اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قدرت یا کنترل ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قدرت یا کنترل ؟

باسلام .
    من در انتخاب رشتم ماندم و نمی دانم چه کار کنم . از رشته قدرت تنها چیزی که توی ذهنم هست دکل برق ونیروگاه واز رشته کنترل هم جز تعاریف موجود در اینترنت چیزی نمی دونم .اگه می دونید یه تعریف غیر تکراری از این دو رشته بهم بدید . برای اینکه انتخاب کنم احتیاج به جوابهای سوالات زیر دارم لطفا راهنمایی کنید:
    1- از نظر جغرافیایی و محیط این دو رشته چه جور هستند با جواب این سوال می خوام ببینم کدام رشته در محل زندگی ام موفق تر می تونم باشم
    2- کدام اینده بهتری در ایران دارند ؟ ایا بازار اینده در اختیار کنترل نیست و ایا برق قدرت رشدش ثابت نمانده
    3- به عنوان انتخاب کدام را انتخاب می کنید ؟ تقریبا میلم به هر دوسمت یکی هست.

پاسخ : قدرت یا کنترل ؟

کنترل تقریبا در هرجایی و هر صنعتی که فکرشو بکنید کاربرد داره چون هرجا سیستم (از مکانیکی تا شیمیایی تا برق و الی آخر) باشه کنترل هست ، البته قدرت هم با توجه به در حال توسعه بودن ایران و نیاز به تولید انرژی الکتریکی بازار خوبی داره اما بازار هیچکدوم به گستردگی کنترل نیست ، بنظر خودم کنترل یجورایی جذاب تر هم هست . در کل از انتخابم کاملا راضیم :دی

دیدگاه

نظرتون راجع به این متن درخصوص رشته برق کنترل چیه؟ این متن انتخاب رشته کنترل را برای من با شک روبرو کرده . ببینم مگه نمی شه قدرت خواند ولی کلاسها و دوره هایی که مربوط به کنترل می شه مثل اتوماسیون صنعتی را رفت چون وجود متن هایی شبیه متن زیر می گه کنترل فرارشته ای هست و مطالبش تئوری و ریاضی هست و کارشناسیش به کارت نمی اد و باید حتما بری ارشدش تا به دردت بخوره و همچنین باید اطلاعات رشته های دیگه را هم داشته باشی و در اخر اینکه رشته های دیگه مثل الکترونیک و قدرت می تونند به جات باشند . خوب چه کاریه ادم می تونه قدرت را بخوانه و کلاسهای کنترل را بره . بهتر نیست . درضمن متن زیر مثل یه سد باعث شده که با یقین سمت کنترل نرم .
      من به عنوان کسی که کنترل خونده میخوام بهت یک توصیه کنم که شاید بچه هایی که کنترل خوندن خیلی خوششون نیاد..
      چه به فکر بازار کار هستی چه به فکر جنبه های تحقیقاتی کنترل نرو...
      در ایران (و به طور کلی در دنیا) از مهندسین کنترل فقط برای کارهای اتوماسیون صنعتی(مثل plc)استفاده می کنند یا در ابزار دقیق(در مهندسی شیمی و صنایع نفت و گاز) استفاده می کنند و مثلا در کارهای تخصصی مثل سیستم های کنترلی هواپیماها و موشک ها از یک مهندس هوا فضا استفاده می کنند که دانش کنترلی داشته باشه تا بتونه ملاحظات دیگه ای رو هم با استفاده از زمینه ی هوا فضایی که داره رعایت کنه .
      در مورد کابرد کنترل تو زمینه های دیگه مثل مهندسی مکانیک یا حتی مخابرات و قدرت هم دقیقا این نکته برقراره...در واقع یکی از دلایل اساسی که بهت میگم کنترل نرو اینه که این گرایش مهندسی برق یک گرایش فرا رشته ای هست (با اینکه این موضوع رو بعضی ها یکی از نقاط قوت کنترل می دونند) .پس خیلی بهتره که آدم یک زمینه ی دیگر داشته باشه و از کنترل توش استفاده کنه تا اینکه بشینه کنترل محض بخونه.
      نکته ی دیگه اینکه درس های این کرایش در ارشد بیش تر به صورت ریاضیات محضه و شما باید این فرمول های ریاضی رو در زمینه های دیگه به کار بگیری که شما تا اطلاعاتی از این زمینه های دیگه نداشته باشی این فرمول ها به کاریت نمی یان (در واقع مثل کسی هستی که رشته ی ریاضیات محض می خونه با این تفاوت که اون به قصد ریاضی محض رفته داره اونو می خونه ولی شما...)

