اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد برد داخلی سروو موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد برد داخلی سروو موتور

با سلام به دوستان
    یه سوال برام پیش اومده که ایا برد اخلی سروو میکرو هست یا نه که میتونه با استفاده از یه پتانسیومتر و یه پالس ورودی pwm موتور رو کنترل کنه
    یه لینک جالب هم دیدم که برام سوال شده که با چه برنامه و دستوری میشه یه سروو رو با میکرو کنترل کرد به این صورت که سیگنال از کامپیوتر باشه از پورت سریال که مقدار عددی بین 0 تا 255 رو سند کنه میکرو با چه دستوری میتونه سیگنال لازم برای کنترل pwm سروو ایجاد کنه
    http://www.hack247.co.uk/diy-simulator-racing-gauge/

اضافه شده در تاریخ :
    کسی نمیتونه کمک کنه واقعا
    انقدر کار با سروو سخته؟

پاسخ : سوال در مورد برد داخلی سروو موتور

به نام خداوند جان و خرد
    درود بر شما

در داخل درایو های سروو صنعتی بیشتر تلفیقی از FPGA و میکرو کنترلر یا DSP می باشد
    و با روش های مختلفی می توانید آنها را کنترل کنید
    1- اعمال ولتاژ آنالوگ
    2- آعمال PWM
    3- به صورت اعمال سیگنال پالس و سیگنال جهت Pulse & Direction
    4- از راه شبکه RS485
    5- از راه شبکه Ethernet

(سه روش آخر بسیار عمومی تر است)
    البته تمامی روش های بالا بر روی یک درایو سروو هم زمان موجود نیست و بسته به مدل و یا تکنولوژی ساخت آن تفاوت می کند

شما اگر پروتکل ارتباطی با یکی از پورت های شبکه درایو مورد نظر را داشته باشید می توانید تمامی پارامترهای در دسترس آن را به راحتی کنترل کنید!
    :job:
    شاد و تندرست باشيد
    دوستدارتان
    مهدی حریری

دیدگاه

مرسی از جوابتون اما نمیدونم چرا تو این انجمن همه جوابا کلی هست
      خب میشه این لینکو نگاهی بکنید؟
      http://www.hoddo.net/ocboard.html#servo
      سوال من در مورد کنترل سروو های معمولی با فیدبک پتانسیومتری هستش
      و اینکه ایا میشه مدار بالا با پورت سریال کار کنه
      چه دستوراتی باید داستفاده کنم ممنون

دیدگاه

سلام
        در کل برای راه اندازی این سروو ها باید یه پالس pwm با فرکانس 50Hz تولید کنید و زمان یک بودن این پالس می تونه از 1ms تا 2ms تغییر کنه.

برای اینکه حرکت سروو از طریق سریال کنترل بشه، باید متناسب با عددی که از پورت سریال دریافت میشه، پهنای پالس pwm رو تغییر بدید.
        مثلا اگر 255 از پورت سریال دریافت شد، زمان یک بودن پالس pwm رو برابر 2ms قرار میدید.
        توی فیلم زیر میشه اون عدد که روی Lcd نشون داده میشه رو از طریق سریال به میکرو فرستاد و میکرو هم با توجه به مقدار اون عدد، سروو رو حرکت بده!
        http://s3.picofile.com/file/7390630535/Video0044.mp4.html

دیدگاه

عزیزان الگوریتم کلی رو میدونم یه نمونه دستور میشه بنویسید یا مثال دستوری که چجور میشه نوشت متناسب با دیتا که مثلا عدد 255 سروو رو کنترل کرد
          نمیشه که واسه 0 تا 255 دستی نوشت که

دیدگاه

این یه برنامه برای کنترل سروو با ولوم هست. با یه تغییر توی برنامه میشه تبدیلش کرد به سریال.
            http://s1.picofile.com/file/7531520642/servo.rar.html
            توی این خط از برنامه زمان پالس خروجی برای سروو کنترل میشه.
            OCR1A= (((adc_data+1)*3.92)+1000);
            با قرار دادن عدد دریافتی از پورت سریال بجای adc_data پالس خروجی متناسب با اون عدد تغییر میکنه.

دیدگاه

سلام دوست عزیز من خودم با استفاده از پورت سریال این موتور هارا کنترل کردم چون این موتوری که ما داشتیم رفتار خطی خوبی نداشت (از یه جایی به بعد) با وصل کردن ان به کامپیوتر بهترین مقادیر را پیدا کریدم :biggrin:
              شما نباید انتظار این را داشته باشید که بچه ها کدهای نهایی را اینجا بنویسند خودتان نیز یک حرکتی بکنید
              برای شروع کار با پورت سریال را شروع کنید در انجمن مطالب زیادی را پیدا می کنیدبا جستجو پستی که مربوط به من زمانی که داشتم با سریال و VB کار می کردم نیز پیداخواهید کرد
              موفق باشید

معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
              اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
              آموزش Modelsim

