اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت دستگاه (حتما راهنمایی کنید)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت دستگاه (حتما راهنمایی کنید)

با عرض سلام خدمت دوستان من می خوام سخت افزار plc رو بسازم طوری که با نمونه ی واقعی اش تفاوتی نداشته باشه به چندتا مشکل برخوردم دوستان راهنمایی کنند فعلا کاری به نرم افزارش ندارم و بعد از ساخت سخت افزار می رم سراغ اون
    اولین مشکل اینه که یک ای سی معرفی کنید که مبدل 24 ولت به 3الی 5 ولت باشه در ضمن می تونم برای این مبدل از اپتوکوپلر استفاده کنم یا نه ؟ یا بهتر از ترانزیستور استفاده کنم و کلکتورش رو not کنم بدم به میکروم
    دومین دوستان مثلا اگه بخوام برای plc کارت توسعه قرار بدم خوب با مشکل مواجه هستم مثلا فرض کنید خود بخش cpu ما 30 پین ورودی خروجی داشته باشه اگه بخوام یک کارت توسعه ی دیگه بهش اضافه کنم که مثلا 30 تا پین دیگه براش درست کنم به نظرتون چه کار کنم یکی اینکه توی کارت توسعه هم یک میکرو بزارم دیتاهای ورودی رو بخونه بعد به صورت سریال برای cpu یا میکروی اصلی بفرسته یا اینکه نه از مالتی پلکسر استفاده کنم به نظرتون کدوم سرعتش بالاتر
    سومین مشکل اینه که من اگه بخوام نویز میکروم که یکی از خانواده های avr هست رو کم کنم از نوع smd استفاده کنم یا dip کلا چه پیشنهادهایی برای رفع مشکل نویز دارید
    اگه همزمان بخوام از پورت سریال برای کارت توسعه و ارتباط میکرو با pc استفاده کنم چه راه حلی رو پیشنهاد می کنید
    یک ای سی اپتوکوپلر معرفی کنید که توانایی تحمل 24 ولت رو داشته باشه
    دوستان ممنونم می شم فعلا این سوالات رو پاسخ بدید تا سوالات بعدی :applause:

یک مبدل

اضافه شده در تاریخ :
    راهنمایی کنید ممنون
    قم الکترونیک

پاسخ : ساخت دستگاه (حتما راهنمایی کنید)

با سلام،

اولا، این چیزی که شما میخوای بسازی، بهش PLC نمیگن، اسمش Mini System هستش.

در ثانی، منظورت از آی سی مبدل 24 ولت دقیقا چیه؟
    هر نوع اپتوکوپلری رو تا 300 ولت هم میتونی استفاده کنی!

SMD و DIP در برابر نویز با هم تفاوتی ندارن، ضمن اینکه برای PLC حداقل باید از مگا64 یا مگا128 استفاده کنی که اصلا نوع DIP ندارن! فقط اصل و مرغوبش رو بگیر که بهتر باشه، حتی برای نویز .....

برای کاهش نویز، باید انواع فیلترهای ورودی و خروجی، شیلدها و روش های اصولی طراحی PCB و کیسینگ رو در نظر داشته باشی ....

حتی PLC های معمولی مبتنی بر آدرس باس و دیتا باس هستند، هیچ PLC ی ندیدم که با بردهای جانبی خودش از طریق ارتباط سریال ارتباط برقرار کنه، حالا اگر ارتباط CAN باشه، یه چیزی، که اونم فکر نکنم به صرفه باشه!

در کل، طراحی یه PLC یا Mini System نیاز به تجربه کافی داره، ضمن اینکه این سیستم ها دارای یک OS هستند و قابلیت لود شدن Application های متفاوت بصورت برخط بر روی اونها وجود داره. و میشه بطور مستقیم و برخط، توسط PC برای اونها سیکوئنس کاری تعریف کرد.

توصیه میکنم، اگر تجربه کافی نداری، بیخیالش بشی ....
    مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

دوست عزیز تا جایی که من از نوشته های شما خوندم خیلی اطلاعات کمی دارید. شما فعلا توانایی انجام همچین کاری نداری. بهتره مطالعتونو بیشتر کنید در اینده امیدوارم بتونید همچین کاری بکنید.

تو پی ال سی های زیمنس پروسسور مخصوص خود پی ال سی زیمنس هستش. STEP 7 CONTROLER. یه رم و یه رام و چند تا بافر ورودی و خروجی. چیز دیگه ای توش نیست.