در نهایت هم یک نکته ی دیگه هم راجع به بازار کار کنترل بگم که متاسفانه تخصصی بچه های کنترل نیست و مثلا تو زمینه ی plc خیلی از بچه های الکترونیکی و قدرتی هم کار می کنند. تو زمینه ابزار دقیق هم با اینکه از کنترلی ها بیش تر استفاده میکنند ولی اولا سوابق کاری بالایی می خوان و به همین دلیل مثلا یک الکترونیکی رو با سابقه ی کاری بالا به تو ترجیح می دن(مثل همین بخش ابزار دقیقی که من توش کار می کنم که الکترونیکی ها از ما کنترل ها بیش ترند) .در کنترلی که تو صنعت استفاده میشه همون کنترل خطی هست و هیچ بحثی از کنترل غیر خطی و فازی و ... توش نمی شه حداقل ما ندیدیم.پس شما باید تا ارشد بخونی (برای کارشناسی کنترل بازار کار میشه گفت تقریبا صفره) و انوقت فقط از کنترل خطی (+مباحث ابزار دقیق) استفاده کنی.
      در مورد پذیرش دانشگاه های تهران هم که یکی از دوستان اشاره کرد که کمتر از سایر گرایش ها میگیره.
      در کل من فقط اگر عاشق کنترل(و ریاضی) هستی برو کنترل.چون اگه دوست داشته باشی و تو اون زمینه خوب فعالیت کنی از صد تا قدرتی و مخابراتی هم می تونی بهتر بشی مثل دکتر جبه دار

دیدگاه

بنظر من متن با اغراق هست ، درسته کنترل یک تخصص فرارشته ای هست و در برخی موارد شما باید حتی از دیگر رشته ها هم خبر داشته باشید چون زنجیره ی کنترل (سنسور+پردازش+عملگر) چیزی هست که به رشته های دیگر هم مربوطه ، اما اینقدر هم که میفرمایید نیست . یکی از استادای معروف کنترل در شیراز (دکتر روستا اگر بشناسید) میگفتن کنترل اصلا نیازی به درگیر شدن در دیگر تخصص ها نداره

شما هر سیستمی رو که داشته باشید (چه شیمیایی ، چه مکانیکی چه الکترونیکی) فقط کافیه فرمول های سیستم و تابع تبدیل و شرایط رو بصورت عبارات ریاضی داشته باشید (برای همین کنترل در مقاطع بالا کلا ریاضی میشه ، چون فارغ از رشته و تخصص هست) بنظر بنده این یک قوت برای کنترل به حساب میاد ، من خودم برای کارشناسی اول میخواستم برم هوافضا ولی هوافضا تا جایی که میدونم فقط آیرودینامیک و مکانیک ... موشکهاست و ارتباطی به سیستمهای کنترلی نداره .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط apadana34
          باسلام .
          من در انتخاب رشتم ماندم و نمی دانم چه کار کنم . از رشته قدرت تنها چیزی که توی ذهنم هست دکل برق ونیروگاه واز رشته کنترل هم جز تعاریف موجود در اینترنت چیزی نمی دونم .اگه می دونید یه تعریف غیر تکراری از این دو رشته بهم بدید . برای اینکه انتخاب کنم احتیاج به جوابهای سوالات زیر دارم لطفا راهنمایی کنید:
          1- از نظر جغرافیایی و محیط این دو رشته چه جور هستند با جواب این سوال می خوام ببینم کدام رشته در محل زندگی ام موفق تر می تونم باشم
          2- کدام اینده بهتری در ایران دارند ؟ ایا بازار اینده در اختیار کنترل نیست و ایا برق قدرت رشدش ثابت نمانده
          3- به عنوان انتخاب کدام را انتخاب می کنید ؟ تقریبا میلم به هر دوسمت یکی هست.
          با سلام

