اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولوم 6 پایه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولوم 6 پایه

سلام

یه ولوم توی این اسپیکر کامپیوتر (همونی که توش ساب ) هست که 6 تا پایه داره اسم پایه هاش چیه ؟

پاسخ : ولوم 6 پایه

خب این یک ولوم استریو هست یعنی در واقع دوتا ولوم که به یک دسته متصل هستند معمولا هم به شکل دو ردیف سه پایه ساخته میشن که هر سه پایه مربوط به یک ولوم میشه (ممکنه یک ردیف 2 پایه داشته باشه) و در هر ولوم (معمولاً) پایه چپ و راست دارای مقاومت ثابت هستند (مقدار مقاومت روی ولوم نوشته می شود) و مقاومت بین پایه وسط و چپ و راست با چرخاندن دسته تغییر میکند.

دیدگاه

این 6 تا پایش توی یه ردیف وقتی ولوم رو می چرخونم صدا اصلا تغییری نمی کنه ولی صدا همین جوری خیلی کم میاد وقتی دوتا پایش رو اتصال کوتاه می کنم صدا به حداکثر میرسه ولی با چرخوندن ولوم تغییری نمی کنه می خوستم ببینم پایه هاش چطوری هست تا تستسش کنم !!

دیدگاه

خب واقعا من تا حا همچین ولومی ندیدم ولی به احتمال زیاد باید دو پایه از این شش پایه از روی برد به هم متصل شده باشند و به زمین مدار وصل باشند. یه سوال دو پایه ای که با اتصال کوتاه به هم صدا حد اکثر میشه فقط صدای یک اسپیکر حد اکثر میشه یا هر دو ؟

دیدگاه

اره دوتا پایش اتصال کوتاه هست و به زمین وصل شده .

اون سمتش که خیلی وقته خرابه (بعدا درستش می کنم ) ولی اون طرفش که سالمه به حداکثر میرسه

دیدگاه

خب دو تا از اون پایه ها باید به ورودی ها متصل شده باشند یکی چپ و یکی راست و دو پایه دیگر باید به طبقه کنترول تن متصل باشند (البته با این فرض که مدار خیلی تازه طراحی شده باشه) با این حساب باید مقاومت بین پایه ای که به ورودی و پایه ای که به زمین متصله ثابت باشه معمولاً این مقدار 10 کیلو اهم باشه و مقاومت بین پایه ای که به ورودی متصله و پایه وسط باید به صورت لگاریتمی ( با چرخش دسته ولوم) تغییر کنه.
            ولی خودتو برای آزمایش خسته نکن. این مشکل شایع برای ولوم هست چون پایه وسط روی سطحی با مقاومت حرکت میکنه ( مثل رئوستا) بعد از یه مدت و به دلیل کثیف شدن سطح از کار میوفته و باید با اسپری شستو شوی کیت سطح ولوم تمیز بشه و اگر نمیتونی داخل ولوم رو ببینی ( معمولاً یه شکاف در زیر ولوم هست که از انجا ولوم تمیز میشه) بهتره ولوم رو تعویض کنی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X