اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص توقف موتور DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص توقف موتور DC

راستش اصلاً نمیدونم تاپیک رو جای درست زدم یا نه. به هر حال چون قراره تشخیص با یه AVR یا حداقل نتیجه تشخیص به یه AVR برسه تاپیک رو انجا زدم.
    اکثر مدار های تشخیص توقف موتور DC با تشخیص بالارفتن جریان کار میکنند که یک نمونه از این نوع مدار ها رو طراحی و ساختم

در این مدار در صورتی که جریان بیشتر از 2 آمپر از R1 عبور کنه OC مقدارش 1 میشه خب این مدار کاملاً درست کار میکنه ولی مشکل اینجاست که در طرح کلی معلوم نیست چه موتوری به مدار متصل میشه ممکنه یک موتور کوچک و یا یک موتور خیلی پر توان باشه. می دونم این مدار برایه همه موتور ها کار نمیکنه. (نتایج آزمایشات نشون میده)
    ولی من یک مدار پرده خودکار دارم که این مدار هم یک موتور 12 ولت که معلوم نیست مدلش چیه رو تغذیه میکنه و وقتی پرده به آخر برسه (توقف موتور) اونو خاموش میکنه. خوب این مدار در ازمایشات من روی تمام موتور ها از خیلی کوچک و کم توان تا خیلی بزرگ به درستی کار میکنه در ضمن کاملاً واضحه که از سیستم کنترول جریان استفاده نمیکنه چون روی برد خبری از یک مقاومت وات بالا (R1) نیست و چون برد از قطعات SMD و خیلی فشرده هست اصلا نمیشه ازش سر درآورد عکسش رو براتون میزارم.

مدا شامل یک میکرو کنترولر sonix و یک آیسی درایور رله و یک opamp دوتایی هست و زیر مدار هم پر از خازن و مقاومت و دیود SMD. هرچی هست زیر سر opamp و اون سیم پیچه هست. میکرو کنترولر هم فاقد ADC می باشد.

به هر حال اگر روشی برای تشخیص توقف موتور DC بدون توجه به نوع و توان موتور دارید لطف کنید بگید که خیلی لازم ارم.
    کمکککککککککککک.

پاسخ : تشخیص توقف موتور DC

سلام
    یه روش اینکه شما از یه سنسور اثر هال استفاده کنید.
    به این صورت که با چرخیش موتور هر بار مقدار یک متغییر تغییر می کنه(با هر بار عبور مغناطیس از جلوی سنسور یه پالس داریم) برنامه ای می نویسید که اگر طی یک زمان مشخص این مقدار ثابت بود پس موتور متوقف شده و سنسور پالسی دریافت نخواهد کرد.
    امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشین.
    در این روش دیگه نیازی به دونستن توان و ... موتور نیست!!
    موفق باشید
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

دیدگاه

1. سنسور اثر هال
      2. سنسور نوری ( آسان تره )

البته یکم مشکله ولی فکر کنم از روی جریان یا ولتاژ موتور هم بشه تشخیص داد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سوران آراسته
        سلام
        یه روش اینکه شما از یه سنسور اثر هال استفاده کنید.
        به این صورت که با چرخیش موتور هر بار مقدار یک متغییر تغییر می کنه(با هر بار عبور مغناطیس از جلوی سنسور یه پالس داریم) برنامه ای می نویسید که اگر طی یک زمان مشخص این مقدار ثابت بود پس موتور متوقف شده و سنسور پالسی دریافت نخواهد کرد.
        امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشین.
        در این روش دیگه نیازی به دونستن توان و ... موتور نیست!!
        موفق باشید
        روش خوبی هست ولی خوب هزینه پروژه رو بالامیبره فکر کنم در محیط پر از نویز هم دچار مشکل بشه.

سنسور نوری ( آسان تره )
        میشه بیشتر توضیح بدید منظورتون نصب چیزی روی شفت موتور و کنترول اون که نیست :redface:

آیا روش دیگری وجود داره؟ (که حتماً وجود داره)

دیدگاه

کسی نیست بتونه کمک کنه
          :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

شما نیاز به یک تاکومتر دارید.
            تا بفهمید دقیقا سرعت لحظه ای تون چه قدره !
            همواره يادمان باشد:
            1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
            2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
            3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

بله میتونید یک پک ( ماژول) سنسور گیرنده فرستنده نوری بگیرید که خیلی هم کوچیه و یک صفحه مشبک هم به شفت موتور میتونید این کارو انجام بدید و خروجی ماژول نوری رو به ADC میکرو بدین یا به پ امپ ( که خروجیو تقویت کنه ) متصل کنید
              ADC آسان تره

دیدگاه

بله یک کار دیگه اینه که جریان موتورو چک کنید اگر به فرض موتور گیر کنه جریان کشی اون زیاد میشه و میتونید فرمان قطع بدید اگر هم که کار نکنه که اصلا جریانی وجود نداره

دیدگاه

شما نیاز به یک تاکومتر دارید.
                  تا بفهمید دقیقا سرعت لحظه ای تون چه قدره !
                  فکر کنم قضیه به این پیچیدگی ها هم نباشه.

بله میتونید یک پک ( ماژول) سنسور گیرنده فرستنده نوری بگیرید که خیلی هم کوچیه و یک صفحه مشبک هم به شفت موتور میتونید این کارو انجام بدید و خروجی ماژول نوری رو به ADC میکرو بدین یا به پ امپ ( که خروجیو تقویت کنه ) متصل کنید
                  ADC آسان تره
                  اصلاً این کارو نمیشه کد چون موتو داخل گیربکس درگیره.