اگر دنبال اشتغال سریعتر در آینده هستید ، قدرت را انتخاب کنید .

با سپاس
          گشتی در لاله زار
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

1-در گرایشهای برق کدام گرایش هست که اگه بری از این دغدغه ها راحت می شی و می تونی بین گرایشهای برق اچار فرانسه باشی وبتونی کارهای گرایشهای دیگه را انجام بدی و در استخدامی ها هم این مطلب را درنظر بگیرن .
            2- اگر مسیر کارشناسی و ارشد و دکتری را در نظر بگیری برای هر چه بیشتر موفق تر بودن در این رشته چه مسیری را انتخاب و ترکیبی از گرایشها در صورت لزوم می کردید؟

دیدگاه

این کنترل کنترل که می گن یعنی چی ؟ می تونید با مثال این رشته کنترل را که ظاهرا چیزی جز فرمولهای ریاضی با اطلاعات یه رشته دیگه مثل پزشکی یا برق یا مکانیک و... است نیست .

دیدگاه

بخ نظر من کنترل همش هی فرمول پس فرمول هست همش هم حفظ کن امتحان بده و بعد فراموش کن هست به نظرم قدرت بهتره چون به کنترل به عنوان یک ابزار نگاه میکنه و در واقع هم عملی تر هست هم اون همه فرمول پس فرمول نیست (من جلسات دفاع رو زیاد میرم این رو خودم از روی تجربه بدست اوردم)
                گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

با توجه به اینکه دروس گرایشهای برق درکاشناسی نزدیک به هم هست . امکانش هست که قدرت را بخوانیم تا به لحاظ فرصت شغلی موقعیتمون بهتر باشه بعد دوره های تخصصی یا مطالعه ازاد در گرایشهای دیگه برق مثل کنترل داشته باشیم تا از علاقه به دیگر گرایشهای برق بی نصیب نمانیم یا حتی بتونیم با دوره های تخصصی مثل plc کار یه کنترلی را انجام بدیم ؟ یعنی قدرت را بخاطر فرصت شغلی بریم ولی چون با دیگر گرایشها برق نزدیک است با مطالعه یا دوره های تخصصی به گرایشهای دیگه برق مسلط یا مشغول به کار شیم

اضافه شده در تاریخ :
                  ایا می توان باتوجه به اینکه به لحاظ مدرکی گرایش قدرت بیشتر است ان را خواند ولی در دیگر گرایشهای برق که علاقه داری هم فعالیت کرد فرضا الکترونیک و کنترل و ان مباحثی را که دوست داری درکنار قدرت یاد گرفت

دیدگاه

کنترل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soltanfarid
                      کنترل
                      با توجه به اینکه در در استخدامی ها اسمی هم که شده قدرت بیشتر هست یعنی ممکنه یه کنترلی کار قدرتی را خیلی خوب بلد باشه ولی در اخر کار که مدرک
                      می خوان کنترل را نشان بده و ممکنه رد بشه . پس بهتر نیست که به لحاظ مدرکی هم که شده مشکل را حل کرد و قدرت خواند و با توجه به اینکه واحدهایش زیاد فرق با هم ندارند در صورت تمایل به کنترل ، مباحث کنترل یا دوره های کنترل و الکترونیک را دنبال کرد؟

دیدگاه

با سلام
                        ببین دوست عزیز در مورد انتخاب رشته اول بیا تکلیف خودتا روشن کن که اول تا چه مقطعی میخای ادامه بدی و دوم میخای تو ایران ازش استفاده کنی یا خارج از ایران!!!!

