اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جلوگیری از خرابی رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جلوگیری از خرابی رله

با سلام

بچه ها من توی مدار کنترل نور با LDR ، وقتی هوا داره تاریک میشه رله به وزوز می افته و فکر کنم عمرش کم بشه.

راهی نداره که از این موضوع جلوگیری کنم؟مثلاً با زنر ولتاژ راه انداز رله رو تا وقتی که به حد مطمئنی نرسیده اجازه ندم به رله بره

پاسخ : جلوگیری از خرابی رله

یه فیدبک از خروجی بگیر و به ورودی منتقل کن. مشکلت حل میشه.
    در صورت ابهام باید نقشه کارت رو قرار بدی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
      با سلام

بچه ها من توی مدار کنترل نور با LDR ، وقتی هوا داره تاریک میشه رله به وزوز می افته و فکر کنم عمرش کم بشه.

راهی نداره که از این موضوع جلوگیری کنم؟مثلاً با زنر ولتاژ راه انداز رله رو تا وقتی که به حد مطمئنی نرسیده اجازه ندم به رله بره
      یکم بیشطر راجب مدارتون بگید تا بتونیم راهنمایی مفید تری کنیم
      اگر کنترل نور با PWM یا چیزی شبیه آن باشه و رله مجبور به قطع وصل مداوم باشه زود خراب میشه
      باید مثل مدار فتوسل دو حالت خاموش یا روشن داشته باشه که اگز از حدی نور کمتر شد رله وصل شه
      درایور شبکه و nRF24L01
      کاتالوگ محصولات
      کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
      شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
      فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

بین پایه بیس امیتر ترانزیستور درایور رله یه خازن الکترولیت 10میکرو بذار.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
          یه فیدبک از خروجی بگیر و به ورودی منتقل کن. مشکلت حل میشه.
          در صورت ابهام باید نقشه کارت رو قرار بدی.

مدار شلوغه! رله در سمت راست و پایین عکس هستش

نوشته اصلی توسط partogostar
          بین پایه بیس امیتر ترانزیستور درایور رله یه خازن الکترولیت 10میکرو بذار.
          منظورتون اینه که تو روشن شدن ترانزیستور تأخیر ایجاد کنم؟خودم هم تو این فکر بودم ولی نمی دونستم که جواب میده یا نه

دیدگاه

دلیل استفاده از سه تا آیسی آخری رو نفهمیدم. اگه با اونها کارهای خاصی انجام میدید که هیچ، ولی در غیر اینصورت، از نقطه ای که با شماره 1 نشون داده ام میتونید رله رو درایو کنید و به بقیه نیازی نیست.

به نظر میاد طبقه آخر درایو رله شما مشکل اساسی داره! توی کادر نشون داده ام.
            1- رله از یه طرف به زمین و سر دیگه اش به Vcc وصله. با اینکار همیشه رله روشن خواهد ماند.
            2- امیتر ترانزیستور به زمین و کلکتور به Vcc وصله. به این ترتیب با روشن شدن ترانزیستور کار مفیدی انجام نمیشه و فقط منبع تغذیه شورت میشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
              دلیل استفاده از سه تا آیسی آخری رو نفهمیدم. اگه با اونها کارهای خاصی انجام میدید که هیچ، ولی در غیر اینصورت، از نقطه ای که با شماره 1 نشون داده ام میتونید رله رو درایو کنید و به بقیه نیازی نیست.
              سه تا آیسی آخر مدار تأخیر هستن که بعد از این که هوا تاریک شد ، رله تا صبح روشن نمونه و مثلاً بعد از حدود 4 ساعت رله قطع بشه.

نوشته اصلی توسط feredi

به نظر میاد طبقه آخر درایو رله شما مشکل اساسی داره! توی کادر نشون داده ام.
              آخ آخ مدار رو اشتباه رسم کردم .مداری که در عمل بستم ، درسته .یه سر بوبین رو دادم به منبع و سر دیگر بوبین رو به کلکتور دادم و امیتر رو به گراند وصل کردم.(عجب سوتی بدی بودا :redface

حالا با این شرایط راهنماییم کنین ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X