اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید موج سینوسی با فرکانس ۵۰هرتز با pwm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید موج سینوسی با فرکانس ۵۰هرتز با pwm

سلام دوستان
    من میخواستم یه موج سینوسی با فرکانس ۵۰ هرتز با استفاده از pwm در avr تولید کنم..
    لطفا مراحل کار را توضیح دهید.
    باتشکر

پاسخ : تولید موج سینوسی با فرکانس ۵۰هرتز با pwm

نوشته اصلی توسط lepkin
    سلام دوستان
    من میخواستم یه موج سینوسی با فرکانس ۵۰ هرتز با استفاده از pwm در avr تولید کنم..
    لطفا مراحل کار را توضیح دهید.
    باتشکر
    دنبال SPWM بگرد اسمش همینه ... فضولتا" برای چکاری میخای ؟

دیدگاه

برای ساخت اینورتر ۱۲ولت به ۲۲۰ولت
      اگه میشه بیشتر راهنمایی کنید؟
      باتشکر

دیدگاه

برای ساخت اینورتور سینوسی دقیق باید یه PWM با دیوتی سایکل متقیر رو به یه فیلتر LC بدید که در خورجی موج سینوسی دقیقی داشته باشید.

این عکسو ببین

اگر به عکس پایین نگا کنی میبینی که دقیق میبینی موج سینوسی چطوری از موج PWM که دویتی سایکلش یه مدل خاصی عوض میشه ساخته شده.

برای ساخت یه همچین PWM هم باید یه موج سینوسی رو بدی به یکی از ورودی های یه OPAMP و یه موج مثلثی هم بدی به اونیکی ورودیش .

من یه بار شیح سازیش کردم این مدل اینورتور رو ولی خیلی جواب خوبی نگرفتم اولندش که باید همیشه یا بار نسبتا" زیاد توی خروجی باشه وگر نه مصرف کنندت میسوزه.
        و روی بارهای مختلف پاسخ گویی فیلتر LC عوض میشه و روی بارهای سنگین یه موج سینوسی درمیاد که انگار روش اسید پاچیدن :mrgreen:

برای همین اینروتور های Modified Sine بهترن و روی خیلی از مصرف کننده ها مشکلی پیش نمیارن. پیاده سازی شونم راهتتر و کم هینه تره برای نوع Pure Sine wave که شما میخای بسازی باید برای توان 1500W هستش میشه حدود نیم کیلو.

اینم شکل و شمایل نوع دوم: ( Modifed sine wave)

دیدگاه

ممنون برای پاسخ
          ولی برای تولید این موج با pwm من میخوام با میکروavr این کار رو انجام بدم....

دیدگاه

پاسخ : تولید موج سینوسی با فرکانس 50هرتز با pwm

نوشته اصلی توسط arvinfx
            برای ساخت اینورتور سینوسی دقیق باید یه PWM با دیوتی سایکل متقیر رو به یه فیلتر LC بدید که در خورجی موج سینوسی دقیقی داشته باشید.

این عکسو ببین

اگر به عکس پایین نگا کنی میبینی که دقیق میبینی موج سینوسی چطوری از موج PWM که دویتی سایکلش یه مدل خاصی عوض میشه ساخته شده.

برای ساخت یه همچین PWM هم باید یه موج سینوسی رو بدی به یکی از ورودی های یه OPAMP و یه موج مثلثی هم بدی به اونیکی ورودیش .

من یه بار شیح سازیش کردم این مدل اینورتور رو ولی خیلی جواب خوبی نگرفتم اولندش که باید همیشه یا بار نسبتا" زیاد توی خروجی باشه وگر نه مصرف کنندت میسوزه.
            و روی بارهای مختلف پاسخ گویی فیلتر LC عوض میشه و روی بارهای سنگین یه موج سینوسی درمیاد که انگار روش اسید پاچیدن :mrgreen:

برای همین اینروتور های Modified Sine بهترن و روی خیلی از مصرف کننده ها مشکلی پیش نمیارن. پیاده سازی شونم راهتتر و کم هینه تره برای نوع Pure Sine wave که شما میخای بسازی باید برای توان 1500W هستش میشه حدود نیم کیلو.

اینم شکل و شمایل نوع دوم: ( Modifed sine wave)

کدوم از ایسی های spwm دارند ؟
            جرا اگه از op-amp وصل کنیم به بار های کم مصرف میسوزند ؟ (من راسیتش خیلی اطلاعاتم زیاد نیست در این زمینه)؟
            اون pwm که بالای مطلب گفتید چه فرقی modified pwm داره ؟

ممنون

دیدگاه

ای سی نمیدونم داریم یا نه!
              اگر پروژه دانشگاهه باید همون SPWM رو بسازی پس. با برنامه نویسی باید موج مربعی بسازی و بدی به 4 تا موسفت ( اگر تعداد موسفتها رو اشتباه نکرده باشم )
              در ضمن ما اینجا پروژه برای کسی انجام نمیدیم فقط اطلاعات و راهنمایی.

