اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تناسب بلندگو و آمپلی فایر از نظر قدرت و امپدانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تناسب بلندگو و آمپلی فایر از نظر قدرت و امپدانس

سلام خدمت دوستان گرامی.
    این تاپیک رو برای بالا بردن اطلاعات هممون ایجاد کردم تا شاید کمکی بشه که همگی بتونیم موزیک رو با کیفیت بیشتری بشنویم.
    چند وقتی هست ک برایه چندتا بلندگو پی ساختن یه امپلی میگردم.(دوستانی که کمکم کردن در جریان هستن. از همشون ممنونم) گزینه های مختلفی رو بررسی کردم. مورد جالبی که به نظرم اومد این بود که احتمالا تو تاپیک ها دید کاملی در مورد تناسب امپدانس و قدرت بلندگوها با امپلی وجود نداره(شاید من درست نگشتم. چون وقتم کم بوده.برای همین جسارته منو ببخشید)
    تو بعضی از تاپیکا ای سی stk4192 رو یه ای سی نسبتا قوی میدونن که به راحتی میتونی یه بلندگو 5 اینچی مناسب رو درایو کنه. یا حتی بسوزونه. اما نکته جالت اینجاست که 4192 50وات خروجی رو با thd 0.4 اعمال میکنه و وقتی ازش 55 وات بکشی thd به 1 میرسه (طبق دیتاشیت) این افزایش thd به صورت نمایی اتفاق میوفته. مثلا تو توان 70 وات دیگه افتضاح میشه. این در حالیه که یه بلندگوی کنوود 5 اینچی ژاپنی تو پیک بیس حدود 70 وات میکشه. یا یه ساب 309 معمولی پایونیر تو پیک بیس حدود 400 وات میکشه. این ارقام رو بوسیله آزمایشی که با اسیلوسکوپ دیجیتال کردم بدست آوردم. البته وقتی rms سیگنال رو حساب میکنی توان خیلی کمه (برای پایونیر حدود 120 وات) که البته تناسب بسیاری به خود موزیک داره.
    تو این شرایط ما 4192 رو برای یه جفت ووفر خوبه 5 اینچی می بندیم قافل از اینکه دیستورشن تو ولوم بالا داره موزیک رو خراب میکنه.
    من فکر میکنم برای اینکه به کیفیت بالا برسیم باید امپلیمون تو توان پیک بلندگو کمترین thd رو داشته باشه.
    در مورد مدارات گسسته هم دوستانی که دستی بر آتش دارند بهتر میدونن.
    همینطور در زمینه امپدانس هم جا برای بحث و تبادل نظر زیاد هست. مثلا اکثر ای سی های س stk به امپدانس پایین حساسن. ممکنه بشه با همین 4192 حسابی باندای 4 اهمی رو تکون داد اما thd خیلی بالا میره. ضمنا یکمی هم ممکنه سینگال صدا روی dc مدوله بشه( سیگنال صدا بعلاوه یکمی از ولتاژ تغذیه) که هم بلندگو رو داغون میکنه هم صدارو خراب میکنه و کلا خیلی تأثیر منفی داره.
    در اخر باز هم میگم مطمئنا من همه تاپیک هارو ندیدم و ممکنه این بحث تکراری باشه. اما فکر میکنم بحث جالبی باشه.
    منتظره بازخوردهای شما هستم.

پاسخ : تناسب بلندگو و آمپلی فایر از نظر قدرت و امپدانس

با فرمایشات شما موافقم. ولی بزرگترین مشکل عدم وجود اطلاعات صحیح و کامل در زمینه بلندگوهاست. اگر جایی گفته شده 4192 یه ووفر 5 اینچی رو میسوزونه منظور کنوود ژاپن نیست. منظور چیزی است که تو بازار پیدا میشه و اغلب چینی است. من خودم یه بلندگوی 4 اینچ 6 اهم بی نام و نشان داشتم که به هر آمپی میزدم نمیگفت با کی هستی. تا جایی که ببوبین به ته مگنت میخورد. آخرم ازم دزدیدنش. ولی اینها نادرند.
    در مورد 4192 و باند 4 اهمی هم خیلی موافق نیستم. سری stk عمدتا 8 اهم هستند که در سیستمهای تجاری عمدتاً از بلندگوهای 6 اهمی استفاده میکنند. البته استفاده از باند 4 اهمی خیلی توصیه نمیشه. چون به مدار بیشتری وارد میکنه. ولی دیسترویشن رو کاهش میده. چون دامنه سیگنال افزایش پیدا میکنه.
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

موافقم. stk های موجود تو ایران اکثرا 8-6 اهمی هستن. البته سری stk ایسی های خیلی جالبه دیگه هم داره که به احتمال قوی باهاشون آشنا هستین. stk 350 تقویت کننده ولتاژ thd 0.005 از توان های پایین تا بالا یا stk4040x توان های پایین تا بالا thd 0.008 .من از چرخه الکترونیک تو امجد پرسیدم، نداشتن ولی گفت میگردم برات.

