اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عملکرد پین ها در پورت موازی.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام دوستان
    من هر چقدر به مخم فشار آوردم نتوانستم جواب این سوال را در بیاورم :
    حداکثراز پورت پرینتر چند VCC+ می توان دریافت نمود؟
    آیا اگر مثلا به تمام پین های پورت پرینتر مقدار 1 بفرستیم می توانیم 25 عدد led را روشن کنیم؟ یا اینکه نه بعضی از پین ها را جان به جانشان کنیم باز هم منفی می دهند؟ آخه میدونید چیه من یک نقشه از پورت پرینتر دیدم که میگفت بعضی از پین ها Ground هستند و برای بعضی دیگر نیز اسمی گذاشته بود. حالا میخواهم بدانم بدون توجه به نام و عملکرد هر کدام از پین ها میتوانم مثلا به هر کدام که خواستم صفر و یک بفرستم و از آن طرف led مربوطه را روشن و خاموش کنم یا خیر؟

سپاسگذارم

کیمیا
    ------------------
    ویرایش شد - علی حداد

به تاپیک سر بزنید .
    اگر جوابتون رو نیافتید بپرسید .

http://mohandesmilad.netfreehost.com/viewtopic.php?t=573&mforum=mohandesmilad

موفق باشید .

دیدگاه

Re: عملکرد پین ها در پورت موازی.

نوشته اصلی توسط kimia
      سلام دوستان
      من هر چقدر به مخم فشار آوردم نتوانستم جواب این سوال را در بیاورم :
      حداکثراز پورت پرینتر چند VCC+ می توان دریافت نمود؟
      آیا اگر مثلا به تمام پین های پورت پرینتر مقدار 1 بفرستیم می توانیم 25 عدد led را روشن کنیم؟ یا اینکه نه بعضی از پین ها را جان به جانشان کنیم باز هم منفی می دهند؟ آخه میدونید چیه من یک نقشه از پورت پرینتر دیدم که میگفت بعضی از پین ها Ground هستند و برای بعضی دیگر نیز اسمی گذاشته بود. حالا میخواهم بدانم بدون توجه به نام و عملکرد هر کدام از پین ها میتوانم مثلا به هر کدام که خواستم صفر و یک بفرستم و از آن طرف led مربوطه را روشن و خاموش کنم یا خیر؟

سپاسگذارم

کیمیا
      ------------------
      ویرایش شد - علی حداد
      دوست عزیز سلام .
      مقصر شما هم نیستید این فروم اینقدر شلوغ شده که دیگه ... .
      حدود 3 ماه پیش یه مقاله در مورد پورت موازی و پورت سریال به سایل ارسال شد که تمام جزئیاتش توش بود . ولی خوب در کل اگه بخواهید بدونید . پورت موازی به 3 آدرس تقسیم میشه . یکیشون فقط ورودی هست که 5 پین داره . یکیشون هم ورودی و هم خروجی هست که 4 پین داره اونیکی هم یا ورودی یا خروجی ( به یا دقت کنید هم زمانی نمیشه هم ورودی باشه هم خروجی) که 8 پین داره .
      بقیه پایه ها که از شما 18 به بعد میشه همه زمین هستن .
      حالا برای اینکه بتونید تعدادی LED رو روشن کنید ، اولا اگه مستقیم LED ها رو به پایه های پورت بزنید ممکنه که پورت بسوزه . بنابراین باید پورت رو بافر کنید . این نکته اول . ولی نکته دیگه اینکه که برای اینکه بتونید تعداد بیش از 8 تا LED رو باهاش کنترل کنید باید از لچ و دیکدر استفاده کنید . اون آدرسی که 4 بیت در اختیارتون میذاره رو به عنوان ورودی دیکدر استفاده کنید بنابراین 16 حالت رو میتونید آدرس دهی کنید بعد خروجی پورت اون 8 بیتی رو به ورودی تمام لچ ها وصل کنید بعد انیبل لچ ها رو به خروجی دیکدر با این روش شما میتونید تا 16*8 تا LED رو روشن کنید . باز هم میشه این رقم رو بیشتر کرد ولی دیگه پر پر زدن LED ها دیده میشه .
      موفق باشید .
      شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
      هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
      چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام دوستان
        از راهنمایی شما ممنونم
        جناب نحوی من به بخش مقالات رجوع کردم و فکر می کنم آن چیزی که می فرمایید پیدا کردم یک مقاله لاتین بوده درسته؟
        باز هم سپاسگذارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kimia
          سلام دوستان
          از راهنمایی شما ممنونم
          جناب نحوی من به بخش مقالات رجوع کردم و فکر می کنم آن چیزی که می فرمایید پیدا کردم یک مقاله لاتین بوده درسته؟
          باز هم سپاسگذارم
          سلام . خوب هستید ؟
          البته مقاله مقاله هست ولی من منظورم مقاله دیگه ای به زبان فارسی بود .
          در قسمت دانلود مقالات آموزشی به زبان فارسی - کار با پورت ها در Cآ‌ . یه مقاله 2 صحفه ای هست .

http://mohandesmilad.netfreehost.com/viewtopic.php?t=582&mforum=mohandesmilad

موفق باشید .

دیدگاه

سلام
            والله چی بگم جناب مهندس نحوی
            من هم قبلا همین لینک را کلیلک کرده بودم و یک صفحه برایم باز شد که توش چندتا لینک داشت من همه لینک ها را زدم و فقط یکی شان در مورد کار من بود که البته آن هم لاتین بوده !

دیدگاه

سلام . خوب هستید ؟
              دوست عزیز روی لینک :

http://www.4shared.com/file/509786/5a3f222d/cport.html

کلیک کنید . بعد از اینکه صفحه کاملا باز شد ، پایین صفحه یه لینک داره download رو اون بزنید و مقاله رو دانلود کنید .
              موفق باشید .

دیدگاه

دانلود کردم
                از لطف وراهنمایی شما بسیار بسیار سپاسگذارم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X