دیدگاه

خودم این رو پیدا کردم کسی میتونه خط ها رو توضیح بده ممنون
                include "modedefs.bas"

define osccal_1k 1 'Set osccal for OTP chips

pos var byte 'Servo position
                servo1 var gpio.5 'Servo control output-pin
                serpin var gpio.4 'Serial control input-pin
                ID var byte 'ID number storage variable
                ID = 5 'Assign unique ID to servo-pod
                adcon1 = 7 'All pins digital I/O, not AD
                trisio = %00010000 'gpio.4 = input
                pos = 125 'Center servo on power-up

low servo1 'Setup for positive pulse

main:
                pulsout servo1,pos
                serin serpin,N9600,15,nxt,[ID],pos 'Get input
                nxt:
                goto main
                end

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariaericson
                  مرسی از جوابتون اما نمیدونم چرا تو این انجمن همه جوابا کلی هست

دوست عزیز دلیلش اینه که بیشتر سوال ها کلی هستند
                  اگر شما و یا هر دوست دیگری که سوال می پرسید بتوانید به صورت مهندسی و دقیق مشخص کنید که چه می خواهید حتما یک شخصی جواب شما را خواهد داد
                  با این حال بیشتر دوستان سوال های کلی می پرسند و انتظار جواب دقیق دارند!!!

حالا چرا این عزیزان سوال را به صورت کلی می پرسند؟
                  بیشتر مواقع یا در مورد محدوده موضوع مورد بحث بیشتر از آن چه، یافته اند نمی دانند !! و یا اگر کسی به آنها راهنمایی کند به دنبال تحقیق بیشتر نمی روند!!!
                  و یا انتظار دارند تا سوالی را مطرح کردند یک یا چند نفر پیدا شوند و از الف تا ی را به آنها آموزش دهند!!!
                  البته سیستم آموزشی ما به جای پژوهش محور بودن آموزش محور است و نمی توان زیاد خرده گرفت ولی بهتر است که روحیه پژوهشی نیز بیش از پیش تقویت گردد

جناب ariaericson مطالب ذکر شده کاملا عمومی بوده و به فرد یا شخص خاصی اشاره نمی شود
                  در این مدتی که در انجمن eca حضور داشته ام بیش از 90 درصد سوال ها به همین شکل است و مطالب بالا فقط نظر شخصی اینجانب می باشد
                  و مطمئن باشید بیش از 10 درصد از دوستان حرفه ای ما در این انجمن زمان کافی برای آموزش پایه ندارند و من به شما پیشنهاد می کنم پس از تحقیق و استفاده از راهنمایی هایی که به دست می آورید به همراه مطالعه کتاب و مقاله های معتبر اینترنتی (و نه هر چیزی که هر کسی برای دل خودش در اینترنت نوشته است) سوال های دقیق تری بپرسید

شاد و تندرست باشید
                  دوستدارتان
                  م.ح.
                  شاد و تندرست باشيد
                  دوستدارتان
                  مهدی حریری

دیدگاه

خب پس اگه مسئله کلی بودن سوال منه حق دارین
                    قبول میکنم اما خب دلیل سوال من جستجو تحقیق نبود دلیل اینه که برای یه پروژه به این برد نیاز داشتمhttp://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardDuemilanove
                    اما ازون جایی که تو ایران پیدا نمیشه خاستم ببینم میشه همچین بردی رو خودم درست کنم یا نه
                    البته با داشتن اطلاعات کم در مورد برنامه نویسی
                    چون واقعا برای هزینه کردن بابت طراحی و یا سفارش دادن مشکل دارم
                    الان هم مسئله اصلی من روی برنامه این میکرو هست که با رابط یو اس بی میتونه هم پالس pwm هم انالوگ هم دیجیتال داشته باشه
                    برد چیز پیچیده ای نداره یه میکرو یه مبدل یو اس بی به سریال و مدار تغذیه
                    یه ای سی کوپیک اس ا مدی هم کنار میکرو هست که دوستان میشه راهنمایی کنن برای چی هست؟
                    خلاصه من همچین بردی نیاز دارم

