LED ها به مقاومت اونا بستگی داره و میزان زمان روشن بودن.
                راستی یادتون باشه حتما مقاومت برای LED ها بذارید حتی اگه کم اهم باشه. چون از لحاظ تئوری حتما باید وجود داشته باشن و تو عمل هم اگه نباشن عمر LED ها کم میشه.
                انا لله و انا الیه بروبریم! oo:
                میشه برای هر سطر و هر ستون فقط یک مقاومت بزارم!؟
                اگر برای یک سطر یه مقاومت بذاری شدت نور LED ها ربط پیدا میکنه به تعداد LED هایی که تو اون سطر روشن میشه! یعنی اگه تو یه سطر، یه LED روشن باشه شدتش خیلی میشه و اگه همشون روشن باشن شدتشون خیلی کم میشه. این کار درست نیست.
                ولی برای هر ستون شما یه مقاومت بذار، یعنی خروجی ULN و با یه مقاومت سری کن و بده به LED های ستون. دلیلش اینه که چون اسکن سطری انجام میشه در هر لحظه جریان هر LED از یک مقاومت میگذره.
                علت سطری اسکن کردن هم اینه که معمولا تابلو های LED ارتفاع کمتری نسبت به طول دارن.
                در کل به نظر بنده به جای ترانزیستور از UDN استفاده کنید، هم بورد شکیل تری دارید، هم لحیم کاریش راحت تره، هم دونسته تره، دردسر انتخاب ترانزیستورو هم نداره.

دیدگاه

این عکسه گویای همه چیز هست.
                  کاملا اصولی. :nice:
                  .

.
                  .
                  البته عکسو تو ذهنتون 90 درجه به راست بچرخونید تا سطر و ستونش معنی پیدا کنه.
                  ممنون از این همه تشکر! :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X