تو سیستمهای زیمنس از روش مالتی پلکس استفاده شده. البته ادرس دهی به صورت سریاله.
      منظورتونو از اینکه اپتو کوپلری که تا 24 تحمل بکنه کلا مبهمه. ورودی اپتو کوپلر دیوده و با جریان کنترل میشه.
      پورت سریال اصلا پورت مناسبی برای ارتباط با کارتهای توسعه نیست. دلیلشو واگزار میکنم به خودتون که برید تحقیق بکنید که برای شبکه کردن چند تا پروسسرو از چه پروتکل های استفاده میشه.

دیدگاه

اولین مشکل اینه که یک ای سی معرفی کنید که مبدل 24 ولت به 3الی 5 ولت باشه در ضمن می تونم برای این مبدل از اپتوکوپلر استفاده کنم یا نه ؟ یا بهتر از ترانزیستور استفاده کنم و کلکتورش رو not کنم بدم به میکروم
        ایسی های 7805 میتونی ولتاژ 5 ولت رو بسازی و با lf30 ولتاژ 3 ولت البته lf30 در بازار به سختی پیدا میشه ولی lf33 که ولتاژ 3.3 ولت تولید میکنه ب موجود است

دوست عزیز تا جایی که من از نوشته های شما خوندم خیلی اطلاعات کمی دارید. شما فعلا توانایی انجام همچین کاری نداری.
        منم با این نظر موافقم آخه اصلا کدوم PLC به درد بخوری رو با AVR می سازن. اصلا میکرو های AVR تو محیط صنعتی کار نمیکنن.

دیدگاه

ممنون بابت توضیحاتی که دادید اما یه چندتا نکته هست که باید بگم من عزم خودم رو جمع کردم که درستش کنم به امید خدا بعد از این هم میرم سراغ سایت یه نرم افزار برای برنامه نویسیش و خوشحال میشم دوستان هم کمکم کنند
          یکی اینکه یکی از دوستان گفت 7805 خوب این که رگولاتوره من رگولاتور نمی خوام یه چیز منطقی بگید اگه قرار باشه پورتمون با فرکانس بالا روشن خاموش بشه فکر می کنی جواب بده :mrgreen:
          خوب در مورد مالتی پلکسر هم فکر کردم دیدم چندتا مشکل براش پیادا کردم که بعدا می گم اگه 8 تا پورت در نظر بگیرم برای ارتباط با کارت های دیگه به نظرم بهتر باشه مثلا کارت های توسعه رو کد بندی کنم و اولی مثلا کدش باشه ff و دومی باشه fe الا اخر و مثلا بتونیم 10 کارت توسعه اضافه کنیم 10 حالت از 256 حالت این 8 پورت برای ارتباط برقرار کردن با کارت ها باشه مثلا با ارسال کد ff کارت توسعه اولی انتخاب بشه و اول دیتاهای مربوط به ورودی خوانده بشه یا اسکن بشه بعد هم دیتهای خروجی رو برای اون کارت توسعه ارسال کنه بهد بره سراغ کارت توسعه ی بعدی خوب فکر کنم مشکل این حل شد دوستان اگه مشکلی میبنید بگید ممنونتون میشم

اما باز نیاز به یک مبدل 24 ولت به 5 ولت با سرعت بالا داریم اگه دوستان ای سی چیزی می شناسن که گیر میاد بگن راستی از اپتوکوپلر هم میشه استفاده کرد یا نه ؟
          توی plc های مثلا مثل دلتا اگه توجه کنید یک پایه ی ss داره که اگه به 24 ولت بدید اونموقع پروت ها مون با 0 ولت فعال میشن و led اون پورت روشن میشه و اگه ss رو به 0 ولت وصل کنیم برعکس میشه دوستان راه حلش به نظرتون چیه ؟

در کل ما توی plc ها مون چند نوع ورودی خروجی داریم نوع ترانزیستوری و نوع رله ای که نوع رله ای می تونه 220 روهم دریافت کنه و نوع ترانزیستوری 24 ولت رو دریافت می کنه این رو جهت اطلاع بعضی دوستان گفتم که می خوان راهنمایی کنند هر دو مورد رو مد نظر داشته باشن به نظرتون میشه توی plc یک پورت رو هم ورودی کرد و هم خروجی منظورم اینه که هر موقع بسته به شرایط کاری پورتمون ورودی باشه و یا خروجی دوستان اگه بخوام این قابلیت رو بزارم چندتا مشکل دارم که شاید از خیر این گذشتم

و اما در مورد adc خوب توی plc ماکزیمم ولتاز انالوگی که به plc بدیم 10 ولت هست حالا باید چه کار کنم البته دوستان بجز تقسیم ولتاژ راه حل دیگه ای هست یا adc هست که 10 ولت رو تحمل کنه ولی بهتره که از خود adc میکرو استفاده کنم چون اون 8 پورت مربوط به ارتباط با کارت توصعه محدودیت داره شاید مجبور بشم adc فقط cpu داشته باشه