دیدگاه

گر پروژه دانشگاهه باید همون SPWM رو بسازی پس. با برنامه نویسی باید موج مربعی بسازی و بدی به 4 تا موسفت ( اگر تعداد موسفتها رو اشتباه نکرده باشم )
                spwm چطور ساخته میشه؟ برای این کار باید سیکل های مثبت و منفی رو جدا بسازیم و به دوتا خروجی pwm a va b بدیم؟ یا یک موج سینوسی با pwm آ‌که بین ولتاژ ۰تا۵ ولت هست درست کنیم و فقط به یک خروجی pwm a بدیم؟

دیدگاه

سلام استاد arvinfx
                  می شه نمونه مدار با op-amp رو قرار بدین تا منظورتون رو بهتره از توضیحاتتون متوجه بشم ؟
                  modified pwm رو رفرنس مناسبی برای این منظور سراغ دارین؟

از توضیحاتتون پیشاپیش ممنونم
                  هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

یه سوال دیگه اینکه:
                    من یخورده تحقیق کردم فهمیدم که برای موج با فرکانس وایین ۵۰ هرتز نیاز به یه ترانس بزرگ هست... نمیشه در میکرو با فرکانس بالا موج سینوسی ساخت بعد از ترانس یه فیلتر گذاشت برای جداسازی ۵۰هرتز؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lepkin
                      spwm چطور ساخته میشه؟ برای این کار باید سیکل های مثبت و منفی رو جدا بسازیم و به دوتا خروجی pwm a va b بدیم؟ یا یک موج سینوسی با pwm آ‌که بین ولتاژ ۰تا۵ ولت هست درست کنیم و فقط به یک خروجی pwm a بدیم؟
                      این دقیقا" چیزیه که میخای

http://s3.picofile.com/file/7457411612/pure_sin_wave_inverter_project.pdf.html

دیاگرام و همه چی رو توضیح داده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lepkin
                        یه سوال دیگه اینکه:
                        من یخورده تحقیق کردم فهمیدم که برای موج با فرکانس وایین ۵۰ هرتز نیاز به یه ترانس بزرگ هست... نمیشه در میکرو با فرکانس بالا موج سینوسی ساخت بعد از ترانس یه فیلتر گذاشت برای جداسازی ۵۰هرتز؟
                        درست تحقیق کردی فرکانس رو معمولا بین 20KHz تا 40KHz میگیرن بعد که از فیلتر ردش کنی میشه 50 هرتز. میکرو ها هم میتونن این فرکانس رو تولید کنن. توی همون جزوه نوشته باید چیکار کنی

دیدگاه

این دقیقا" چیزیه که میخای

http://s3.picofile.com/file/7457411612/pure_sin_wave_inverter_project.pdf.html
                          ممنون دوست عزیز..
                          ولی قبلا این پروژه رو مطالعه کردم ولی در این پروژه ولتاژ ورودی رو ۷۰ولت در نظر گرفته و از نیم پل استفاده کرده...در خصوص میکروکنترلر نیز از avr استفاده نکرده و در مورد نحوه ی تولید pwm چیزی نگفته...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lepkin
                            ممنون دوست عزیز..
                            ولی قبلا این پروژه رو مطالعه کردم ولی در این پروژه ولتاژ ورودی رو ۷۰ولت در نظر گرفته و از نیم پل استفاده کرده...در خصوص میکروکنترلر نیز از avr استفاده نکرده و در مورد نحوه ی تولید pwm چیزی نگفته...
                            یه چیزی میگم بدت نیاد: چرا رفتی دانشگا؟ باید خیلی حوصله و دقت بیشتری به خرج بدی عزیز.

ولتاژ ورودی رو میشه با انتخاب سویچ های دیگه تا 1200 ولت هم بالا برد عزیز. تازه اینو من میدونم شاید بالا تر هم جا داشته باشه.

در مورد پل : H-Bridge که نوشته منظورش Half-Bridge نبوده و HEX-Bridge بوده که همون پل کامل میشه جور دیگه ای هم نمیشه ساختش. میکرو رو نمیدونم اصلا استفاده کرده یا نه زیاد وقت نکردم ببینم .

در مورد PWM هم هم من توضیح دادم هم توی ویکی میتونی ببینی چیکار باید بکنی هم این بنده خدا گفته موج چه شکلی بایس باشه.!!!
                            همونطوری که توش شکل معلومه باید دیوتی سایکل از یک درصد شروع بشه و با گامهای ثابت همینطور بره تا 99% و دوباره از 99% برگرده روی 1 درصد. مثلا:

1 - 25 - 50 - 75 - 99 - 75 - 50 - 25 - 1
                            این اعداد به درصد هستن و به راحتی میتونی توی میکرو تولیدش کنی. این مال نیم سیکل + و برای نیم سیکل منفی هم همینو تکرار میکنی ولی پل رو معکوس میکنی که ولتاژ منفی رو تولید کنی. حالا بگو ببنیم باید چیکار کنی تا ببینم کجاهارو نفهمیدی برات بگم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                              سلام استاد arvinfx
                              می شه نمونه مدار با op-amp رو قرار بدین تا منظورتون رو بهتره از توضیحاتتون متوجه بشم ؟
                              این رو مطالعه کن :
                              http://www.4shared.com/office/jS0zbkGu/pure_sine_wave_invertor.html

توی صفحه 17-24 در مورد اونی که میخای توضیح داده منم خیلی ازش سر در نیوردم آنالوگم ضعیفه.

modified pwm رو رفرنس مناسبی برای این منظور سراغ دارین؟
                              نمیدونم چه جور رفرنسی میخای ولی همون فایل اولی که گزاشتم اوایلش کلی کوبیتتش و یه چیزایی هم ازش توضیح داده ولی سادش اینه که با فرکانس 50 هرتز میای موسفت ها رو خاموش روشن میکنی ولی یه زمان مرده برابر زمان روشن بودن برای هر طرف مثبت و منفی بینش میزاری که میشه توی شکل 2 دید ( اون قرمزه ) و توی مداراتی که سلفی هستند میگن خیلی خوب جواب میده و سینوسی میشه تقریبا" . بازم اگر متوجه نشدی بگو بیشتر تر توضیح بدم

از توضیحاتتون پیشاپیش ممنونم
                              منه بیسوات که به پای شما نمیرسم ولی قابلی نداشت :icon_razz:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X