بله یک کار دیگه اینه که جریان موتورو چک کنید اگر به فرض موتور گیر کنه جریان کشی اون زیاد میشه و میتونید فرمان قطع بدید اگر هم که کار نکنه که اصلا جریانی وجود نداره

بله این روش شدنی به این شکل که در لحظه شروع کار موتور جریان زیادی کشیده میشه. که با تاخیر زمانی ازش صرفه نظر میکنیم و بعدش در حین چرخش جریان ثابته (با نوسان کم) و در صورت توقف موتور جریان بالا میره و با مقایسه حالت جریان ثابت با حالت جریان زیاد توقف موتور تشخیص داده میشه.
                  ولی مشکل اصلی این روش اینه که اگر در همان ابتدا موتور توقف کرده باشه چطور تشخیص داده بشه

دیدگاه

از اونجایی که به نتیجه مطلوب نرسیدم با کمی دقت در مداری که در بالا ذکر شد قسمت زیر رو استخراج کردم

البته اون چیز شبیه ترانس روی مدار فقط به صورت دو عدد سیم پیچ روی یک قرقره هست (بدونه هسته)
                    مقدار اون مقاومت R1 رو هم نمیدونم (smd هست و روش چیزی ننوشته) البته از اونجایی که نوشتم به سمت opamp یه 6 -7 تا خازن و مقاومت دیگه هم درگیر هست که نتونستم نقشه رو دربارم.
                    فکر میکنم اون سیم پیچ یه چیزی تو مایه های ترانس جریان باشه.
                    اگه از این مدار سر در آوردید یه کمکی بکنید.
                    help me

دیدگاه

سلام و خسته نباشی
                      گه درست متوجه شده باشم و اشتباه نگم
                      موتور dcاگه استاتور سیم پیچی شده باشه و جریانی که موتور از منبع تغذیه میکشه روی اسیلوسکوپ ببینیم دارای نوسان هست چون جای جاروبک های روی روتور بر اثر چرخش جا به جا میشن این تغییرات جریان در یک سیم پیچ باعث ایجاد یک میدان متغییر میشه.اگر این میدان متغییر یک سیم پیچ ثانویه را در بر بگیره باعث ایجاد ولتاژ در اون سیم پیچ میشه.
                      اون ولتاژ رو میتونی با یه تقویت کننده به میکرو برسونی.
                      حالا اگه موتور در حال حرکت باشه شما از این مدار خروجی داری و اگه موتور به مانعی بخوره و حرکت نکنه دیگه خروجی نداره چون جریان dc ثابتی از ترانس عبور می کنه و اینجا میشه فهمید که موتور حرکتی نداره.
                      دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

با تشکر فراوان از همه کسانی که کمک کردن .
                        آقای MKB فکر میکنم حرف شما درست باشه. :applause:
                        آیا این نوسان روی همه نوع موتور DC ایجاد میشه؟
                        در ضمن کسی میتونه مدار رو کامل کنه ؟
                        در مدار اصلی به احتمال زیاد تشخیص توسط میکرو انجام نمیشه (میکرویی که استفاده شده خیلی خیلی ضعیف هست . حافظه برنامه خیلی کمی داره و اصلاً Sram نداره) و همون دو تا opamp کارو انجام میدن و فقط نتیجه بصورت 0 یا 1 به میکرو میره.
                        در ضمن من اصلا دلیل وجود اون دیود بین دو سر ترانس رو نمیفهمم.
                        راستی ببخشید تصویر مدار پست قبل یکم اشتباه بود که درستش کردم.
                        در مورد تعداد دور سیم پیچ ها هم اگر اطلاعاتی دارید لطف میکنید بگید. :nice:

دیدگاه

سلام میتونی ریدرله و یه آهنربا رو هم امتحان کنی. با حرکت موتور پالس داری و با توقف نداری. سرعتم میتونی اندازه بگیری.
                          امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                          از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

یه ویدیو تو youtube پیدا کردم که حرف آقای MKB رو فکر کنم تایید میکنه جای دیگه ای پلودش کردم تا همه بتونن ببینن.
                            http://uplod.ir/104x34lgp7ud/Oscillo...esting.flv.htm
                            سلام میتونی ریدرله و یه آهنربا رو هم امتحان کنی. با حرکت موتور پالس داری و با توقف نداری. سرعتم میتونی اندازه بگیری.
                            میتونید بیشتر توضیح بدید چون اصلا نمیدونم ریدرله چیه . فقط چیزی نباشه که نیاز به نصب روی شفت موتور باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
                              میتونید بیشتر توضیح بدید چون اصلا نمیدونم ریدرله چیه . فقط چیزی نباشه که نیاز به نصب روی شفت موتور باشه.
                              اگه یه آهنربا کوچیک رو شفت بذاری و روبروش یه ریدرله بذاری با هر بار چرخیدن موتور و رسیدن آهنربا مقابل ریدرله یه بار اونو وصل و قطع میکنه.میتونی مستقیم به میکرو یا هر مدار ساده ای وصلش کنی.ضمنا ریدرله یا رله مغناطیسی همون قطعه ایه که تو دورسنج دوچرخه،تردمیل یا چرخاننده دیش برا همین کار ازش استفاده میکنند.اینو سرچ کن:glass reed relay
                              امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                              از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X