برای کاهش نویز، باید انواع فیلترهای ورودی و خروجی، شیلدها و روش های اصولی طراحی PCB و کیسینگ رو در نظر داشته باشی
          خوب توی ورودی که اپتوکوپلر گذاشتم به نظرتون چه مشکلاتی دیگه ای ممکنه با هاش مواجه بشم

اگه توجه کنید plc های زیمنس ساختار ریست جالبی دارن چه جوری میشه اون ساختار رو بدست اورد؟

در ضمن و یک سوال دیگه برای برنامه ریزی plc یا پروگ کردنش چه روشی رو پیشنهاد می کنید ایا میشه با یک پورت سریال و یک مبدل usb به سریال میکرو رو برنامه ریزی کرد؟
          دوستان فعلا من بعضی از مشکلات رو به ذهنم رسید که دارم در مرودش فکر می کنم شما هم اگه مشکلی می بینید لطفا بگید ممنون اگه اطلاعاتی هم راجع به سوالات بالا دارید لطفا راهنمایی کنید
          قم الکترونیک

دیدگاه

حالا نمی دونم شما چرا اینقدر با میکرو avr رابطه ی بدی دارید خوب هر میکرویی اگه یکسری اصول رو رعایت نکنید با نویز مواجه میشید من فکر می کنم بیشتر این موضوع مربوط میشه به شرکت میکرو چیپ که این جو رو بر علیه اتمل راه انداخته من توی قم چند جا رودیدم که میکروی AVR کار میکرد و هیچ مشکلی هم نداشت در ضمن توی اکثر ریموت کنترل ها از میکروی AVR استفاده شده که من توی کارخانه ی سنگبری که هم رطوبت بالا داره و هم شرایط محیطی فوق العاده بد اما فوق العاده عالی داره کار میکنه
            قم الکترونیک

دیدگاه

با سلام

برای مواجهه با نویز ، این چند کار را تست کنید: ( با هر میکروکنترلری که کار می کنید ... )

1- تعداد 8 عدد لامپ 40 تا 100 وات و مهتابی را با ترتیب باینری از 0000000 و 00000001 و ..... تا 11111110 و 1111111 روشن و خاموش کنید.( هر ثانیه = یک تغییر و مدت آزمایش = 24 ساعت) ( ارتباط بوسیله رله شیشه ای و کنتاکتور ) ( کنتاکتور در فاصله 30 سانتی متری از برد شما باشد )
              2- یک عدد موتور تکفاز کولر 1/2 اسبی را با تکرار 1 نوبت در هر 5 ثانیه روشن و خاموش کنید.( با کنتاکتور 20 آمپری یا بالاتر و بخصوص 3 فاز - ) ( و مدت آزمایش = 48 ساعت ) ( کنتاکتور در فاصله 30 سانتی متری از برد شما باشد )
              3- گوشی تلفن بی سیم برد بالا( 20 کیلومتر به بالا ) را در فاصله 30 سانتمتری برد میکرو ، به تعداد 100 نوبت در 2 ساعت فعال کنید.
              4- برق شهری را بین 180 تا 250 با سرعتهای مختلف تغییر دهید و به مدار تحویل دهید.( یک مدار اختلال ساز باید بسازید )
              5- .......

دستگاه شما نباید در مدت آزمونهای فوق ، دچار اختلال شود.

خدا یارتان باد!!! ( همین قسمتها بین 3 ماه تا 12 ماه کار دارد تا به قابلیت اطمینان کافی برسید.)

بعدش مدارک فنی پی ال سی ها را مطالعه و اقدام به شبیه سازی کنید.( 12 ماه هم برای ساخت یک محصول صنعتی نیاز دارید.)

( با این پروژه تا 2 سال دیگر مشغول خواهید بود - تا دستگاه قابل فروش به صنعت بسازید "نه یک پروژه دانشجویی 6 ماهه" )

================================================== ===================

از bus expander می توانید برای افزایش ورودی و خروجی ها استفاده کنید.( توی همین سایت در جایی معرفی شده )

از مالتی پلکس و لچها و بافر های 8 بیتی

از شیفت رجیسترهای 8 بینی

هم می توانید استفاده کنید.

================================================== =================

هر میکرویی(در برد مدار هدف) که در مقابل آزمونهای استاندارد برای تست کارآیی ، عملکرد مقبولی داشته باشد، قابل استفاده است.

================================================== ================

تاپیک مقابله با نویز در مدارات میکروکنترلی را ببینید.

=================================

رابط دیجیتال با 24 ولت هم توسط اپتوکوپلر خواهد بود

ورودی 10 ولت و ( 20 یا 24 میلی آمپر ) هم با مقاومتهای رایج و خازن ( هم نقش تقسیم مقاومتی و هم فیلتر پایین گذر را دارند ) متصل می شوند.