دیدگاه

قبول میکنم اما خب دلیل سوال من جستجو تحقیق نبود دلیل اینه که برای یه پروژه به این برد نیاز داشتم
                      اما ازون جایی که تو ایران پیدا نمیشه خاستم ببینم میشه همچین بردی رو خودم درست کنم یا نه
                      البته با داشتن اطلاعات کم در مورد برنامه نویسی
                      چون واقعا برای هزینه کردن بابت طراحی و یا سفارش دادن مشکل دارم
                      الان هم مسئله اصلی من روی برنامه این میکرو هست که با رابط یو اس بی میتونه هم پالس pwm هم انالوگ هم دیجیتال داشته باشه
                      برد چیز پیچیده ای نداره یه میکرو یه مبدل یو اس بی به سریال و مدار تغذیه
                      یه ای سی کوپیک اس ا مدی هم کنار میکرو هست که دوستان میشه راهنمایی کنن برای چی هست؟
                      خلاصه من همچین بردی نیاز دارم
                      با یک مثال امیدوارم بتونم منظورم را برسونم:
                      تقاضای شما مانند این است که ، نیاز شدید به یک موبایل دارید ولی نمیتونید اون را بخرید و یا به کسی بدید که براتون طراحی کنه و بسازه!!!
                      و از طرف دیگه اطلاعات کافی از نظر فنی و اجرایی ساخت اون موبایل را هم ندارید!!! خوب به نظرتون چقدر باید چیز یاد بگیرید تا اون موبایل را بسازید؟
                      دانسته های مورد نیاز برای پروژه مورد نظر شما :
                      1- توانایی و مهارت طراحی سخت افزار مدارهای الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال به صورت نیمه حرفه ای به منظور نقشه خوانی و اجرای نقشه ای که در دست دارید
                      2- توانایی و مهارت در برنامه نویسی به زبان C بر روی میکرو کنترلر ATmega8 یا ATmega168
                      3- توانایی و مهارت در برقراری ارتباط با پورت USB توسط آی سی رابط از سمت سخت افزار و میکرو کنترلر
                      4- توانایی و مهارت در برقراری ارتباط با پورت USB و سخت افزار موجود از سمت کامپیوتر (بنابراین توانایی و مهارت در برنامه نویسی بر روی کامپیوتر را نیز نیاز دارید)
                      5- آشنایی با اصول کارکرد سروو و اعمال پالس های مورد نیاز به کنترلر سروو
                      در حال حاضر می بایست توانایی ها و مهارت های بالا را کنار هم گزاشته تا برد شما آماده شود
                      1- خودتان همه آنها را کسب کنید
                      2- از اطلاعاتی که در آدرس http://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardDuemilanove قرار دارد بتوانید استفاده کنید و خودتان به نتیجه برسید
                      3- از روش 2 استفاده کنید و بعد از درک اینکه چه باید بکنید ، سوال های مرتبط را از افراد مطلع در همان رشته بپرسید تابه شما جواب های کاربردی بدهند
                      4- از روش 3 استفاده کنید و به کلاس های آموزشی در ارتباط با موضوع های مورد نیاز بروید
                      5- از کسی بخواهید که به شما کمک کند و در ضمن وقت این کار را داشته باشد و هزینه ای هم از شما نگیرد
                      6- هزینه اش را پرداخت کنید تا کسی برای شما آن را بسازد و برنامه نویسی کند
                      7- از هر راهی شده است یکی از این بردها را بخرید
                      8- وقت خود را در اینترنت از بین ببرید تا شاید یک کسی یک جایی به شما کمکی بکند تا شما یتوانید آنچه می خواهید را در زمانی که دارید به شما ارزانی کند
                      (شاید هم یک کسی یک جایی باشد شاید هم نباشد !!!!)

سواد بنده بیشتر از این نبود تا شما را بهتر بتوانم راهنمایی کنم
                      موفق باشید

پ.ن.: اگر منظور شما از آی سی کوچک OP-Amp با 8 پایه است ، به منظور قطع و وصل ولتاژ تغذیه USB با توجه به ولتاژ تغذیه مدار و ولتاژ پایه 17 آی سی 2 مورد استفاده قرار گرفته است
                      شاد و تندرست باشيد
                      دوستدارتان
                      مهدی حریری

دیدگاه

سلام سلام
                        یه سری دیتا در مورد برد داخلی سروو پیدا کردم فکر کنم به درد بقیه هم بخوره
                        اول اینکه بعد از باز کردن چنتا بلاخره جواب سوالمو پیدا کردم که اکثرن داخل سروو میکرو هست که بیشتر از نوع pic هست 12f675
                        تو یه سروو هم یه ای سی درایور موتور دی سی بود به این شماره شش51880 که فکر نکنم تو ایران یافت شود
                        اینم چنتا شماتیک و الگوریتم نحوه کار سروو

zblock2.png - 1.8 Kb

14224.jpg - 18.8 Kb

دیدگاه

سلام سلام
                          یه سری دیتا در مورد برد داخلی سروو پیدا کردم فکر کنم به درد بقیه هم بخوره
                          اول اینکه بعد از باز کردن چنتا بلاخره جواب سوالمو پیدا کردم که اکثرن داخل سروو میکرو هست که بیشتر از نوع pic هست 12f675
                          تو یه سروو هم یه ای سی درایور موتور دی سی بود به این شماره شش51880 که فکر نکنم تو ایران یافت شود
                          اینم چنتا شماتیک و الگوریتم نحوه کار سروو
                          zblock2.png - 1.8 Kb
                          14224.jpg - 18.8 Kb
                          تصویر های موجود در حد بلوک دیگرام اطلاعات پایه و معمولی به حساب می آید
                          در ضمن این نکته مهم است که شما در چه سطحی می خواهید و می توانید یک سروو بسازید؟
                          با این حال مهارت ها و توانایی هایی که باید وجود داشته باشد را قبلا ذکر کرده ام.
                          شاد و موفق باشید
                          :job:
                          شاد و تندرست باشيد
                          دوستدارتان
                          مهدی حریری

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X