اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت مقدار تغییرات ولتاژ .

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت مقدار تغییرات ولتاژ .

درود دوستان .
    میخواستم ببینم واسه تقویت کردن تغییرات ولتاژ یا بهتره بگیم بزرگنمایی تغییرات ولتاژ چه مداری رو با پ آمپ و ترانزیستور پیشنهاد میدهید ؟

مثلا توی تصویر زیر اون کادر قرمز رو اگه بخوایم بزرگش کنیم چیکار باید کرد ؟ مثلا تغییرات ولتاژمون در حد میکرو باشه و بخوایم در حد میلی ولت افزایشش بدهیم تا تغییرات وسط واحد adc میکرو قابل شناسای باشه .

اگه میشه با توضیحات کامل و فرمول ها راهنمایی کنید .

پاسخ : تقویت مقدار تغییرات ولتاژ .

کمک لطفا ......

دیدگاه

با چه جریانی؟ اگر زیاد نباشه با اوپ آمپ اگر زیاد باشه با ترانزیستور. و بستگی داره ولتاژت + - باشه یا فقط +

دیدگاه

برای اینکار من پیشنهاد میدم که ابتدا DC سیگنال رو حذف کنید سپس با یه اپ امپ که بهره اون رو زیاد بذارید تقویتش کنید بعد اگه مسئله جریان دهی هم مد نظر باشه در خروجی با ترانزیستور تقویت کنید
        [br /][hr]http://pcenter.ir[hr][br /]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط adelavr110
          برای اینکار من پیشنهاد میدم که ابتدا DC سیگنال رو حذف کنید سپس با یه اپ امپ که بهره اون رو زیاد بذارید تقویتش کنید بعد اگه مسئله جریان دهی هم مد نظر باشه در خروجی با ترانزیستور تقویت کنید
          خوب دوست عزیز چطوری قسمت DC رو حذف کنم ؟ با چه مداری ؟
          و بعد از پ آمپ به چه شکل باید استفاده کنم ؟

دیدگاه

مگه برای وارد کردن به میکرو نمیخای؟ پس فکر کنم نباید DC حذف بشه!!!

دیدگاه

اگه میخوای با adc میکرو ولتاژو بخونی من بهت پیشنهاد میکنم اول dc موج رو حذف کنی و بعدش مستقیم به adc وصل کن.
              اما باید Vref (ولتاژ مرجع) میکرو رو روی یک مقدار کم بذاری. برای این کار هم یه مولتی ترن یا پتانسیومتر به پایه AREF متصل کن.
              برای حذف dc هم اگه به نتیجه نرسیدی بگو تا راهنماییت کنم
              گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moslem1368
                اگه میخوای با adc میکرو ولتاژو بخونی من بهت پیشنهاد میکنم اول dc موج رو حذف کنی و بعدش مستقیم به adc وصل کن.
                اما باید Vref (ولتاژ مرجع) میکرو رو روی یک مقدار کم بذاری. برای این کار هم یه مولتی ترن یا پتانسیومتر به پایه AREF متصل کن.
                برای حذف dc هم اگه به نتیجه نرسیدی بگو تا راهنماییت کنم
                چرا باید DC حذف بشه؟ اگر ولتاژ منفی بشه که پایه میکرو آسیب میبینه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  چرا باید DC حذف بشه؟ اگر ولتاژ منفی بشه که پایه میکرو آسیب میبینه!
                  دوستمون گفت ولتاژش در حد میکرو ولته. پس اگه ولتاژ با این دامنه منفی هم بشه برای adc مشکلی پیش نمیاد.
                  باید مقدار dc حذف بشه چون توی ولتاژ مرجع ما کمتر بشه . بنابرین دقت نمونه گیری هم نسبت به ولتاژ بیشتر میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moslem1368
                    دوستمون گفت ولتاژش در حد میکرو ولته. پس اگه ولتاژ با این دامنه منفی هم بشه برای adc مشکلی پیش نمیاد.
                    باید مقدار dc حذف بشه چون توی ولتاژ مرجع ما کمتر بشه . بنابرین دقت نمونه گیری هم نسبت به ولتاژ بیشتر میشه.
                    آهان متوجه شدم. ولی ولتاژ مرچع خیلی بایدکم بشه! حدود 1 میلی ولت

دیدگاه

درود آقای moslem1368 متشکر از پاسخ گویی تون .
                      اگه میشه واسه حذف اون ولتاژ DC یه راه کار همراه با فرمول ها و .. رو پیشنهاد بدید .
                      و یه سوال دیگه اینکه یعنی چی اگه ولتاژ منفی بشه پایه میکرو اسیب میبینه ؟ در حالتی که من فقط 5 ولت و 0 رو روی بردم دارم مگه ممکنه ولتاژ از 0 هم کمتر بشه ؟

دیدگاه

سلام
                        برای دامنه ای با حد میکرو ولت باید از ترانزیستورهایی استفاده کنین که NF بسیار کمی داشته باشن و بسته به فرکانس شکل موج ورودی باید ترانزیستور یا op-amp مد نظرتون رو انتخاب کرد.

