اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نامنظم بودن زمان میکروکنترولر AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نامنظم بودن زمان میکروکنترولر AVR

:eek:
    سلام به همه دوستان
    من یک Mega16 رو با کریستال 1 مگاهرتز داخلی خودش راه انداختم و نرم افزارم رو هم با codevision نوشتم و پروگرام کردم در ابتدای برنامه برای تست اولیه سالم بودن مدار دو چراغ رو که با رله و 2803 به خروجی میکرو متصل هستند رو بصورت چشمک زن روشن می کنم مدارم کار میکند اما زمان چشمک زدن با هر بار خاموش و روشن شدم مدار گاهی هم در عرض چند چشمک تغییر می کند . !
    برای رفع مشکل از کریستال خارجی 6 مگاهرتزی هم استقاده کردم ولی مشکل برطرف نشد .!
    لطفا راهنمایی فرمائید.
    - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

پاسخ : نامنظم بودن زمان میکروکنترولر AVR

احتمالا مشکل از نویزی باشه که رله ها میدن.بدون رله تست کنید ببینید مشکل رفع نمیشه؟!

دیدگاه

احتمالا با قطع و وصل شدن رله ها میکرو ریست میشه!
      اول برنامه یک تاخیر زیاد بذارید ببینید این تاخیر رو در لابه لای چشمک زدن ها میبینید؟ اگر ظاهر شد یعنی میکرو داره ریست میشه
      خازنهای 100nF رو که فراموش نکردین!

دیدگاه

برای ایجاد زمان تاخیر از تایمر استفاده کن و مطمئن شو که فرکانس کاریت در برنامه (codvision) هم درست تنظیم شده باشه اگه از کریستال خارجی استفاده میکنی تا جایی که ممکنه کریستال به میکرو نزدیک باشه . تغذیه رله هم از میکرو جدا کن. حتما مشکل حل میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hamid Reza.T
          احتمالا با قطع و وصل شدن رله ها میکرو ریست میشه!
          اول برنامه یک تاخیر زیاد بذارید ببینید این تاخیر رو در لابه لای چشمک زدن ها میبینید؟ اگر ظاهر شد یعنی میکرو داره ریست میشه
          خازنهای 100nF رو که فراموش نکردین!
          نه میکرو ریست نمیشه . تست کردم . ولی خازن 100nf کجا؟ من استفاده نکردم .! کجا باید میزاشتم ؟ منظورتون روی vcc میکرو هست؟

دیدگاه

چطوری مطمئن شدین که ریست نمیشه؟
            بله خازنهای 100nF که بین پایه های VCC و GND میکرو و در نزدیکترین فاصله به این پینها باید متصل بشن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mania59
              نه میکرو ریست نمیشه . تست کردم . ولی خازن 100nf کجا؟ من استفاده نکردم .! کجا باید میزاشتم ؟ منظورتون روی vcc میکرو هست؟
              راستش تغذیه میکرو و رله ها یکی هست هر دو رو از یک 7805 گرفتم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hamid Reza.T
                چطوری مطمئن شدین که ریست نمیشه؟
                بله خازنهای 100nF که بین پایه های VCC و GND میکرو و در نزدیکترین فاصله به این پینها باید متصل بشن.
                خوب از رو یکار کرد بقیه برنامه بعد از چشمک زدن مشخص هستش که میکرو ریست نمیشه 5 بار چشمک میزنه و بعد کار خودش رو درست انجام میده . ولی زمان چشمک زدن هر بار پس از خاموش و روشن شدن مدار تغییر میکنه البته گاهی اوقات .
                خازنی که گفته بودین رو نزاشتم . امتحان میکنم بعدش خبر میدم .
                ممنونم از پاسخ گویی همگی .

دیدگاه

سلام
                  فکر کنم از تغذیه مدارت باشه که وقتی رله شروع به کار می کنه جریان میکشه و میکرو دچار مشکل میشه این حالت رو تجربه کردم تغذیه رله از میکرو جدا کن احتمال درست شدنش 99% هست.
                  آیه: "فرشتگان و ارواح در یک روز به او (مذکر) صعود کردند که این معادل پنجاه هزار سال برای انسان است"!
                  در بیرون یک میدان گرانشی زمان اینگونه است: ∆t= ∆t0/ (1-v^2/c^2) ^0.5
                  ∆t زمانی است که برای متحرک معادل گذر ایستگاهی است.و V سرعتی است که به شاهد ایستگاهی نسبت داده می شود.
                  ∆t0 زمانی است که برای فرشتگان می گذرد.سرعت نور در خلا 299792.458 کیلومتر بر ثانیه است.
                  از معادله ی بالا می توانیم آن سرعت ناشناخته را حساب کنیم:v =c (1-(1^2/(50000*12*27.321661)^2))^0.5 که این عدد برابر است با v = 299792.4579999

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ALI.MADAN
                    سلام
                    فکر کنم از تغذیه مدارت باشه که وقتی رله شروع به کار می کنه جریان میکشه و میکرو دچار مشکل میشه این حالت رو تجربه کردم تغذیه رله از میکرو جدا کن احتمال درست شدنش 99% هست.
                    :applause:
                    بله به احتمال خیلی زیاد اشکال از تغذیه مدار بود البته با یه تغییر کوچولو توی نرم افزار مشخص شد . در ابتدا من هر دو رله رو با هم روشن می کردم ولی بعد از فرمایشات دوستان من رله ها رو بصورت تک تک روشن کردم و در هر لحظه فقط یک رله روشن بود . دیگه زمان میکرو بهم نمی خورد .
                    حالا باید تغذیه رو جدا کنم بعدش ببینم واقعا چی میشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X