اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد درایورl298...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در مورد درایورl298...

با سلام وعرض خسته نباشید...
    سوالی داشتم در مورد درایورl298...
    اگر بخوام سرعت یک موتور220 ولت رو با عرض پالس توسط کنترل کنم میتونم از این ای سی استفاده کنم؟
    (موتور یونیور سال هستش و با ولتاژ دی سی هم کار می کنه)
    تو رو خدا اگه امکانش هست کمکم کنید...باید برای پروژه پایانیم هر چه زودتر اقدام کنم...کسیم ندارم کمکم کنه!برای برنامه هم یه مشکل دیگه دارم که اگه بتونید کمکم کنید واقعا ازتون ممنون میشم. :cry:

پاسخ : در مورد درایورl298...

نه نمیتونید l298 مخصوص ولتاژ dc هست
    برای کنترل دور موتور ac شما مدار دیمر را اینترنت سرچ کن خیلی ساده هست کنترل میکنه

اگر هم میخواهی با میکرو کنترلر کنترل کنی باید خروجی میکرو را بدی به اپتوتریاک و توسط اپتوتریاک یک تریاک را راه اندازی کنید ، مثلا اپتوتریاک moc3021 , تریاک هم مثلا bta16

شما ببینید استادتون منظورش کنترل با میکرو هست یا صرفا دور موتور ac

همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
    کانت

دیدگاه

یه ترایاک بگین که بتونه جریان بالا روهم عبور بده مثلا 10 آمپر
      مدت هاست نیستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasalifix
        یه ترایاک بگین که بتونه جریان بالا روهم عبور بده مثلا 10 آمپر
        bt139
        چرا ناراحتی پاتریک!
        + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        محصولات

دیدگاه

ممنون :agree:...
          کل جریان موتور 0.5 امپره! موتور یونیورساله...AC/DC رو جواب میده :agree:
          میشه موج pwm رو از میکرو بدم به ماسفت تا ماسفت سرعت رو کنترل کنه؟قراره 220ولت رو "DC" کنم ؛ بدم به ماسفت...تحریک گیت هم با PWM انجام بشه...خوبه؟عملیه؟ :cry2:
          فقط مدار بایاس ماسفت رو خوب بلد نیستم!!!میشه...؟؟!
          اخه سر یه دور مشخص باید موتور حتما متوقف شه..دیمرجواب نمیده!! :angry:

دیدگاه

موتورت ac هست یا dc ?

همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
            کانت

دیدگاه

صورت مسئله رو باید در اولین پست کاملا باز کنید تا بشه خیلی راحت کمکتون کرد ، نه اینکه خودمون رو به در و دیوار بکوبیم تا بفهمیم مقصود چیست!
              ----------------------------------------------------------------
              در مورد L298 که اصلا فکر شو نکنید.
              -------------------------------------
              قابل توجه دوستان:
              یکی از انواع موتورهای DC میدان سیم پیچی شده موتور یونیورسال است. اسم این موتورها از این واقعیت گرفته شده‌است که این موتورها را می‌توان هم با جریان DC و هم AC بکار برد، اگر چه که اغلب عملاً این موتورها با تغذیه جریان متناوب کار می‌کنند. اصول کار این موتورها بر این اساس است که وقتی یک موتور DC میدان سیم پیچی شده به جریان متناوب وصل می‌شود، جریان هم در سیم پیچی میدان و هم در سیم پیچی آرمیچر (و در میدانهای مغناطیسی منتجه) هم‌زمان تغییر می‌کند و بنابراین نیروی مکانیکی ایجاد شده همواره بدون تغییر خواهد بود. در عمل موتور بایستی به صورت خاصی طراحی شود تا با جریان متناوب سازگاری داشته باشد و موتور نهایی عموماً دارای کارایی کمتری نسبت به یک موتور معادل DC خالص خواهد بود.
              مزیت این موتورها این است که می‌توان تغذیه AC را روی موتورهایی که دارای مشخصه‌های نوعی موتورهای DC هستند بکار برد، خصوصاً اینکه این موتورها دارای گشتاور راه اندازی بسیار بالا و طراحی بسیار جمع و جور در سرعت‌های بالا هستند.

سرعت این موتور ها در بی باری در حدود20000دور در دقیقه و در بار کامل حدود 4000 تا 1600 دور در دقیقه است.

لذا با این دور های بالا موتور نمی تونه آنی متوقف بشه.اگه منظورتون اینکه خاموش بشه،خوب آره میشه.
              همواره يادمان باشد:
              1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
              2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
              3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

روش کنترل سرعت:
                1- روش مقاومتی:این روش یک مقاومت با موتور اونیورسال سری می شود.
                2-روش منشعب:در این روش به و سیله یک چک سرعت تغییر می کند.
                3- روش کنترل کننده نیم موج که مدار آن را در شکل زیر مشاهده میکنید.

-------------------------------------------
                چگونه میتوان موتور را چپگرد راستگرد کرد؟
                با تغییر سر بندی زغال های سر کلکتور که همان تغییر جهت جریان در آرمیچر است.
                با تغییر جهت جریان تحریک قطب ها

ببخشید اگه کمی خشک و تئوری گفتم.
                موفق باشید.
                همواره يادمان باشد:
                1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نیلوفر99
                  اگر بخوام سرعت یک موتور220 ولت رو با عرض پالس توسط کنترل کنم میتونم از این ای سی استفاده کنم؟
                  (موتور یونیور سال هستش و با ولتاژ دی سی هم کار می کنه)
                  گفتند که DC است و با 220 ولت کار میکنه!!!

ولی حداکثر ولتاژ عبوری این درایور 50 ولت است. :nice:
                  [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X