================================================== ================================

اگر این پروژه را به سرانجام برسانید، در پایان پروژه:
              1- عکس شما دیگر شبیه این عکس آواتار جوان 22 ساله نخواهد بود بلکه شبیه یک فرد 30 ساله خواهید شد !( 20% موهایتان را هم از دست خواهید داد! )
              2-....
              گشتی در لاله زار
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

یکی اینکه یکی از دوستان گفت 7805 خوب این که رگولاتوره من رگولاتور نمی خوام یه چیز منطقی بگید اگه قرار باشه پورتمون با فرکانس بالا روشن خاموش بشه فکر می کنی جواب بده
                خوب دوست عزیز زودتر میگفتی که 24 ولت سیگناله نه ولتاژ به راحتی میتونی از بافر های CMOS استفاده کنی CD4050 یک نمونه خوب برای این کار هست تا 1MHZ رو جواب میده 74hc4050 هم تا 16 مگاهرتز رو جواب میده.

دیدگاه

شما مشغول باش. فقط جون من!!!! سنکبری و مخصوصا ریموت کنترل رو واسه خنده گفتی دیگه؟؟؟؟ وجدانن جک نگفتی؟؟؟ اخه سنگبری چیه که میکرو نتونه کار کنه؟؟
                  شما شرایط کوره قوس رو در نظر بگیر که دورش با گوشی روشن یه دور بزنی گوشیت در بهترین شرایط خاموش میشه.

دیدگاه

نه عزیزه من سنگ بری ها بدترین شرایط رو دارن می تونی از کسایی که باplc کار کردن بپرسی من حدود 6 ماه پیش یک اینورتر توی سنگبری بستیم دوماه بعد وقتی رفتیم دیدیمش شده بود موش ابکشیده تا وقتی نری نمی فهمی
                    در مورد سخنان Solsal هم باید بگم
                    اولا تشکر بابت راهنمایی دوما انشاا... با کمک خداوند و شما دوستان تا عید می سازمش شما چه توصیه هایی می کنید که میکرو مون در ازمون تست از ریست شدن و هنگ کردنش جلوگیری کنیم
                    قم الکترونیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicnarm2010
                      نه عزیزه من سنگ بری ها بدترین شرایط رو دارن می تونی از کسایی که باplc کار کردن بپرسی من حدود 6 ماه پیش یک اینورتر توی سنگبری بستیم دوماه بعد وقتی رفتیم دیدیمش شده بود موش ابکشیده تا وقتی نری نمی فهمی
                      در مورد سخنان Solsal هم باید بگم
                      اولا تشکر بابت راهنمایی دوما انشاا... با کمک خداوند و شما دوستان تا عید می سازمش شما چه توصیه هایی می کنید که میکرو مون در ازمون تست از ریست شدن و هنگ کردنش جلوگیری کنیم
                      تمام تجهیزات صنعتی توسط سیلر واتر پروف میشن. هیچ نگرانی از بابت خیس شدن وجود نداره. شما تا نبینی کوره قوس ذوب اهن چیه درک نمیکنی حرف منو. میدانهای بی حساب کتاب الکتریکی و مغناطیسی.
                      به هر حال. موفق باشین. امیدوارم تا عید به نتیجه روشنی برسین و عمرتون رو بیشتر رو چیزایی که نتیجه مشخصی ندارن تلف نکنین.

دیدگاه

عزیز من من کوره های شرکت استیل ریزان کابل فدک و... رو از نزدیک دیدم دستگاه رو که توی کوره نمی زارن حداقل 10 متر فاصله داره ولی توی کارخانه های سنگ بری همه جا پر از الودگی هست و کمتر تجهیزاتی تحمل میاره
                        قم الکترونیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicnarm2010
                          عزیز من من کوره های شرکت استیل ریزان کابل فدک و... رو از نزدیک دیدم دستگاه رو که توی کوره نمی زارن حداقل 10 متر فاصله داره ولی توی کارخانه های سنگ بری همه جا پر از الودگی هست و کمتر تجهیزاتی تحمل میاره
                          بله حق با شماست.
                          موفق باشید.

دیدگاه

من نمی دونم مگه ساخت plc چقدر سخته که دوستان این همه ما رو ناامید می کنند مگه مهندس کی نژاد نیست خوب اینورتر سه فاز ساخته خوب بلاخره هر چیزی زحمتی داره تا کی دماسنج و ساعت و ... بسازیم بلاخره ما بچه های الکترونیک باید یه کاری بکنیم یه حرکتی یه جیزی همش میگیم تحریم و...
                            قم الکترونیک

دیدگاه

امیدوارم ازم دلگیر نشده باشی دوست گلم
                              قم الکترونیک

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X