در درجه دوم 1سفارش دوستانه بهت میکنم (( هیچ وقت 2تا رشته را با هم مقایسه نکن)) چون هر رشته ای 1سری نقاط مثبت داره و 1سری نقاط منفی

ولی بریم سر سوالی که داشتی:
                        داخل رشته های مهندسی همیشه حرف اولا ریاضی میزنه به خصوص تو رشته برق پس دوستان حی نیاین بگید کنترل بحث های ریاضیش کمه یا زیاده!!!!
                        و دوستانی هم که واقعاً کنترل را به چشم PLC میبینند کاملاً در اشتباه هستند مثل این میمونه که 1نفر بی تجربه بیاد بگه برق قدرت فقط 1دکل زدن داره
                        کنترل درسته داخل ایران هنوز جا نیافتاده و شاید 1نفر قدرت یا الکترونیک بتونه جاشا بگیره و یا شاید 1پروسه چه کنترل داخل باشه چه نباشه به کار خودش ادامه بده ولی در آخر اینا دلایل درستی به این عنوان که کنترل به درد نمیخوره نیستند
                        و نمیدونم چرا دوستان میگن تو صنعت فقط کنترل خطی استفاده میشه!!!!! که این کارا هر کسی میتونه انجام بده و کنترل غیر خطی و هوشمند و فازی و مدرن به درد نمی خودند؟!!!!
                        ببخشید زیاد حرف زدم
                        در کل هرجا کارکرد درست و بهینه و کاملاً هوشمند و صنعتی مد نظر باشه بودن بحث های پیشرفته ی کنترل واجبه که در این موارد دست دوستانی که داخل رشته ی خودشان کار نمی کنند کوتاه میشه
                        با تشکر
                        Regards,
                        Foad.R

دیدگاه

من دوست دارم تا دکتری بخوانم و دنبال ترسیم خط تحصیل هستم و اینکه با کدام گرایش شروع کنم . نظرم اینه که با قدرت به لحاظ فرصت شغلیش اش شروع کنم و اگر چیزه پرتی نباشه در ارشد یا دکتری سمت گرایش الکترونیک یا کنترل که بیشتر بهش علاقه دارم برم که نمی دانم تصمیم ماجراجویی نیست این ؟

دیدگاه

سلام
                            من کاردانی قدرت خوندم و کارشناسی رو ابزار دقیق خوندم. به نظرم اینجوری از قدرت هم می فهمی و خوبه. اما ابزار دقیق رو خیلی دوست دارم. عالیه :nice:
                            هیچ چیز غیر ممکن نیست مگر شما آنرا غیر ممکن سازید.

دیدگاه

کارشناسی قدرت و ارشد کنترل چی؟
                              ایا ارشد کنترل صرفا ریاضی است و غیر کاربردی هست (ایران)
                              من نمی خوام کارشناسی را کنترل بخوانم ولی بش علاقه دارم ایا با ارشدش می تونم جبران کنم .
                              ایا مهندسی برق کنترل به این معنی هست که با اندازه گیری پارامترهای فیزیکی مثل فشار و گرما و نور و فاصله و غیره و تبدیل ان به انالوگ یا دیجیتال و دستور نویسی و کنترل برای کار یا ابزار خاصی هست .
                              ایا مهندس برق کنترل شبیه برنامه نویسی در دنیای کامپیوتر نیست که هر دو با داشتن ورودی و نوشتن دستور و برنامه می خوان یه کاری را به عنوان خروجی داشته باشن با این تفاوت که کنترل برای دنیای واقعی و کنترل کردن دنیای واقعی هست برعکس دنیای مجازی کامپیوتر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X