اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کریستال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کریستال

به نام خدا
    :question: وجود کریستال در میکروها چه کاربردی،چه فایده ای داره؟
    چرا مقدارش در عملکرد مدار موثره؟و چه تاثیری می ذاره؟

پاسخ : کریستال

کریستال در میکرو مثل قلب در انسان میمونه
    باهر ضربان بدن به کارش ادامه میده
    با هر پالس کریستال هم میکرو یه دستورالعمل رو انجام میده
    هر چی فرکانس میکرو بالاتر بره سرعت عملکردش بیشتر و احتمال خطا هم بیشتر میشه
    گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط top_elec
      به نام خدا
      :question: وجود کریستال در میکروها چه کاربردی،چه فایده ای داره؟
      چرا مقدارش در عملکرد مدار موثره؟و چه تاثیری می ذاره؟
      برای اینکه میکرو شروع به کار کنه نیاز به یه منبع کلاک داره
      کریستال میتونه یه کلاک با فرکانس کاری بالا و دقت عالی ایجاد کنه
      برخی از میکرو ها منبع کلاک داخلی دارن ولی هم دقت پایینی دارن و هم فرکانس پایینی دارن
      کریستال با فرکانس بالا باعث میشه تعداد بیشتری دستور در یک ثانیه اجرا بشه و همچنین در مواردی که به زمانبندی مربوط میشه دقت کار بسیار افزایش میده
      [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

کریستال گذاشتن با اون کلاک 8000 که تو پروگرم کردن و تو کدویژن واسه برنتمه تعیین میکنیم فرق داره؟؟
        دوستان ممنون میشم جوابمو بدین.

دیدگاه

نقش کریستال در هر سیستمی عین نقش رهبر ارکستر هستش . همه نوازنده ها با نگاه کردن به همون چوبهای رهبر هماهنگ با بقیه کار میکند .
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام
            کریستالی که شما در پروگرامر انتخاب میکند و در داخل برنامه باید یکی باشد تا برنامه نوشته شده به خوبی کار کند. اگه کریستال خارجی تعریف کرده باشید حتما کریستال خارجی به همون مقدار که تعییین شده قرار دهید و گرنه میکرو کار نمی کند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alinavidy
              سلام
              کریستالی که شما در پروگرامر انتخاب میکند و در داخل برنامه باید یکی باشد تا برنامه نوشته شده به خوبی کار کند. اگه کریستال خارجی تعریف کرده باشید حتما کریستال خارجی به همون مقدار که تعییین شده قرار دهید و گرنه میکرو کار نمی کند
              سلام با تشکره فراوان از جوابتون.
              ولی مقداره کریستالو باید کجا تعیین کنیم؟ تا چه مقداری میتونیم فرکانس کریستالو ببریم بالا؟

دیدگاه

سلام دوستان.کریستال خارجی با داخلی فرقش چیه؟چه زمانی از کریستال خارجی استفاده می کنیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soso67
                  سلام با تشکره فراوان از جوابتون.
                  ولی مقداره کریستالو باید کجا تعیین کنیم؟ تا چه مقداری میتونیم فرکانس کریستالو ببریم بالا؟

کریستال خارجی در avr studio و در قسمت فیوز بیت ها در SUT_CKSET با Ext شروع میشه ( طبق عکس)
                  http://s3.picofile.com/file/7933103759/crystal.png
                  نکته:
                  1-اگر در فیوز بیتها کریستال رو تغییر بدید دیگه میکرو بدون کریستال کار نمی کنه و باید اون کریستالی که تعریف شده به میکرو وصل کنید.
                  2- پروگرامر بدون کریستال خارجی (همان کریستالی که در فیوز بیت تعریف شده) کار نمی کند و آی سی پروگرام نمی شود.
                  3- سه تا Ext اولی رو انتخاب نکن چون خودم این کار رو کردم پروگرامر میکرو رو نمیشناسه خودم نمی دونم چه نمی دونم شاید کریستال ساعت باشه یا نه!!! :sad:

اگه میخوای تا یه مثال با کریستال 12Mhz بزنم بیشتر متوجه بشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط morteza7090
                    سلام دوستان.کریستال خارجی با داخلی فرقش چیه؟چه زمانی از کریستال خارجی استفاده می کنیم؟
                    سلام فرقش در:
                    1-سرعت انحام عملیات میکرو
                    2-دقت بالای زمان
                    3- جلو گیری از تشکیل نویز چون نوسان ساز داخلی RC هست و باعث تولید نویز میشه ولی در کریستال همچین اتفاقی نمی افته .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alinavidy

اگه میخوای تا یه مثال با کریستال 12Mhz بزنم بیشتر متوجه بشی
                      واقعا ازتون ممنونم. فک کنم اگه یه مثال بزنید بیشتر متوجه بشم.
                      من میخام از کریستال استفاده کنم ولی اینجور که میگین تو پروگرم کردنش دچاره مشکل میشم. یعنی نمیشه از کریستال استفاده کنم ولی مشکلی تو پروگرم کردن نداشته باشم؟
                      با روش سرکشی میخام میکرو بشماره. فعلا به جای سنسور کلید گذاشتم که همیشه وصله. به نظرم خیلی یواش میشمره. به نظرتون به خاطره همین نداشتن کریستاله؟ ( چون کلاکشوگذاشتم رو 8000) یا چون روشه برنامم سرکشیه ؟ یا چون به جای سنسور کلید گذاشتم؟

دیدگاه

من با avr stdio کار نکردم. من با کدویژن کار میکنم. برای پروگرم کردنم هم با progisp این کارو میکنم. خیلی ممنون میشم با این برنامه ها واسم توضیح بدین.

دیدگاه

سلام
                          شما باید از تایمر/کانتر استفاده کنی

دیدگاه

سلام. تایمر کانتر که میکرو واسه خودش میشمره نه با پالسی که من میدم. اشتباه میگم؟ راستش خیلی وقته تایمر کانتر استفاده نکردم. به نظرم اینجوری میاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soso67
                              سلام. تایمر کانتر که میکرو واسه خودش میشمره نه با پالسی که من میدم. اشتباه میگم؟ راستش خیلی وقته تایمر کانتر استفاده نکردم. به نظرم اینجوری میاد.
                              تایمر/ کانتر دو بخش جداگانه است. چیزی که شما میگید تایمر است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X