برای حذف سیگنال باید چندین تا پارامتر رو مد نظر داشت

1-دامنه ای با حد میکرو ولت که روی Dc سوار شده بهتر هست ابتدا تقویت بشه و سپس اگر بخواین حذف کنین نه ابتدا حذف و سپس تقویت(چون شاید اعوجاج حاصل و عدم تطبیق باعث از بین رفتن هارمونیک های از موج بشه)
                        op-amp
                        2-اگر قسمت منفی موج هم براتون مهم هست باید و بهترین کار استفاده از op-amp های dual supply هست که نمونه هاش به وفور در بازار پیدا می شه
                        3-اگر قسمت منفی موج براتون مد نظر هست اما نسبت به خط تقارنی در سطح مثبت در نظر می گیرین می تونین از op-amp های rail to rail استفاده کنین یا نهایتا با dual supply این کار رو انجام بدین(مثلا با آرایش none-inverter مقدار دی سی 1 هم بهش اضافه کنین)

که پیکربندی مورد نظرتون رو می تونین به راحتی با توجه به مدارتون انتخاب کنین
                        برای ترانزیستور هم برای جلوگیری از اشباع یا سطح سیگنال بزرگ باید از آرایش های قدرت یا با توجه به سطح دی سی سیگنال از آن برای روشن کردن ترانزیستور استفاده کنین ، البته در اینجا می تونین ابتدا سطح dc رو حذف کنین و نهایتا سطح میکرو ولتی رو افزایش بدین.

البته چون محاسبات ترانزیستور و المانهای بیشتری برای تقویت کردن لازم هست پیشنهادم استفاده از op-amp هست
                        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tofan8
                          درود آقای moslem1368 متشکر از پاسخ گویی تون .
                          اگه میشه واسه حذف اون ولتاژ DC یه راه کار همراه با فرمول ها و .. رو پیشنهاد بدید .
                          و یه سوال دیگه اینکه یعنی چی اگه ولتاژ منفی بشه پایه میکرو اسیب میبینه ؟ در حالتی که من فقط 5 ولت و 0 رو روی بردم دارم مگه ممکنه ولتاژ از 0 هم کمتر بشه ؟
                          سلام بر طوفان8
                          بله میشه از روی ولتاژ مثبت ولتاژ منفی هم ساخت
                          برای حذف dc موج آقای baby_1 توضیحاتشون کامل بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                            سلام
                            برای دامنه ای با حد میکرو ولت باید از ترانزیستورهایی استفاده کنین که NF بسیار کمی داشته باشن و بسته به فرکانس شکل موج ورودی باید ترانزیستور یا op-amp مد نظرتون رو انتخاب کرد.

برای حذف سیگنال باید چندین تا پارامتر رو مد نظر داشت

1-دامنه ای با حد میکرو ولت که روی Dc سوار شده بهتر هست ابتدا تقویت بشه و سپس اگر بخواین حذف کنین نه ابتدا حذف و سپس تقویت(چون شاید اعوجاج حاصل و عدم تطبیق باعث از بین رفتن هارمونیک های از موج بشه)
                            op-amp
                            2-اگر قسمت منفی موج هم براتون مهم هست باید و بهترین کار استفاده از op-amp های dual supply هست که نمونه هاش به وفور در بازار پیدا می شه
                            3-اگر قسمت منفی موج براتون مد نظر هست اما نسبت به خط تقارنی در سطح مثبت در نظر می گیرین می تونین از op-amp های rail to rail استفاده کنین یا نهایتا با dual supply این کار رو انجام بدین(مثلا با آرایش none-inverter مقدار دی سی 1 هم بهش اضافه کنین)

که پیکربندی مورد نظرتون رو می تونین به راحتی با توجه به مدارتون انتخاب کنین
                            برای ترانزیستور هم برای جلوگیری از اشباع یا سطح سیگنال بزرگ باید از آرایش های قدرت یا با توجه به سطح دی سی سیگنال از آن برای روشن کردن ترانزیستور استفاده کنین ، البته در اینجا می تونین ابتدا سطح dc رو حذف کنین و نهایتا سطح میکرو ولتی رو افزایش بدین.

البته چون محاسبات ترانزیستور و المانهای بیشتری برای تقویت کردن لازم هست پیشنهادم استفاده از op-amp هست
                            والا ما از اینا چیزی متوجه نشدیم .
                            ببینید من میخوام اون موجی در لبه وجود داره رو بزرگش کنم همین . فرکانسش هم صدا هستش .
                            یعنی خروجی میکروفون خازنی هست .
                            اگه ممکنه یه نمونه تفریق کننده بکشید با فرمولش بزارید ببینم چطوری هست .
                            و اینکه خازن کوپلاژ به درد من نمیخوره ؟ اگه میخوره از کجا بدونم با چه ظرفیتی بزارم ؟

دیدگاه

ببینید شما اگه تغذیه میکروفن رو 5 ولت قرار بدین در این حالت 2.5 ولت آفست خروجیی میکروفن هست حالا شما کافیه که یه پایه اپ امپ رو با تقسیم مقاومتی 2.5 ولت کنید (مثلا دوتا 10k) و خروجی میکروفن رو هم بدین به ورودی بعدی اپ امپ بهره تون رو بیشتر بذارید میتونی خروجی اپ امپ هم یه فیلتر پایین گذر بذاری بعد بده میکرو حله؟!
                              [br /][hr]http://pcenter.ir[hr][br /]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X