در زمینه رابطه امپدانس با دیستورشن :
      طبق اطلاعات بسیار اندکی که در زمینه ترانزیستور دارم اینطور فکر میکنم که هرچی از المان نیمه هادی بیشتر جریان کشیده بشه (با توجه به مشخصات قطعه) منحنی مشخصه های نیمه هادی بیشتر غیر خطی میشه. تا جایی که محاسبات پارامتر ها مربوط به طراحی یک مدار ترانزیستوری فرمول هاش تغییر میکنه. و با توجه به اینکه عنصر اعوجاج در تقویت کننده ها دقیقا بخاطر غیر خطی بودن المان هاست نتیجه این میشه که احتمالا با کم کردن امپدانس اعوجاج افزایش پیدا میکنه.

( بلنگوی 4 اهمی باعث کاهش دیستورشن میشه) این فرمایشتونو درست متوجه نمیشم. یا احتمالا برداشتم درست نیست. این چطور اتفاق میفته. البته احتمال میدم توضیحش خیلی گسترده باشه اما اگه مختصر اشاره کنید ممنون میشم.

دیدگاه

منظور دریافت قدرت برابر از دو امپدانس است. تمام ابزار آلات سنجش رو کنار بگذاریم و به گوشمون اطمینان کنیم. یه میزان مشخصی از صدا رو مد نظر بگیریم. مثلاً صدای متعادل و ملایم که داره از یه بلندگوی 4 اهمی پخش میشه. آی سی هم stk است. حالا اگر بلندگو رو 8 اهم کنیم طبیعتاً با کمی افت صدا مواجه میشیم. مجبوریم ولوم رو بالا ببریم. این یعنی ما آمپلی رو به اشباع شدن نزدیک میکنیم و این یعنی thd بالاتر. البته بحث خطی بودن که شما فرمودید هم درسته. ولی از یه جایی به بعد. تا یه جاهایی بر عکسش صدق میکنه ولی وقتی کم کم به آمپ به اشباع شدن نزدیک میشه حرف شما صدق میکنه.
        خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

کاملا موافقم. همون طور که فکر میکردم درست برداشت نکرده بودم. هیچ وقت اینطور به این موضوع نگاه نکرده بودم. در توضیح فرمایشات شما برای کسایی که شاید معنای اشباع رو درست متوجه نشن عرض مینکم:(جسارتا)
          بلنگو با اهم بالاتر باعث میشه تا نیاز به ولوم بالاتری داشته باشیم . این یعنی افزایش دامنه سیگنال خروجی. ما برای این افزایش هم محدودیت داریم که همون سطح ولتاژ تغذیه هست.وقتی که میخواهیم دامنه رو افزیش بدیم صدا بیشتر میشه (چون مقدار rms سیگنال بیشتر میشه) اما پیک سیگنا به ولتاژ تغذیه محدود میشه (مثلا 40 ولت) ما می خواهیم پیک سیگنال بشه 45 ولت اما این اتفاق نمیوفته و در واقع پیک سیگنال برش می خوره و شکل سیگنال عوض میشه و این یعنی همون thd. البته اعوجاح های دیگه ای هم وجود داره که توضیحش خیلی گستردست.

طی همین موضوع امروز یه نگاهی به دیتاشیت stk ها انداختم(دقیقتر) داشتم دنبال چیزی به عنوان محدودیت جریان خروجی میگشتم که پیدا نکردم. البته یه برداشت اینه که این محدودیت رو با نشون دادن امپدانس بلندگو بیان کرده اما بیشتر به خاطره فشاری که ممکنه به ای سی بیاد امپدانس بلندگو رو محدود کرده. و رابطه ای بین جریان خروجی یا امپدانس بلنگو و thd نذاشته. بنظرم این همون حرف شمارو تایید میکنه که محدودیت ولتاژی مدارات تقویت کننده احتمالا خیلی قبل از محدودیت جریانی اونها اتفاق میوفته و باعث اعوجاج میشه. البته به شرطی که انتخاب امپدانس نامناسب با عث بهم ریختن بایاس مدار نشه و ترانزیستور هارو از حالت پایدار خارج نکنه.

نتیجه اینکه تو گوش دادن به صدای دلنشین و با کیفیت ، خساست اصلا جایی نداره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X