اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره روشن کردن لامپ با کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درباره روشن کردن لامپ با کامپیوتر

سلام یه لامپ دارم که با یه کلید روشن خاموش میشه حالا میخوام با کامپیوترم روشن خاموش بشه خواهشا کامل توضیح بدید من چیزی بلد نیستم

پاسخ : سوال درباره روشن کردن لامپ با کامپیوتر

سلام
    با کنترل پورت پارالل از طریق برنامه نویسی فکر کنم بتونی ولی اگه می خوای از میکروکنترلر استفاده کن ولی به جای فقط یه لامپ کلی امکانات دیگه هم می تونی اضافه کنی
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

دیدگاه

اگر فقط میخوای موقع روشن و خاموش شدن کامپیوتر روشن و خاموش بشه میتونی از یک رله و یک خروجی 5 ولت پاور کامپیوتر استفاده کنی. ولی اگه میخوای از طریق نرم افزار این کار انجام بشه یه مقدار اطلاعات بیشتر میخواد که دوست خوبم در پست قبل گفتن.(از طریق تمام پورتهای کامپیوتر میشه، ببین چقدر میخوای براش وقت بزاری؟)
      http://imenbazar.com

دیدگاه

البته پورت پرینتر که دیگه جایی پیدا نمیشه
        ولی میتونی با 4 خط برنامه نویسی متلب پورت سریال رو راه بندازی و حتی میتونی از FT232 و پورت USB هم استفاده کنی
        یه پین داره پورت سریال به نام Data Terminal Ready DTR و یکی دیگه به نام Request To Send RTS
        شما باید یه رله بذاری سر راه یکی ار این پایه ها و طرف دیگه رو زمین کنی ( البته مدار ترانزیستوری برای درایو رله لازمه مثل اون چیزی که با میکرو میذارن )
        بعد توی اون 4 خط با متلب یا ++C یا NET. یا هرچیز دیگه میای و این پایه ها رو دستی فعال میکنی
        من میگم متلب چون این کارو برای روشن خاموش کردن یه LED کردم و میتونی یه برنامه گرافیکی بنویسی که EXE. باشه و اجراش کنی یه شکل کلید On و Off باشه
        بزنی روشن شه ، بزنی خاموش شه
        باید بری دنبالش دیگه زیادم ساده نیست
        درایور شبکه و nRF24L01
        کاتالوگ محصولات
        کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
        شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
        فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

اگر پورت سریال (com ) داری اینم مدار و برنامه :

http://danesh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84+%D8% B3%D8%A7%D8%AF%D9%87+%DB%8C%DA%A9+LED+%D8%AA%D9%88 %D8%B3%D8%B7+%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%88% D8%AA%D8%B1&SSOReturnPage=Check&Rand=0

فقط این برای یه ال ای دی هستش اگر برای چیز دیگه بخوای باید رله و ترانزیستور و ... بزاری !

نوع لامپ رو بگو تا بیشتر کمکت کنم !

موفق باشی
          ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

ممنون از راهنماییاتون ولی من الکترونیکی نیستم رله و ترانزیستورم زیاد نمیشناسم لطفا کامل تر توضیح بدید چطوری باید به پورت ها دسترسی داشته باشم و چطوری ال ای دی رو به کامپیوتر وصل کنم

دیدگاه

خب اینطوری که خیلی کار سخت میشه
              اگر یکم بم وقت بدی مداری برات طراحی میکنم ولی باید ببندی و تست کنی دیگه
              درایور شبکه و nRF24L01
              کاتالوگ محصولات

دیدگاه

رله و ترانزیستور هردو سوئیچ های الکترونیکی هستن
                رله میتونه خروجی با ولتاژ و جریان بالا داشته باشه ولی تحریکش هم جریان زیادی میخواد. اما ترانزیستور رو میتونی با ولتاژ و جریان پایین سوئیچ کنی.
                معمولا سیستم های کنترلی قدرت کافی برای راه اندازی مدارات مصرف کننده رو ندارن. مثلا در حالت عادی با یه میکرو نمیتونی یه موتور رو درایو کنی چون میکرو ولتاژ و جریان خروجی مناسبی برای این کار نداره و اصلا برای این کار ساخته نشده. میکرو برای کنترل طراحی شده و اگه بخواین از یه سیستم کنترلی برای روشن و خاموش کردن یه لامپ استفاده کنین باید یه مدار واسط (مدار قدرت) باشه تا بتونه دستورات میکرو (یا کامپیوتر یا هر سیستم کنترلی) رو به ولتاژ و جریان لازم برای مصرف کننده تبدیل کنه.
                و اینطوری دستورات رو برای مصرف کننده ترجمه کنه.
                رله یه سیم پیچ (بوبین) داره که برای تحریکش احتیاج به جریان بالایی داره. جریان مورد نیاز برای سوئیچ شدن رله رو میتونیم از یه ترانزیستور بگیریم که خود ترانزیستور برای سوئیچ کردن میتونه از یه میکرو دستور بگیره.
                در واقع میکرو ترانزیستور رو بایاس میکنه و ترانزیستور رله رو.
                (متاسفانه من الان پروتئوس ندارم نمیتونم تصویر بدم. میتونید رله رو با کلمه Relay یا خود همون "رله" سرچ کنید)
                ------------------------------------
                اما در مورد قسمت کامپیوترش اگه C# کار کرده باشید میتونیدخیلی راحت برنامه ای بنویسید که باهاش بین کامپیوتر و میکرو ارتباط برقرار کنید. حتی مثلا میتونید دمای اتاقو تووی کامپیوتر ببینید. (+ یه مدار واسط کوچیک)
                (البته بوسیله برنامه Hyper Terminal که داخل ویندوز XP هست میتونید به راحتی اطلاعاتی رو روی پورت سریال کامپیوتر بفرستید.)
                -----------------------------------

