اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه مقاومت تونن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه مقاومت تونن

سلام
    این سوال رو ببینین

ولتاژ مدار باز به راحتی قابل محاسبه هست اما مقاومت رو با جواب کتاب یکی به دست نمی یارم
    1-ابتدا به جای مقاومت یه منبع ولتاژ 1 ولتی می زارم به صورتی که قطبینش مثل VOC که در شکل مشخص شده باشد باشه
    2-منابع مستقل رو صفر می کنم و حالا معادله(VX رو برابر با A می گیریم و Vy رو برابر با B می گیرم خواهیم داشت)
    ابر گره:

و از جهت دیگه

جریان برابر خواهد بود(جریان منبع یک ولتی)

و خواهیم داشت

که با جواب کتاب با مقدار 10.53 متفاوت هست هر چند اندک اما محاسبات نه تقریبی داشت نه مشکلی ، این خطا از کجا ناشی شده است؟

سوال دوم:

در این سوال به راحتی VOC=6 اما باز با مقاومت خواهیم داشت
    -ابتدا به جای مقاومت(یک کیلواهم خروجی ) یه منبع ولتاژ 1 ولتی می زارم به صورتی که قطبینش مثل VOC که در شکل مشخص شده باشد باشه(یعنی مقاومت رو حذف می کنم)
    2-منابع مستقل رو صفر می کنم و حالا مدار و معادله

(اون منبع تغذیه سمت راست مقدار یک ولت و همچنین IX به سمت منبع ولتاژ هست)
    [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?\frac{A-1}{2}+\frac{A}{1}=2IX\rightarrow%20(IX=\frac{A-1}{2})\rightarrow%20\frac{A-1}{2}+\frac{A}{1}=2*\frac{A-1}{2}\rightarrow%20A-1+2A=2A-2\rightarrow%20A=-1[/img]

که با جواب 2 کتاب متفاوت هست(یعنی مقدار مقاومت رو کتاب 2 کیلواهم حساب کرده)

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : محاسبه مقاومت تونن

حذف کردن مقاومت کار اشتباهی است
    مثلا ج سوال دوم
    voc=3v
    isc=6A
    Rth=.5K
    بر محمد و آل محمد صلوات
    "اللهم صل علی محمد و آل محمد"
    آموزش نرم افزار ADS و HFSS
    طراحی اسیلاتور / طراحیPower Amp / تقویت کننده2طبقه/ طراحیLNA آموزش تصویری HFSS

دیدگاه

سلام و ممنونم از لطفتون
      اما در این مدار بر خلاف دیگر سوالات که تونن مدار از دید یه نقطعه رو می خواد ، در این مدار مقدار Vo رو طوری می خواد که قبل از مقاومت مقدار تونن رو محاسبه و سپس با مقاومت بار یا همون مقاومت انتهایی باید سری بشه ، جواب خود کتاب به این صورت هست من می خوام بدونم دقیقا مشکل حل من چیست که مقاومت دیده شده متفاوت به دست می یان؟

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

با سلام .

1- مورد اولی که اختلاف ناچیز هست روش شما هم درست هست حالا شاید کتاب تقریبی رفته باشه .

2- اون سوال دوم هم ...... مقاومت تونن دیده شده همون 1 اهم هست . کتاب جریان اتصال کوتاه رو اشتباه حساب کرده . جریانش میشه 6 . که بر ولتاژ تونن که اون هم 6 هست تقسیم بشه میشه 1 اهم ( مقاومت تونن )
        مصادیق اظهار محبت به همسر
        بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
        ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
        اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط skyzare
          با سلام .

1- مورد اولی که اختلاف ناچیز هست روش شما هم درست هست حالا شاید کتاب تقریبی رفته باشه .

2- اون سوال دوم هم ...... مقاومت تونن دیده شده همون 1 اهم هست . کتاب جریان اتصال کوتاه رو اشتباه حساب کرده . جریانش میشه 6 . که بر ولتاژ تونن که اون هم 6 هست تقسیم بشه میشه 1 اهم ( مقاومت تونن )
          ببخشیدآآ
          نه دادا
          باید با اون مقاومت هم موازی بشه که میشه 0.5 کیلو

مگه میشه را هوا مقاومت حذف کنی از مدار

Voc هم میشه 3
          نه 6
          به همون دلیل که را هوا نمیشه ....

مسلما جریان اتصال کوتاه تو مداری که شما مقاومتش رو حذف می کنید(که کار اشتباهیه) با مدار من یکی میشه
          بر محمد و آل محمد صلوات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جوجو 2011
            ببخشیدآآ
            نه دادا
            باید با اون مقاومت هم موازی بشه که میشه 0.5 کیلو

مگه میشه را هوا مقاومت حذف کنی از مدار

Voc هم میشه 3
            نه 6
            به همون دلیل که را هوا نمیشه ....

مسلما جریان اتصال کوتاه تو مداری که شما مقاومتش رو حذف می کنید(که کار اشتباهیه) با مدار من یکی میشه
            با سلام .

ببنید حرف شما درست هست . مقادیرتون هم درست هست . من هم نگفتم شما اشتباه کردید من گفتم کتاب اشتباه کرده . اما علت این که مقادیر ما با هم فرق داره این هست که نگاه هر کدام از ما به مدار برای محاسبه فرق داشته .

شما این جوری دارید به مدار نگاه می کنید که Vo رو محاسبه کنید :

که در واقع ولتاژ تونن میشه همون Vo که توی صورت سوال خواسته .

ولی من ( و هم چنین دید کتاب به مدار ) این جوری بوده :

الان من باید مدار معادل تونن رو که به دست میارم با مقاومت 1 کیلویی قبل از فلش سری کنم ( این هم همون بحث رو هوا که عنوان کردید در واقع چیزی رو هوا نمی مونه )تا بتونم Vo رو به دست بیارم . یعنی یه هم جین چیزی :

البته همون طور که گفتم کتاب Rth رو چون جریان اتصال کوتاه رو اشتباه کرده اشتباه هم محاسبه شده . باید 1 بذاره ( همون که سبزش کردم باید 1 باشه ) . الان می بینید که Vo=3 میشه .

نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه .
            مصادیق اظهار محبت به همسر
            بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
            ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
            اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط skyzare
              با سلام .
              اما علت این که مقادیر ما با هم فرق داره این هست که نگاه هر کدام از ما به مدار برای محاسبه فرق داشته .

ولی من ( و هم چنین دید کتاب به مدار ) این جوری بوده :
              سلام
              خب منم چیزی نگفتم- فقط میگم نگاهتون اشتباهه-درستش کنید :biggrin: :biggrin:
              کتاب که اصلا پرت حل کرده-روی ان که حرفی نیست

نمیتوان از مدار جزیی را خذف کرد :surprised: :nerd:

خلاصه هر جور حل میکنید جواب آخر میشه:

نوشته اصلی توسط جوجو 2011
              مثلا ج سوال دوم
              voc=3v
              isc=6A
              Rth=.5K
              بر محمد و آل محمد صلوات

دیدگاه

سلام و ممنونم از توضیحات همه شما دوستان
                جناب "جوجو 2011" جواب کتاب یا روششون اشتباه نیست ، در این کتاب نویسنده می خوان بگن که از هر جای مدار می تونین تونن بزنین و سپس قسمت تونن زده شده رو به قسمت جدا شده مجددا متصل و حل کنین.و بابت همین هم هست که جوابها یکی در می یان

دقیقا مثل حالتی هست که در مدارات تطبیق امپدانس در قسمت وسط یا هر قسمت دیگر مدار رو جدا می کنن و سپس با تونن دیده شده مقادیر مورد نیاز رو بدست می یارن.

بازم ممنونم از لطفتون که همیشه من رو به نحوی پاسخگو بودین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                  جناب "جوجو 2011" جواب کتاب یا روششون اشتباه نیست ، در این کتاب نویسنده می خوان بگن که از هر جای مدار می تونین تونن بزنین و سپس قسمت تونن زده شده رو به قسمت جدا شده مجددا متصل و حل کنین.و بابت همین هم هست که جوابها یکی در می یان
                  دقیقا مثل حالتی هست که در مدارات تطبیق امپدانس در قسمت وسط یا هر قسمت دیگر مدار رو جدا می کنن و سپس با تونن دیده شده مقادیر مورد نیاز رو بدست می یارن.
                  بله
                  حرف شما درسته ولی من فکرکردم دارید رو جواب آخر حرف میزنید که همونی میشه که گفتم
                  مسلما راه های مختلفی هست - راه کتاب هم درسته بشرطی که در اخر مقاومت را سری کنیم و....(همین طور که دوستمون در بالا گفتن)
                  بر محمد و آل محمد صلوات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X