دیدگاه

آقا این مدارو ببند
                  من تو شبیه ساز تست کردم جواب میده
                  و یه برنامه ساده هم برای کنترل DTR بنویس و تموم دیگه

بازم جاییشو متوجه نشدی بگو بگم برات

بیا اینم فیلمش با متلب نوشتم

Control LED With DTR ، سه مگ حجمشه

شماتیکشم خواستی بگو بذارم برات
                  درایور شبکه و nRF24L01
                  کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
                    آقا این مدارو ببند
                    من تو شبیه ساز تست کردم جواب میده
                    و یه برنامه ساده هم برای کنترل DTR بنویس و تموم دیگه

بازم جاییشو متوجه نشدی بگو بگم برات

بیا اینم فیلمش با متلب نوشتم

Control LED With DTR ، سه مگ حجمشه

شماتیکشم خواستی بگو بذارم برات
                    دستت درد نکنه خیلی چیزها دستگیرم شد حالا تقریبا میدونم چکار کنم اما از مدار زیاد چیزی نفهمیدم
                    اما اون لینکی که دادی 1-سیم های تلفنو باید چکار کنم؟ و 2- اگه کد سی شارپش رو داشته باشی واقعا خوب میشه ممنون من متلب و ویژوال بیسیک بلد نیستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط es.es
                      دستت درد نکنه خیلی چیزها دستگیرم شد حالا تقریبا میدونم چکار کنم اما از مدار زیاد چیزی
                      نفهمیدم
                      ببخشید مدارو تصحیح کردم یه اشتباه کوجک شده بود
                      مدار چیز خاصی نداره ببین از پایه 4 وصل کردم به یه مقاومت که بیس ترانزیستور BC547 رو درایو میکنه
                      اون مقاومت و LED هم میتونی اصلا نذاری ، برای این که ببینی روشته یا خاموش گذاشتم ( چراغ پاور سیستمه مثلا :biggrin
                      با بوبین رله یه دیود 4148 موازی کردم برای حفاظت از رله
                      وقتی که توی برنامه پایه 4 پورت COM فعال میشه مقدارش از -6 ولت به +6 ولت تغییر میکنه این باعث میشه LED روشن بشه و ترانزیستور که مثل کلید میمونه رو وصل کنه
                      وقتی ترانزیستور وصل شد یه طرف بوبین رله 5 ولت داره ( بالای رله ) و طرف دیگه از طریق ترانزیستور به زمین وصل میشه که جریان از بوبین رد میشه و رله اتصال برق 220 ولت رو به لامپ هدایت میکنه و لامپ روشن میشه
                      وقتی هم که دوباره از کامپیوتر دستور بدی پایه 4 میشه -6 و ترانزیستور خاموش میشه و جریان قطع میشه و چراغ خاموش میشه
                      ساده تر از این دیگه نمیتونستم بگم
                      موفق باشی
                      درایور شبکه و nRF24L01
                      کاتالوگ محصولات

دیدگاه

شما مشخص کن چه لامپی می خوای روشن کنی تا بیشتر بتونیم راهنمایی کنیم !

شاید ایشون بخواد یه ال ای دی روشن کنه که دیگه اونوقت نیازی به رله و ترانزیستور و ... نیست !

موفق باشید
                        ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

اگه یه ال ای دی باشه باید چکار کنم
                          اگه چیز دیگه باشه چی چون من با وجود لطف این دوستمون بازم از مدار چیزی نمیفهمم مثلا L1 و RL1 و اصلا نمیدونم چیه و اینکه که گفته بودید از یکیش میشه استفاده نکرد از کدومه بعد شما گفتید پایه 4 رو به ترانزیستور وصل کردم ولی اول به RL1 وصل شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط es.es
                            اگه یه ال ای دی باشه باید چکار کنم
                            اگه چیز دیگه باشه چی چون من با وجود لطف این دوستمون بازم از مدار چیزی نمیفهمم مثلا L1 و RL1 و اصلا نمیدونم چیه و اینکه که گفته بودید از یکیش میشه استفاده نکرد از کدومه بعد شما گفتید پایه 4 رو به ترانزیستور وصل کردم ولی اول به RL1 وصل شده
                            برای LED خالی فقط باید LED رو با یه مقاومت 120 اهم بین پایه های 4و 5 وصل کنی و برنامه رو اجرا کنی ، آند به 4 و کاتد به مقاومت و بعد به 5
                            خب دوست من خیلی سخته این چیزا رو الان به شما یاد بدیم
                            مفاهیم پایه الکترونیکه دیگه
                            با مقاومت وصل میکنن دیگه که جریان رو محدود کنن
                            درایور شبکه و nRF24L01
                            کاتالوگ محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
                              برای LED خالی فقط باید LED رو با یه مقاومت 120 اهم بین پایه های 4و 5 وصل کنی و برنامه رو اجرا کنی ، آند به 4 و کاتد به مقاومت و بعد به 5
                              خب دوست من خیلی سخته این چیزا رو الان به شما یاد بدیم
                              مفاهیم پایه الکترونیکه دیگه
                              با مقاومت وصل میکنن دیگه که جریان رو محدود کنن
                              ممنون از کمکتون بالاخره باید از یه جایی شروع کرد دیگه
                              اگه کد سی شارپش رو دارین لطف کنید بذارید ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X